Цвеќиња

Трансплантации на орхидеи од фалаенопси дома: совети, видео

Орхидејата Phalaenopsis е многу полесно да се одгледува дома отколку остатокот од епифитите. Во нивното природно живеалиште, овие растенија ја претпочитаат тропската клима на Нова Гвинеја, Бразил или Австралија. Овие убави цвеќиња можете да ги најдете на надморска височина од над 500 m надморска височина.

Опис на орхидејата Phalaenopsis

Стеблото на ова растение не се гранува како другите орхидеи, но расте во должина, достигнувајќи околу 50 см. Во текот на годината, Фалеонопсата формира не повеќе од две лисја.

Орхидеи цветаат од стебло до врвот и задоволство со убавина 2-3 месеци. Inflorescence има должина до 60 см, и претставува разгранета четка со многу големи цвеќиња, кои достигнуваат 12 см во дијаметар.

Кореновиот систем на растението е доста оригинален. Корените одат во различни насоки и имаат зеленикава нијанса. Користејќи ги корените, орхидејата се обезбедува со минерали и влага од воздухот.

Професионалните одгледувачи на цвеќе разликуваат три основни правила што мора да се следат кога се грижат за орхидеи:

 • вишокот на влага е фатална за корените;
 • на корените им треба воздух и осветлување;
 • Обична цветна тенџере и почва ја користи орхидејата само како поддршка.

Како да се напојува Фаланопсис

Според експертите, здравјето и убавиот изглед на орхидејата ќе зависат од правилата на режимот за наводнување.

Фаланопсисот лесно може да ја издржи сушата со леснотија и без никакви последици, но тешкото наводнување е контраиндицирано.

Помеѓу наводнување, почвата треба да се исуши темелно. Како да откриете дека орхидејата може да се напои:

 • Внимателно отстранете неколку парчиња почва и допрете за да дознаете влага.
 • Кога тенџерето е транспарентно, можете само да ја погледнете состојбата на почвата.
 • По тежина на тенџерето, бидејќи сувата почва е многу полесна од влажна.

По одредено време, можете да креирате сопствен распоред за наводнување на растението. Како по правило, во зима орхидејата се напои на секои 14 дена, во лето - еднаш на секои 3 дена.

Вода Фалеонопсис е неопходно така почвата е добро влажна. Зошто тенџерето се потопува во вода 15 минути и дополнително се испрска. Откако ќе дозволите водата да се исцеди и да го поставите тенџерето на место.

Водата е потребна пријатна, бидејќи Phalaenopsis е растение од тропските предели и не сака ладење. Постапката за наводнување, како по правило, се изведува на почетокот на денот, така што растението ќе биде суво до вечер. За вода, треба да подготвите вода. Отпрвин се филтрира, а потоа се вари.

За фактот дека водата не е соодветна за вас самата фабрика ќе рече. Ако добие преголема количина соли, тогаш на лисјата се формира бел премаз.

Осветлување на растенијата

Уредувањето на оптимални услови на светлина за растение е прилично лесно. Зошто треба да запомните во какви природни услови растат орхидеите. Светлината од сонцето влегува во растението само преку зеленило на дрвја.

Тоа е, изберете за вашиот цвет западни и источни прозорски прагови. Во овој случај, Phalaenopsis ќе биде удобно и на прозорецот и близу до неа.

Ако фабриката се наоѓа на јужната страна, тогаш се грижи за засенчување од директна дневна светлина.

Што се однесува до северната страна, тука можете да инсталирате орхидеја, но во облачни денови што ви требаат организирајте дополнителна светлина.

Како и повеќето растенија, орхидејата достигнува светлина и се наведнува, губи форма, па дури и паѓа од тенџерето. За да се спречи ова, доволно е периодично да се распореди Phalaenopsis.

Температура и влажност

Во лето, температурата мора да биде 24−29 гр., Во зима - 19−26 гр. Ако сакате фабриката да започне да цвета, обезбедете ја ноќна температурна разлика од околу 6 грама.

