Градината

Газанија повеќегодишна или африканска маргаритка Садење и грижа Сорти на фотографии и опис

Gatsaniya цвет повеќегодишно садење и грижа фотографија во градината

Семејството на астери цвеќиња има околу 40 видови. Гацанија или газанија се одликува со убавина од сите asвезди. Родното место на цветот е Мозамбик, јужноафрикански земји. Многу луѓе го нарекуваат цветот африканска маргаритка. Гацанија може да се најде на крајбрежјето крајбрежјето на Австралија. Гацанија дојде во Европа во 17 век.

Луѓето го посветија на еден италијански свештеник - Теодор фон Газа. Тој направи одлична работа, го даде својот живот преведувајќи ги делата на Теофраст и Аристотел. Газанија цути на топло сонце на пладне, привлекувајќи ја со својата златна боја. Во Западна Европа се викаше „златно пладне“. Навечер, африканската маргаритка се затвора, спие.

Опис на Гацанија

Гацанија е годишно и повеќегодишно, стеблото ретко расте повеќе од 30 сантиметри, понекогаш воопшто не расте. Листовите од корен формираат розета. Цветот се одликува со густи лисја, заситено зелено, понекогаш тие имаат сиво-зелена нијанса. Обликот на листовите може да варира, зависи од сортата. На внатрешната страна на листовите има вили кои штитат од студ и дехидрираност. Затоа, gatsaniya ќе претрпи суша. Theешката татковина се чувствува себеси, цветот ќе го положи тестот на интензивна топлина и недостаток на вода.

Цветната кошница има дијаметар од 5-9 см. Шемата на бои на цвеќето варира од жолта, портокалова до црвена. Основата на секое растение има контрастни точки. Средината е покриена со многу тубуларни бои на жолти нијанси. По цветни, влакнестиот ахен дава можност да се размножува. Семето може да се сади повторно.

Одгледување Гатанија од семе од дома и на отворено

Многу градинари почетници се заинтересирани за одгледување африканска камилица. Тие се заинтересирани за тоа како да постигнат прекрасно цветни. Тајната е едноставна, ајде да се обидеме да ја дознаеме.

Ако сееме во земја

Цвет Гатсијанија во земја Фотографии од семето посеано пред зимата

 • Кога сее семе од газанија во пролет земени во предвид климатските услови. Кул клима, доцна пролет спречува рано слетување. Но, штом почвата зрее, можете безбедно да сеете: растенијата ќе никнат само кога ќе се создадат поволни услови.
 • Семето може да се сее пред зимата со очекување дека нема да имаат време да се искачат. Може да биде крајот на октомври - почеток на ноември. Подобро е да се прекрива креветот со паднати лисја, кои исто така ги штитат семето од мраз. Во пролетта, семето ќе никне веднаш штом земјата ќе се загрее.

Садници од Газанија во градинарската фотографија

Креветот пред сеидба е внимателно израмнет, направете дури и жлебови со длабочина од околу 5 см и обидете се да сеете што е можно помалку. Подоцна ќе биде можно да се исцрпи слетувањето, ако сè уште излезе густо. Растојанието помеѓу редовите е 20-25 см, ако не ги пресадите растенијата. По истенчување на грмушките по ред, ние исто така одржуваме растојание од 20-25 см.

Ако креветот е планиран како расадник, можете да направите жлебови во 8-10 см и да оставите растојание во редот од 5-6 см. Кога садници се креваат, се напои и се вади со грутка земја. Можете да користите градинарска шпатула и внимателно да ископате растенија за трансплантација.

Ако одгледуваме садници дома

Гатанија фотографија од садници од цвеќиња кога се сади дома

Оптималното време за сеење семе за садници е средината на март или почетокот на април. Контејнерите за слетување треба да бидат доволно длабоки. Корените треба да се дадат простор.

  • Гацанија не толерира тешка почва. Неопходно е да се избере лесен подлога, добра пропустливост на вода. Индексот на киселост е 5,5-6,5.
  • Семето ретко се сее (2-4 см меѓу нив), длабочината на садење е само 0,5-1 см, во спротивно нема да 'ртат.
  • За да ја олесните задачата, замислете дека парче земја е шаховска табла. Наредете ги семето на газанија како шах, набудувајќи ја растојанието помеѓу нив - 2-3 сантиметри. Само поставете ги семето, посипете со земја.
 • Пиштолот за прскање ќе помогне при навлажнување на земјоделските култури: на овој начин нема да има вишок влага, а водата рамномерно ќе ја навлажне целата површина.
 • Температурата на воздухот треба да биде најмалку 18-20 степени.
 • Подобро е да ги покриете семето со филм, обезбедувајќи доволно влага. Но, филмот треба да се отвора секој ден. Кондензацијата формирана под филмот мора да се отстрани.
 • Никнестите се појавуваат по 7-14 дена.
 • Ние го отстрануваме засолништето, го напојуваме додека земјата се суши, не е потребна прекумерна влага.
 • Дебели садници може да се искачат во одделни чаши кога ќе се појават 2-3 вистински лисја. Можете да си помогнете со обична вилушка или чепкалка за заби.
 • Една недела пред садењето, ги смируваме растенијата, оставајќи ги на улица за кратко време на почетокот и постепено го зголемуваме интервалот до цел ден.

