Растенија

Цветни кутии - опција за поставување на растенија за внатрешни работи

Затвори или цвеќиња за цвеќиња, кутии за растенија - како големи штандови за поставување голема колекција на затворени култури, не го именувајте - ќе биде тешко да се направи грешка. Всушност, ова се многу големи садови и садови за растенија кои се кријат себеси, воведени во внатрешноста. Модата за внатрешни цветни девојки дојде кај нас од трендовите на градинарски дизајн. И секој ден ваквите специјални „кутии“ стануваат сè попопуларни. Најдобриот разграничувач на просторот и посложениот начин за зазелување на ентериерот едноставно не може да се најде.

Цветна кутија за растенија во затворен простор

Изберете цветна девојка е разумна

Внатрешни цвеќиња, или цветни кутии - ова се големи крајбрежни делови на тркала или нозе изработени од разни материјали во форма на украсна кутија или кутија. Ова е истиот полноправен начин за уредување на растенија во затворено, како отворена колекција или изложба, терариум, ампел, зелени wallsидови или осамени растенија. Само овој начин на уредување е многу помасивен, привлечен, елегантен, модерен и концизен во исто време.

Таквите кутии можат да бидат цврсти (или „глуви“), ажур (или фалсификувани) и лажни - со празнини меѓу штиците. Висината и големината на цветните девојки за внатрешни работи варираат од скромни фиоки во кои можете да поставите 2-3 растенија, до големи цветни девојки кои можат да сместат од 4-5 растенија и се еднакви по должина до мек тросед. Висината, како и стилот на украсување, материјалите за украсување, присуството на дополнителен декор, бојата на таквата цветна девојка за просторијата е избрана во согласност со стилот на внатрешен дизајн и дизајнот на мебел во него. Цветките девојки треба да одговараат на големината на просторијата и декор, да бидат пропорционални со мебелот и да не се појавуваат премногу мали или премногу масивни.

Фалсификувани цветни девојки се сè уште популарни денес, на кои честопати им се дава сложена, па дури и фенси форма. Но, тешката, софистицирана нега и во никој случај не е погодна за секој ентериер, исклучителните фалсификувани „фиоки“ постепено ги заменуваат елегантните фиберглас, акрилик и дрво.

Постои една важна нијанса што мора да се земе предвид при изборот на цветна девојка - трајност на материјалите и масивноста на производот. Ако користите дури и не премногу масивни растенија, цветната кутија треба да има сигурни нозе и доволен отпор. Ако изберете кутии на држачите, мора да бидете сигурни дека сврзувачките елементи не се меки и можат да го издржат товарот. Слободно можете да ја прегледате цветната девојка буквално од сите страни. Но, одржливоста има и недостаток - девојчињата со тешки цвеќиња се потешки за движење, можат да го оштетат подното покривање, особено ако подот е изработен од природно дрво. Затоа, разгледајте ја можната заштита и сите безбедносни мерки.

Купување на готови цветни кутии воопшто не е неопходно, иако денес нивниот опсег се шири секој ден, а најрафинираните и модерни опции веќе се активно вклучени во каталозите за мебел. Можете да направите цветна девојка сами да ја декорира просторијата, бидејќи под неа можете практично да римејкувате секоја пластична, метална или дрвена кутија и кутија. И можете да го трансформирате античкиот мебел во кутија со цвеќиња. Лари, висечки лулка, антички и не толку градите на фиоки, стари ормари над кои тие малку „измислиле“, користејќи ја техниката за ажурирање или стареење на облоги - сето ова ќе биде одлична алтернатива за купените цвеќиња.

