Цвеќиња

Хесперис или ноќно виолево семе кое расте расте и садење и грижа

Хасперис цветна ноќ виолетова фотографија во градината

Главната вредност на забавата е нејзината необична арома. Овој цвет е познат меѓу лозарите под името Хесперис, што на грчки значи вечер. Името му било дадено на растението во античко време за фактот дека нејзините цвеќиња го исполнуваат околниот воздух со мирис и влажна арома со почетокот на вечерта, ноќта.

Познати се други хармонични имиња на овој необичен цвет - женски Хасперис, матрони на Хасперис. Ова растение се одгледува уште од 16 век, украсувајќи луксузни цвеќиња на сопственици на земјиште и благородници, создавајќи уникатна атмосфера во пејзажните паркови на руските имоти, држави. Хесперис беше омилениот цвет на кралицата Мари Антоанета.

Хесперис е омилен од многу лозари и е среќен што расте на цветните леи и цветните леи. Поради многуте миризливи капачиња на inflorescences, вечерната забава на матронот станува многу популарна фабрика.

Опис на ноќната виолетова

Слика за садење и грижа на цвеќињата Хесперис во градината Hesperis matronalis

Хесперис (Хесперис) - припаѓа на семејството на расипаност и по изглед личи на паника од флокс. Дистрибуиран низ целиот европски дел на Русија, го има скоро насекаде, од патеки до шумски рабови, брегови на водни тела. Има директно стебло разгрането на врвот до 80 см должина, покриено со свиленкаста кула. Листовите се алтернативни, овално-ланзолат, прицврстени на стеблото со сечи и без нив.

Малите цвеќиња се јорговани во боја, но во културата има бело и виолетово, едноставно и двојно, тие не се отвораат во исто време - прво пониско, потоа оние што се поблиску до круната. Собрани од лабава, паникулирана inflorescence. Фабриката е повеќегодишна, но се смета дека е двегодишна - таа обично паѓа и расте од семе повторно во третата година. Почетокот на цветни се јавува во последната декада на мај и трае до август. По цветни, се формираат тесни, издолжени семиња од семе. За да се избегне самосадување на несоодветно место, избледените inflorescences треба да се отсечат.

Расте хаспери од семе и делење на грмушка

Ноќно виолетово или раскошно семе растено расадно фото расад

Весперите се размножуваат со сеење семе или поделба. Вегетативно размножување Се применува на тери форми. Трансплантантот толерира доволно добро ако ја навлажнете земјената грутка или ја извршите оваа операција по дожд.

Кога да сееме на отворено? Семето се сее во лабава, хранлива почва со почетокот на јуни. За една недела, ќе се појават зеле, кои последователно ќе развијат розета од овални лиссолатни лисја. Следната година, стеблата ќе растат од розети и цветни ќе започне во мај. Грижете се за садници како и обично - плевел и напои по потреба. По цветнито, повеќето растенија паѓаат.

Не-двојните форми обично даваат самосадување. За повеќе прекрасно цветни, можете да се хранат со минерално ѓубриво. За да ги ажурирате насадите, подобро е да се занимавате со семето на вечерна забава. За да го направите ова, избледената грмушка е извлечена од земјата, поставена на суво место за целосно зреење. Кога грмушката се суши, треба да ја правите - за ова, завиткајте ја во весник и по неа тркалајте тркалачки игла. Семињата скокаат од подот - сè што останува е да ги собереме.

Вие исто така може да сеете во зима или садници. Овој метод е достапен за секој одгледувач, без оглед на искуството.

Семето Хасперис растејќи расад на фотографии од семе

 • Сеидбата се изведува на почетокот на март.
 • Контејнерите со засадени семиња се покриени со филм, кој се отстранува по појавата на зеле.
 • Неопходно е редовно да наводнувате млади растенија, да додадете малку почва на корените додека растат.
 • Со задебелени садници направете избор, веднаш штом ќе се појават 3-4 вистински летоци.
 • Со почетокот на топлината, садници се пренесуваат на постојано место или се зацврстуваат две недели.
 • Засадени откако садници се целосно навикнати на отворено, набудувајќи растојание од 25 см помеѓу растенијата.
 • Бунарите се подготвени однапред со цел да се повредат корените што е можно помалку и брзо да се пренесат растенијата на постојано место.
 • Кога се вкорени на ново место, вреди да се обезбеди доволно наводнување. Матронска вечерна забава, одгледувана од садници или засеана пред зимата, ќе цвета малку подоцна.