Фотографија од садници од газанија подготвени за пресадување во земја

Во принцип, одгледувањето садници од газанија не е тешко, доволно е едноставно за да се изврши навремено наводнување. Злобните градинари можат да покажат дополнително внимание и да ги хранат садници 1-2 пати пред садење во земјата, по најмалку 10-12 дена.

Како да сее газанија за садници, видеото кажува:

Можеби најстарливиот одгледувач и неискусен почетник лесно може да се справи со таква едноставна задача како растечката гезанија. Во исто време, ќе добиете прекрасен саден материјал и неверојатен повеќегодишен што може да го украси секој агол од градината, да го направи светла и фантастично привлечна.

Изненадувачки, многу одгледувачи на цвеќиња не можат да учествуваат со својот омилен цвет и да го растат на прозорецот, во лето тие украсуваат балкони со него. Исто така, постојат годишни, ампелозни сорти специјално дизајнирани за оваа намена.

Грижа за расад за расад

Gatsaniya цветни хибридни фото садници Расте од семе кога да се засади gatsaniya на отворено

Ако садници од гелзанија се наоѓаат во длабок сад, берењето не е потребно. Плиткиот сад нема да им даде слобода на корените. Неопходно е да се почека четвртиот лист, да се засадат растенијата во посебни садови за еднократна употреба. Пред садење садници во земјата, неопходно е да се одржува некое време дома. Младите пука можат да бидат на затворена чардак, на температура од 12-16 степени. Започнете со стврднување на растенијата со отворање на прозорецот неколку минути. Избегнувајте нацрти. Зацврстувањето има корисен ефект, растението станува силно. Кога садите газанија во градинарска парцела или цветно цвеќе, садници нема да умрат од студот.

Гатанија слета на отворено

Садење цвеќиња gatsaniya на фотографија на отворено

Почекајте топло време кога сте сигурни дека последниот мраз е зад, само тогаш засадете газанија. Оптималното време на слетување е средината на пролетта. Овие цвеќиња ги сакаат сончевите зраци, подобро е да ги засадите на отворено подрачје. Почвата треба да биде доволно хранлива. Гацанија не се плаши од топлина и ќе се чувствува добро, дури и ако се појави суша.

 • Сад за тресет со садници од газанија е засаден веднаш во земјата.
 • Садници во кутија мора да се отстранат со коренот со помош на лажичка, засадена во земјата.
 • Обидете се да не го оштетите коренскиот систем.
 • Внимавајте на растојанието помеѓу грмушките - 20 см.
 • На садниците им требаат 3 месеци да растат, а тоа ќе ве воодушеви со убави цвеќиња.

Грижа за африканска камилица газанија

Gatsaniya цвет долгорочно садење и грижа на отворено фотографија

 • Овој цвет не бара посебна грижа. Почвата е хранлива, добро исцедена, сончевите зраци ќе му дадат живост на растението.
 • Ладењето не е причина за загриженост; gatsaniya ќе издржи благ мраз на -5 ... -7 C
 • Почвата каде расте газанија, треба да се олабавите, отстраните плевелите, исушените inflorescences.
 • За да се избегнат проблеми со плевелите, сушата, почвата може да се прекрие.
 • Дури и најплодната почва не може да му обезбеди на цветот доволно хранливи материи. Затоа, мора да се хранат, еднаш месечно. Во сиромашна почва, неопходно е да се нахрани растението на секои 2-3 недели. За врвно облекување, треба да земете ѓубриво од минерални комплекси. 25 грама е доволно за 1 квадратен метар.

Цветни

По сеидба на семето, по 3 месеци, почекајте цветни. Со навремено слетување, ова ќе се случи во јуни. Фабриката ќе воодушеви со своите прекрасни цвеќиња до ноември. Theивотниот циклус на една корпа е околу 3 недели. Ноќе, гатсанија се затвора кога врне дожд. Гацанија нема да цвета ако сончевата светлина не е доволна. Со вишок на влага, доцна трансплантација на газанија исто така може да не се отвори. Овозможувајќи оптимални услови, ќе уживате во убави, бројни цвеќиња. Но, ако условите се лоши, не можете да чекате за цвеќето.

Како да пропагирате сечи на газанија

Размножување на цвеќе Gatsaniya со сечи фотографија

Сечињата можат да се сечат во секое погодно време: може да биде лето, есен или дури и зима, кога газанија е во куќата за зима.

 • Ние ги исекуваме сечињата со должина од 10-12 см, ги отстрануваме листовите на дното на трупот, го спуштаме коренот во прав во прав и го „засадуваме“ во хранлива мешавина на почвата.
 • Одржуваме висока влажност на почвата за засадување.
 • По околу еден месец и половина, сечињата ќе дадат корени и ќе почнат да растат. По два до три месеци, садници ќе бидат подготвени за садење во земјата.

