Храна

Како правилно да го чувате лукот во зима во станот?

Во оваа статија ќе разговараме за тоа како правилно да го чувате лукот дома во станот, за да не ги изгуби своите корисни својства и сочноста.

Таквиот производ како лук секогаш треба да биде при рака, сепак, како да го зачувате, затоа што во зима цената на таквите производи значително се зголемува?

Вреди да се напомене дека подготовката започнува од моментот кога жетвата се собира од градината, што мора да се направи строго според технологијата.

Како да чувате лук дома?

Првично, вреди да се напомене дека постојат 2 вида на оваа култура.

 1. Пролетта е еден вид летен лук кој се бере по пожолтување на лисјата и нивно распаѓање на површината на земјата. Соберете го во средината на август.
 2. Зима. Се собира на крајот на јули, а подготвеноста се определува со фактот дека зеленилото станува жолто, вагата станува потенка, а пукнатини се појавуваат и на површината на inflorescences.
Важно е внимателно да се изврши копањето за да се избегне оштетување, бидејќи кога ќе се формираат, главата нема да се чува долго време.

Екстракцијата се врши со помош на лопата или пикадо. После тоа, културата е внимателно исушена на улица во суво време, но секогаш под крошна.

Во зависност од кој метод е избран, можете да ги исечете стеблата, или можете да го оставите ако складирањето се врши во плетенки.

Во оваа фаза, важно е правилно да се сортира лукот, бидејќи е невозможно да се зачуваат главите:

 • празен
 • кои се расипани;
 • со гребнатини;
 • со оштетување на школка.

Овој вид растенија е носител на рекорд меѓу сите култури одгледувани во градината, бидејќи може да ги задржи своите својства за многу долг период.

Складирањето се одвива во провалници и тегли.

Главната работа е дека со правилен избор на место, и со позитивни и со негативни температури, и со капацитет, ќе биде погоден за храна до нова култура.

Имено, како место, можете да дадете предност:

 • простор под подот;
 • фрижидер на отворено;
 • секоја сува просторија;
 • изолирана чардак.

Складирањето на суво место вклучува употреба на кутии, чорапи, плетенки, кои можат да се остават на собна температура.

На чардак, производот е поставен во 3-литарски тегли или во кутија, но само под услов просторијата:

 • суво
 • топло
 • застаклен;
 • без голема влажност;
 • добро проветрено.

Каков вид на капацитет треба да се претпочита?

Секоја опција има свои специфични карактеристики, со кои треба да се запознаете пред жетвата за зимата:

 1. Кутија. Во овој случај, земјоделските култури не треба да се чистат, а по изборот на цели глави, тие се ставаат во кутии. Во зависност од личните преференци, можете да изберете попрскување во форма на сол или брашно, а самите кутии треба да се направат врз основа на иверица, во која се подготвени претходно дупките, што ќе обезбеди вентилација на воздухот.
 2. Корпа. Најлесна опција, бидејќи благодарение на нивното оригинално ткаење, ќе се направи и одлична вентилација, а циркулацијата на воздухот ќе го задржи лукот сув, силен и ќе спречи формирање на мувла.
 3. Чорапи или панталони од капрон - ова е стара метода на баба, релевантна до сега. Ставете ги чорапите со лук веќе поставени во нив што е можно повисоко на каранфилче, што не само што ќе го зачува производот што е можно подолго, туку и значително ќе заштеди простор во просторијата.
 4. Банки Многумина се сомневаат дека банките можат да бидат погодни за складирање, сепак ова е модерен, но удобен начин. Можете да ставите лук во нив, и излупени и не. Ако ја изберете првата опција, треба да го посипете со сол или да го истурите со масло. Тие се наоѓаат на топол балкон или во фрижидер. Кога се чува во чиста форма, конзервата е затворена со полиетиленски капак, и ако е нечистена, капакот мора да има отвори.
 5. Плетенка. Некои луѓе сакаат лук да бидат поставени надвор од садот и да ги направат плетенките најдобрата опција, која користи канап, која се користи за ткаење на стеблата. Вреди да се напомене дека таквите оригинални плетенки можат да бидат многу креативни внатрешни украси. Местото за поставување е избрано суво со цел да се исклучи дури и минимална навлегување на влага, што ќе предизвика оштетување на производот поради формирање на мувла.

Во какви услови може да се чува лукот?

Лукот, како што веќе споменавме, се смета за уникатно растение, кое е апсолутно скромен кон условите во кои ќе се чува.

Вреди да се обрне внимание на голем број ограничувања:

 • при топлина, дозволена е температура од +15 + 20C;
 • на ладен простор, дозволена е температура од + 2 + 4C.

Многу домаќинки почнаа да избираат метод за зачувување со помош на сол.

Ова ќе бара:

 • сортирајте ја културата;
 • да се исуши;
 • подгответе кутии, и само од иверица;
 • пополнете го садот со сол во мала количина;
 • ставете 1 ред лук;
 • посипете со сол;
 • повторно ставете го лукот.

Ова се повторува неколку пати, но 4-5 слоја лук се доволни.

На ист начин, производот можете да го ставите во тегли.

Излупениот лук се чува само во студ, бидејќи во спротивно ќе се влоши многу наскоро.

Преработениот производ се става во контејнерот, по што се истура со висококвалитетно зовриено масло, сепак, можете да ја користите опцијата без масло, но садот прелиминарно се стерилизира и истиот се вала по бербата.

Важно!
Но, важно е правилно да се подготват каранфилче, бидејќи тие треба да бидат исчистени, проследени и проверени за скапаност и што е најважно, за да останат суви.

Во случај кога со претходно избраниот метод, каранфилчето започна да се влошува, можете да ги извртувате.

Зошто:

 • парчиња се избираат и се отстрануваат оние што почнаа да скапуваат, затемнуваат или ја изгубиле својата сила;
 • мелење се врши во мелница за месо;
 • добиената маса е солена;
 • сè оди во банки;
 • тие можат да бидат затворени со пластичен капак.

Ако културата е многу богата, тогаш дел од неа мора да се чува на овој начин.

Ова ќе помогне да се избегне расипување на лукот наскоро, и што е најважно, секогаш ќе имате готови облекување лук при рака.

Ако постои желба да не се засадува лук, туку да го купите и јадете во текот на целата зима, треба да изберете само докажани места за купување, за да не трошите пари на минатогодишната или расипана жетва.

Се надеваме сега, знаете како правилно да чувате лук дома, добра жетва!

Важно!
Проверете го овој рецепт за тоа како да направите лук во масло.

Погледнете го видеото: Dragnet: Big Cab Big Slip Big Try Big Little Mother (Април 2020).