Родот Fir (Abies) припаѓа на семејството бор. Во Русија, името на такво растение потекнува од германскиот збор „Фихте“, што во превод значи „смрека“. Под природни услови, елата може да се најде во умерените, суптропските и тропските региони на Северната хемисфера, како и во Мексико, Гватемала, Ел Салвадор и Хондурас. Често, елата претпочита да расте во зимзелени шуми, додека е во непосредна близина на бор, кедар или смрека. И такво дрво може да се најде во мешани, а понекогаш и во листопадни шуми. Овој род обединува приближно 50 видови на разни растенија, меѓу кои има и полуметарски грмушки и дрвја, чија висина може да достигне 80 метри. Во моментот, декоративната елка е многу популарна, која е украсена со плоштади и паркови, како и градинарски парцели. Пред да започнете со насади на ела, треба да научите за неговите недостатоци, имено: ниска отпорност на мраз, и исто така нетолеранција на гас, чад и претерано сув воздух.

Карактеристики на ела

Ела е зимзелена моноезивна фабрика која ја сака топлината и е толерантна кон сенка. Моќниот систем на шипки на корените оди во длабоките слоеви на почвата. Кај младо дрво, кората е мазна и тенка; со текот на годините, пукна и станува подебела. Круната има конусна форма, и започнува директно од основата на стеблото, што разликува ела од другите четинари. Аранжманот на гранки е хоризонтално. Летоци се цели рамни, не-цврсти игли кои се затемнуваат во основата во кратко плитолево. Во зима, во повеќето четинари, иглите се насликани со валкана црвена боја, но не и во ела. На долната површина на секоја игла има 2 ленти со бела боја. Иглите на репродуктивните пука се вперени, додека на вегетативните гранки се малку зашиени или имаат заокружување на врвот. Појавата на машки цвеќиња личи на конусни обетки. Во овој случај, женските цвеќиња имаат цилиндрична, оваидна или цилиндрична-оваидна форма. За разлика од другите четинари, елавите конуси се насочени нагоре и не висат надолу. Составот на женски конуси вклучува прачка со покривни ваги што седат на неа, а во нив има овошни скали кои носат пар овули. Загадувањето на ова растение се врши од ветрот. По зреењето на семето на конусите, лушпите стануваат застоени и паѓаат. Во овој случај, крилестите семиња се ослободуваат, а само прачките остануваат на самата ела. Можно е да се одгледува ела на истото место 300 години.

Садење ела на отворено

Кое време да се засади

Само оние садници стари 4 години или повеќе се засадени во отворена почва. Слетувањето може да се направи во април, но подобро е да го направите ова во последните денови од август или првиот - во септември. Засадување ела се препорачува на облачен ден. Соодветно место за слетување треба да се наоѓа во делумна сенка или сенка. Почвата треба да биде плодна, влажна, добро исцедена и подобра ако е леска. Многу е добро ако има езерце на мало растојание од местото на слетување.

Како да се засади

Дупката за слетување треба да се подготви половина месец пред денот на испраќање. Неговите приближни димензии се 60x60x60 сантиметри, а крајната вредност директно ќе зависи од димензиите на самиот систем на расад на расад. Во подготвената дупка, истурете 20-30 литри вода. Откако ќе се апсорбира целата течност, дното на дупката треба да се ископа на половина бајонет на лопатата, а потоа во него се става слој од скршена тула или кршен камен, чија дебелина треба да биде од 5 до 6 сантиметри. Потоа, дел од јамата е покриена со мешавина од глина, хумус, тресет и песок (2: 3: 1: 1), во која треба да се додадат 200 до 300 грама нитрофоска и 10 килограми пилевина. После неколку недели, почвата во јамата ќе мора да се реши, по што ќе можете да преминете на директно садење на расад. Коренскиот систем на растението е поставен така што неговиот коренски врат се испушти со површината на земјата. Најдобро е да го инсталирате кореновиот систем на земјена гумба. Откако ќе се исправат корените, јамата ќе треба да се полни со мешавина од земја (составот е опишан погоре) и добро набиен. Засадената фабрика мора да се напои. Во случај да садите елка, растојанието помеѓу садници треба да биде од 4 до 5 метри. За групно садење, растојанието помеѓу растенијата треба да биде од 3 до 3,5 метри - за лабави групи и 2,5 метри - за густи групи.

