Цвеќиња

Симбол на машка долговечност - цвеќе Гузманија

Под крошна на дождовната шума во Централна и Јужна Америка, можете да видите розети од бујна зелена зеленило, над кои се зголемуваат светло-црвените, жолтите и портокаловите султани - овие се гуазманија. Растенијата именувани по А. Гузман, познат патник и природен научник од Шпанија, се населуваат на плодна почва под круните на растенијата, водат начин на живот на епифитите, качувајќи се на корените и гранките, се наоѓаат на отворени падини.

Гусманија, кои се тесно поврзани со ананас, припаѓаат на семејството Бромелијад.

Помеѓу себе, растенијата се разликуваат по големина, боја на зеленило и начин на живот. Покрај тоа, меѓу 120-130 видови на овие тревни зимзелени дрвја, има многу варијанти избрани од лозарите за чување и одгледување во затворено.

Кои се карактеристиките на цветот? Што носи гузманија во куќата, и што го привлекува вниманието на лозарите од целиот свет во неа?

Карактеристики и необични способности на растение Гузманија

Интересно е што во Русија и неколку други земји, растението е подобро познато под погрешно име. Факт е дека на латински името на јужноамериканската фабрика е напишано како Гузманија. Ако го земете предвид изговорот на името на шпанскиот научник, тогаш точното именување на културата е гусманија. Но, меѓу лозарите и во многу книжевни извори, родот се нарекува затворен цвет на Гусманија.

Одговорот на прашањето за привлечноста на растението е многу едноставен. Се разбира, loversубителите на домашно градинарство првенствено обрнуваат внимание на светлиот султан формиран на врвот на излезот. Многу градинари почетници погрешно веруваат дека ова е цвет на гузманија. Всушност, ова не е inflorescence, туку само модифицирано зеленило - светла брада, дизајнирана да го привлече вниманието на опрашувачките инсекти. Таквиот уред во растението се појави се должи на фактот дека вистинските цвеќиња се исклучително мали и скоро невидливи.

Очигледно, во текот на милениумите на постоење, видови гузманија постојано се нашле на работ на смртта, без опрашување. За да бидат врзани семето, индивидуалните растенија од гузманија прибегнале кон трикови. Некои видови формираат cleistogamous цвеќиња, кои практично не се отвораат, а полен зрее внатре во пупка и, независно што паѓа на толчникот, го завршува процесот на опрашување.

За жал, цветањето во животот на Гузманија е само една работа. Кај повеќето видови со опашка, по опрашувањето на bracts, старата розета умира.

Зголемената популарност на цвеќињата во внатрешноста на Гусманија ги натера расадниците да размислуваат за проширување на опсегот на овие тревни растенија. Денес, градинарите имаат на располагање хибриди и сорти не само со шарлах султани султани, туку и со розови, бургундски, портокалови и жолти врвови на розети. Се појавија и разновидни хибриди во кои зелената боја на зеленилото се комбинира со контрастни бели или розови ленти.

Густите розети на лисјата што растат во спирала се многу украсни, но таквата структура на растението гузманија не е диктирана од убавината, туку исклучиво по потреба.

Водици што живеат на корените и стеблата на дрвјата, со помош на излез во форма на инка, не само што собираат влага, која веднаш оди директно до корените, туку и самостојно се хранат. Заедно со вода, честичките од органски остатоци доаѓаат до основите на лисјата и корените во форма на:

  • мали инсекти;
  • парчиња убаво зеленило;
  • трошка кора;
  • мала количина на почва што ја носи ветрот.

Бидејќи долните лисја се многу подолги од горните, влагата се собира од максималното можно растојание од центарот на излезот. Ова е уште една неверојатна адаптација на гузманија, дозволувајќи им на растение со мали корени и во услови на скоро целосно отсуство на хранлива почва успешно да расте и цвета. Навистина, на епифитите не им треба моќен коренски систем, но гузманија „излезе“ со оригинална апликација за своите корени.

Да се ​​биде на слабо осветлената страна на дрвото или во други неповолни услови за раст, растенијата можат да се движат многу бавно и само неколку сантиметри до каде ќе биде подобро.

Вредноста на гузманија и нејзиниот ефект врз атмосферата во куќата

Оние со растение што се појавија само се заинтересирани за самата гузманија и што значи овој цвет. Кога станува збор за растенија од тропските предели, фасцинантни легенди или знаци често се наоѓаат во литературата поврзана со својствата или историјата на одредена култура. Па, само едно е познато: во татковината на едно растение, гузманијата се препознава како симбол на машката сила и, да се биде покрај претставник на посилниот пол, се оживува и активно делува на машкиот животен век. За жал, нема повеќе информативни приказни за гусманија, но биоенергетиката што ги проучува влијанието на растенијата врз луѓето може да каже многу за овој дом на цвеќе.

Култура со сјајни издолжени лисја и привлечно формирање на брадавица на врвот е прекрасна декорација за дома и канцеларија, како и ефикасен прочистувач на воздухот.

Луѓето ќе чувствуваат позитивен ефект врз енергијата и тонот насекаде, но дома, таквиот ефект е најзабележителен. Како цвет во затворен простор, гузманија ќе помогне да се ослободите од болната депресија, да го подобрите спиењето и да имаат корисен ефект врз општата состојба на телото. Не само што појавата на живописно зеленило влијае позитивно на емоционалната позадина и квалитетот на спиењето, туку го смирува и ве подготвува за работа. Восхитувањето на „цветањето“ на Гусманија придонесува за прилив на енергија и будење на креативни способности.

Погледнете го видеото: NYSTV - Azazel Leader of the Watchers w Gary Wayne Genesis 6 Conspiracy - Multi Language (Април 2020).