Цвеќиња

Кои годишни цвеќиња цветаат цело лето?

Многу loversубители на цвеќе се обидуваат да ја зголемат својата градина или цветна градина со повеќегодишни растенија. Но, во одредена фаза, тие го завршуваат своето цветни и тогаш можете да ја искористите уникатната карактеристика на годишните цвеќиња. Некои видови и сорти на годишни цвеќиња можат да цветаат во текот на летните месеци и лесно да ги полнат празнините во градината по други цветни растенија. Секоја цветна градина, градина и предната градина може да станат гордости за неговиот сопственик. И сето ова благодарение на годишните растенија кои цветаат цело лето.

Како да изберете годишни растенија за вашата градина

За континуирано цветни растенија во цветницата, годишните цветни растенија се само совршени. Изборот на растенијата зависи од преференциите на одгледувачот. Меѓу голем број видови, сорти и хибриди, можете да најдете цвеќиња кои се погодни по форма, боја, арома. Годишните цветни растенија ќе бидат составен украс на градината, бидејќи тие можат да растат во која било област - добро осветлена или сивата. Најпопуларните меѓу цвеќарите се петунии, невен, бегонија и лобелија кои цветаат цело лето.

За правилно уредување на вашата градина, цветница или цветник, неопходно е да се земе предвид дека сите годишни цветни растенија се поделени во три групи според почетокот и времетраењето на цветни. Иако сите цветаат долг период, тие започнуваат и завршуваат да цветаат во различни периоди. На пример, растенија како што се бегонија и петунија цветаат во рана пролет и цветаат до крајот на летната сезона. Календулата, невен и цвеќиња од пченка почнуваат да цветаат на самиот почеток на јуни. Годишните растенија што можат да цветаат пред почетокот на студеното време (околу крајот на октомври - почеток на ноември) се астер, снајпдрагон и невен.

Избор на место за цвеќиња и бои на растенија

За годишни цветни растенија, секоја земја за садење е соодветна. Главната работа е да се утврди за која намена се потребни растенија. За уредување на цветни леи, арбори, предни градини, wallsидови, жива ограда и засадувачи што висат, треба да изберете соодветни сорти и видови.

На пример, за градина во која сакате да го поминете целото лето со семејството и пријателите, цвеќињата кои имаат мала висина се посоодветни. Овие вклучуваат невен, невен и цвеќиња од пченка. За да украсите летен белведер или да создадете жива ограда, подобро е да изберете кадрави сорти на цветни годишници (на пример, декоративен грашок или грав од кадрава). Гераниуми, петунии, бегонии се идеални за украсување просторија или заговор со бесење насадувачи со цветни растенија.

За да се направи заплетот на цветната градина или градина да изгледа не само празнична, елегантна, туку и хармонична, неопходно е да се земе предвид палетата на бои на идното цветни при садење растенија. Со помош на растенија со различни бои, можете да ја "обоите" градината не само во сите бои на виножитото, туку и во бројни нијанси, како и да создадете цели слики и цветни теписи. Секој градинар може да стане цветен уметник за својата цветна градина и да реализира некој од неговите планови.

Сите годишни цветни растенија можат да се поделат во три групи според висина во зрелоста: ниска, средна и висока.

Непроменети годишни цветни растенија

Висината на ваквите видови и сорти не надминува 30 сантиметри. Тие растат брзо, изгледаат прекрасно и брзо можат да полнат празни парцели. Таквите растенија можат да се користат како земја, и исто така да ги додадете во групни насади веднаш до високи растенија. Најпопуларните меѓу лозарите се ваквите претставници на годишници.

Лобелија - Необично растение со убаво цветни, кое убаво расте во сенка и на сонце и цвета во текот на летните месеци.

Петунија - цвета во лето и есен, расте во сенка, може да се одгледува на балконот. Цветањето е обилно, со многу бои и нијанси. Ниско-растечките сорти имаат сферични форми и изгледаат одлично во висечки саксии.

Невен - почнете да цветаат од првите денови на јуни и продолжуваат до првите есенски настинки. Тие можат да растат во сивата област, но тие се развиваат и изгледаат совршени под сончева светлина.

Иберис - цвета со inflorescences собрани во чадор, има разгранување стебло и цвеќиња, неверојатно во различни нијанси. Необичен и лесен за грижа.

Годишни цвеќиња со средна големина

Овие видови и сорти се користат при садење мешани цветници и при создавање цветни аранжмани во цветните леи. Висината на годишните растенија достигнува осумдесет сантиметри. Тие можат да бидат засадени на слободен простор помеѓу зимзелени претставници на флората, како и главните растенија во цветницата. Се препорачува да се одгледуваат такви цвеќиња, сеење семе за садници. Ова ќе придонесе за порано започнување на цветниот период. За да создадете концизна и комплетна слика во вашата цветна градина, треба да обрнете внимание на некои видови растенија.

Ешхолзија - започнува да цвета од првите денови на летото и продолжува до првите есенски мразови. Грмушките достигнуваат просечна висина од 50 сантиметри, изгледаат прекрасно и привлечно. Шемата на бои е претставена со портокалови, жолти, розови и крем нијанси.

Космеа - цветниот период започнува во втората половина на јули и продолжува скоро до крајот на ноември. Препорачливо е да не се изберат засенчени области за садење. Сончево и добро осветлено место поволно ќе влијае на изгледот на растението и ќе ја покаже целата нејзина убавина. Цветот се одликува со необичен дебел ажур лиснат дел и сјајни inflorescences.

Високи цветни годишни

Едногодишните гиганти растат до сто и педесет сантиметри во висина и бараат навремена порта и поддршка. Овие видови на растенија можат да се користат како во единечни насади, така и во мешани цвеќиња. Засадување на такви цвеќиња долж жива ограда или wallид, растенијата стануваат не само елемент на декор, туку и жива ограда.

Делфиниум - скромен градина годишно, што може да се одгледува во делумна сенка и на сончев заговор. Има одлични декоративни квалитети. Фабриката се препорачува да се одгледува со метод на семе, бидејќи семето се карактеризира со висока ртење и опстанок на отворено. Садење семе се врши во средината на пролетната сезона директно на отворено земјиште.

Датура - Цветни годишно растение не се одликува само со својата привлечност, туку и со незаборавна пријатна арома. Цвета три летни месеци. Цветот претпочита да расте само во сончеви области и нема да ги донесе очекуваните резултати од него, ако местото за садење е во сенка или делумна сенка.

Погледнете го видеото: EBE-OLie: 24- Radio USA - Discussion -Subtitles Titulky (Април 2020).