Растенија

Правилно одгледување и грижа за стрептокарпот дома

Расте цвеќе дома, не можете да одите покрај стрептокарпите. Овие светли растенија се одликуваат со огромна разновидност на бои, така што секој може да избере соодветна сорта за себе. Streptocarpus може да расте во скоро секое опкружување., толерира промени во температурата и влажноста, одгледувањето и грижата за тоа нема да предизвика многу проблеми.

Опис на растенијата

Првото светло растение со тубуларни цвеќиња беше откриено во 1818 година од страна на англискиот ботаничар Jamesејмс Боуви во планинските суптропски шуми на Кејп провинцијата Африка. Овој цвет се нарекува Streptocarpus Rex.

Подоцна се пронајдени и други диви видови на овој цвет, кои станале предци на разни хибриди кои ги одгледувале одгледувачи.

Името на цветот - стрептопарпус - потекнува од два грчки збора што значат „виткано овошје“.

Streptocarpus е растение чија карактеристика е скратена дршка и присуство на широки, врежани лисја од лаценска форма, кои можат да бидат обоени во еден тон зелена или да бидат светли и шарени. Во просек, нивната должина е 30 сантиметри и ширина од 5-7.

Цветовите се еднокреветни или во парови лоцирани на педикулитерастејќи од синусите на лисјата.

Дијаметарот на хибридните видови е 9 сантиметри, со исклучок на екстремитетите. Во дивината, оваа бројка е многу поскромна, само 2,5 сантиметри.

Сепак, треба да се има предвид дека колку е помала големината на цветот, толку повеќе светли точки се формираат на стрептокарпот. Плодовите се спирала кутија со спирала.

Ливчиња од Streptocarpus се впечатливи во нивната разновидност:

 • во природно живеалиште цвеќињата имаат сина или виолетова боја, но хибридни видови можат да бидат претставени со цвеќиња со бели, жолти, розови, црвени, сини, па дури и црни ливчиња;
 • цвеќињата можат да бидат обични или со најразлични обрасци и украси;
 • исто така има ливчиња од разни текстурина пример, тери, брановиден или фенси. Нивните рабови можат да бидат заоблени или со мазен бран.
Колку е помал цветот, толку повеќе светли точки се формираат на стрептокарпот

Во моментов, научниците имаат повеќе од 130 сорти стрептокарпот, кои се условно поделени во 3 групи:

 1. Тип на стебло - ова се притаен, притаен растенија покриени со огромен број мали цвеќиња.
 2. Тип на излез - хибрид, во кој нема стебла, а листовите се собираат во големи розети.
 3. Тип на еден лист - Посебна карактеристика на таков цвет е присуството на главниот лист, кој може да порасне до 1 метар во должина и 60 сантиметри во ширина. Во некои случаи, неколку неразвиени лисја за поддршка можат да се формираат на ваков стрептокарп.

На еден стрептокарпус, може да се формираат до стотици светли и необични цвеќиња, кои го задржуваат својот декоративен ефект 5-7 месеци.

Во цветна форма, таквото растение изгледа како воздушна боја капа, облечена на кадифени лисја.

Се чини дека стрептокарпот е идеално затворено цветно растение, но тој исто така има свои лошите страни, главната од која ќе биде брзото губење на неговиот декоративен изглед, изобилство и светло цветни.

Растејќи такво растение, треба да го земете предвид тоа ќе треба да се ажурира на секои 2-3 години.

Корисни информации за цвеќиња од Цвеќарницата:

Сорти

Опишувајќи ги сорти на стрептокарпус, тие можат да се поделат во две групи, имено диви растенија и хибриди, одгледани со преминување на првата.

Диви подвидови

Кралскиот стрептокарпус

Карактеристична карактеристика на оваа сорта ќе биде долги (до 25 сантиметри) лисја, на кои има мала пубертезија.

Централниот дел на цвеќето е обоен во темно црвено, додека рабовите на ливчињата се бели, со виолетови удари и ленти.

Кралскиот стрептокарпус

Steleobrazuyuschiy

Притаен дршката од оваа сорта расте до 40-60 сантиметри во должина. Цветовите опаѓаат, обоени во небо сина боја.

Пикакс

Оваа сорта припаѓа на типот на стеблото и расте до 15 сантиметри во висина. Цветовите се насликани со светло виолетова боја и се собираат во необични inflorescences на чадор.

Одделение Pickaxe

Вандлан

Таквото растение има само еден голем лист, чија должина е 90 сантиметри. На врвот е збрчкана, pubescent и насликана во заситена зелена боја, додека долниот дел на листот е црвено-виолетова.

