Храна

Како да ги замрзне гравот аспарагус за зима, додека одржувате корисни својства и привлечен изглед?

Искусните домаќинки знаат како не само да соберат прекрасна жетва, туку и да ја зачуваат за зимата. Омилените рецепти на кисели краставички, наследени од бабите, не ја губат својата популарност, но методите на замрзнување стануваат сè порелевантни, овозможувајќи да се зачуваат корисни квалитети на производите колку што е можно. Волуметриските замрзнувачи, кои станаа достапни за едноставен лаик, помагаат да се задоволат бездомниците со сезонски зеленчук и овошје за време на зимскиот студ. Скоро сите производи се подложени на замрзнување, вклучувајќи грав аспарагус кои неодамна станаа многу популарни. Но, за да не добиете непристоен резултат, трошејќи пари залудно, време и место во замрзнувачот, треба да знаете како да замрзнете грав на аспарагус за зимата.

Подготвителна фаза

За да добиете вкусни и здрави работни парчиња, треба да го изберете вистинскиот производ.

Ако гравот аспарагус се одгледува самостојно во градинскиот кревет, мора да го соберете навреме. Највкусните грав се млекото, кое немаше време да прерасне премногу. Презреените парчиња се цврсти и несоодветни за замрзнување.

Ако гравчето од аспарагус се купува на пазарот, слободно обидете се да го пробиете подот со нокти. Willе биде срамота да се ослободите од невкусните заготовки во зима.

Во подготвителната фаза, сортирајте ги низ сите парчиња, ослободете се од расипаните. На остатокот, исечете ги краевите од двете страни, тие се неупотребливи и можат да го уништат вкусот на подготвените јадења.

Не е важно во какви услови гравчето аспарагус се одгледувало и складирало, на него не се присутни мал број на микроби. Се верува дека ниските температури можат да убијат разни бактерии, но сепак, замрзнувањето на шок не е достапно дома, па замрзнувањето грав на аспарагус во зима не ги отстранува целосно несаканите штетни микроорганизми. За чистење на производот, измијте го грав неколку пати во млаз вода.

Ако има сомнежи за потеклото и квалитетот на грав, подобро е да се замрзне, откако ќе зоврие производот.

Во зависност од намената за која грав е замрзнат, може да се остави цели или да се сече на мали парчиња.

Замрзнување сурови грав за зимата

Се чини дека може да биде полесно? Ја расфрлив во вреќи, го ставив во замрзнувач и чекав зима да ужива во свеж грав. Но, тука има трикови.

Ако зеленчукот не се исуши претходно, тие се замрзнуваат во замрзнувачот и формираат континуирана грутка мраз. Во зима, ќе мора да се обидете да раскинете неколку парчиња од овој блок или да го користите целиот пакет истовремено.

Вишокот на влага во замрзнатите препарати не само што зазема доволно место, туку и ги прави садовите подготвени од нив водени и без вкус.

Одвојте време, оставете грав пред да ги поставите во пакувања за да се исушат. За да го направите ова, може да се постават на партали или хартиени крпи. Алтернативно, ако волуменот на подготвениот производ е мал, оставете го во штитник.

По сушењето, гравот се преклопува во вреќи и, внимателно отстранувајќи го целиот воздух од него, е врзан.

Ако сакате да бидете сигурни во интегритетот на секое подот, ставете ги на табли за сечење и испратете ги на претходно замрзнување. Потоа, замрзнатите парчиња се пакуваат во вреќи.

Варено замрзнување грав

Со цел правилно да зоврие грав аспарагус, зачувувајќи го неговиот вкус и здрави квалитети, а исто така и да не ја изгуби својата светла привлечна боја, продолжете со придржувањето кон следниве препораки:

  • натопете го подготвениот грав во врела вода;
  • врие не повеќе од 3 минути, во спротивно гравот ќе стане премногу мек и несоодветен за понатамошно складирање;
  • Зафатете ги готовите парчиња или стапчињата внимателно со слотна лажица;
  • веднаш ставете во контејнер со мраз вода, која не само што ќе ги олади грав, туку и ќе ја задржи нејзината светла боја;
  • чувајте во мраз вода најмалку три минути;
  • ставете го готовиот производ на крпи за да се исуши;
  • ставете го гравот во мали пакувања;
  • ослободете се од целиот воздух, за кој нежно притиснете ја торбата;
  • спакуваните грав спакувајте ги во замрзнувачот за чување.

Наведете ги на пакетите името на производот, тежината и датумот на пакувањето. Оваа техника во голема мера ќе го олесни потрагата по потребната торба во зима.

Една од опциите за замрзнување грав од аспарагус дома е да се подготви мешавина од зеленчук, за која ќе биде дел.

Зачувајте ги замрзнатите грав аспарагус на температура од -18 степени. Треба да го потрошите во рок од една година, овој производ веќе не се чува.

Секоја водителка ќе најде употреба на замрзнат грав. Супи, салати, чорби од зеленчук се исто така добри со него, и како независно гарнир не е инфериорен во однос на другиот зеленчук. Правилно замрзнатото грав ќе ја збогати зимската диета со витамини и воодушеви со неговиот свеж, светлен вкус.