Цвеќиња

Како да се справите со пајакот Мите на роза дома

Многу градинари, растејќи рози во затворен простор, се соочија со појава на разни штетници. Најчестиот штетник на оваа култура е пајакот Мите. Не е многу лесно да се види овој штетник. Овие паразити се размножуваат доста брзо, исцедувајќи го растението. Ако не преземете акција, розата брзо ќе умре. Следно, размислуваме: како да препознаете лезија на Мите, зошто овој паразит може да се појави на цвет и како да се справите со тоа, што да направите.

Знаци на розова ectionубов со пајакот Мите

Овој паразит е со големина од приближно 1 мм, овален по форма и со различни бои. Сепак најчестите крлежи се црвени. Тие живеат во колонии од надворешната страна на листовите и се хранат со сокот од клетките, може да се видат преку лупа.

Белите дамки на листовите укажуваат на оштетување на розата со пајакот Мите

Овој штетник живее не само во затворени рози, и ако не се борите против него, тој може да зарази соседни култури.

Инсектот е толку мал што не се забележува веднаш. Забележителни штетници стануваат, зголемуваат во квантитет.

Сепак, паразитот може да се открие во раните фази на инфекција:

 1. Првиот знак е светли дамки на листовите.
 2. По одредено време, овие места се зголемуваат во големина, и на места каде што листот е прикачен на гранката има тенка мрежа.
 3. Оставаат лисјата претвори жолта и падне.
Затворете ја пајакот Мите

Голем број на колонии изгледа како масовна маса на црвени точки. Во овој случај, фабриката може да ги изгуби сите лисја на сите. Потребно е периодично да се изврши увид во растението со цел да се избегне множење на паразити.

Причини за појава

Зошто може пајакот Мите да се појави на грмушки од роза? Овој паразит не произлегува од никаде. Обично тоа носи ветер или миленичиња. Инсектите се скоро сештови и многу ретко умираат од недостаток на храна, и со помош на веб тие можат да се транспортираат на значителни растојанија. Затворените рози се подложни на инфекција ако станот има топла, сува клима.

Крлежите се појавуваат на рози во затворен простор поради неправилна или недоволна грижа

Растенијата се примарно заразени:

 • ослабена болести
 • немање имунитет;
 • дефицитарна или прекумерна хранливи материи во почвата.

И, исто така, пајакот Мите може да се смести на роза, стои долго време на сонцето, во кое коренскиот систем е прегреан или му недостасува свеж воздух.

Ако не водите навремена борба со штетниците, тогаш инсектите цицаат течност, ја намалуваат областа на фотосинтезата. Како резултат, цветот е осиромашен, лисјата и пукањата стануваат жолти, нивниот изглед е изгубен. Инфицираното растение се претвора во мртво дрво обвиткано со пајажина.

Последиците

Ако штетниците се населиле на розова грмушка во мал број, тогаш тие навистина не го мачат растението. Сепак, при високи температури на воздухот, инсектите се размножуваат брзо и предизвикуваат значителна штета на културата:

 1. Фабриката ќе престане да го зајакнува домородниот систем, брзо осиромашен.
 2. На летоци се појавуваат црни точки, и по некое време тие целосно се жолтат и паѓаат.
Ако не се преземат итни мерки кога се открие паразит, фабриката полека ќе умре

Често колонии на пајаци грини се наоѓаат не само на лисјата на роза од просторијата. Може да се најдат на пупки и стебла. Ако не ја започнете борбата против паразитот навремено, тогаш можете да изгубите голем број грмушки.

Мите од пајакот е најопасен за младите растенија. Во сува клима и со недоволно наводнување на погодените грмушки, здравите пупки немаат време да се формираат.

Како да се ослободите од пајакот Мите дома

Можете да излечите просторија од рози од паразит користејќи хемикалии или народни рецепти. Изборот на метод за контрола на паразитот зависи од степенот на оштетување на растението. Колку побрзо се открие штетник, толку полесно ќе се ослободи од паразитот.

