Растенија

Како да растеме ананас дома?

Дали сакате да одгледувате необично растение дома, кое исто така ќе вроди со плод? Повеќето егзотични растенија кои содржат овошје најдобро се одгледуваат од сечи или вакцинирани. Инаку, лимон или калинка одгледувано од семе може да цвета за 15 години.Неверојатно е дека ќе сакате да чекате толку долго. Дланката со датуми започнува со плод само кога ќе достигне раст од најмалку 4 метри - и каде, интересно, ќе расте кај вас? Но, постои едно растение што не бара премногу проблеми и почнува да дава плод релативно брзо, а плодовите се навистина кралски.

Ананас © Матијас Дуто

Па, дали сте подготвени да одгледувате ананас дома?

За да започнете, мал вовед. Ананасот е тревен овошен растение од семејството бромелиад. Нејзината татковина е полусушен регион во северо-источна Јужна Америка.

Соодветно на тоа, ананасот е повеќегодишно, термофилно, фотофилно и толерантно растение. Неговите линеарни лисја со боцки по должината на рабовите се собираат во розета и достигнуваат должина од 90 см. Цветоста на месестиот педункул се собира од цвеќиња густо и спирално лоцирани на оската. Цветовите се бисексуални. Овошје од ананас е слично по структура со овошје од малина. Се состои од индивидуални сочни плодови што седат на централно стебло навлегуваат во овошјето од основата до пределот, на кое се наоѓа еден куп лисја. Бојата на овошјето, во зависност од сортата, е жолта, златна, црвена, па дури и виолетова.

Не можете да кажете за вкусот на ананасот - ова е одличен десерт кој може да украси било која маса. Кога јадете ананас, нејзината зелена круна обично се фрла како непотребна. И залудно. Можете да ја научите технологијата на ананас што јадете без отпад и дури да засадите мала плантажа. Секако, ова ќе биде повеќе од ботанички експеримент отколку од практична корист, но култивирање на полумесечина е активност што ќе ви донесе многу пријатни минути.

Градинарски ананас за одгледување куќа. © Ана К. Мур

Значи, зелениот излез од ананас мора да биде отсечен во основата на овошјето, без пулпа, и да се измие во розов раствор на калиум перманганат. Потоа треба да го посипете парчето со пепел или кршен јаглен - активни јаглеродни таблети од аптеката се соодветни. После ова, парчето треба правилно да се исуши 5-6 часа. Во тенџере се засадува сушен излез со капацитет не повеќе од 0,6 l. На дното на садот се истура дренажа, а потоа се става лабава земјена мешавина која се состои од почва од трева, лисја хумус, песок и тресет во сооднос 1: 2: 1: 1. Мешавина од лист хумус и песок во сооднос 1: 1 се истура на врвот на слој од 3 см. Но, всушност е полесно да се купи готова земјена мешавина за бромелади во продавница.

Во центарот на тенџерето, се прави дупка 2–2,5 см длабока со дијаметар малку поголем од дијаметарот на излезот. Во него се истура малку сецкан јаглен, така што врвот на излезот не изгние. Сокетот е спуштен во вдлабнатина, по што земјата е добро урне. На рабовите на садот, се ставаат 2-4 стапчиња и на нив е прикачен штекер со јажиња.

Почвата се навлажнува, на тенџере се става транспарентна пластична кеса и се става на светло место. Сокетот е вкоренет на температура од 25-27 ° C. Ако земете корен на ананасот сега или за време на новогодишните празници, можете да го ставите тенџерето со рачката на батеријата, откако ќе ставите пена или плута да стојат под неа.

По 1,5-2 месеци, корените се формираат и почнуваат да растат нови лисја. Пластичната кеса се отстранува само 2 месеци по искоренувањето. Кај возрасен ананас, страничните слоеви често растат на основата на стеблото. Тие се вкоренети на ист начин како излезот од врвот на плодноста - и мислите за сопствената плантажа престануваат да изгледаат фантазија.

Јајник на овошје од ананас

Ананасите треба да се трансплантираат годишно, но не се занесувајте и не му даваат простор на корените на растенијата - капацитетот на тенџерето се зголемува многу малку. Коренскиот врат е закопан за 0,5 см, се пресадува само со претовар без да се уништува кома на земјата. Кореновиот систем на ананас е многу мал, така што тенџере од 3-4 литри е доволно за возрасно растение.

Најважните услови за одгледување ананас се температурата и светлината.

Во лето, температурата треба да биде 28-30 ° C, добро, најмала - 25 ° C. Во топли сончеви денови, растението може да се однесе надвор, но ако во текот на ноќта температурата падне под 16-18 ° C, тогаш во вечерните часови се внесува во просторијата. Во зима, ананасот се чува на температура од 22-24 ° C. На температури под 18 ° C, ананасот престанува да расте и умира. Хипотермијата на кореновиот систем исто така има штетен ефект врз растението, па затоа е пожелно да се стави на прозорецот, близу ладен прозорец. Во зима, растението мора да биде осветлено со флуоресцентна светилка, така што дневните часови се најмалку 12 часа.

Ананасот се напои само со топла, загреана на 30 ° C, закиселена со вода од сок од лимон.

Кога наводнувате растение, водата се истура и во излезот, но мора да се има предвид дека прекумерното наводнување доведува до гниење на корените, така што земјата треба да се исуши малку помеѓу наводнувањата. Покрај правилното наводнување, ананасот има потреба од чести прскање со топла вода.

Ананас © Xocolatl

На секои 10-15 дена растението се храни со течни комплексни минерални ѓубрива од типот Азалеа. Бидете сигурни дека прскајте ја ананасот 1-2 пати месечно и истурете ја со закиселен раствор на железо сулфат по стапка од 1 g на 1 литар вода. Алкални ѓубрива, како што се дрво пепел и вар, растението не толерира.

Со соодветна грижа, ананасот започнува да дава плод во 3-4-та година. Обично на оваа возраст, должината на нејзините лисја достигнува 80-90 см. Точно, возрасен ананас сепак мора да биде принуден да цвета. Ова е направено со дезинсекција: густа пластична кеса се става на растението, веднаш до тенџерето 10 минути. ставете неколку јаглени парни или неколку цигари, набingудувајќи ги мерките за безбедност од пожари. Постапката се повторува 2-3 пати со интервал од 7-10 дена. Обично, по 2-2,5 месеци, inflorescence се појавува од центарот на излезот, а по уште 3,5-4 месеци, овошјето созрева. Масата на зрело овошје е 0,3-1 кг. Убавици!

Користени материјали: shkolazhizni.ru

Погледнете го видеото: Белиш мандарина и боядисваш стената у дома! Скоро бака латекс в ананаса! (Февруари 2020).