Флористи за растенија во затворен простор

Улогата на внатрешни цветни кутии

Цветни кутии ви овозможуваат да решите неколку украсни задачи одеднаш:

 • елиминирање на ефектот на "неред", изобилство детали во декор;
 • направи колекции houseplant поинтерентни;
 • постави модерни акценти;
 • комбинирајте ги задачите за ограничување на просторот и уредувањето на уредувањето;
 • зголемување на бројот на растенија во просторијата без да се зголеми површината што ја зафаќаат крајбрежниците;
 • спаси се од потребата да се купат скапи украсни контејнери од истата серија и да се водат само од нивните практични карактеристики;
 • скријте садови и почва од очите за "чиста" слика;
 • направете уредување на повеќе стилски и концизни.

Цветните девојки во внатрешноста се задоволство само за големи простории и простории кои комбинираат различни функционални агли. Се разбира, тие исто така можат да се користат во спалната соба (како аналог на клупа покрај креветот, елемент на дизајнот на headboard, итн.), Но оваа опција е прилично исклучок, на што само дизајнерите прибегнуваат. Внатрешни цвеќиња се користат главно во внатрешноста на дневната соба, за одвојување на јадење од рекреација, во студиски апартмани како елегантен начин за ограничување на областа. Но, тие дојдоа во мода како еден од најхармоничните начини да се оддели трпезаријата од кујната или од кој било друг простор.

Внатрешни цветни девојки не треба да се сметаат само како средство за маскирање на акумулацијата на саксии. Улогата на цветните кутии во ентериерот е сосема еднаква на секое парче голем мебел - градите на фиоки, секретар, библиотека. Внатрешни цвеќиња се разделувачки во просторот, елемент за зонирање, дизајниран да го надополни мебелот и да го „исцрта“ просторот функционално, ограничувајќи ги одделните зони. Дури и ако зборуваме за мала цветна кутија, тогаш таа првенствено е ограничувач и „затка“ - елемент што ги истакнува границите на зоната и го прави одделен. Во нивната поставеност тие се водени токму од функционалноста.

Цветна девојка за затворен растенија.

Каде е најдобро место за поставување цветна кутија?

Цветките девојки можат да бидат поставени по должината на wallsидовите, но суштината и целта на цветната кутија најдобро се открива со ставање во просторија, во внатрешноста. Класична опција е да се стави цветна девојка зад софата, друг тапациран мебел во областа за рекреација или паралелно со тоа, како да се одвојува агол за комуникација со зелен ид. Еве како вреди да се размисли за цветната девојка на планот на подот. Но, изборот на совршено поставување, треба да размислите за друг важен аспект - осветлување и слободен пристап до растенија:

 1. Препорачливо е да организирате цветни кутии, така што на растенијата може да им се пристапи од различни насоки, ништо не би можело да се меша со нивната грижа, а процедурите за вода не го загрозуваат мебелот во близина (на пример, така што кога прскањето вода не падне на вашата омилена столица).
 2. Имајќи цветна девојка, изберете место со дифузно осветлување, кое ќе одговара на повеќето универзални и скромен растенија. Не можете да поставите цветна девојка во сенка, во задниот дел на просторијата, а изборот на земјоделски култури ќе биде позасилен. Оптимални за внатрешни цвеќиња девојки се сметаат места каде растенијата ќе добијат максимална светлина наутро и на ручек, на пресекот на линиите на прозорецот (при поставување на второто на различни wallsидови), или меѓу нив, во блиската половина од просторијата. При преглед на просторијата, тие избираат отворени места на кои е насочена максималната светлина и кои не засенчуваат мебел и предмети за домаќинството.
 3. Средната или скоро средината на собата е идеална опција за сместување во однос на микроклимата. Одделувањето од системот за централно греење, прозорци, врати, и затоа нацрти создава стабилна атмосфера за растенијата.
Цветна кутија за растенија во затворен простор

Растенија за секој вкус

Во цветната кутија во дневната соба или трпезаријата, можете да ставите какви било растенија што можат да бидат задоволни со нивото на осветлување на местото каде што ќе се наоѓа структурата. Растенија соберат:

 • под стилот на ентериерот;
 • со оглед на уредување на други простории;
 • според вашиот вкус и карактер.