Употреба на специјални лекови

За борба против голем број на паразити, се користат акарициди:

 1. Специфични акарициди Овие средства имаат различен состав и ефикасно се борат само со пајакот Мите.
 2. Инсектроакарициди. Овие средства уништуваат други штетници.

Во табелата се наведени вообичаени хемикалии.

Име на објектКарактеристика
АктеликПретставник на групата органофосфор. Се карактеризира со цревен контакт. Активната супстанција е пиримифофометил. Алатката ќе обезбеди заштита за 1-2 недели. Се препорачува да ја обработувате грмушката двапати, со неделна пауза. Тој е многу токсичен и не е погоден за внатрешна обработка. За да се подготви растворот, една ампула (2 ml) се разредува во 1 литар вода. Како резултат на смесата се испрскаат над воздушниот дел од грмушката.
АполоУништува паразити во фазата на јајца. Стерилизира возрасни инсекти и тие престануваат да се размножуваат. Активната супстанција е клофентин. Алатката ќе ја заштити грмушката од соба што се зголеми за 2-3 месеци. Се препорачува да се преработи растението двапати. За да се подготви растворот, една ампула се разредува во 5 л вода.
FloremightУништува паразити во активната фаза на развој. Активната супстанција е бифеназат. Заштитува роза грмушка за 3 недели. Ефектот е брз. Фабриката се третира двапати со неделна пауза. За да се подготви смесата, 2 ml од лекот се разредува во 5 l вода.
ФитовермСе смета за една од најбезбедните лекови. Активната супстанција е аверсектин С. Паразитите умираат по неколку часа. За ефикасност, неопходно е да се спроведат 3-4 третмани со неделни интервали. 2,5 ml од лекот се разредува во 1,25 литри вода.
НеоронАктивната супстанција е бромопопил. Крлежите умираат за неколку часа. Пред употреба, 5 ml од производот се разредува во 2,5 l вода.

Покрај тоа, следниве лекови се ефикасно применети:

 • Актара;
 • Оберон;
 • Бикол;
 • Карбофос и други.
Актелик
Карбофос
Floremight
Фитоверм

Можете да обработувате грмушки од роза во затворен простор на следниве начини:

 1. Со пиштол за прскање обработете го растението.
 2. Исплакнете го растениетонатопена во раствор со памук.
Пајаци грини развиваат имунитет на лекот. Затоа, се препорачува периодично да ја менувате алатката.

Користење на народни методи

Во некои ситуации, можете да излечите опасен штетник на грмушки од роза со помош на народни рецепти:

 1. Инфузија на лук. Мелете 0,5 кг лук и измешајте го со 3 л вода. Ставете во топлина 5 дена. На крајот на терминот, производот се филтрира и се разредува со вода во пропорции од 60 ml инфузија на 10 литри вода. На добиениот раствор додадете 50 гр сапун за перење. Со оваа алатка, испрскајте го растението, како и почвата.
Лук тинктура од пајакот Мите
 1. Раствор од сапун. Мелење сапун за перење и разредете го во вода сè додека не се испегла пена. Како резултат на алатка за обработка на стебла и лисја од грмушка.
 2. Инфузија изветвена црна. Мелење 1 кг суви суровини и истурете 10 литри вода. Оставете го топло 12 часа. По истекот, исцедете и додадете 40 гр сапун за перење. Како резултат на производот за обработка на роза грмушки.

Можете да ги избришете листовите со препарати што содржат алкохол или вотка.

Мите од пајак на розова соба е прилично непријатен феномен. Сепак, овој паразит може да се бори. Следејќи ги препораките, можете да ги заштитите розите од инфекција и уживајте во погледот и аромата на вашите омилени.

Погледнете го видеото: Age of Deceit 2 - Hive Mind Reptile Eyes Hypnotism Cults World Stage - Multi - Language (Февруари 2020).