Растенија

Пасивно цвеќе

Засади како цветно цвеќе (Пасифлора) се нарекува и „cavвезда на кавалиите“ или „страствено цвеќе“. Тоа е директно поврзано со родот на семејството страсно, во кое се читаат 400-500 видови на разни растенија. Тие можат да се најдат во природата во тропските региони на Америка (Перу и Бразил), во Австралија, Азија и во Средоземното Море. 1 вид цветно цвеќе може да се види во Мадагаскар. Пасифлора е формирана од латинските зборови „пасио“ - страдање и „флос“ - цвет. Така, тие го нарекоа цветот, кој пристигна во Јужна Америка, првите мисионери, бидејќи сметаа дека ова растение е симбол на страдањето на Исус Христос. Второто име „страста цвет“ исто така се поврзува со ова:

Таа ноќ кога се пролеваше крвта Христова
(Луѓето имаат легенда за ова) -
Прво цветаше во сенката на крстот
И затоа се нарекува цвет на страст.

Опис на Пасифлора

Овој цвет може да биде или тревни растенија или зимзелена грмушка за искачување. Оваа годишна или повеќегодишна фабрика има лигнирани пука. Едноставни темно зелени лисја можат да бидат цврсти или лобусни. На долги педикели растат прилично големи аксиларни цвеќиња во форма на starвезда, со светла боја. Дијаметарот на толку многу спектакуларен цвет е 10 сантиметри. Таквиот цвет чита точно 5 ливчиња (според бројот на раните на Христос), колку сепали, има доста големи нараквици, а во центарот има јајник со 3 стигма. Околу овие јајници се точно 5 stamens со anthers со доволно голема големина. Повеќето видови имаат многу миризливи цвеќиња, но тие бледнеат релативно брзо. Како по правило, цветни се забележува во јули-октомври. По цветни, се формираат овошја, достигнувајќи должина од 6 сантиметри. Кај повеќето видови, ваквите овошја можат да се јадат. Ова растение расте многу брзо и случајно, па затоа е доста популарно кај лозарите кои го растат како ампел.

Нега на пасифлора дома

Осветлување и поставување

Ова растение само треба добро осветлување. Затоа, се препорачува да се постави на прозорските прозорци од јужната ориентација. Во топлата сезона, ако е можно, мора да се пренесе на свеж воздух. Факт е дека цветната енергија расте слабо и се развива во просторија со застоен застоен воздух. Сепак, не треба да се заборави дека фабриката реагира негативно на нацрти или остра промена на температурата.

Температурен режим

Пасифлора негативно реагира на прекумерна топлина. Значи, во текот на летото, обидете се да се осигурате дека температурата во просторијата не надминува 30 степени. Во зима, растението има заспан период, за време на кој мора да се преуреди во место каде што температурата нема да надмине 10-14 степени.

Како да водаме

Неопходно е да се напои растението систематски, додека чекаат за сушење на почвата не треба да биде. Сепак, вишокот на течност што стаклото во тавата мора да се исцеди.

Влажност

Потребна е висока влажност. За да го направите ова, зеленилото треба да се навлажнува секој ден од распрскувачот во вечерните часови, а исто така еднаш неделно да се организира топол туш за растението (само во жешките летни месеци), додека оваа постапка се спроведува многу внимателно за да не се оштети кревка пука.

Градинарски

Неопходно е да се спроведува градинарски на годишно ниво. Ова го стимулира растот на самата грмушка и на новите гранки. Во пролетта, 1/3 од минатогодишните средно стебла треба да се исечат на 1/3, бидејќи цвеќињата се појавуваат само на млади пука. Исто така во текот на летото, пукањата што растат во основата на растението треба да се отстранат. Кога пасифлората ќе згасне, ќе биде неопходно да се оцрнат долги, ќелави, секундарни стебла што го расипуваат изгледот на грмушката. Останатите стебла мора да бидат исечени на ¾ од нивната должина. Треба да започнете да ги градите грмушките откако фабриката ќе достигне 3-годишна возраст.

Ѓубриво

Во периодот од февруари до септември, треба редовно да го нахрани растението 2 пати месечно. За да го направите ова, користете органски и минерални ѓубрива додека ги храните наизменично. Fубрива се применуваат само по прелиминарно мокрење на подлогата. Fубриво мора да се избере со таков сооднос на елементите N-P-K = 10-5-20. Се препорачува 1 пат во 1,5 месеци од април до септември да го нахрани цветот на неоткриен начин. Невозможно е да се оплоди цвет ако е болен, за време на заспаниот период или по неговото пренесување на место со необични услови.

