Градината

Какво зеленило може да се пренесе од градината во куќата во есен?

Значи, летната сезона, може да се каже, веќе заостанува и станува некако тажна. Летото полета брзо, имаше многу дела и грижи. Во градината, во градината, на цветниот кревет, огромното мнозинство на работата е веќе завршено, градината е празна, го отстрануваме зеленилото, ги отстрануваме сувите гранчиња и гранките што ги истури минатиот ураган. Harетвата исто така е претежно собрана, спакувана и безбедно скриена, навивана во тегли за зимата.

Свежи зеленили на прозорецот.

И се чини дека најупорните културни останаа на градината, но разбирате дека удривте во мраз оваа ноќ, падна снег - и тоа е сè, напишете го: мора банално да ги отстраните растенијата од местото и да ги фрлите, а во лето, па дури и во есен можете безбедно да ги ставите точка.

Но, не дозволувајте во вас бранови на песимизам, затоа што ако пробате, ако сакате и применете малку знаење, тогаш можете да ја продолжите есента и да ја вратите летната дома со тоа што ќе ја изградите на прозорецот.

Пренесувач на витамини

Како да се осигураме дека протокот на свежи витамини во текот на целата година, или барем голем дел од него, отколку топол период ни овозможува да се зачуваме? Што ако самите сами растеме дома со оживување на зелените од семето? Односно, земете плочи, осветлувачки ламби, јужната прозорец, истурете почва, купете семе, сее, вклучете ги ламбите, следи го наводнување, потоа трпеливо почекајте ги собраните, нуркајте ги најнежните растенија, вода, процесирајте, растат и, конечно, исечете ги богатите лисја на ги донесе на маса? Сосема е реално, но колку проблеми! И одеднаш семето ќе почувствува дека снежната бура се пробива низ прозорецот и едноставно нема да сака да се разбуди. Што е со задното осветлување? Понекогаш сакате да се одморите со исклучување на светлината, и тука треба да внимавате садници кога светилката едноставно е должна да изгори.

И се чини дека сè веќе испадна, но почетокот на сезоната на греење ги уништува сите планови. Замина на работа - сè е добро, но се врати - во просторијата за топлина. Садници венеат од топлината, нема каде да го извадите, а со отворање на прозорците, најверојатно, ќе заработите студ отколку да заштедите садници или есенски садници.

Еве ги компонентите на смртта на садници при сеење семе на есен: хорови со пука во есен, потоа топли есенски батерии, екстремно сув воздух и студ од прозорецот ...

Во принцип, ние го даваме првиот (есен) метод на култивирање на грижливи раце кои ќе ги решат сите проблеми со расад без исклучок, ако, повторувам, да го одгледуваме во есен. И ние ќе се справиме со вториот метод - едноставно пренесување на оние растенија кои сè уште растат на креветите, во саксии и инсталирање на саксии и чаши на прозорски прагови со цел да продолжат да уживаат во нивното зеленило без никакви посебни грижи и неволји. Сепак, во сето ова има суптилности и дефинитивно ќе разговараме за нив.

Кои култури се лесни за пренесување од градината во куќата?

Без скоро никакви проблеми, растенијата, како што се магдоносот од лисјата, лисјата од целер, кромидот на зелените, босилек и аругула ќе се преселат од вашата градина во глина или пластичен тенџере. Тој најактивно ќе се пресели во раст и ќе му ја даде првата култура на јужниот прозорец праг на вашата куќа или стан - ова е крес.

При пренесување на растенија, обидете се да користите лопата, земете едно растение и едно тенџере, прво ископајте од сите страни, а потоа премачкајте го од дното и преместете го во тенџере со соодветна големина, каде што веќе треба да има дренажни дупки во основата и дренажа во форма на проширена глина дебела неколку сантиметри. Тогаш многу добро набијте ја почвата, ако треба да додадете почва и вода. Земете само најздрави и најразвиени растенија. Ако има знаци на заболување, подобро е да не ги употребувате, подобро е да останете без какво било растение, отколку што болеста ќе се рашири на сите култури дома, и ќе остане без целата „градина“ на прозорецот.

