Друго

Растеме јагоди од семе

Веќе долго време лов на ампел јагоди, но на нашите места успеавме да добиеме само една кесичка семиња. Кажи ми како и кога може да сее семе од јагоди за да расте здрави садници? Во торбата има неколку семиња, штета ќе биде да ги уништите.

Во повеќето случаи, јагодите во летни колиби се појавуваат со купување готови садници во расадници или на пазарот. Сепак, секогаш не постои избор и често градинарите треба да бидат задоволни со оние сорти што се во продажба. Но, ако дома можете да одгледувате садници од домати, тогаш зошто да не го направите тоа со летни бобинки? Така, вие не само што може да изберете сорта што одговара на локалните климатски услови, туку и да ги земете предвид вашите преференции за вкус.

Подготовка на семе за сеидба

2,5 недели пред сеидба, треба да го подготвите семето. Семките од јагоди мора да бидат обработени со калиум перманганат, натопувајќи ги во розов раствор 30 минути. Потоа исплакнете со чиста вода и ставете влажна крпа, покривајќи со втора влажна партал одозгора. Преклопете ја ткаенината во цевка, ставете во плех со капак и оставете на топло место 2 дена. Потоа ставете ја фиоката во фрижидер, каде што треба да трае околу 2 недели, сè додека семето не се отече. Периодично навлажнете ја ткаенината и проветрувајте ја фиоката.

Исушете го семето само пред сеидбата.

Која почва е подобро да се користи?

Земјиштето за сеидба треба да биде лесно и хранливо, лесно е да се подготви сами, користејќи избор на една од опциите:

  • песок, земја од градината и хумус во сооднос 3: 1: 1;
  • компост, градинарска почва и дрво пепел во сооднос 3: 3: 0,5;
  • тресет, песок и вермикулит во сооднос 3: 3: 4.

Подготвената мешавина на почва мора да се дезинфицира. За да го направите ова, истурете ја земјата со раствор од калиум перманганат или калцин во рерната. Ставете ја дезинфицираната подлога во топла просторија 2 недели.

Со цел јагодите да произведуваат култура веќе во годината на садење, семето мора да се сее во февруари. Садници од сеење април ќе можат да вродат со плод само во следната сезона.

Како да сее семе од јагода?

Контејнерот за садници исто така мора да се дезинфицира со бришење со сунѓер навлажнет во раствор од калиум перманганат. Истурете почва во садот, малку набијте ја со рацете и посипете либерално од пиштолот за прскање. Ставете ги семето директно на земја, оставајќи растојание од најмалку 3 см меѓу нив.Покријте го садот со капак или филм и поставете го на лесен, источен или западен прозорец праг.

Бидејќи малите семки од јагода ртат на светлина, не е неопходно да ги посипете на врвот со земја.

Грижа за расад од јагоди

Дневната расадник треба да се емитува. Новите садници не можат да се испрскаат, во спротивно може да потемни. Подобро е да ги наводнете директно под коренот со користење на редовен шприц. 7-10 дена откако ќе никнат сите семиња, препорачливо е да се спушти температурата на 15 Целзиусови степени, за да не се водат садници. За истата цел, инсталирано е дополнително осветлување. Willе биде можно да се отстрани засолништето кога на садници се формираат 2 вистински лисја.

За спречување на болести, еднаш месечно, истурете садници со раствор со додавање на Трикодермин.

Време е да се нурне садници по формирањето на 4 лисја, извадувајќи садници од лисја од котледон. Во исто време со трансплантацијата, стискајте го коренот за да го стимулирате активниот раст на гранките. 2-3 дена по трансплантацијата, храни јагоди со препарати од калиум-фосфор. Повторете ја примената на ѓубриво на секои 10 дена до садење во почвата, што се прави не порано отколку во средината на мај.

Погледнете го видеото: Strawberries. Strawberry coming up. allstar, alpine white, soul white, golden wonder 2018 (Февруари 2020).