Цвеќиња

Како да се грижите за орхидеи дома: карактеристики за нега, фотографии

Многу loversубители на одгледување убави цвеќиња дома, откако донеле орхидеи дома, се прашуваат како правилно да се грижат за тоа? Што е потребно за ова?

Прво на сите, треба да организирате еден вид карантин за растението. Треба да се стави на едно затскриено место две недели, подалеку од другите домашни цвеќиња. Покрај тоа, сонцето не треба да паѓа на растението, треба да биде во целосен одмор. Во ова време, фабриката не треба дополнително ѓубриво со ѓубрива.

Како се прави трансплантација на орхидеи дома

Ако штотуку донесовте куќен дом, тогаш не треба да го трансплантирате. Фабриката ќе се чувствува убаво во свој супстрат неколку години. Потребно е само да се пресади растение ако се наоѓа во молци од сфагнум.

Цветна потреба нежно излезете од тенџерето. За време на оваа операција, мора да се обидете да не го оштетите коренскиот систем. Понекогаш дури треба да го исечете садот.

Корените се ослободуваат од подлогата, се сушат и скапаните се отстрануваат. Потоа, сè е измиено со чиста проточна вода. Орхидеја ставете во нов тенџере со подлога, додадете почва, додека не се полнат празните шуплини помеѓу корените.

Забрането е да се покрие врвот на цветот, секогаш треба да биде на површината. Навлажнете ја почвата, ставете го садот со орхидеја на темно место и стојте неколку дена.

Градинарите веруваат дека растението е под стрес по трансплантацијата, па затоа треба да се третира со посебни цветни „анти-стресови". Орхидеи не треба, таа самата е успешна се справува со стресот и лесно се прилагодува на новите услови, што е јасно видливо на фотографијата.

Не е неопходно да се преработи листот од орхидеи со лекови што убиваат инсекти. Не трујте го растението што штотуку претрпело преместување.

Какво осветлување е потребно за орхидеја?

Гледајќи фотографија од разнобојна орхидеја, секогаш се прашувате како да го создадете вистинското осветлување за ова растение дома. Навистина, иднината на нејзиното цветање и раст во голема мерка зависи од тоа.

Во нормални услови на осветлување, цветот ќе го воодушеви окото со убави цвеќиња, и ако тоа не е доволно, листовите ќе почнат да се здобиваат со светло зелена боја, ќе почнат да се водат и да почнат да се жолтуваат.

Да го направите цветот да изгледа како на фотографијата, треба да се создаде осветлувањеспоред одредени правила:

 1. Затворената орхидеја се развива добро во амбиентална светлина. Директната сончева светлина има негативен ефект врз орхидејата. Оваа нијанса мора да биде земена предвид при грижата за орхидејата дома.
 2. Во текот на летото, препорачливо е да го ставите растението на потемни место. Ова е особено точно за локацијата каде што топлите зраци на сонцето паѓаат на лисјата.
 3. Во есенскиот период, орхидејата во затворен простор не бара затемнување. Количината на сончева светлина се намалува, пукањата почнуваат да зреат во орхидејата. Таа започнува да поставува нови цветни пука.
 4. За ова растение, времетраењето на дневната светлина е од големо значење. Треба да трае најмалку 12 часа. При намалување на дневните часови на 10 часа, потребно е создавање на вештачко осветлување. За таа цел, можете да ги користите флуоресцентните светилки прикажани на фотографијата.
Сорти и разлики на орхидеи


Познато е три вида термофилни орхидеи, за кои е потребен одреден температурен режим. Овие ги содржат следниве имиња:

 • Дендробиуми.
 • Фаланопсис.
 • Катни

Бидејќи татковината на овие растенија се тропски шуми, тие мора да се чуваат на температура не повеќе од 32 степени. Во текот на ноќта, температурата не треба да падне под 18 степени. Падот на температурата на ден не треба да надминува пет степени.

Орхидеи на средна температура

Фабриката е поделена на неколку видови, името на кое:

 1. Милтонија.
 2. Одонтоглуми.

Куќи мора да бидат создадени за таква орхидеја режим на ладење. Во летниот период, дневната температура не треба да надминува 22 степени, за време на зимските ноќи температурата може да варира, во опсег од 12-15 степени.

Ладно lубив изглед

Ваквите орхидеи се наоѓаат во суптропска клима, растат на висорамнините и ги имаат следниве имиња:

 • Дендробиуми.
 • Лелија.
 • Пафиопедилуми.

Фабриката расте добро во лето на температура од 22 степени, а во зима не повеќе од 15 степени. Речиси секаков вид орхидеја, расте добро домакога дневната температура не надминува 27 степени, а ноќната 24 степени.

Како да наводнувате орхидеи дома

Со цел фабриката да се развие добро и да го воодушеви окото со убави цвеќиња, како на фотографијата, многу е важно правилно да се напои. Во природни услови, орхидеите не растат во вода, тие не можат да толерираат стагнација на влага долго време.

Затоа, наводнување орхидеја дома, потребен ви е ист начин како и во реалните услови на нејзината резиденција. На пример, цветот Phalaenopsis сака малку влажна подлога, а за Онцидиум, тој мора да биде апсолутно сув. Со други зборови, за секој вид орхидеја потребно е специфично наводнување.

Покрај тоа, интензитетот на наводнување зависи од други фактори:

 • температура
 • влажност
 • осветлување;
 • димензии на тенџере;
 • состав на подлогата;
 • сезонска вегетација.

