Растенија

Ние ги проучуваме лековитите својства на темјан

Во Монголија, планинските региони на Кина, Алтај и другите сурови региони на Азија, бергенија или темјан растат, медицинските својства и контраиндикациите за кои веќе долго време биле во фокусот на традиционалната и официјалната медицина.

Домородните жители на местата каде се одгледувал бадан долго време го ценеле растението за тоничните својства на пијалокот што се приготвува од него. Денес, врз основа на темелни студии за составот на „монголскиот чај“, лекарите не само што ги потврдија претпоставките на народните лекари, туку и сериозно го проширија опсегот на примена на крем.

Хранливи материи во составот на нежни

За медицински цели, се користат корени и лисја, кои содржат неверојатна количина танини, антиоксиданти, елементи во трагови и други биоактивни соединенија кои имаат терапевтски ефект врз човечкото тело. Според голем број на индикатори, мирисот е неколку пати супериорен во однос на другите растенија.

На пример, во силата на позитивниот ефект врз црниот дроб, тиквичката е супериорна во однос на млеко трн, кој е широко користен кај хепаотопротектори. А, концентрацијата на танините во растителните суровини од берегенија е 2-4 пати поголема отколку кај познатата кора од даб.

Најголем интерес се повеќегодишните корени на кану, чија употреба во медицината се должи на присуството на:

 • од 15 до 35% од танините;
 • полифенолни соединенија;
 • есенцијални масла;
 • фруктоза и гликоза;
 • скроб;
 • флавоноиди;
 • непостојана;
 • соли на железо, бакар и манган;
 • терени.

Бадан содржи рекордно високо ниво на арбутин и гална киселина. Необично растение отпорно на мраз може да расте на едно место многу години, додека корисни својства на темјан, имено нејзините ризоми, само се зголемуваат. Суровините се собираат само на завеси од најмалку 10 години. Неодамна, биохемичарите и лекарите внимателно ги разгледуваат бујните розети на лисјата.

Иако содржината на активни компоненти во листовите сечила е помала отколку во корените, собирањето зеленило овозможува можно повнимателно третирање на природата и популацијата на растенијата.

Корисни својства на кревкаст

Денес, лековите баргенски базирани се вклучени во арсеналот на не само традиционалната, туку и официјалната медицина. Збирот на лековити својства на коренот на темјан и контраиндикациите што мора да се земат предвид при неговото користење, во целост зависи од составот на растителниот материјал.

Правилно подготвени лисја и корени:

 • имаат изразени адстрингентни својства;
 • можност да го олесни воспалението;
 • се спротивстави на воспалението;
 • стимулира зараснување на рани од различна природа;
 • да се спротивстави на микробни и бактериски инфекции;
 • зајакнување на крвните садови;
 • намалување на крвниот притисок;
 • активирајте го отчукувањата на срцето.

Според медицинските истражувања, лековитите својства на чајот од бадан не се ограничени на ова, веќе значителен список. Придобивките од природниот лек се целосно потврдени:

 • со дигестивни нарушувања;
 • со воспалителни заболувања на усната шуплина и гркланот;
 • со проблеми со кожата, вклучително и тешко заздравување на чиреви и оштетување на ткивата предизвикани од модринки;
 • на покачена телесна температура;
 • со заплена, спазматична болка.

Инфузијата на темјан помага да се забрза рехабилитацијата, да се зајакне имунолошката одбрана и да се држите под контрола дури и со силен емотивен стрес. Во составот на растителни мешавини, канолата помага во подобрување на апетитот, засилување и подобрување на психо-емоционалната состојба.

Темјан без контраиндикации и неговите лековити својства активно се користат за подобрување на кожата. Лушпа и козметика заснована на тоа се корисни за зголемено лачење на кожата, акни и воспалителни процеси предизвикани од тоа. Супата може да се додаде во водата за миење и миење на телото со прекумерна пот.

Во гинекологијата, коренот на темјан исто така активно и успешно се користи:

 • со нарушувања на менструалниот циклус и тешко, ослабувачко крварење;
 • со болни периоди;
 • за третман на ерозија;
 • за време на рехабилитација по породувањето и прекинување на бременоста.

За третман на гинеколошки заболувања, се користи лушпа од темјан во форма на душинг. Несовршеностите на кожата се елиминираат со надворешна употреба на производот, а за да се ослободат гастритис со мала киселост и други болести, инфузии од корените и лисјата се земаат орално.

Harетва на лисјата и корените на темјан за медицинска употреба

Корените на темјан за подготовка на лекови и тоник, зацврстувачки чај се собираат по цветни, од јуни до август. Ако културата се одгледува на местото, лесно е да се добијат повеќегодишни ризоми за време на трансплантацијата.

Лековитите својства на лисјата на нежни и контраиндикации за нивниот прием се блиску до квалитетите на корените. Сепак, подобро е да се собере овој растителен материјал не во лето, туку во пролет. Ова е направено во Алтај и во Монголија, каде што подготвуваат традиционален чај. Зелените што излегуваат под снегот се подложени на природна ферментација и содржат не само танини, танини и антиоксиданти, туку и аскорбински и други органски киселини.

Повеќегодишни ризоми лоцирани во долните слоеви на почвата:

 • изберете од почва;
 • внимателно исчистено од почвата што ги покрива корените на кафеава скала;
 • измиена во проточна вода;
 • сушен;
 • се сече на парчиња со должина од 10-15 сантиметри.

Ризомите и лисјата се сушат со постојана вентилација, во сува просторија, на температура на воздухот не повисока од 45 ° C. Потопените делови од миризбата треба да бидат досадни за да спречат колачи и мувла. Готовиот производ чувајте го во хартиени кеси, стакло или дрвени садови.

За да се подготви чај, листовите се мелени, триење со дланките. Ферментираните суровини ја инфузионираат инфузијата во убава кафеава боја и му даваат на пијалокот малку горчлив и адстрингентен вкус.

Колку е посилна ферментацијата, толку е помек вкусот.

За подобрување и збогатување на лековитите својства на чајот од темјан, додајте ја во хербалната смеса:

 • липа цвет, нане, малина лист за настинки и воспалителни процеси во грлото;
 • лингва лисја, мечка и кантарион за болести на генитоуринарната сфера;
 • роза колковите и лисјата од црна рибизла, јаделе станува збор за рехабилитација и зајакнување на телото.

Контраиндикации за употреба на лековити својства на кревка светлина

Бадан припаѓа на една од најпознатите биоактивни растенија од домашна флора. Затоа, покрај лековитите својства, темјан има контраиндикации, кои мора да се земат предвид при земање на истиот.

Кога се нанесува надворешно како миење, плакнење, лосион или компресира, фабриката не покажува негативни својства. Сепак, голтањето на лушпа е можно само по консултација со лекар.

Покрај тоа, мора да се запомни дека систематската употреба на лушпа, дури и во отсуство на контраиндикации, дава ефект на фиксирање.

Бидејќи нежноста ја зајакнува работата на срцето, не треба да се зема со тахикардија. Хипотоничен по чај или медицинска лушпа од ова растение, покрај придобивките, може да предизвика дополнителен пад на крвниот притисок и како резултат на влошување на благосостојбата. Ако пациентот има проширени вени или предиспозиција за згрутчување на крвта, зголеменото згрутчување на крвта може само да ја влоши состојбата.

Погледнете го видеото: The paradox of choice. Barry Schwartz (Февруари 2020).