Период на одмор

За изобилство и продолжено цветање, на растението му треба само заспан период. За да го направите ова, тенџерето треба да се преуреди на добро осветлено ладно место, на пример, во топла чардак или на верандата. Во овој период, не е неопходно да се осветлува, оплоди или навлажнува цветот. Наводнување треба да биде слабо и ретко. Не грижете се ако паднат неколку лисја, бидејќи тоа е сосема нормално. Ако не е можно да му се обезбеди на растението ладно зимување, тие не можат да го толерираат и да се грижат за тоа, како во топлата сезона. Меѓутоа, во овој случај, најверојатно зеленилото ќе стане жолто и ќе започне да умре, и ова е сосема природен процес.

Растечки карактеристики

За пукањата на ова растение, неопходно е да се обезбеди прилично силна поддршка. Во овој случај, треба редовно да ги праќате стеблата во насока во која ви требаат. Ова треба да се направи навремено, бидејќи брзорастечките пука се лигнираат со релативно голема брзина, а многу лисја, пупки и цвеќиња значително ги комплицираат и ги прават несмасни.

Трансплантација

Младите примероци бараат годишна трансплантација, а возрасните треба да се трансплантираат еднаш на 2 или 3 години. Оваа постапка се спроведува на почетокот на пролетниот период и пред тоа, сите стебла од минатата година се нужно отсечени. Капацитетот за садење се користи не многу голем, што ќе обезбеди долго и изобилство цветни. Во спротивно, само зелената маса ќе порасне силно. Соодветна мешавина на почва се состои од еднакви делови на лисја, тревки и тресет, како и песок. Неопходно е да се трансплантирате со претовар, обидете се да не ја уништите земјената кома.

Болести и штетници

На ова растение можат да живеат и афиди, месни сојаци, грини од пајаци, трипси или бели светилки. Сите инсекти, освен со храна, можат да бидат истребени со средства како „Фитоверм“, „Актелик“ или „Актар“. Средствата со циперметрин ќе помогнат да се ослободите од месните грешки, на пример, „Царот“, „Ариво“ или „Инта-вирус“.

Пасифлора е подложна на разни заболувања, така што може да се зарази: прстен, бактериско или кафеаво Анѓелковиќ, доцна лошо влијание, краста, гниење во корен, фусариум или жолт мозаичен вирус. Речиси е невозможно да се излечат растенијата од такви болести. Во овој поглед, експертите препорачуваат да се уништи заедно со капацитетот во кој растеше, со цел да се спречи инфекција на други бои.

Својства

Човештвото веќе долго време е свесно за лековитите својства на ова растение. Значи, Инките подготвиле чај со цветно цвеќе, кое имало силен смирувачки ефект. Средствата подготвени од таков цвет со нежно влијание врз телото го прават спиењето подобро и подолго, додека по будењето човекот не чувствува непријатност.

Сепак, растението има не само седативно дејство, туку ги олеснува грчевите и грчевите, го елиминира воспалението, е одличен лекови против болки, ја подобрува потенцијата, меморијата и перформансите. Се препорачува за нервоза и раздразливост. Овој цвет е во состојба да ги компензира ефектите на амфетамин врз телото, па затоа често се користи во третманот на алкохолизам и зависност од дрога.

Ова растение е ценето и од фактот дека подготовките подготвени од него немаат непожелни несакани ефекти, а тие исто така не се зависни. Тие се користат за лекување на луѓе од која било возраст.

Методи на одгледување

Пасифлората може да се размножува со сечи или семиња.

Кога сее семе, треба да се има предвид дека свежо собраните - имаат триесет проценти стапка на ртење, а лани - имаат само 1 или 2 проценти. Сеидбата на семето се врши на крајот на зимскиот почеток на пролетниот период. Потребно е разјаснување, за ова семенскиот слој е оштетен со фино шкурка. Потоа се истураат со млака вода околу 2 дена (околу 25 степени). Останатите семиња за пливање треба да се отстранат, бидејќи тие не се слични.

Засадете семе на површината на почвата и исцедете малку во неа. Ртење бара 100% влажност. За да го направите ова, садот е затворен со стакло или филм, ставете на добро осветлено место (дифузна светлина) и одржувајте ја температурата на ниво од 20 до 25 степени. По ртење на семето, засолништето мора да се отстрани, а на садници ќе им треба дополнителна изложеност за да создадат дневни часови од 12 часа. По појавата на овие лисја, треба да изберете. Обидете се да ја оставите земјената грутка непроменета и да не го продлабочите растението. Садници можат да се појават 1-12 месеци по сеидбата, а таквото цветно црево ќе започне да цвета не порано од 8 години подоцна.