1. Котлерка

Да започнеме со тоа, бидејќи се развива најдобро во саксија со цвеќе откако ќе биде пренесена од градината. И не му треба јужна прозорец, сосем источен. За крес вода, подобро е да не земете тенџере, туку сад, да го премачкате со лопата (во градината) и да ја ставите на неа. Turnе испадне како торта на големо јадење. Ставете го ова „чинија“ на источната или западната прозорец и прскајте од шишето со прскање, а за една недела можете да ја соберете првата култура, односно само една недела - и овде го имате продолжението на летото на вашето место. Во иднина, по 15-20 дена, можете да ја нахраните инфузијата од пепел од дрво. За да го направите ова, земете 200 гр дрво пепел и ставете во пет литри вода на собна температура, измешајте многу добро, оставете да се запари за еден ден и вирус на инфузија. Останува да се пополни со овој спреј за инфузија и да се процесира креата директно на лисјата.

Што се однесува до останатите култури што ги спомнав, тие се повеќе барани за трансплантација, иако постапката е иста. Важно е садовите садови да бидат без знаци на разни болести, затоа, за секој случај, разредете слаб раствор на калиум перманганат и исплакнете ги сите садови со него, а потоа исплакнете со чиста вода.

Значи, крес - ископајте го ова кога сакате, но подобро е да ги ископате остатокот од растенијата пред да започне мразот (ова е неопходно) и треба да го следите времето. Еве ја тешкотијата: треба да го фатите периодот кога времето навистина станува постојано ладно и се чувствува здивот на зимата. Тогаш можете безбедно да започнете со копање.

2. Лисна магдонос

Контејнер со средна длабочина (12-15 см) е погоден за ова растение, можете да користите долг послужавник, ако сакате да ископате неколку растенија. Можете да ги трансплантирате директно близу едни до други. Ако има многу простор во вашата куќа, тогаш сосема е можно да се пополни целиот послужавник со магдонос. Главната работа е да го ставите магдоносот после копање и да го ставите во послужавник првично во темна и ладна просторија, на пример, во ходникот, каде што е потопло отколку на улица, но значително поладно отколку во куќата. Willе има аклиматизација на магдонос. Наводнување магдонос сè уште не е потребен.

Неопходно е да се набудува магдоносот: ако сторивте сè правилно, тогаш растенијата ќе почнат полека да започнат да растат. Потоа, тие можат безбедно да се пренесат во просторијата и да се стават на јужниот прозорец. По ова, магдоносот треба да биде изобилно напои и да се претопи со дрво пепел во сантиметарски слој. Светлината, како по правило, е доволна за нејзината соба, но барем неколку часа светлината треба да биде вештачка (како нагласи). Во иднина, ве советувам да не го намалувате сите одеднаш како што растат зелените, исечете како што расте околу 25-30%, не повеќе. Секако, летоците за сечење треба да пораснат за најмалку 6-8 см. Обидете се да не оставите стебленца и други работи, не заборавајте да исечете летоци директно од почвата. Ако растението е удобно, и расте целосно, ќе биде можно да се изберат само најголемите лисја.

Одгледување свежи билки во собни услови.

3. Лист целер

Всушност, сè е исто како и со магдоносот, овие растенија се дури и малку слични по изглед, само целерот изгледа помоќно. После неколку дена изложеност во ладна просторија, целерот со лисја може да се донесе и во собата и да се стави на јужниот прозорец. За да може да расте добро, треба добро да се напои, без да се постигне сушење на грутката на земјата и по наводнување, прекривка, за што можете да користите дрво од пепел или печка од печка, или саѓи, целосно да го покриете со земја. Една недела откако ќе се пренесете во топла просторија, можете да се хранат: земете лажица нитроамофоски и разредете во кофа со вода и потрошете 50 гр од овој растителен ѓубриво на секои две недели на секој тенџере со лист целер. Иако, ако расте добро и се развива без ѓубрење, тогаш можете да направите без нив. Не заборавајте на изреката „Myена ми беше среќна со сопругот - целер се сервираше на вечера“, но мислам дека ова е во комбинација со други производи (тој џвакаше повеќе од една целер). Во иднина, кога целерот ќе порасне и ќе почнете да ги исекувате неговите лисја, внимавајте на наводнување: колку помалку лисја, толку помалку испарување на влагата од почвата, според тоа, наводнување може да се минимизира.