Нега за нега во градината

По секое наводнување, потребно е олабавување на почвата не повеќе од 10-12 сантиметри во длабочина, додека плевелот мора да се отстрани. Кај младите дрвја, се препорачува да се посипете кружница од скоро стебло во дијаметар од половина метар со прекривка (пилевина, чипови од дрво или тресет). Слојот на прекривка треба да варира од 5 до 8 сантиметри. Во исто време, проверете дали коренскиот врат на растението е ослободен од прекривка. Засадената елка ќе треба да се храни само по 2-3 години, мора да се направи во пролет, додавајќи 100 до 125 грама вагон за станица Кемира на земјата на кругот на трупот. Само видови на ела што ја сакаат влагата, бараат наводнување. На пример, балсамот ела треба да се напои 2 или 3 пати за целата сезона, но само за време на сушата. За едно наводнување под секое дрво, треба да истурите 1,5-2 кофи. Другите видови не треба да се напојат, бидејќи реагираат крајно негативно на водата и имаат доволно природни врнежи од дожд.

Градинарски

Крпањето се прави во пролетта пред да започне протокот на пиперки, и сите суви и повредени гранки мора да се отстранат. И во ова време, доколку е потребно, можете да го направите формирањето на круната. За кастрење користете градинарски ножици. Треба да се запомни дека за време на една фризура, стеблото може да се скрати за не повеќе од 1/3. Како по правило, круната на такво дрво е многу уредна, и не бара обликување.

Трансплантација

Четинари, кога се споредуваат со други растенија, доста добро ја толерираат трансплантацијата и брзо се вкорени на ново место. Во случај кога е расадена млада фабрика, неопходно е да се пробие почвата во круг, заминувајќи од трупот од 0,3 до 0,4 метри, користејќи остра лопата. Потоа, со истата лопата, неопходно е да се расипе посочениот круг, да се влева во почвата до длабочината на бајонетот. Ела е извадена заедно со грутка земја и се транспортира во количка до ново место за слетување, додека треба да биде поставено многу внимателно во дупката за слетување.

Ако елата е веќе одгледувана, тогаш пред да продолжите со трансплантацијата, таа се подготвува. За да го направите ова, тие ја заземуваат почвата во круг 12 месеци пред предвидената трансплантација, додека повеќе од првиот случај треба да се повлечат од трупот. За една година, младите корени ќе растат во дрвото во определениот круг, што ќе му овозможи лесно да ја пренесе трансплантацијата. Веднаш треба да се земе предвид дека едно лице не може да се справи со трансплантацијата на одгледувана елка, затоа однапред пронајдете асистент. Многу е важно да не се дозволи земјена грутка да се сруши за време на трансплантацијата.

Штетници и болести

Садењето и одгледувањето ела не е голема работа. Ова растение исто така има прилично висока отпорност на болести и штетни инсекти. Сепак, понекогаш може да почне да се претвора во жолта боја, се должи на фактот дека хермес (aphid видови) се населуваат на неа. За да ги уништите ваквите штетници користете Антио или Рогор. На почетокот на пролетта, женските херми се разбудени, а во тоа време растението мора да се третира со раствор на еден од овие агенси, а 20 грама лек се зема на кофа со вода. Исто така, овие лекови ќе помогнат да се ослободите од штетниците како што се летоци од ела конус и молец од ела.

Во некои случаи, во ова дрво започнува пожолтување на иглите, а на стеблата се појавуваат рѓосани перници. Ова укажува на тоа дека елата е заразена со габична болест како 'рѓа. Заразените гранки треба да се исечат и уништат, како и иглите што се опал, потоа ги обработуваат местата на исечоци со помош на градинарски вар. Круната исто така треба да се третира и раствор на течност Бордо (2%) се користи за ова. Добро проверете ја областа на која расте елата, ако има terвездичка или дршка, тогаш овие растенија мора да бидат ископани и уништени.

