Цвеќиња

Клучни правила за нега на аквилегија

Aquilegia се однесува на растенија од семејството ranunculaceae. Може да расте неколку години на едно место и да не ги изгуби своите декоративни својства. Широко се користи во дизајнот на пејзаж при создавање цветни композиции. За да може аквилегијата да расте добро и да се израдува со неговото цветање, неопходно е да се следат едноставни правила за садење и последователна грижа.

Техники за размножување

Не е тешко да се одгледува аквилегија на вашата страница. Репродуцира на еден од следниве начини:

 1. Семето. По цветни, на растението се формираат шишиња од семе. Нивната содржина се суши и стратифицира на температура од +5 степени. Кога растете аквилегија од семе, важно е кога се засадени. Најдобро е да го направите ова во рана пролет веднаш во земјата. Ако вашиот регион често има мразови, подобро е да се прибегнете кон расад метод на одгледување. За рани садници, можете да засадите аквилегија во зима.
 2. Со делење на грмушката. Коренскиот систем на аквилегија е кревка, лесно може да се оштети. Затоа, поделбата на грмушката се врши само во исклучителни случаи. Овој метод може да размножува само растенија кои достигнале возраст од три години. Ископајте го кореновиот систем во рана пролет или доцна есен. По ова, корените се мијат со вода и ги отсекуваат сите пука. Кореновиот систем се сече на половина, така што здравите бубрези остануваат на обете страни. Местата на парчиња се нужно попрскани со ситно мелен јаглен. Таквите садници ќе се вкорени за долго и тешко време.
 3. Сечи. Неопходно е да се соберат сечи во рана пролет пред пупките да почнат да цветаат. Се препорачува местата што се сечат да се третираат со стимуланс на корен и да се садат во саксии исполнети со земја. Потребни се околу три недели за да се искорени.

Најлесен и најбрз начин да станете размножување од семе. Таквото садење на аквилегија ви овозможува да добиете силни здрави растенија без многу напор.

Избор на место и правила за слетување

Убавината и изобилството на цветни во голема мера ќе зависи од квалитетот на почвата и од правилниот избор на локацијата на цветниот кревет. Фабриката се чувствува подобро во лесна делумна сенка. Се препорачува да се засади во близина на грмушки или мали дрвја со редок круна. Во сенка, аквилегијата ќе ја изгуби својата осветленост, цвеќињата ќе бидат помали.

Почвата треба да биде лабава. Треба да содржи доволно количество хранливи материи. Фабриката не толерира стагнација на влага на корените. Затоа, пред да слета, неопходно е да се организира дренажен слој.

Засадувањето и грижата за аквилегија на отворено поле ќе биде полесно ако растојанието помеѓу растенијата се одржува правилно. Треба да останат околу 40 см меѓу нив.Дури до 10 растенија може да се постават на едно квадратно место на почвата.

Ако сеете семе директно на отворено, тогаш тие мора да бидат засадени на длабочина од околу половина сантиметар. Садници се засадени во мали дупки. Се препорачува да ги прашиме со пепел и да се оплоди со хумус.

Карактеристики за нега

Слетувањето и грижата за аквилегија не бараат посебни вештини. Доволно е да се придржувате до неколку едноставни препораки:

 1. Фабриката толерира недостаток на влага. Но, не можете целосно да го лишите од вода. Наводнување треба да биде умерено додека почвата се суши.
 2. Плетете редовно и олабавете ја почвата околу растенијата.
 3. Аквилегијата сака добро оплодена почва. Од време на време посипете мала количина компост. Минералните ѓубрива се препорачуваат да се применуваат не повеќе од двапати во сезоната. Добри резултати се дадени со годишно обновување на почвата. За да го направите ова, извадете го горниот слој на старата почва и пополнете го новиот.
 4. Ако планирате да ги соберете семето, тогаш пред да се отворат кутиите, завиткајте ги со газа. Ова ќе помогне да се спречи самосеење.
 5. Подготовката за зимска аквилегија во есен е градинарски. Стеблата се сечат на ниво на базални лисја. Ова ќе му овозможи на растението подобро да зими и да не ги изгуби своите својства. За изолација, посипете со мешавина од тресет и песок.
 6. Трансплантацијата на есента се спроведува на секои пет години. Почесто ова не вреди, бидејќи растението не корен добро. Копајте ја целата грмушка заедно со земјата, отсечете ги сите пука. Отстранете ги оштетените корени. Можете истовремено да ја поделите грмушката. Испуштете на ново место. Здравите пука може да се користат за правење компост.

Усогласеноста со правилата за садење и грижа за цвеќиња од аквилегија на фотографија може лесно да се најде денес на Интернет. Набудувајќи ги, ќе добиете убава здрава цветница која ќе ве воодушеви со цветни цело лето.

Контрола на штетници и болести

Неправилното садење и грижата за аквилегија доведува до појава на болести, од кои фотографиите честопати се застрашувачки. Меѓу најчестите проблеми се:

 1. Прашкасто меко Со оваа болест, листовите стануваат кафеави и навивам во цевки. Со текот на времето, тие целосно умираат и исчезнуваат. Можете да се борите со проблемот со раствор на уреа. Тие го испрскаат растението во доцната вечер, кога веќе изгреа сонцето. Некои градинари користат зелен сапун за оваа намена. Може да се користат специјализирани хемикалии.
 2. Сиво гниење. Невозможно е да се справите со таков проблем. Инфицираното растение мора целосно да се ископа и да се запали.
 3. 'Рѓа. Борбата против оваа болест се спроведува со помош на специјализирани лекови. Еден од најдобрите е „Топаз“. Мора да се користи во строга согласност со упатствата.
 4. Оштетување на штетници. Најчести се пајаците грини, aphids, нематоди, лажички. Хемиските агенси се користат за борба против нив. Добар резултат дава лековите „Актелик“ и „Карбофос“. Нематодиот не е секогаш успешен, ќе биде потребно да се промени страницата. Растенија кои се отпорни на нематода, како што се зраци, лук или житни култури, можат да бидат засадени на погодената земја.

Дури и неискусен одгледувач може да се справи со одгледување на аквилегија. Доволно е строго да се придржувате до сите правила на грижа.

Погледнете го видеото: Age of Deceit 2 - Hive Mind Reptile Eyes Hypnotism Cults World Stage - Multi - Language (Февруари 2020).