Растенија

Салпиглосис

Salpiglossis (Salpiglossis) е род на семејството на ноќници, кое е претставено со биенале, годишници и повеќегодишни. Овој род обединува приближно 20 видови. Родното место на такво растение е Јужна Америка, а најчесто се наоѓа во Чиле. Името salpiglossis има во својот состав 2 грчки зборови, преведени како „цевка“ и „јазик“, тука зборуваме за формата на цветот. Фабриката исто така има и второ име - зборување цевки. Култивирани од 1820 година.

Карактеристики на салпиглоза

Денес, градинарите одгледуваат само 1 вид од овој род, имено: Salpiglossis sinus (Salpiglossis sinuata). Директните пука во висина можат да достигнат 100 сантиметри, тие се разгранети и тенки, а на нивната површина има жлездести лепливи влакна. Горните плочи на лисјата се тесни, цели и неиздржани, додека основните плочи се носечки-лобусни, издолжени и имаат ливчиња. Дијаметарот на единечни елегантни цвеќиња е 5 сантиметри, нивната боја може да биде сина, жолта, кафеава, виолетова или крем, на површината на фаринксот има мермерна шема, која се состои од вени со темна и златна боја. Цветни се забележани во јуни-октомври. Обликот на кадифено-светкави цвеќиња е во форма на инка, тие имаат екстремитет со пет лобуси. Плодот е двостепена овална капсула, во која има мали семиња.

Во средните ширини, салпиглозата се одгледува само како биенале или годишно.

Расте Салпиглосис од семе

Сеење

За размножување на салпиглоза се користат семиња. Сеењето садници се врши во првите денови на март, за ова тие зафаќаат не многу длабоки, туку прилично широки контејнери, во кои се истура лабава почва. Потоа, треба да ги дистрибуирате семето на површината на влажна почва, додека се обидувате да го направите растојанието помеѓу нив колку што е можно поголемо. Семињата не се закопани во почвата, туку едноставно се притискаат на нејзината површина. Контејнерот мора да биде покриен со филм или стакло и да се отстрани на добро осветлена, ладна (од 15 до 20 степени) прозорец праг. За да се приближи времето на појава на садници, како и да се заштитат нив од врел сончева светлина, треба да се стави лист бела хартија на површината на засолништето.

Одгледување садници

Кога се грижите за садници, не заборавајте да го систематски вентилирате, како и да го отстраните кондензатот од површината на засолништето. Првите садници треба да се појават по 15-20 дена, сепак, филмот не треба да се отстрани веднаш. Отпрвин се отстранува за 1-2 часа, а потоа се отстранува за 3-4 часа, а кога растенијата растат аклиматизирани на услови на животната средина, засолништето е целосно отстрането.

Откако на растенијата ќе се појави првиот пар летоци, ќе треба да се нуркаат користејќи чаши или посебни контејнери за ова. При подигање, бидете внимателни, бидејќи деликатните корени се многу лесно повредени, и затоа растението ќе се вкорени на ново место долго време. Откако садниците повторно ќе започнат да растат активно, треба да ги заковате неговите врвови, ова ќе ја зголеми нејзината грмушка. Со Salpiglossis треба да се обезбеди умерено наводнување, додека се осигурате дека подлогата не е сува или премногу влажна.

Слетување на салпиглоза во земја

Кое време да слета

Садењето на зрели и одгледувани садници на отворено почва треба да се направи само откако комплетно помина заканата од замрзнување на мраз, како по правило, овој пат паѓа во втората половина на мај. Обидете се да изберете добро осветлена област за садење што ќе биде заштитена од ветрот. Хранливата почва треба да содржи голема количина хумус, а неговата киселост може да биде неутрална или малку кисела.

Како да се засади

Веб-страницата треба да се подготви приближно 7 дена пред предвидениот ден на испраќање. За да го направите ова, тие го ископаат, додека вметнуваат во почвата малку песок, тресет и дрво пепел. Помеѓу дупките, треба да се набудува растојание од 25 до 30 сантиметри, нивната длабочина треба да биде таква што не само во коренскиот систем, туку и во земјената грутка може да се вклопи во нив. Пренесете ги садниците во бунарите, а потоа пополнете ги. Засадените растенија бараат изобилство наводнување. Запомнете дека ова растение не толерира трансплантација, затоа обидете се да го повредите неговиот коренски систем што е можно помалку.