Репродукција на ела

Ако елата е специфична за видови, тогаш за нејзино размножување се користи генеративен (семе) метод, а семето се бере веднаш штом ќе започне зреењето на конусите. За размножување на декоративни ела со употреба на методот на сечи.

Размножување на сечи сечи

Должината на сечињата треба да биде од 5 до 8 сантиметри. Тие треба да бидат исечени само од млади дрвја, додека се користат само годишни пука кои имаат само еден (не два!) Апикални пупки. Исто така, рачката треба да се земе со пета, за ова се препорачува да не се сече, туку да се откине со остар движење, додека треба да се изгасне парче кора и дрво од постара пука. Набавката на сечи е направена во пролетта, избирајќи облачно утро за ова. Тие треба да бидат земени од средниот дел на круната на нејзината северна страна.

Пред да го садите дршката за корен, сите плескавици треба внимателно да се отстранат од петицата. Исто така, внимателно проверете ја кората, не треба да се олупи од дрво. За профилактички цели, габични заболувања ќе бараат третман на сечи. За да го направите ова, тие се потопени 6 часа во раствор од 2% од базазол или каптан, а исто така можете да користите темно розов раствор на калиум манган. По сечињата се засадени во мешавина од земја која се состои од хумус, песок и лиснато почва (1: 1: 1). Слетувањето е покриено со капа, кое треба да биде транспарентно. За да се забрза процесот на искоренување, се препорачува да се обезбеди пониско загревање на почвата, нејзината температура треба да ја надмине собната температура за 2-3 степени. Отстранете ги сечињата на добро осветлено место, заштитено од директна сончева светлина, додека тие мора да се емитуваат секој ден. За зимување, сечињата треба да бидат преместени во подрумот, а во пролетта тие се извлекуваат на улица. Коренувањето на ваквите сечи е релативно долг процес. Значи, на самиот почеток има зголемување на калусот, а само во втората година се формираат корени.

Расте ела од семе

Бербата на семе од ела не е лесна задача. Факт е дека кај примероците за возрасни зреевите конуси се релативно високи, па дури и зрелиот крилен семе се распрснува скоро веднаш. За да ги извадите семето, треба да изберете малку незрел конус, кој се суши и само после тоа семето се извлекува. На ваквите семиња им е потребна стратификација, за ова веднаш по собирањето тие се ставаат во подрумот со голема влажност или на полицата на фрижидерот. Сеење семе во отворена почва во подготвен кревет тревници и песок се врши во април, додека тие треба да бидат погребани во почвата само неколку сантиметри. Земјоделците не се напои, но веднаш покриени со транспарентен филм, во овој случај кора не се формира на површината на почвата, а садници ќе се појават многу побрзо. Првите садници треба да се појават по 20-30 дена. Од ова време потребно е да се започне со наводнување, плевење и олабавување на површината на почвата. За да садници преживеат првото зимување, тие треба да бидат покриени со смрека гранки. Следната година, можете да започнете со трансплантација на млади садници на постојано место. Расад добиен од семето на почетокот се разликува во екстремно бавен раст, бидејќи на почетокот има продолжување на кореновиот систем. Значи, четиригодишна елка во висина може да достигне дури од 0,3 до 0,4 метри. Сепак, постарите растенија растат многу побрзо.

Зимски ела

Зимски подготовки

Оние први што експертите советуваат одгледување во средната лента се карактеризираат со прилично висока отпорност на мраз. Но, младите примероци сè уште треба да бидат покриени со смрека гранки, додека површината на кругот на трупот мора да биде покриена со слој прекривка (сушени лисја или тресет), чија дебелина треба да биде од 10 до 12 сантиметри.

Зимање во земјава

Првите возрасни можат да толерираат зима без засолниште. Но, во последните денови на зимата се препорачува да ги заштитите од премногу активното пролетно сонце, зашто овие растенија се покриени со неткаен материјал.

Видови и сорти на ела со фотографии и имиња

Постојат прилично голем број на видови и сорти на ела, но не сите од нив се популарни кај градинарите. Подолу ќе бидат опишани оние од нив кои се повеќе или помалку побарувачка во културата.