Peduncle вклучува 15-20 големи цвеќиња од светло сина боја. Вреди да се напомене дека сортата Вендлан може да се пропагира само со употреба на семе. Исто така, ова растение ја губи одржливоста по првото цветни.

Одделение на Вендлан

Хибрид

Хибридни сорти вклучуваат растенија кои се одгледувале вештачки во различни земји во светот, вклучително и Русија.

Амарето

Листовите на ова растение се насликани со светло зелена боја и се собираат во голем излез. Цветовите се со големи димензии, повеќето од нив се изработени во розово-виолетови нијанси, додека во средината јасно се гледа светло жолто место. Рабовите на ливчиња се бели и заоблени.

Разновидност Амарето

Балтичко море

Овој стрептокарп е обдарен со необични, светло сини ливчиња од кадифена текстура. Вратот на цветот е обоен бел. Исто така, вреди да се напомене дека долните ливчиња се неколку тонови потемни од горните.

Различно Балтичко Море

Завист на боговите

Листовите од оваа сорта се светло зелени со брановидни рабови. Цветовите се големи, брановидни, обоени бели.

Особена карактеристика ќе биде светла решетка од малина што ја украсува целата површина на ливчиња. На вратот се темни, цреши ленти.

Одделение завист на боговите

Снегот се зголеми

Лисјата на овој стрептокарпус се смарагдно обоени и има густ аранжман. Големите цвеќиња со брановидни рабови се насликани во деликатна розова боја, додека на секое ливче може да забележите заситени црвени удари.

Одделение снег роза

Соленсе Руби

Листовите од оваа сорта се богати зелени, со назабени рабови. Цветовите се многу големи, насликани темна бургундска боја, додека вратот е направен во бели и розови нијанси. Рабовите на ливчиња се брановидни.

Разни солени рубини

Ким

Ова растение има многу невообичаени цвеќиња од темна јоргована, речиси црна боја со светло средна која изгледа далеку од далеку.

Одделение Ким

Кристален мраз

Streptocarpus со темно зелена зеленило, целосно распрскано со мали цвеќиња. Нивните ливчиња се насликани бели со сино-виолетови вени. Главната предност на сортата ќе биде цветање во текот на целата година.

Кристален леден одделение

Благодарение на таквата огромна разновидност на стрептокарпи, тие често стануваат колекционер на многу градинари.

Како да растеме дома

Првичниот чекор во одгледувањето стрептокарпус е да изберете тенџере. Дневен слој мора да биде присутен на дното на садот.

За ова растение, контејнер чиј дијаметар е една и пол пати поголема од висината е најдобро одговара, ова се должи на фактот дека цветот расте многу брзо и ја исполнува целата земјена грутка.

На младо растение му треба помал тенџере од возрасен, но во секој случај, дијаметарот на садот не треба да надминува 14 сантиметри.

Саксија со дијаметар една и пол пати поголема од висината е најдобро одговара.

За стрептокарпус на најдобар начин плодни, лесни и лабава земја со киселост од 6,7-6,9 pH вредност се соодветни. При купување на готовата смеса во продавницата, ќе треба да се меша со агроперлит, вермикулит или сфагнум, мелени со мов.

Таквите цвеќиња во затворен простор растат добро и во природно и во вештачко осветлување. Сепак, за да добиете светла и прекрасна цветност, секој треба да запомни неколку правила:

 • растението не толерира директна сончева светлина;
 • со цел да се продолжи цветното време на стрептокарпот, во есен и зима потребно е вештачки да се зголемат дневните часови;
 • фитолампите се најдобриот уред за осветлување за затворен растенија; тие создаваат униформа распаѓање на светлината.

Streptocarpus цвета и се развива најдобро кога температура на воздухот од 24-26 степени, а влажноста еднаква на 60-70 проценти.

Цветот ја сака земјата со киселост од 6,7-6,9 pH вредност, не толерира директна сончева светлина

Одгледување и грижа за домашно цвеќе во лето и зима

Streptocarpuses се многу убави на висока влажност, така и тие крајно одговора на вечерното прскање на зеленило дестилирана или дестилирана вода.

Наводнување на растението е неопходно бидејќи горниот слој се суши, користејќи умерена количина топла вода.

Вреди да се запамети дека таквата куќичка не толерира вишок на влага во почвата, бидејќи во овој случај, коренот на системот се реди и фабриката умира целосно.

Врвната почва се напои само кај млади стрептокарпи, додека возрасните растенија истураат вода во пределот.

На секои две недели, стрептокарпусите се хранат комплексни минерални ѓубрива, наизменични со различни дози на активни супстанции:

 • во првиот случај, се користи врвно облекување, кое вклучува 6 грама азот, 3 грама фосфор и 6 грама калиум;
 • за стимулирање и зачувување на цветни, како ѓубриво се додаваат 4 грама азот, 6 грама фосфор и 8 грама калиум.

