Растенија

7 најдобри видови на succulents и што е тоа

Постои необичен начин за украсување на ентериерот. За да го направите ова, доволно е да засадите сукуленти и да се грижите правилно за нив. Но, тие ќе преживеат во простории со слабо осветлување, сув воздух и во присуство на ниски температури. Тие се толку тврди.

Што се сукуленти?

Сукуленти - група на растенија кои имаат сличности заради истите услови за живеење. Тие се во состојба да складираат вода во нивните стебла и лисја. Тие растат на суви места, на карпи и суптропски шуми.

Суккулентите се поделени на:

  1. Матични
  2. Лиснато

Матични сукулентите ја задржуваат влагата во густо стебло. Листовите на овој вид се мали, или се претвораат во трње. Овие вклучуваат:

  • Кактуси
  • Еуфорбија
Затворен кактус
Еуфорбија

Лиснато сукулентите акумулираат влага во месести лисја. Овие вклучуваат:

  • Алое вера
  • Литопс
  • Ехеверија
  • Хавортија
Хавортија
Литопс
Еховорија
Алое вера

Видови, имиња и сорти на succulents

Огромен број на видови. Подолу се само неколку од нив:

Род Еониум

Многу разновидна и вклучува над 45 видови сукуленти.

Името „еониум“ е преведено од античкиот грчки јазик како „вечно“. Даден е со причина, имено, затоа што овие растенија се долги црн дроб.

Еониум триколор

Еониумот постои во различни форми: во форма на густ излез во дијаметар што достигнува до еден метар, во форма на трева, грмушки. Листовите од овој вид на вкусен може да бидат со различни бои.

Род Дидиер од Мадагаскар

Овој род на succulents има две сорти. Во својата форма и изглед, дидизерот потсетува на американски кактус.

Во природата, овој вид достигнува шест метри во висина.
Дидиерија со шила

Стеблото наликува на колона со лисја, во синусите на кои има трње. Дидие се одгледува дома. Фабриката има избледени розови цвеќиња со розови стемни.

Дувалија

Род на повеќегодишно растение на семејството Кутров. Има деветнаесет видови дувал. Тие растат во јужна Африка.

Дувалија го доби името по францускиот лекар и ботаничар Август Анри Дувал.

Овој вид на вкусен е мал во големина. Тие имаат мал систем на површински корени. Стеблата се овални и заоблени во форма. Цвета во лето и есен.

Дувалија

Цветовите се како starвезда со црвено-кафеава, темно виолетова, па дури и црна. Duvalls репродуцираат со опрашување од страна на инсекти. Во овошјето слично на рог, има многубројни семиња со долги влакна.

Агава

Зимзелена растение на семејството амарилис. Агаве лесно може да се разликува од другите сукуленти по својата розета на вкусни лисја. Стеблото од кое растат лисјата се крие во земјата. На врвот на секој лист е трн.

Авава во тенџере

Родното место на агава е исто така Африка. Денес може да се најде во Европа и Кавказ. Цвета многу ретко, еднаш во една деценија.

Ако агава цвета, тогаш ова е знак дека наскоро ќе умре.

Дебела жена

Фабриката, која е популарно позната како „дрво за пари“. Ова е неверојатно растение со месести, заоблени, лисја во форма на капка со стебло на дрво. Цвета на десетгодишна возраст.

Дрво со пари

Се верува дека сопствениците на ова затворено „дрво за пари“ не го знаат недостатокот на пари, бидејќи привлекува пари.

Кактуси

Пријатно со различни форми и прекрасни бои. Ова е растение со месести стебла, трње. Лисјата на кактуси недостасуваат. Во природното опкружување, можете да најдете незгодни огромни видови кактуси и џуџести кактуси.

Може да биде обликот на стеблото на кактусот сферична, цилиндрична, површна, форма на диск. Кактусите се повеќегодишни растенија кои растат многу бавно. Во природата, може да живее од десет до стотици години.

Разни форми на кактуси

Кактусите се поделени на пустински и тропски. Пустинските видови растат во суви услови. Стеблата на таквите кактуси се дебели, без лисја, со трње.

Тропските кактуси претпочитаат дифузно лесни и влажни зимзелени шуми на Јужна Америка. Тие имаат долги стебла, меки и тенки игли. Како по правило, шумските кактуси растат на други растенија.

Гастерја

По потекло од Јужна Африка. Во природата, постојат повеќе од 85 видови гастерија. Гастер е припаѓа на семејството асфодел. Повеќегодишно растение со густи лисја кои личат на обликот на јазикот.

Гастерја
Научното име на Гастерја се преведува како „тенџере со садови“, а кај луѓето е познато како „јазик на адвокатот“.

Како да се грижиме и да го напојуваме растението дома

Суккулентите не бараат многу внимание и се сметаат за скромен.

Меѓутоа, ако следите некои правила на грижа, вашето омилено растение ќе ве воодушеви подолго и можеби дури и ќе му дадат на сопственикот ненадеен цут.

Есен и зима succulents мора да се чува во ладни, добро осветлени простории на температура + 8-16 ° С. Наводнување е потребно по 5-10 дена. Важно е да не ги исполнувате сукулентите со вода.

Пролет и лето мора да бидат заштитени од директна сончева светлина. Наводнување во овие сезони мора да се направи секој втор ден или секој ден.

Почвата треба да биде лабава, пропустлива. Соодветна универзална почва со додавање на песок.

Суккулентите не се најдобри за трансплантација. Но, ако е неопходно да се пресади, важно е да го направите ова само со млади растенија.

Дизајн на пејзаж

Дизајнерите ги ценат сукулентите за нивните бизарни форми, разновидна палета на бои и неверојатен број варијации во креирањето на украсни композиции.

Компактната розола и гастерија се идеални за мали украсени со камени градини. Најдобро е засадено во ниски пространи контејнери изработени од керамика и дрво.

Не постои универзално правило за одгледување и грижа за succulents. Важно е пред да се набави такво растение да ги проучува условите неопходни за негово одржување. Градинарите сакаат сукуленти за нивната непретенциозност, повеќето од нив, каде што се држите, растат таму.

Погледнете го видеото: You Bet Your Life: Secret Word - Street Hand Picture (Февруари 2020).