Балсам ела (abies balsamea)

Под природни услови, таквата елка може да се сретне во САД и Канада, додека нејзиното живеалиште на северот е ограничено на тундра. Во планинските области, такво дрво може да се види како расте на надморска височина од 1,5-2 илјади метри. Ова растение отпорно на мраз кое не сака да сенка, не живее многу долго, само околу двесте години. Висината на таквото растение може да варира од 15 до 25 метри, а неговото стебло во дебелина достигнува 0,5-0,7 метри. Младите први се покриени со мазна кора од сиво-пепел. Старите дрвја имаат испукана кафеаво-црвеникава кора. Смолените бледо зелени пупки имаат светло виолетова нијанса и сферична или овална форма. Темно зелените сјајни игли можат да достигнат 1,5-3 сантиметри во должина, стоматолошките линии трчаат по целата нивна површина. Иглите можат малку да се вдлабнат до врвовите или тапи, тие умираат после 4-7 години. Ако ги мелете, можете да почувствувате пријатна арома. Висината на овално-цилиндричните конуси може да варира од 5 до 10 сантиметри, а нивната ширина е 2-2,5 сантиметри. Незрели конуси се насликани во темно виолетова боја, која по созревањето се заменува со кафеава боја. Зрелите конуси се многу смолести. Овој вид се одгледува уште од 1697 година. Оваа елка е засадена поединечно или се користи во насади со мали групи. Најпопуларните форми се:

 1. Хадсон. Ова планинско џуџе растение има многу густи гранки, широка круна и многу кратки стебла. Кратките игли се широки и рамни, нивната предна површина е зелено-црна, а погрешната страна е синкаво-зелена. Култивирани од 1810 година.
 2. Нана. Висината на дрвото не надминува половина метар, дијаметарот на заоблената круна е околу 250 сантиметри. Дебелите гранки за ширење се наоѓаат хоризонтално. Кратките прекрасни игли се обоени во темно зелена боја, додека на нејзината долна зеленикаво-жолта површина има 2 ленти синкаво-бела боја. Се одгледува од 1850 година. Ова растение е совршено за уредување на покриви, тераси и карпести градини.

Исто така, се одгледуваат следниве форми на овој вид: сребрена сива, разновидна, џуџе, сребро, колонообразен, па дури и наметнување.

Корејски ела (Abies koreana)

Во природата, овој вид може да се најде на планините во јужниот дел на Корејскиот Полуостров на надморска височина од 1,8 илјади метри. Овие први создаваат чисти и мешани шуми. Младите први имаат многу бавен раст. Сепак, кај постарите примероци, стапката на раст станува побрза со текот на годините. Во висина, таквото дрво може да достигне 15 метри, додека дијаметарот на трупот варира од 0,5 до 0,8 метри. Обликот на круната е конусен. Младите примероци се покриени со мазна кора од асенска боја, во некои случаи со виолетова нијанса. Постарите примероци имаат кора од костен, на која има длабоки пукнатини. Речиси кружни пупки се само малку кари. Прекрасната игли се доста тешки. Секоја игла е во форма на сабер и има изрез на врвот. Горната површина на иглите има темно зелена боја, а дното е сребрена (поради 2 многу широки стоматолошки опсези).Должината на цилиндричните конуси е околу 5-7 сантиметри, а во дијаметар може да достигнат 3 сантиметри. Младите конуси се јорговани-виолетови. Ова растение беше донесено во европските земји само во 1905 година. Овој вид е многу декоративен поради иглите со две бои, како и зимскиот отпор. Оваа статија ја опишува слетувањето и грижата за овој конкретен вид ела. Сорти:

 1. Сина стандард. Се разликува од оригиналниот вид само во темно виолетова боја на конусите.
 2. Бревифолија. Оваа сорта се карактеризира со исклучително бавен раст и густа заоблена круна. Иглите не се толку густи во споредба со оригиналните видови, неговата горна површина е обоена во мочуришна зелена боја, а долната е сиво-бела. Бојата на малите конуси е виолетова.
 3. Пиколо. Дрво во висина може да достигне само 0,3 м. Во возрасни случаи, дијаметарот на хоризонтална круна што се шири може да достигне до 50 сантиметри. Иглите се исти како главните видови.

