Зеленчукова градина

Како да растете arugula на windowsill

Зелените растителни растенија во дневната исхрана се важна компонента на здравата исхрана. Сочинувајќи се од огромна количина на витамини и корисни елементи, магдонос, зелена салата, млади коприви, крес, аругула веќе долго време се популарни во готвењето. Многу домаќинки ги користат овие дарови на природата за да подготват вкусни салати, сосови и многу други јадења. Сепак, аругулата е највредниот производ меѓу сите зелени зеленчуци во својот состав.

Оваа позната фабрика одамна имала други имиња - arugula, indau, eruca, ракета, гасеница. Секоја земја може да има свое име на arugula, но секогаш е присутно во најпознатите и најпопуларните ресторани и кафулиња. Готвачи на француска, италијанска и турска кујна сметаат дека ова растение за салата е најсилниот афродизијак, и ова е уште една причина да се користат во нивната кулинарска уметност.

Корисните својства на аругулата се објаснуваат со неговиот богат состав на макро и микроелементи - калиум, цинк, јод, железо, магнезиум, калциум, натриум, бакар, манган, селен. Го тонизира човечкото тело, ја зголемува ефикасноста, го зголемува хемоглобинот, го обновува балансот на вода-сол, го олеснува отокот, има корисен ефект врз репродуктивната функција, го нормализира метаболизмот и ја зголемува лактацијата кај доилки.

Расте arugula дома

Бидејќи аругулата припаѓа на растенија од зелка, нејзиното главно штетници е расипливата болва, поради што е невозможно да се одгледуваат зеленило на отворени кревети. И на другите штетни инсекти не им пречи да ја јадат оваа зелена трева во големи количини и со голема брзина. Поради оваа причина, градинарите не ризикуваат да растат аргула во лични парцели, но на прозорецот може да се направи многу полесно и поефикасно. За одгледување, ќе ви треба семенски материјал, кој може да се купи во специјализирани продавници, и малку трпеливост и упорност.

Избор на капацитет за слетување

Семето се препорачува да се сади во плитки садови, саксии со цвеќе или кутии направени од пластика или дрво. За погодност, треба да изберете големина на резервоарот, што добро се вклопува на прозорецот.

Почвата

Во однос на киселоста, мешавината на почвата треба да биде малку кисела или неутрална. За arugula, погодни се купени мешавини од почви погодни за одгледување садници или затворено цвеќе, како и шумски почви. Но, не се препорачува да се земе градинарска почва поради ризик од воведување на габична или заразна болест. Ако е можно, тогаш можете сами да подготвите таква мешавина. Неопходно е да се земе еден дел од чист песок и два дела од земја од хумус и бусен.

Осветлување

Фотофилните растенија не треба да се одгледуваат за време на кратките дневни часови, бидејќи поради недостаток на светлина тие ќе започнат да се водат многу. Најдоброто време за садење е почетокот на пролетта.

Методи за садење семе

На искусните лозари на зеленчук им се советува да посеат семе на површината на набиена влажна почва (без продлабочување). Саден материјал може да се расфрла по случаен избор или во редови. Врвните семиња треба да се попрскаат со тенок слој на почвата мешавина и малку повеќе да се набиваат со дрвена шпатула. Тогаш садот со семе е покриен со густ транспарентен филм и се пренесува во темна просторија до појава. Ова ќе се случи приближно 5-7 дена по садењето, по што филмот мора да се отстрани и контејнерите за слетување да се пренесат на прозорецот со добро осветлување.

Наводнување

Наводнување се врши 3-4 пати неделно. За одржување на постојана влага во почвата, се препорачува да се создадат услови на стаклена градина за растенија. Мала стаклена градина може да се изгради над растенијата со користење на компактна рамка.

Разредување

Приближно 7-10 дена по појавата на садници, се изведува прво чистење. Треба да ги отстраните слабите растенија. Тие веќе можат да се користат како храна. Квалитетот на секое стебло на arugula зависи од густината на садењето.

Harетва

Vestетвата може да се собере 2-3 пати ако секоја градинарски работи е „нежна“. Првата полноправна култура ќе зрее еден месец по појавата на првите садници.

Аругулата на прозорецот е витамини, елементи во трагови и големи здравствени придобивки за сите членови на семејството.

Погледнете го видеото: Arugula aka rocket. Eruca sativa. Herb review (Април 2020).