Растенија

Правилна грижа за цвеќе од шефлер дома

Цветот на Шефлер се смета за украсна куќа. Родот на егзотично растение има повеќе од 500 видови, но сите видови не се вкоренети во нашата земја. Потекло од тропските предели на Австралија, Азија и на брегот на Пацификот. Со соодветна грижа, можно е одгледување дома.

Влажност и наводнување

Влажноста, каде што расте Шефлер, треба да биде промовиран. На растенијата во затворен простор им е потребно секојдневно прскање со чиста вода, особено во лето.

Ако на листовите се појави прашина, треба да се избришат со влажна крпа или да се искапат во туш.

За време на зимското заспивање, најдобро е да го поставите растението на палета со проширена глина, така што таа постојано е влажна.
Наводнување се врши како што почвата се суши. Но, не премачкувајте ја почвата, во спротивно корените ќе изгниет. Но, не смеете да дозволите сушење на почвата.

Најдобро е да се наводнува со топла вода, со температура малку над собната температура, 2-3 пати неделно. Во зима, наводнување треба да се намали на 1 пат неделно.

Шефлер после прскање

Температура и осветлување на домот

Бидејќи Шефлер е фотофил, тие ја ставија на добро осветлен праг од прозорецот, избегнувајќи директна сончева светлина, користејќи завеса или весник.

Ако има малку осветлување во куќата или просторијата, не вреди да се одгледуваат сорти со разновидни лисја.

Поради недостаток на светлина лисјата ќе станат цврста боја. Во текот на летото сака да биде на свеж воздух. Може да се однесе на балконот, во градината, при создавање на делумна сенка, скриена од ветровите и нацрти.

Тој е во состојба да ја толерира вообичаената температура во лето, како и другите растенија. Во зима, оптималниот е 15-20 степени. Но, не дозволувајте спуштање под 12 степени.

Почва и врвно облекување

Шефлер расте активно само во плодни почви. Можете да купите почва за палми или да ја подготвите најплодната мешавина од:

 • хумус;
 • трева;
 • лист земја;
 • песокот.
Основа за шефлера

На дното на садот мора да се направи камче или проширен слој за одводнување на глина. Самата почва мора да биде лесна и лабава, така што ќе може да се пробие воздухот.

Оплодете ја почвата во која Шефлер расте секоја недела, почнувајќи од рана пролет.

Fубрива мора да се применат комплексни минерални и органски, постојано наизменични. Во зима, фабриката не бара врвно облекување.

Какви промени во грижата за цвеќињата во зима

Како и другите растенија во затворен простор, Шефлера треба да обезбеди оптимална нега во зима. Размислете за што се состои и како да се грижите:

 1. Неопходно е да се обезбеди повеќе осветлено место. Ако нема доволно светлина, треба да се направи дополнително осветлување со помош на ламби.
 2. Оптималната температура ќе биде 15 степени, не може да се дозволи да се спушти под 12.
 3. Не е препорачливо да ставите houseplant веднаш до цевките за греење, сака голема влажност.
 4. Ако температурата во зима е поголема од 20 степени, треба редовно да се испрскаат.
 5. Наводнување мора значително да се намали.
 6. Не се препорачува хранење на почвата.
 7. Без трансплантација на цвеќе во затворен простор за време на зимското застој

Како да ја исечете и обликувате круната

Бујна круна може да се добие со сечење

Важен чекор во грижата за цвеќињата во затворен простор е градинарски. За да добиете бујна растение, формирајте убава круна, до Шефлер треба постојано да исечете. Ако го исечете врвот, фабриката ќе ослободи странични пука, ќе стане прекрасна. И врвот може да се вкорени во чаша вода и да се сади како посебна нова фабрика.

Дозволено е кастрење за формирање, според дискреционо право на секој одгледувач, и странични пука и пониски.

Ако треба да добиете нови млади пука, треба да го исечете целото растение.