Болести и штетници

И покрај тоа што галзанијата не е многу подложна на болести, но понекогаш се случуваат. Во лоши услови, растението станува слабо, може да се разболи со сиво гниење. Фитоспоринот помага да се победи болеста. Здравите области на растението се подмачкуваат, пациентите едноставно се отстрануваат.

Полжави, пајаци грини, aphids му штетат на газанија, употребата на одредени средства ќе помогне да се ослободите од неволјите. Полжавите треба само да се исчистат со рацете, афиди уништени од фито-фарма или акарин. Лековите Actellik, Fufanon, Ditox ќе ги олеснат грините од пајакот.

Колекција на семе

Семиња Газанија фотографија Како да се соберат и заштедат семиња

Гацанија ретко преживува плод, бидејќи летото во нашата област брзо завршува. Но, ако летото е топло и долго, тогаш сосема е можно да се чека семето. За жал, семето на хибридни растенија не ги задржува карактеристиките на видовите. И во нашата градина парцели претежно се само хибридни сорти.

Зреените семиња можат да летаат подалеку од налетите на ветрот, како глуварчињата. Ако сакате да соберете семе од сорти на растенија, тогаш заштитете го цветот од ветрот со тоа што ќе го завиткате со газа. Кога ќе видите појава на лесен пиштол, одберете корпа и оставете да зрее неколку недели на темно, суво место. Се препорачува да се чуваат семиња во торба направена од памучна крпа или хартиена кеса, не заборавајте да ја чувате на температура што не надминува 22-24 ° С. Но, научете каде е многу кул: 15-18 ° С. Високата влажност е неприфатлива.

Зимска газанија

Gatsaniya во тенџере може да ја продолжи вегетацијата во зима

Обично, по цветни, остатоците од гетзанија едноставно се исечени и фрлаат, а следната година тие започнуваат одново. Нема потреба да се подготвува семе, сее, да се чека добро време. Старата фабрика е во можност повторно да цвета, за да ја задоволи нејзината убавина за следната година. За да го направите ова, можете да го ископате и да го трансплантирате во тенџере.

Потоа gatsaniya треба да се пренесе во ладна просторија, каде што температурата не се спушта на 8-10. Треба да има доволно светлина во оваа просторија за да може газанија да се развива понатаму. Растение за спиење мора да се напои, земјата не смее да се исуши. Во пролетта повторно можете да засадите газанија во цветник. Нови, новооткриени пука, додека треба да отсечете на половина.

Нови растенија се добиваат од отсечени сечи на газанија, доволно е едноставно да ги спуштите во вода додека не се појават корените или едноставно веднаш да ги засадат во хранлива смеса, обезбедувајќи изобилство наводнување. Во зима, gatsaniyu може да се намали и во пролет да се добијат нови полни садници.

Видови и сорти на газанија со фотографии и описи

Газанија долга пушка „Газанија лонгишапа“

Газанија долга пушка Газанија Лонгискапа Виолетова-розово-портокалова фотографија

Може да цвета само една година. Оваа газанија не расте повеќе од 15-20 см. Во близина на корените има лисја од цели лисја со светло зелена боја. Обично се спуштаат. Во корпа можете да најдете многу тубуларни и трска цвеќиња. Самите цвеќиња имаат светло жолта боја, но нивната основа е кафеава.

Газанија груби гасови од Газанија, или брилијантни - раскошни Газанија

Газанија груби гастројани на Газанија, или брилијантни - прекрасна фотографија на Газанија

Расте до 30 сантиметри. Корпите на газанија можат да бидат со дијаметар до 6 сантиметри. Цветовите можат да бидат цевки, крвно-црни и трска, нивната боја варира од жолта до црвена. Темните дамки треба да бидат во основата. Лисјата можат да бидат цели и да бидат пинирани.

Gazania potsi Gazania pottsii

Силно потсетува на суров, но има поголема големина. Дијаметарот на корпата е околу 12 сантиметри.

Паун Газанија Газанија павонија

Газанија паун Газанија сок од павонија, Сондерирана црвена лента фотографија

Лисјата на овој вид се различни од оние на другите gatsanii наведени погоре - тие се тесни и долги. Дијаметарот на корпата е 8 сантиметри. Средината се состои само од тубуларни цвеќиња, основата е темна, а цветните трска се жолти во боја по должината на рабовите.

Кога се прекрстија некои видови растенија, одгледувачите можеа да добијат снежно бело, цирус, хибридно и еднобојно газаниа. Хибридниот поглед може да ве задоволи со своето цветање дури и во лошо време, кога воопшто нема сонце.

Хибридна газанија

Хибридни сорти што се популарни кај градинарите:
Дневна црвена лента - жолти цвеќиња, кои се карактеризираат со ленти со црвена нијанса, цветаат целодневна светлина;
Талент - мешавина што дава убави цвеќиња, го остава целиот сончев ден;
Ministar - дава цвеќиња од жолта и бела боја, се одликува со посебна убавина.