Кавкаски ела, или Нордман Фир (Abies nordmanniana)

Овој вид се смета за кавкаска ендемија, бидејќи во природата може да се сретне само во планините на Кавказ. Во висина, ова растение може да достигне 60 метри, а трупот има дебелина од околу 200 сантиметри. Ниската лежечка разгранета меки круна има тесен конусен облик. Врвот на круната е остар, но кај прилично зрели примероци, тоа не е премногу изразено. Дрвјата се покриени со сјајно мазна кора, сепак, откако фабриката е стара 80 години, на неа се формираат длабоки пукнатини. Бубрезите во форма на јајца практично немаат смола. Иглите се долги околу 4 сантиметри и широк околу 0,25 сантиметри, неговата горна површина е темно зелена и на дното има 2 ленти бела боја. На пукањата во форма на конус, врвовите на иглите се меко зашилени, а на вегетативните пука, на врвовите има изрез. Во должина, конусите достигнуваат 20 сантиметри, а во дијаметар - 5 сантиметри. Младите конуси се зелени, а старите конуси се смолести темно кафеави. Овој вид брзо расте, а такво растение може да живее околу 500 години. Формите на кавкаски ела: плач, златна, светкава, исправена, златна и белоглава.

Цврста елка (колор на Abies)

Таквата елка меѓу претставниците на родот на елата се смета за кралица. Под природни услови, може да се сретне во југозападниот дел на Соединетите држави и северниот дел на Мексико. Ова дрво претпочита да расте во кањони на реки, како и на планински падини на надморска височина од 2 до 3 илјади метри надморска височина. Овој вид има многу висока отпорност на суша, додека такво дрво може да живее околу 350 години. Неговата висина може да варира од 40 до 60 метри, а дебелината на трупот достигнува 200 сантиметри. Конената круна на младо дрво е многу бујна, но како што старее, таа значително се распаѓа. Бојата на кората на старите примероци е пепел сива, додека е многу груба и испукана. Зелено-жолтите смолести бубрези имаат сферична форма и дијаметар од околу 50 мм. Должината на зелено-сивите игли може да достигне до 7 сантиметри, а нејзината ширина - до 0,3 сантиметри. Врвот на иглите е заоблен и зашиен, додека стоматолошките линии се наоѓаат на двете нивни горни и долни површини. Обликот на конусите е цилиндрично-овален, во должина може да достигне 14 сантиметри, а во ширина - 5 сантиметри. Бојата на незрелите конуси е зелена или виолетова, а онаа на зрелите конуси е бледо кафеава. Одгледувано од 1831 година. Ова растение изгледа неверојатно убаво против позадината на пожолтената ариш во есен. Популарни украсни форми:

 1. Компактен ела. Cultivуџеста грмушка, има отворени гранки и игли со сина боја. Во некои случаи, тоа се нарекува Компактен Глаука.
 2. Виолацеа. Висината на таквата рапидно растение може да достигне и до 8 метри. Широката круна има конусна форма, а долгите игли се насликани во синкаво-бела боја. Оваа ела е многу украсна, како и е отпорна на суша.

Сибирски ела (Abies sibirica)

Под природни услови, можете да се сретнете на северо-исток на Русија, додека ова дрво претпочита да расте во речните долини, како и во висорамнините. Овој вид се карактеризира со зимска толеранција и засенчување, и е под државна заштита. Сибирската елка е најпознатиот вид од сите што се вклучени во овој род. Фабриката може да достигне висина не повеќе од 30 метри, а нејзината тесна круна има конусна форма. Сивата кора е мазна по целата должина, но пукна на самиот крај. Тесните сјајни игли се многу меки, и достигнуваат должина од 30 мм. Нивната горна површина е темно зелена, а на дното има 2 ленти со бела боја. Зрелите исправени конуси стануваат бледо кафеави. Сорти на сибирски ела: бела, грациозна, сина, украсна, итн.

Не се култивираат само видовите опишани погоре, туку и први, како што се: субалпин, Фрејзер, цел лиснат, еднаков обем, Семенова, Сахалин, мира, благодатна, Кефала или грчка, висока, Вича, бела или пупка со пупки, бела или европска и Аризона.