Треба да се запомни дека само здрави цвеќиња треба да бидат оплодени.

Друг важен чекор во грижата за растенијата ќе биде навремено отстранување на избледени peduncles и суви лисја.

Врвната почва се напои само кај млади стрептокарпи; возрасни растенија се истураат вода во тавата

Одгледување

Метод на тостер

Користејќи го овој метод на репродукција, треба да се следат следниве правила:

 • прво, изберете млад, здрав лист долг 4-5 сантиметри, рамномерно поделете го на два дела и извадете ја средната вена;
 • тогаш добиените половини се ставаат во контејнери со земја и се грижат за нив додека не се формираат коренските процеси по должината на парчето;
 • по 2-3 месеци, веќе зрелите и возрасните „деца“ се одвоени од мајчиното растение и се ставаат во посебен сад.

Малите растенија се засадени во тенџере со дијаметар од 8-9 сантиметри. Прво, дренажен слој се истура на дното, и само тогаш мешавина од почва се состои од 5 делови тресет, 2 дела перлит и дел од хумус.

Ние пропагираме лист од стрептокарпус:

Сечи

Овој метод се смета за еден од наједноставните:

 • Прво треба да изберете здрав, млад лист со лаптоп и нежно да го отсечете;
 • готовиот дршка се става во вода додека не се појават првите корени. Исто така, може веднаш да се сади во влажна, лабава и лесна почва, создавајќи ефект на стаклена градина додека го покрива идниот цвет со филм;
 • откако ќе се појават првите корени, треба да му се даде на растението малку време да се засили, а потоа да се пресади во посебни контејнери.

Поделбата на Буш

Овој метод е популарен. за оние кои сакаат да засадат возрасно и обрасно растение.

Работата се изведува според следниот алгоритам:

 • напои и отстрани од тенџере;
 • тогаш треба да ги исчистите корените на земјената кома и да ги поделите на неколку делови;
 • Пред садењето, неопходно е да се третира местото на исекотијата, имено, да се остави да се исуши 20-30 минути и посипете со кршен јаглен;
 • додека растенијата не се засилат, тие се одгледуваат под пластична обвивка. Со поволен исход, првото цветни треба да се појави за 2-3 месеци.
Цветот се размножува со семе, делејќи ја грмушката, зацрвувањето и методот на „тостер“

Користење семе

Овој метод е најдолг и најтежок. Покрај тоа, ртење на хибридни сорти на стрептокарп од семе не во целост гарантира зачувување на сорти на својства:

 • семките од семето формирани по цветањето мора да се соберат и внимателно исушат;
 • бидејќи семето на стрептокарпот е многу мало, тие се посеани директно на површината на лабава и влажна почва. После тоа, тие се покриени со филм или чаша;
 • 10 дена по појавата на првите пука, засолништето може да се отстрани;
 • веднаш штом садници се целосно зајакнати, тие можат да бидат засадени во посебни садови.
Кога се користи методот на семе, вреди да се запамети дека првото цветни не треба да се појавува порано отколку по 11 месеци.

Болести и штетници

Streptocarpus е имун на повеќето болести. Најчесто можете да видите трипси на неа, што се појавува кога температурите и нивоата на влажност не се почитуваат.

Да се ​​ослободиме од болеста фабриката мора да се третира со Fitoverm или Agravertin. Постапката се повторува 2-3 пати со интервал од 5-7 дена.

Болести и штетници на цветот: трипс, пајак грини и aphids

Во основа, стрептокарпот е нападнат од инсекти како што се гримаса или пајак Мите:

 • кога пајакот Мите се појави во растение, цветни стебленца се исушат, а пајакот се појавува на листовите;
 • aphid пак ги оштетува листните плочи, кои потоа стануваат жолти и умираат.

За контрола на штетници, извршете ги следниве активности:

 1. Кога се појавуваат првите знаци на оштетување на цвеќето, таа мора итно да се изолира од другите растенија со цел да се избегне масовна инфекција.
 2. Потоа треба да се третира со Fitoverm, по што стрептокарпот е покриен со цврсто врзана пластична кеса за 1-2 дена.
 3. По една недела, постапката може да се повтори.
За да се спречи појава на болести и штетници на секои 1-1,5 месеци, се препорачува да се третираат растенијата со ист Fitoverm.

Стрептопарпус е куќичка, впечатлива по својата разновидност. Благодарение на огромниот број постојни хибриди, секој градинар ќе може да го избере цветот што ќе го сака.

Погледнете го видеото: Димитровски одгледува над 200 видови на кактуси (Април 2020).