Бидејќи орхидеите се епифитни растенија, тие можат да издржат мала пресушена почва.

Меѓутоа, ако орхидеите престанат да наводнуваат, тие започнете да бледне брзо, листовите стануваат збрчкани и грозен. Ако има вишок на влага, корените ќе почнат да изгниет, периметарот на листот е покриен со жолта боја. Ова е многу јасно видливо на презентираната фотографија.

Орхидеја потреба истурете мека вода. Најсоодветен е дождовницата што е добро поставена во текот на летото. Во зима, може да се организира наводнување на топење.

Ако наводнете цвет со вода од чешма, тогаш тоа е потребно пред вриење. Температурата на водата треба да ја надмине собната температура за три степени.

Во текот на летото, наводнување се врши неколку пати неделно, но не повеќе од три. И само кога горниот слој на подлогата ќе почне да се исуши.

Во зима, доволно е да го напојувате растението неколку пати неделно, кога псевдобулшката почнува да се брчки.

Ако цветот расте во тенџере, се напои одозгора, ако во корпи, тогаш тие едноставно се натопуваат во вода пет минути. Вишокот на вода треба да се исцеди целосно; не треба да стагнира.

Потребно е ѓубриво

Треба да го нахраните растението само кога ќе се појави неговиот раст. Ertубриво мора да се применува еднаш месечно. Најпогодни се:

 1. Гринворлд
 2. Покана
 3. Бона Форте.

Многу е важно да додадете ѓубриво според пропорциите наведени во пакетот. Фабриката не толерира големи акумулации на минерални соли во почвата. Орхидејата едноставно може да венее.

Тоа е причината зошто подлогата, пред да додадете ѓубриво што ви треба исплакнете со чиста вода. Плакнење и вршење облекување треба да се наизменично секоја недела.

Fубрива наменети за други видови цвеќиња не се погодни за орхидеи. Нема потреба да го нахрани растението во зима и кога е во мирување.

Како се шири орхидејата?

Репродукција „Деца“. Под „деца“ се подразбираат мали нови растенија од кои можат да се појават нови видови орхидеи. Овие странични пука најчесто се појавуваат во растенија со висока концентрација на азот.

Кога се појавуваат "деца", препорачливо е почесто да ја прскате орхидејата. Откако "децата" пораснаа и им дадоа корени, тие можат да се одвојат, третираат со јаглен и засадени во посебен тенџере.

Вид на размножување со положување. За размножување, се користи положување, што се наоѓа само во симодијални цвеќиња. За да работите, ќе треба да создадете мала стаклена градина која се наоѓа директно над свитканиот дел од стеблото. Потоа треба да го навлажнете мовчето и да почекате додека не започне будењето на бубрежниот сон.

Ако пукањето нема зеленило, се наоѓа хоризонтално во стаклена градина, таа мора постојано да се загрева, редовно да се навлажнува. По околу 30 дена, бубрезите во сон ќе се разбудат. Appearе се појават млади растенија, зелен лист и корени.

Кога малите растенија добро се вкорени, тие внимателно се одвојуваат од главната пука, се преработуваат и засадуваат во мал тенџере. Нема потреба веднаш да се отстрани растението од стаклена градина. Оставете да стои таму неколку дена.

Метод на вегетативно размножување

Таа е погодна за секаков вид орхидеја. Корените на цветот едноставно се поделени на неколку делови, од кои секоја има две pseudobulbs. Овој метод може да размножува само големи орхидеи.

Цветот е изваден од тенџерето. Корените се внимателно одвоени од земјата. Ризом се сече на неколку деловина што останува неколку луковици.

Паркот е попрскан со јаглен. Слетувањето на секој фрагмент се врши одделно. Новите цвеќиња треба лесно да се напојат и да се испрскаат секој ден додека растението не даде нови пука и ќе се појават лисја. Ова ќе биде дополнителен доказ дека орхидејата започна да расте.

Грижа за орхидеи дома по цветни

Кога затворен цвет е во мирување, не е неопходно да се напои. Доволно е да се следи нејзината состојба, бојата на листовите и другите делови. Thisе биде убаво во ова време да се фотографира со цветот, а потоа да се спореди нејзината нова состојба со старата.

Овој вид карантин е неопходен за откривање на цветни штетници и понатамошна борба против нив. Passе поминат две недели и орхидејата може да се стави на прозорецот, треба да се навикне на сонцето. Можете да почнете лесно да го напојувате растението.

Полето на крајот на цветни, кога педанџата е целосно суво и се претвори во црно, тоа исечена под основата и избриши. Кога цветањето е завршено, исхраната на растенијата е многу помалку. Во зима, орхидеите се напои еднаш на 30 дена, фабриката се попрскува неколку пати месечно.

Морам да кажам дека ако треба да трансплантирате цвет, така што во иднина да почне да цвета, а неговите лисја да станат зелени, треба да го ставите тенџерето на друго место.

Во случај кога, по цветањето, орхидеите почнаа да се брчки и да се претворат жолта, педнукот целосно запре, тенџерето исто така треба да се преуредите. Повторно ќе почне да цвета.

Да ги сумираме, сите погоре. Ако правилно се грижите за вашите орхидеи дома, секогаш можете да уживате во погледот на овие прекрасни цвеќиња дома.

Погледнете го видеото: Suspense: Donovan's Brain (Април 2020).