Зошто не расте (можни причини)

Во цвеќиња во затворен простор, можно е да се забави стапката на раст, листовите навивам или да паѓаат, на нив се појавува Анѓелковиќ. Постојат причини за ова:

 1. Ако сноферите лисјата паѓаат, причината може да биде неправилна собна температура.
 2. Зеленилото може да падне поради недостаток на осветлување. Особено кај разновидните видови.
 3. Свртете црно зеленило и суви совети конзерва со недоволно наводнување и мала влажност.
 4. Ако листовите затемнуваат на врвовите и паѓаат, можен е вишок влага. Неопходно е да се пресади растението во друг тенџере со кешот додека корените не изгниет.
 5. Почвата не се храни, може да предизвика застој во растот и распаѓање на зеленило во растението.
 6. Тесен тенџере може да послужи како ретардација на растот и слаб изглед.
Растителна летаргија
Опали ги остава сите шефери

Болести и штетници

Шефлера многу ретко е изложена на болести и штетници. Но, ако и се укаже неправилна грижа, можна е појава на вакви штетници:

 • инсекти од скала;
 • пајаци грини;
 • трипс.

При идентификување на инсекти, растението треба да се отстрани во посебна просторија, така што штетниците не се преселуваат во други цвеќиња во затворено. Потоа, извадете ги со вода со сапуница со помош на сунѓер. Ако го поплавија целото растение, ви треба спреј со раствор од Карбофос. Повторно прскање е дозволено по 2-3 недели.

Од вишок на влага можно расипување на коренот. Ако причината не се елиминира на време, растението може да умре. Треба да се пресади растение, при истовремено отстранување на скапаните корени. Обезбедете умерено наводнување. Анѓелковиќ на зеленило е можно на ниска температура, недостаток на влага.

Со соодветна грижа, шефлерата ќе ги воодушеви сите со својот прекрасен изглед.
Штит
Мите од пајакот
Aphids
Кафени дамки на листовите

Трансплантација и размножување на цвет

Период на одмор Шефлера

Периодот за одмор во цвеќиња, како и обично, започнува. во текот на зимата. Во ова време, фабриката престанува да расте активно, температурата се намалува, цветнито запира.

Ако просторијата има висока температура, цветниот сак треба да се пресели на друго место со посоодветна температура на воздухот. Ако му се обезбедат соодветни услови и грижа, тогаш цветот ќе започне активно да се развива и да добие раст со почетокот на пролетта. Fубрива во мирување не прави.

Процес на трансплантација

Трансплантација Шефлера извршена рана пролет во март.

Младите растенија препорачуваат да се пресадат Еднаш годишно. И возрасните растенија се пресадуваат бидејќи тенџерето е исполнето со кореновиот систем. За 1 пат за 2 години.

Садот за кеш треба да биде избран во посебна големина, 5 см поголема од порано. На дното мора да се постави дренажен слој, така што водата не стагнира и не се јавува гниење на коренот.

Собете плодна почва. Во нов тенџере, ставете го растението заедно со почвата на корените. Потоа посипете го со земја и набијте ја почвата околу растението. По садењето, цветот мора да биде изобилно напои и да се стави на топло, осветлено место.

Методи на одгледување

Шефлера лесно се пропагира дома со помош на следниве методи:

 • сечи;
 • слој на воздухот;
 • семиња.

Пропагирање со сечи

Наједноставниот и најчестиот размножување метод е сечи. За да го направите ова, исечете со остар предмет лигнирани пука.

Следно, исечете ги на сечи, така што секој има 2 јазли. Тие треба да се третираат со стимуланси за раст, а потоа да се држат во раствор со корен.

Сечињата се садат во контејнери со подготвена почва и покриен со филмда се создаде ефект на стаклена градина. Неопходно е да ги ставите на светло место, со температура од 20 степени.

Секој ден треба да ја наводнувате почвата од пиштолот за прскање и да го отстраните филмот за вентилација. Кога сечињата се вкорени, тие го отстрануваат филмот и ја намалуваат температурата.

Откако корените ќе го наполнат целиот празен простор во садот, тие се пресадуваат на постојано место, обезбедувајќи температура од 15 степени и осветлено место.

