Друго

Зошто врвовите на листовите на спатифилум се сушат и оцрнуваат?

Spathiphyllum или „inенска среќа“ е елегантна и многу убава куќичка, која е многу популарна кај градинарите. Привлекува внимание со своите егзотични бои и може да украси секоја соба. Грижата за растение е многу едноставна, но сепак понекогаш има некои тешкотии и проблеми при нејзиното одгледување. Spathiphyllum ги губи своите декоративни квалитети поради сушење или зацрнување на краевите на листовите. Знаејќи ги причините за ваквите промени во изгледот на цветот, можете да се справите со овој проблем.

Негативните промени што почнуваат да се случуваат со куќичка и неговиот развој, во повеќето случаи, се поврзани со неправилни услови на притвор. Spathiphyllum е тропско растение, неговиот изглед нужно ќе реагира негативно ако има вишок или недостаток на влага, влажност или осветлување. Присуството на декоративни квалитети на растение директно зависи од соодветната грижа.

За целосен раст и развој на spathiphyllum, неопходно е да се создадат удобни услови. Болести, чии знаци се сушење или зацрвстуваат лисја, може да се појават од неколку причини. Многу е важно да го забележите почетокот на болеста на време и да ги преземете сите неопходни мерки за да го зачувате houseplant, и за ова треба да ги знаете карактеристиките на spathiphyllum и условите од неговото природно потекло.

Тропски цвет треба навремено и правилно наводнување, како и соодветно ниво на влажност на воздухот (приближно околу 70%). Фабриката ќе ја задржи својата привлечност дома само со умерено и редовно наводнување и прскање на делот од лисјата. Се препорачува да се валка вишокот на влага со тенка крпа или хартиена крпа. Не треба да се дозволи вишок на влага во почвата, бидејќи тоа ќе доведе до распаѓање на кореновиот систем и смрт на целото растение.

Зошто лисјата на spathiphyllum се затемнуваат

Сув воздух или мала влажност

Spathiphyllum многу болно толерира сув воздух во просторијата. Краевите на листовите во овие услови почнуваат да се исушат и постепено ја менуваат бојата во темна боја. Појавата на растението дава сигнал дека е потребно итно навлажнување во форма на прскање од распрскувач. Тропските растенија во затворен простор имаат потреба од умерено влажна околина. Важно е да се земе предвид температурата на воздухот во такви "процедури за вода". Во ладни услови, прекумерното прскање може да доведе до смрт на коренот на растението.

Недостаток на ѓубрива и хранливи материи во почвата

Поцрнети совети на лисјата на спатифилумот може да укажуваат на недостаток на исхрана и исхрана. Потребниот квалитет и количина на ѓубрива ќе помогнат да се реши овој проблем. Од март до септември, houseplant се храни три до четири пати месечно, а еднаш на секои триесет дена ќе биде доволно во преостанатите месеци (а особено за време на заспаниот период). Како дел од облекувањето, сите неопходни хранливи материи за цветни растенија во затворен простор мора да бидат присутни.

Вишок ѓубриво

Голем број врвни преливи и нивната честа примена во почвата, како и прекумерната моќ на одредени хранливи материи, ќе донесат само негативен резултат. Кога се појавуваат суви совети на листовите, фреквенцијата на горното облекување треба да се намали, а составот на ѓубриво треба да се разгледа. Вишокот минерали, на пример, затворените растенија им штетат и ги расипуваат неговите надворешни карактеристики. Како мерка за спасување, треба итно да го ослободите цветот од сите оштетени лисја и привремено да ја прекинете примената на горниот облекување. Затворен цвет постепено ќе се опорави.

Квалитетот на водата за наводнување и неговиот волумен при наводнување

Водата за наводнување на спитифилумот треба да се користи само на собна температура и мора да биде заштитена. Не само состојбата на лисјата, туку и целосниот развој на целиот затворен цвет зависи од мекоста на водата.

Волуменот на вода за наводнување е исто така од големо значење. Вишок на вода доведува до нејзина стагнација во почвата и гниење на корените. Се препорачува следното наводнување на растението само откако целосно ќе се исуши горниот слој на почвата. По 1,5-2 часа по наводнување на растенијата, неопходно е да се исцеди вишок вода од садот за цвеќе.

Недостаток или вишок на сончева светлина и избор на место на одгледување

Несакан ефект врз растението, и како резултат на тоа, зацрнување на листовите, има погрешен избор на место за поставување на затворен цвет. Оптималното место за spathiphyllum е прозорец на која било страна на куќата, освен север. Директната сончева светлина и слабото осветлување негативно влијаат на декоративните квалитети на домашно милениче. Неопходно е да се заштити од сончање, а во есен-зима период користете дополнително осветлување со флуоресцентни ламби.

Не доволно вода за третман

Зеленилото ја прима потребната количина на влага со редовно и обилно прскање во топлите летни месеци, а особено во топлото време. Од ваквите неделни бањи, цветот „женска среќа“ ќе изгледа здраво и привлечно.

Причини за пожолтување на лисјата на саттифилум

Yellowолтите лисја во spathiphyllum се појавуваат не само поради некоја болест, туку растение на овој начин може да ја посвети целата своја сила на подготовките за цветни или закрепнување од него. Истите промени се случуваат со стариот цвет, кој веќе нема доволно јачина заради својата возраст.

Треба да сфатите кои лисја стануваат жолти на цветот - стари во нејзината база или млади, само појавуваат пука. Со пожолтување на старите лисја нема што да се грижите. Така, цветот се ослободи од неподносливите делови со цел да ги насочи сите свои сили кон подмладување и појава на нови лисја. Кога жолтилото се појавува на млади пука, најверојатно, треба да обрнете внимание на осветлувањето. Листовите можат да ја променат нивната боја кога се изложени на директна сончева светлина. Изгореници од сонце се многу опасни за оваа куќичка. Вреди да се премести спратифилумот во друга просторија или да се премести на друго место.

Со појава на негативни промени во изгледот на домашно милениче, не паника. Ако со време да се дознае причината за венење и сушење на растението или неговите делови, тогаш цветот може да се спаси и да му даде втор живот, така што ќе продолжи да се воодушевува со своето егзотично цветање.

Погледнете го видеото: .:: Как вырастить Ананас из верхушки в домашних условиях - часть 3 (Февруари 2020).