Грижа за Salpiglossis во градината

Кога растат салпиглозис, треба да се запомнат неколку важни точки. Значи, реагира крајно негативно на сушата, стагнацијата на вода во почвата и температурите во субцеро. Наводнување во текот на летото треба да се изврши еднаш дневно во исто време, ако времето е топло, тогаш во вечерните часови се препорачува да се испрскаат грмушките. Во пролет и есен, количината на наводнување треба да биде еднаква на само 2 или 3 неделно. За наводнување треба да се користи млака, добро поставена вода. На крајот на наводнувањето, површината на локацијата треба внимателно да се олабави, во исто време плевене.

Направете редовно брадавица од грмушки, ова ќе го направи цветањето повеќе прекрасно. Исто така, не заборавајте да навремено да ги собереш цвеќињата што почнаа да бледнеат. Ако сè е направено правилно, тогаш салпиглозата ќе заврши цветање само во октомври. Оплодувањето се прави неколку пати во сезона и се користи за ова комплексно минерално ѓубриво за цветни растенија. Ако сакате да ги нахраните растенијата со органска храна, тогаш за ова треба да изберете дрво пепел.

Болести и штетници

Кога се одгледува во отворена почва, такво растение што moistureуби-сè на влага често развива корен или стебло, како резултат на што умира. Веднаш штом ќе забележите дека растението е нездраво, неопходно е итно да се третираат грмушката и почвата околу неа со фунгицид, но не заборавајте да го прилагодите режимот за наводнување. Ако грмушката е многу погодена, тогаш е подобро да се ископа и да се запали.

Aphids можат да се населат на salpiglossis. За да се ослободите од тоа, треба да ја обработувате грмушката со акарицид.

По цветни

Како повеќегодишно, ова растение се одгледува само во региони со лесна, топла клима. Ако зимите се замрзнати, тогаш салпиглозата може да се одгледува само како годишно, затоа што по мразовите, ќе умре. Ако сакате, можете да пробате во есен да засадите таков цвет во тенџере и да го внесете во куќата, но малку е веројатно дека ќе се вкорени, бидејќи реагира крајно негативно на трансплантацијата.

Видови и сорти на салпиглоза со фотографии и имиња

Веќе е споменато погоре дека само salpiglossis е забележан, култивиран од градинари. Можете да видите детален опис на овој вид на почетокот на статијата. Тој ги има следниве форми на градина:

 1. Голем цветаат. Висината на грмушката може да достигне 100 сантиметри, нејзините стебла се разгранети. Цветовите се големи.
 2. Супербисима. Доста големи цвеќиња имаат брановидни ливчиња.
 3. Salpiglossis ниско. Грмушките се многу разгранети и достигнуваат висина од 0,4 м, цвета многу луксузно.

Следниве хибриди и сорти се најпопуларни:

 1. Kew Blue. Висината на долната грмушка не надминува 0,3 м. Цветовите се насликани во различни нијанси на виолетова од виолетова до розово-јоргована. Нивниот фаринксот има темна боја, а на површината има ретка мрежа на жолти вени.
 2. Казино микс. Висината на компактната грмушка е од 0,45 до 0,5 m Бојата на цвеќето може да биде многу различна, дури и жолта. На ваквите бои им е потребна поддршка.
 3. Фестивал и Фламенко. Висината на компактните грмушки на ова растение не надминува 0,3 м. Бојата на цвеќето е разновидна.
 4. Болеро. Висината на бујна цветна грмушка е околу 0,6 м. Стеблото е доста стабилно.
 5. Али Баба. Таквата егзотична годишна фабрика достигнува висина од 0,8 m На површината на цвеќето се контрастни вени, тие стојат многу добро во исечени.
 6. Кадифе Доли. Висината на грмушките е околу 0,4 м. Дијаметарот на кадифените цвеќиња е околу 60 мм; тие имаат бизарен изглед.
 7. Огномет. Таквото гранливо растение цвета многу бујно и има висина од околу 0,6 м. Дијаметарот на цвеќињата е 60 мм, тие можат да бидат обоени во виолетова, длабоко црвена или светло розова, жолто-златна или темно виолетова вена на нивната површина.
 8. Магија. Висината на грмушката варира од 0,4 до 0,6 м. Бојата на цвеќето е снежно-бела, црвена, црвена или виолетова, на површината на фаринксот има мермерна шема на вени од жолта боја.

Погледнете го видеото: Семена за Салпиглосис (Февруари 2020).