Што е со режимот на температура во зима - главната работа одговори навремено до силно намалување на температурата кога садот со орхидеја е близу до прозорецот. Разликата од 11-16 гр ќе доведе до смрт на орхидејата. Главниот симптом на хипотермија на Phalaenopsis е губење на еластичност и брчки на зеленило.

Со оглед на климата каде расте орхидејата Phalaenopsis, на растението му треба висока влажност на воздухот - не помалку од 55%. Тоа е доста тешко да се постигнат овие услови во зима, кога работи главното греење. Можете да го надминете овој проблем на следниве начини:

 1. Организирајте извор на влага. Истурете мала камче во тава и додадете малку вода. Ставете тенџере орхидеја во тавата.
 2. Попрскајте го растението еднаш дневно. Но, треба да ја направите оваа сутра, така што до вечерта орхидејата е сува.
 3. Направете бариера помеѓу Фалеонопсата и радијаторот.

Fубриво и мамка, причини за пресадување

Орхидејата ги прима сите потребни хранливи материи преку корените. Тоа е, треба да користите ѓубрива што се раствораат во вода.

Пред мамка, растението мора да се напои, по што се храни и почекајте додека не се исклучи вишокот на вода. Оштетената фабрика не се напои со врвно облекување, туку испрскана.

Не смееме да заборавиме дека орхидеите во продавниците се хранат специјални активатори за раст, и ѓубрива, растворувајќи се во тенџерето долго време.

Пред да храните или трансплантирате стекнато растение, треба да го ослободите од овие специјални ѓубрива. Нека Фаленопсис неколку месеци одмори од продавницата за мамки и само тогаш може да се напои малку со врвно облекување.

Професионалните лозари на цвеќе идентификуваат неколку причини зошто орхидејата треба да се пресади:

 1. Фаланопсисот има оштетен корен;
 2. Корените на растението не се вклопуваат во тенџере и ја туркаат почвата.

Оштетување на корените се појавува по несоодветна грижа, на пример, лошо наводнување, тенџерето е преплавено со вода, почвата не е избрана, недостаток на дренажен систем. Затоа, експертите препорачуваат да ги проучи карактеристиките на ова растение или гледајте упатство за видео за тоа како да трансплантирате орхидеја.

Карактеристики на избор на тенџере, земја и трансплантација

Најдобриот контејнер за фалаенопса при трансплантација се смета за транспарентен тенџере, така што навремено ќе откриете кожни заболувања и ќе создадете потребна количина светлина за нив. Ако треба да трансплантирате орхидеја, тогаш составот на почвата мора да вклучува: јаглен и кора; перлит и мов.

Што се однесува до пропорциите, тие се избрани земајќи ја предвид содржината на цветот. Обично, становите имаат сув воздух. Во овој случај, почвата мора да содржи најмалку 1/3 од мов. Ако просторијата е висока влажност, тогаш додадете малку мов.

Многу често за почетниците, тешко прашање е како да се трансплантира орхидеја во висококвалитетна почва. Затоа, можете само да купите мешавина од специјални супстанции во продавницата и пресадете го цветот во него.

Подготовка на фаланопса за трансплантација:

 • Извадете ја орхидејата од тенџерето и исчистете ги корените од земја.
 • Нежно измијте ги корените со вода и отсечете ги сувите и гнили процеси.
 • Ако кореновиот систем е во сериозна состојба и сакате да го отстраните неговиот главен дел, тогаш треба во иднина внимателно да го грижите цветот.

Процес на трансплантација на фалаенопса:

 1. Истурете дренажа во друг тенџере.
 2. Наполнете го садот 1/3 со земја.
 3. Ставете ги корените на растението во тенџере и нежно пополнете го со земја, така што земјата го обвиткува кореновиот систем.
 4. Нежно притиснете ги корените и истурете ја точната количина на почва.
 5. Обрнете внимание, на корените на воздухот им е забрането да бидат покриени со земја.
 6. Исто така, не треба да ги пополните лисјата и местото на раст на орхидејата.

Како да се грижи по трансплантација на орхидеја дома

Ако Фаланнопзата беше здрава пред трансплантацијата, тогаш проблемите поврзани со ова нема да се појават. Треба да го наводнете ова растение во вообичаен режим. Кога ќе видите раст на грмушка, можете да започнете мамка секоја втора наводнување.