Теринските форми на хаспери се размножуваат со делење на грмушката во август-септември. Копајте растение, внимателно поделете со остар нож. По кратко сушење на парчето, тие се садат на подготвено место, кое претходно внимателно се напои.

Како да се грижиме за хеспери

Преферирани ноќни виолетови агли на градината под крошна на дрвјата со умерено влажна почва. Закиселените и презаситени почви имаат депресивно дејство врз растението - тие стануваат помали, намалувајќи го интензитетот на цветни. Поради малото разгранување на стеблото, едно растение е доста нестабилно и е изгубено во однос на позадината на другите цвеќиња.

За да се одржи вертикална положба, на хасперите им е потребна поддршка. Најдобро е да се засадат Хесперис во густа група - индивидуални растенија ќе се спојат во единствена низа со цветно јорговано-виолетово место на врвот и ќе послужат како поддршка едни на други. Има смисла да се одржи вечерна забава помеѓу растенијата во преден план и растенијата со големина во позадина.

 • Почвата за садење е погодна неутрална или малку алкална со добра дренажа.
 • Препорачливо е да се постават такви насади во близина на арбори, отворени веранди, клупи, бидејќи главната вредност на вечерна забава е нејзината деликатна арома.
 • Потребно е умерено наводнување на почетокот на растот и во топлото време.
 • Хесперис е отпорен на мраз - не му треба засолниште, обично доволно снежна покривка.
 • Во отсуство на снежна покривка, можете да го покриете слетувањето со неткаен материјал.
 • Хесперис може целосно да исчезне ако се засади во области поплавени во пролетта.

За одгледување, грижа и употреба на хеспери ќе го кажете видеото:

Штетници и болести на ноќно виолетово

Хесперис припаѓа на семејството зелка и е под влијание на нивните својствени заболувања и штетници. Неговите долни лисја се гризат во полжавите. Крстоносни болви, рудари на пеперутки и aphids привлекуваат растенија. Лесно е да се ослободите од сите овие штетници со наводнување на грмушките со катран вода под коренот. Разредете 1 лажица масло. лажичка бреза катран во 10 литри вода, измешајте сè темелно. Инсектите не го толерираат мирисот на катран - превентивното наводнување ќе обезбеди целосно отсуство на овие инсекти на забавата.

Ноќната виолетова страда од пријатна мувла со задебелени насади, таа е под влијание на зелка, вирусен мозаик. Одржувањето на растојанието помеѓу растенијата е клучот за здраво садење. Кила се носи заедно со семето. Неопходно е да се дезинфицираат стекнати семиња пред сеидба. Ако keel се појави на вашата страница - избегнувајте повторено сеење хесперис на заразената област 5 години.

Популарни сорти со опис и слика

Расте и нега на семе од инспирација на Hesperis

Градинарите се многу убави на сортата Инспирација. Тоа е повеќегодишно одгледувано како биенално растение. Дебели тери цвеќиња опфаќаат грмушка изобилно. Бојата е виолетова, бела, јоргована: во мешавина оваа комбинација изгледа навистина фантастична. Сака малку алкална почва што содржи малку вар. Одличен е во сечењето, украсен е со цветни леи, цветници, групни и единечни насади.

Одгледување семе од романса на Хесперис

Сортата се карактеризира со неверојатна убавина на големи снежно-бели цвеќиња до 2 см во дијаметар, собрани во inflorescences. Неверојатната вечерна арома не може да се заборави, затоа цвеќињата се толку популарни кај градинарите.

Апликација

Традиционалната медицина го користи Весперс Матрона како диуретик и дијафоретик. Белгијците на туморот нанесуваат кршен лисја. Лисјата и гранките се користат во народната ветеринарна медицина. Масното масло се користи во производството на сапуни.

Тоа е одлично растение за мед, активно посетувано од пчели, бубали, пеперутки. Може да се сади по патеките како придружна фабрика за да уживате во возбудливата арома додека шетате во вечерните часови.

Светли, високи inflorescences на хаспери се јасно видливи на големи растојанија. Фабриката е погодна за правење букети, таа го задржува долго време во сече, хармонично комбинирајќи со други цвеќиња. Засадено е со задоволство во близина на местата на вечерно опуштање со цел да уживате во нежната арома, засилувајќи се навечер и за време на дождот. Весперс Матрона е комплетно оптоварувачко растение. Се балансира меѓу култивираната градина и украсните плевели. Многу популарна во креирањето на природен стил на страницата.

Хасперис матрона цветно бела фотографија во градинарската сорта Hesperis matronalis 'Alba'