Градината

Како да организирате градина на прозорецот со свои раце?

Многу луѓе погрешно веруваат дека можете да одгледувате само свеж зеленчук на лична парцела во текот на летото. Ова всушност не е случај. Некои видови зеленчук и зеленчук можат да се одгледуваат во текот на целата година со изградба на мини градина на прозорецот.

Што може да се одгледува на прозорецот?

Природно е да се одгледуваат компири, тиквички, тикви и друг голем зеленчук дома. Корените култури нема да имаат доволно простор, тиквичките сами по себе се премногу големи.

Но, покрај новогодишната маса можете да добиете култура:

 • Томато
 • краставици кои не бараат опрашување од страна на инсекти;
 • разни зелени (копар, цилантро, магдонос);
 • зелен кромид;
 • bellвонче или лута пиперка;
 • средна кинеска зелка;
 • зачини од различни сорти (босилек, коријандер, нане, мајчина душица и други);
 • морковите се со мала големина.

Ние градиме градина на прозорецот со свои раце

За да одгледувате свеж зеленчук и билки на вашата прозорец, мора:

 • изградба на мини кревети од кутии или саксии со цвеќе;
 • размислете за тоа што култури да се засади;
 • набавете ги потребните алатки за нега и садење;
 • купете ѓубрива и ѓубрива;
 • водете сметка за дополнителни услови за осветлување и температура.

Пред да започнеме со садење, развиваме нацрт-градина на прозорецот. Во ова прашање, можете целосно да се потпрете на вашата имагинација. За да се добие дополнителен простор во затворени простори, препорачливо е да се опремат контејнери со проценето слетување од неколку нивоа. Ова може да се направи со помош на специјални или држачи за мебел, кои се достапни на пазарот и се ефтини.

За дополнително осветлување, LED светилка од посебен спектар е совршена (прочитајте за изборот на ламби овде), која се наоѓа над сите нивоа на мини-градина. Во есен и зима, во зависност од временските услови и природното осветлување на прозорецот, растенијата дополнително бараат 120 - 300 W на m² површина. Вклучете го осветлувањето секој ден. Просечниот дневен век на светилката е помеѓу 4 и 7 часа.

Во тешки мразови, кога температурата на воздухот паѓа под 20 ° C, градината на прозорецот треба да биде изолирана. Можете да го направите ова едноставно со затворање на прозорецот, од кој завесите или ролетни дуваат. Во тешки мразови, растенијата можат привремено да бидат покриени со материјал за покривање или лабава ткаенина.

Дополнителна влажност може да се добие со поставување на чинии помеѓу растенијата со свежа вода или со употреба на набавен овлажнител. Ако во станот има животни, тогаш овој метод за добивање на влага нема да работи. Во овој случај, растенијата се испрскаат од спреј за простории.

Не е тешко да се направи градина на прозорецот со свои раце, но одгледувањето култури бара некои вештини.

Подготовка за сеење растенија

Пред да започнете да сеете семе, треба да подготвите кутии со земја. За ова, на дното на кутиите купени или направени независно, се истура слој од експандирана глина или друг дренажен материјал со дебелина од најмалку 1 см.

Земјата се истура врз дренажниот слој. Најлесен начин да купите готова мешавина од почва во специјализирана продавница, но можете сами да ја подготвите.

За да го направите ова, во еднакви пропорции измешајте:

 • градинарско земјиште;
 • теренско земјиште;
 • слој на тревки;
 • тресет;
 • хумус;
 • олабавување на материјали, како што се перлит или груб песок.

Препораките за добивање идеална почва се условни. Треба да се запомни дека за секоја фабрика, изборот на земја треба да се направи индивидуално.

Пред да сее семето, за подобра и побрза ртење, неопходно е да се впие еден ден во вода или да се завитка во влажна газа.

Длабочината на садење семе на различни растенија, како и главните препораки за одгледување се означени на задниот дел на секое пакување. Искусни експерти препорачуваат строго да се придржувате кон овие правила.

Растенија за кои е потребна пред-растение садници можат да бидат засадени на два начина:

 1. засадете ги семето во кутијата за расад и откако ќе никне, постепете ги растенијата веднаш на постојано место;
 2. засадете ги семето на нивно место, недостасувајќи ја фазата на ртење на семето во заедничка кутија.

Резултатот во двата случаи е ист. Единствениот минус на садење на растението на постојано место без претходна ртење е слабата ртење на семенскиот материјал.

Грижа за градината на прозорецот

Зимската градина на прозорецот бара многу внимание. Неопходно е да се следат:

 • влага во почвата. Не треба да се исуши и да биде претерано влажна. Во рана фаза на развој на растенија за наводнување, препорачливо е да се користи распрскувач;
 • дополнително осветлување на растенијата;
 • усогласеност со потребниот температурен режим;
 • набивање на почвата. Од време на време, како во нормална градина, земјата бара олабавување и отстранување на плевелите;
 • навремено врвно облекување на растенија. Земјата во градината на прозорецот е постепено осиромашена. Колку подолго се очекува да се одгледува растителна култура на едно место, толку повеќе ѓубриво треба да се изврши, што може да се спроведе и со универзални ѓубрива и дизајнирани за специфичен вид растенија.

Со соодветна грижа, градината на прозорецот (фото) ќе ги воодушеви сопствениците со квалитетна и обилна жетва.

Малите сонувачи можат да организираат куќи за своите пријатели во градината. Така, тие ќе научат да се грижат не само за играчките, туку и за живите суштества - растенија. Покрај тоа, убава мала градина на прозорецот ќе му даде одреден шарм и дополнителен уникатен ентериер на собата. И, се разбира, свежи билки, краставици, домати и пиперки одгледувани кон крајот на есента и зимата.

Погледнете го видеото: Our Miss Brooks: Department Store Contest Magic Christmas Tree Babysitting on New Year's Eve (Април 2020).