Сечињата се направени од млади пролетни стебла. Тие треба да имаат точка на раст и најмалку 2 пара летоци. Пар лисја, сместени подолу, се раскинуваат. Парчето треба да се третира во средство за стимулирање на корен. Во резервоарот се прави дренажен слој и во него се влеваат чернозем и земја од трева (1: 1). Молив треба да се направи депресија на дното на резервоарот. Ставете ги сечињата во нив, така што листовите остануваат над земјата (лежејќи на површината). Навлажнете ја подлогата и направете мини-стаклена градина (покријте ја заоблената структура со филм или ставете пластична кеса). Потребно ни е дневно петминутно проветрување, одржување на земјата во влажна состојба, како и температура од 21 степен. По 3 недели, засолништето е отстрането. Засилени сечи се пресадуваат во трајни садови. Коренот се изведува и во тегла вода (парче јаглен треба да се спушти во него). Ставете го дршката и почекајте корените да се појават околу 1,5-2 месеци. Не ја менувајте водата.

Главните видови

Јадлива пасифлора (Passiflora edulis)

Ова е најпопуларен поглед кај градинарите. Дома, овој цвет се нарекува гранадила, а тоа е во Парагвај, Аргентина, Уругвај и Бразил. Цветовите се насликани во кремаста бела боја. Формирани се кружни или овални плодови, достигнувајќи должина од 6 сантиметри и имаат силен и пријатен мирис. Тие се користат за правење пијалоци и разни слатки. Најпознатото име за овој вид е овошен страст.

Пасифлора сина (Passiflora caerulea)

Ова растение е исто така доста често одгледува дома. Тоа е зимзелена приталка со лигнирани пука. За време на цветни, се појавуваат единечни миризливи цвеќиња. Тие имаат бледа боја, синкаво-зелена или виолетова, а нивниот дијаметар е приближно 10 сантиметри. Постојат сорти во кои цвеќињата се насликани во црвена или розова боја. Плодот е портокалова Бери, достигнувајќи должина од 7 сантиметри. Таквата фабрика се наоѓа во Андите (јужна Аргентина), во Парагвај, Бразил, како и во Перу. Овој вид започна да расте во 16 век.

Тендер Пасифлора (Пасифлора молисима)

Или пасифлора од банана - пронајдена во природа во Колумбија, Боливија и Венецуела. Има бледо розова голема (дијаметар 12 сантиметри) цвеќиња. Плодовите се месести и многу миризливи, во нивниот состав во големи количини има органски киселини. Овој вид, за разлика од другите, е способен да изобилува со плод веќе во 1-та година од животот. Ова е ладно отпорно растение, кое не се плаши од спуштање на температурата на минус 2 степени.

Пастифлора лаурелифолија (Пасифлора лаурифолија)

Татковина е Бразил. Листовите на такво растение се слични на ловоров, но тие се поголеми.

Passiflora incarnata

Или месо-црвена пасилка, и исто така се нарекува лијана од кајсија - нејзината должина може да биде 6-10 метри. Цветовите можат да бидат обоени во различни бои, но најчеста виолетова боја. Theолтото овошје од лимон е прилично вкусно и има мала киселост. Овој вид има лековити својства, на пример, медицински чај се подготвува од сушени пука и остава за несоница, невроза, епилепсија и други болести.

Passiflora gracilis

Домашна Бразил, оваа годишна година има цилиндрични пука, мазни широкоаголни-овални лисја кои се плитко дисецирани во 3 лопати. Постојат единечни цвеќиња, насликани во зеленикаво-бела боја. Плодот е мулти-семеен бери насликан црвен со корална нијанса.

Три-лента Пасифлора (Passiflora trifasciata)

Таа доаѓа од Перу и го доби своето име благодарение на 3 ленти виолетова кои се наоѓаат на предната страна на листовите со три лобуси. Погрешната страна е црвено-виолетова. Пукањата се ребрести, а цвеќињата се обоени во бледо зелена или белузлаво-жолта боја. Во дијаметар, тие достигнуваат 4 или 5 сантиметри. Плодот е синкаво заоблена Бери, која достигнува 2,5 сантиметри во должина. Фабрика од овој вид има посебна арома што е слична на јоргованите.

Passiflora quadrangularis (Passiflora quadrangularis)

Ова е најголемото растение на сите цветни цвеќиња. Неговите стебла можат да достигнат 15 метри во должина. Листовите се овални во длабока зелена боја. Цветовите имаат прилично голема големина, достигнуваат дијаметар од 15 сантиметри. Огромни овошја достигнуваат 30 сантиметри во должина и имаат многу вкусна, слатка и сочна пулпа, како и прилично густа кора. Сепак, дома, овошјето е исклучително ретко. Фабриката од ваков вид се чувствува најдобро во оранжерии.

Покрај споменатите видови, цветни цвеќиња се одгледуваат дома: крилести, црвеникави, цветни, варијабилни, слични на четкички и хиперидот Imperatrice Eugenic, кој има големи синкаво-розови цвеќиња.

Погледнете го видеото: НОВО ВОЗИЛО СКИП ВО ЈП КОМУНАЛЕЦ-КАВАДАРЦИ 2018 (Април 2020).