4. Кромид на зелена боја

Полесно е да купувате кромид на пазарот отколку да се мачите и да ги ископате од градината. Па, ајде да замислиме дека се чини дека го ископавме од градинскиот кревет, ја исечивме круната на главата неколку сантиметри и ја ставивме во тенџере или неколку саксии и го стави на јужниот прозорец. Со кромид обично нема никакви проблеми, главната работа е што има дренажа во тенџере преку која ќе се исцеди вишокот на влага. Почвата е обична градина, бидејќи пердувите растат, тие треба да се отсечат и да се јадат веднаш во основата. Хранењето кромид нема никаква смисла: кромидот е полн со хранливи материи за да ни обезбеди зелена маса. На него исто така не му треба осветлување, има доволно дневна светлина, иако (ако одеднаш почна да се потпира кон прозорецот), тој сепак треба да го сврти кон прозорецот во различни насоки. Наводнување е умерено, главната работа тука не е да се полни, бидејќи сијалицата може да почне да изгние и тогаш овој процес ќе биде невозможен да се запре. Кога наводнувате, обидете се да ги прелиете рабовите на садот, без да паднете во неговиот центар, во средина.

5. Василиј

Василиј е аматерски зеленчук, така што не секој се осмелува да го пренесе во куќата. Изложеноста во темна и ладна просторија е доволна само за еден ден. Потоа можете да го ставите на западниот прозорец. Василиј бара умерено наводнување и задолжително одводнување. И по наводнување - прекривање на почвата со дрво пепел со слој од половина сантиметар, неколку вакви техники се доволни. Некои прекриваат со чај за спиење, тие велат дека ова го прави босилек повеќе нежен. Обидете се и откажете се на коментарите. Друга исхрана, во зависност од околностите: босилек честопати страда од недостаток на калиум, мислам дека можете да го разредете калиум сулфат (10-15 g) во литар вода и да додадете лажичка од растворот секоја недела се додека нејзиниот раст не стане нормален. Отсечете ги сите лисја на нивото на почвата, не оставајте делови, пука.

6. Аругула

Лесно се транспортира од местото, но бара изложеност во темна и ладна просторија до десет дена, во спротивно, навлегувајќи во топлина, понекогаш одбива да земе храна и вода и веднаш да се исуши. Инаку, сè е исто како и со босилек, но тука е подобро да се спроведе многу внимателно наводнување, бидејќи почвата се суши, олабави, избегнувајќи формирање на кора и ја храни со нитроамофос. Нормата е 7-8 g на корпа вода, и по растение, буквално лажичка од овој раствор, на секои десет дена, сè додека аругулата не добие сила и ќе започне активно да се развива независно.

Корен од целер засаден во саксии со цвеќиња

Што да направите ако нема зеленило во градината?

Се случува до крајот на летото креветот да е веќе празен, сè може да се случи, тогаш можете да купите корен од целер и кромид во обична продавница. И двајцата даваат убави корени и одличен надземен дел во обична градинарска почва и обични садови со дренажа. Главната работа е да соберете земја пред да замрзне, и при купување изберете повеќе поголеми светилки, целер - подоцна, и не земајте никакви расипани и мувлосани за ништо, сè е губење време - сè ќе оди во ѓубре.

Важно! Запомнете - ѓубрење на босилек и аругула е важно, но кромидот воопшто не им треба.

Ако нема темна и ладна просторија во куќата, затоа што живеете во стан - еве уште една опција: подот на чардак или балкон. Но, тогаш обидете се да водате, бидејќи малку е веројатно дека имате чардак без прозорци.

Ако по пренесувањето во просторијата чувствувате дека растението е непријатно (веднаш ќе стане јасно: ќе започне да венее), тогаш изобилно напојувајте го, така што водата ќе помине низ целата грутка земја и нанесете сложено ѓубриво (нитроамофоска во раствор: лажица на кофа и лажичка - на грмушка), а исто така додадете вештачко осветлување - за еден час наутро и еден час во вечерните часови. По наводнување, подобро е да се примени ѓубриво во течна форма, и може да се комбинира со наводнување (во принцип, уште подобро е да се комбинира со наводнување), а потоа да се премачкува со дрво пепел, печка од печка, саѓи од печка, слој од 0,5 см.

Важно! Не ги исечете ги сите зелени одеднаш, ова е штетно за растенијата, исечете не повеќе од 25-30% од новораснатото. Обидете се да изберете најразвиени летоци. Секогаш исечете летоци на ниво на земја, ова е исто така добро истенчување за остатокот од летоците.

Пред Нова година, растенијата можат слободно да растат во вашиот дом и да ве воодушеват со свежи билки.

Погледнете го видеото: Bjarke Ingels: 3 warp-speed architecture tales (Февруари 2020).