Својства на ела

Таквата фабрика како ела се издвојува силно меѓу сите други (дури и четинари). Факт е дека во дрвото на ова дрво воопшто нема смолести материи, а тоа овозможува да се користи за создавање музички инструменти, како и за изградба на бродови. Кората од ела се користи за да се направи многу вреден мелем, а маслото од ела се извлекува од игли и гранки. Лушпа направена од кора и игли може да ја зголеми ефикасноста, да го зајакне имунолошкиот систем, да ја елиминира забоболката и да ја намали киселоста во желудникот.

Смолата на ова растение има моќен антисептички ефект, така што се користи за лекување на исекотини, чиреви, рани и абразии. Домородните Американци, како и првите доселеници, долго време лекуваат разни болести со катран од катран, на пример: кашлица, рак, отитис медиа, скорбут, бронхитис, туберкулоза, елиминирано болки во грлото, дизентерија, воспаление на мукозата, вагинална инфекција, гонореја, ревматизам и болката во зглобовите и мускулите сè уште беше отстранета.

Лековите, кои вклучуваат екстракт од сок од ела клетки, се користат во различни воспалителни процеси, акутна и хронична срцева слабост, ревматизам и заразни болести. Сокот од елични ќелии е способен за:

 • подобрување на формирање на крв;
 • зајакнување на имунитетот;
 • борба против воспалителните процеси (се користат во третманот на белодробни заболувања);
 • спречување на развој на хипертензија;
 • нормализирање и значително подобрување на работата на екскреторните органи;
 • да се нормализира работата на дигестивниот тракт;
 • заситеност на телото со исчезнатите макро- и микроелементи, како и витамини;
 • заштити од зрачење;
 • да има седативно и антиоксидативно дејство, како и да ја зголеми отпорноста на телото на негативни влијанија врз животната средина.

Исто така се користи во превенција на срцеви и васкуларни заболувања и онкологија.

Можете да купите сок од ела во форма на фитококтел, тој е целосно подготвен за употреба. Можете исто така да го купите во природна форма, но овој вид сок може да се пие исклучиво разреден.

Етеричното масло од ела покажува многу добри резултати дури и во случаи кога различни хемотерапевтски лекови се апсолутно немоќни. На пример, таквото масло помага да се забави, а во некои случаи и да се уапси растот на клетките на ракот. Маслото влегува директно во крвта и се акумулира во фокусот на болеста, додека целосно ги задржува своите лековити својства, бидејќи ги поминува органите за варење. Активната компонента на оваа супстанца е камфор. Маслото од ела е широко користено во традиционалната медицина, бидејќи има антибактериски, антиинфламаторни, седативни, бактерицидни, аналгетски, реставративни и тонични ефекти. Исто така е прилично популарно во козметологијата, се користи за елиминирање: лишаи, едем, лошо епидермис, акни, зоврие, брчки, брадавици и др.

Пред да започнете со употреба на лекови или народни лекови подготвени врз основа на ела, треба да се запознаете со некои правила:

 1. Неопходно е за времетраењето на третманот да се одбие пијалоци кои содржат дури и мала доза алкохол.
 2. Вие не можете да земете вакви средства во присуство на индивидуална нетолеранција да пукате.
 3. Вие не можете да ги користите овие лекови за лекување на луѓе со патологија на бубрезите, како и пациенти со епилепсија и имаат чир или гастритис на желудникот. И тие треба да бидат напуштени од бремени и доилки, како и од деца.
 4. Ако го користите производот неправилно или ја надминете дозата, тогаш ова може да доведе до алергиска реакција. Ако на кожата се појават црвени дамки, чешање и оток, лекот треба да се запре веднаш.

За да проверите дали производот ќе предизвика алергиска реакција или не, треба да нанесете од 10 до 15 капки од оваа дрога на кожата на задниот дел од раката и темелно да ја триете. Можете да го оцените резултатот по 2-3 дена. Но, дури и ако не сте алергични на еларен производ, како и да е, пред да го земете, треба да се консултирате со вашиот лекар за дозата.

Погледнете го видеото: Reynmen - Ela Official Video (Март 2020).