Исечете штафели од дршката
Шанка во вода
Корени сечи
Трансплантација во земјата по искоренувањето

Лежење на воздухот

Поголемите растенија треба да се размножуваат со положување. За да го направите ова, извршете ги следниве чекори:

 1. Исечете го стеблото на растението вертикално.
 2. Страница за инцизија мов горена врвот на пакетот.
 3. Бидете сигурни дека мов е постојано влажно.
 4. По околу 1-2 месеци, треба да се појават корени.
 5. Треба да бидете уредни посебен слојза да не се оштетат корените.
 6. Засади сечи во посебни садови.
Овој метод на репродукција е поефективен и секогаш постигнува позитивни резултати.
Добивање на шефлери во воздух

Семиња

Семињата од Шефлера почнуваат да сеат во јануари во согласност со описот на производителот. Дистрибуирајте семиња во кутија со плодна почва и посипете со слој земја 0,5 мм.

Пред садењето, семето се препорачува да се впие во растворот на Епин неколку часа. Потоа треба да се истурат со шише со спреј за да не се измијат семето, и да се покријат со филм.

Ставете ја кутијата на светло место со температура 25 степени. Неопходно е да се отвори кутија со филм за наводнување и вентилација. Откако ќе се појават првите лисја, филмот од кутијата мора да се отстрани. Во есента, садници треба да се трансплантираат во посебни садови како независни растенија.

Видови

Шуфлера има многу варијанти, но најчести видови се:

Дрво-како

Шефлерата-како дрво има директно стебло, долги зелени лисја, со големина од околу 20 см. Оваа сорта е поотпорни на болести и штетници.

Дрво-како

Нора

Разликата Нора го привлекува нејзиното убаво зеленило. Има тесни долги лисја од зелена боја, назабени на рабовите. Имаат жолти шари.

Нора

Бјанка

Сортата Бјанка има кратко зеленило до должина од 6-7 см. Во Бјанка, секој лист има бели ленти по должината на работ.

Бјанка

Луизијана

Луизијана е најелегантен поглед. Има лисја на ажур со бели или жолти дамки.

Луизијана

Измешајте

Најпопуларна сорта меѓу Шефлер. Има мала големина. Кога купувате цвеќиња, можете да ги видите имињата на садовите со растенија Микс.

Измешајте

Блескаво

Овој поглед е најчестиот дома. Има кафеаво стебло, на неа се наоѓаат петиоли со темно зелени лисја, брановидни на рабовите. Овој вид зеленило е сличен на дабовите лисја.

Блескаво
Блескаво

Осум лисја

Овој вид е лесно да се разликува од другите. Тој има долги лисја може да достигне до 50 см во должина. Од едно petiole, може да се формираат 8 до 15 летоци.

Осум лисја
Осум лисја

Палмате

Мало дрво со лисја од палма. Листовите се поделени на неколку делови, посочени на советите. Цути со цвеќиња собрани во inflorescences до 10 парчиња.

Палмате

Најзгодно

Овој вид се одликува со убавина на лисја. Постојат неколку стебла на растението. Во секое petiole, се формираат до 12 летоци со различни форми. со игли на рабовите. Дома, тој е способен да постигне раст од 2 метри.

Најзгодно

Вејча

Има овално издолжено зеленило со ребрести раб. Младите растенија имаат црвена нијанса, додека возрасните се темно зелени.

Вејча

Знаци во врска со цветот

Постојат неколку знаци во врска со цветот Шефлер:

 • апсорбира лоша и негативна енергија;
 • промовира прекинување на раздорот и кавгите во семејство
 • апсорбира стрес, невроза, истакнувајќи го мирот и енергијата;
 • промовира подобро стекнување на знаење;
 • придонесува за предвидување на иднината со зеленило боење;
 • им помага на луѓето со хороскопски знаци Овен, Лав и Стрелец.

Ако цветот има темни лисја, тогаш собата има многу негативна енергија. Паѓање на зеленило, знак на болест или загуба. Остава навивам, што значи скандал. Ако престане да расте, треба да очекувате неуспех. Шефлер расте, ќе има додаток на семејството.

Со соодветна грижа за растението со татковината од тропските предели, во собни услови, ќе ги воодушеви сите со својот изглед. Тие исто така имаат карактеристична карактеристика, со помош на неговото боење на листовите, можете да ја предвидите својата иднина со цел да спречите лош ефект.

Погледнете го видеото: Za "KREF"- Našа najdobra nastavna praksa - Valentina Naumoska (Април 2020).