Многу важен фактор е бојата. Цветното девојче е голем, централен елемент на уредување, а токму таа ќе го одреди неговиот карактер. Со оглед на личните преференци, обидете се да создадете светла боја во боја. Залог на зелена боја, што оди добро со кој било мебел и стил, но додајте ефект со најмалку едно цветно растение. Но, „внатре“ на одредени категории има свои „копчиња“:

 • за цветни кутии, подобро е да изберете светли лисја, лесни, свежи, заситени опции на боја за зеленило;
 • разновидноста на цвеќиња и inflorescences не е најдобриот избор, и тука е подобро да се даде предност на најчистите и најпаметните, најлесните и најлесните варијации на бои.

Не обидувајте се да направите цветна девојка со многу цветни растенија "за секоја сезона". Сезонските култури што цветаат во различни периоди од годината најдобро се поставуваат во внатрешноста, избирајќи „живи букети“. Но, во цветна кутија е подобро да се постават една или две, но долги цветни култури.

Колку е помасивен мебелот во просторијата и колку е попространа самата просторија, толку повеќе визуелно лесни и бујни треба да се изберат чипкарни растенија. Во мали простории и елегантен мебел, можете да "играте" со нивоа или строги силуети и линии.

Најдобрата опција е да се наполни цветната девојка со растенија, така што составот изгледа бујна, цврста, "споена" на едно место. Бројот на растенија се мери само со капацитетот на цветната девојка. Но, имајќи растенија во него, проверете дали не се премногу преполни, и дека круните малку влегуваат во едни со други.

Користете растенија за кои не е потребна специфична нега, со „просечни“ барања за наводнување и облекување на врвот. Stвездите како што се Иноцент Нидулариум, ноќна облека, фикус на Бенџамин, ананас - за соло делови. Но, кај цветните девојки подобро е да се организираат харди и "тестирани" омилени. На пример, крилестиот хлорофитум изгледа добро кај цвеќиња, убави ешинанти, цирус аспарагуси, црвено-црвени строманти, дијфенабахија од најздравите сорти, пеперомија, бршлен, убава хоја, фостерова ховеа, сансевиерија, цимбидиум орхидеи или орхидеи на фалаенопис.

Флористи за растенија во затворен простор

Засадување растенија во цветна девојка

Дистрибуцијата на цветни кутии во форматот на просторијата често доведува до забуна со садење. Кондензиран растенија не засадува растенија во затворен простор, но ги изложува. Но, само ставањето во кутија не е најдобрата опција. Според општо прифатената технологија за одгледување композиции на затворен растенија во цветни кутии, просторот на цветното девојче е исполнето со дренажа и почва интензивна на влага:

 1. На дното на цветните девојки се истура слој на дренажа од сите достапни и по можност лесни материјали (од 1/4 до 1/3 од висината).
 2. Дренажниот слој е покриен со тресет или било која лесна замена за подлогата - кокосово влакно, итн.
 3. Садови со растенија без палети се ставаат на тресет, ставајќи ги така што заедно растенијата создаваат целосен состав (за помали садови се истураат „могили“, усогласувајќи го горниот раб на сите садови).
 4. Просторот помеѓу садовите е исполнет со ист тресет или негов аналог.

Грижата за растенијата во цветната градина е специфична: наводнување се врши внимателно, обидувајќи се да спречите вишок наводнување и одржување на стабилна влага на подлогата. Главната тешкотија е годишните прегледи и трансплантации. Секоја година, во рана пролет, почвата за полнење се отстранува, ослободувајќи ги садовите, а потоа сите растенија се извадени и внимателно испитани. Трансплантација на култури во цветната градина се врши редовно и по можност на годишно ниво: не е дозволено да навлезат во корените преку дренажната дупка во „агрегатниот“ слој во цветната градина, така што растенијата треба да се трансплантираат пред да се појави потребата.

Погледнете го видеото: Responsive Design with Bootstrap by Neel Mehta (Февруари 2020).