Ако орхидејата била болна пред трансплантацијата или пресечете многу корени, тогаш треба да ја организирате потребната влажност на растението. Зошто ставете го садот со растението во про inирна торба и воздух еднаш на секои два дена.

Трансплантација на орхидеи по купувањето во друг тенџере

Најчесто, орхидеите не се трансплантираат веднаш по купувањето во продавниците, туку едноставно уживаат во убави цвеќиња. Сепак, постојат голем број случаи кога е потребна трансплантација:

 • тенџерето нема доволно земја, корените не можат да се одморат;
 • орхидејата не се држи во садот за садот и паѓа;
 • само одлучи да ја трансплантирате орхидејата во вашиот омилен тенџере;
 • какви било проблеми со кореновиот систем на Фалаенопсис.

Како правилно да се расипе Фаланопсис

Јасен знак дека се приближува времето за сушење се пупките кои ја губат еластичноста и стануваат како восок. Но, не брзајте да ги фаќате ножиците и да го исечете педунчето.

Се разбира, орхидејата со слаби цвеќиња не изгледа многу убаво, но советуваат градинари преместете го тенџерето со растение незабележително место и почекајте одредено време.

Дури и кога вашата Phalaenopsis веќе нема пупки и педанкулата е сè уште зелена, не пресекувајте ја. Само орхидеја може повторно да започне да цвета, а пупките се појавуваат во какви било неочекувани области: синусот на поранешниот педунч, во основата на излезот.

Вие само може да го исечете дршката на цвеќето по конечно сушење, во овој случај, останува сува грозен жолтеникава дршка.

Понекогаш градинарски се користи само формирана peduncle за да се даде форма на растението. Оваа опција е релевантна ако вашата фабрика има 2 peduncles, поради разгранување на една. Значи, орхидеите е многу тешко да се задржат големи цвеќиња на неколку гранки.

Градинарски фалеонопсис се прави помеѓу цути и градинарски од 2/3 од педункле. Откако цветот ќе формира друга пука или стариот ќе умре.

Карактеристики и цветни време, грижа

Времето на цветање се случува од отворањето на првиот цвет. Прво, се откриваат страничните делови, по горниот ливчиња, тогаш усната е забележлива. Пупка се отвора приближно еден ден. Но, тогаш цветот расте одредено време: бојата станува заситена, ливчињата малку се зголемуваат.

Прво, ќе се отворат пупките што се појавуваат пред остатокот. Тие се на крајот од педункле. Таквите цвеќиња ќе бидат најголемите. Колку е поблизу пупката до педункелот, толку е помал.

Орхидеи цут трае околу 3 месеци. Во ова време Фалеонопсис нема потреба да се вознемирувате и да се движите на друго место. Ако сакате орхидејата да ги задоволува цвеќињата што е можно подолго, тогаш обезбедете го растението удобни услови кои ви овозможуваат да акумулирате сила за формирање на пупки и нивно долго цветни.

Што се однесува до наводнување, дополнителен режим на светлина и температура, тие не треба да се менуваат за време на цветни, но бројот на мамки се зголемува до еднаш неделно.

Ако веднаш по аквизицијата фабриката не цвета толку долго колку што се очекуваше, не грижете се. Ова е нормална реакција на промена во животната средина. Дајте време на орхидејата и следниот пат кога тоа сигурно ќе ве воодушеви со светли и убави цвеќиња.

Веројатно, за некои, одржувањето и одржувањето на орхидејата дома може да изгледа тешко. Но, всушност, Фалеонопсата е многу харди и скромен.

Доволно е да се грижи за влажноста на воздухот, да се избере удобно и правилно место за ова растение и да не се дел од тоа со наводнување. Орхидејата ќе биде цвета многу долго време, и ве воодушеви со своите цвеќиња, многу како пеперутките.

Погледнете го видеото: Zlatno Slavejce 2017 - Dobri soveti - Anastasija Nikova Video (Април 2020).