Цвеќиња

Кинеска мешавина од каранфилче: одгледување и грижа, фотографија

Секој сопственик на приватна куќа или летна куќа има цветник. Одгледувањето цвеќиња е една од омилените активности на кој било градинар. Секој од нив има свои омилени цвеќиња, но сите тие се добри и убави на свој начин. Кинеската каранфилче расте во речиси секоја градина, таа е многу популарна. Willе зборуваме за неговите карактеристики во грижата и одгледувањето во статијата.

Кинески каранфилче

Овој вид на повеќегодишно растение припаѓа на семејството на каранфилче, но има и годишни цветни видови. Судејќи според името, каранфилче беше донесено во Европа од Кина во 18 век. Тоа е грмушка, мала грмушка која може да расте од 15 до 50 см, сето тоа зависи од разновидноста на цвеќиња. Во вкупно, има скоро 300 видови каранфили, но секоја година има се повеќе и повеќе варијанти. Тие се добиваат со селекција и хибридизација. Новите сорти добиени на овој начин се одликуваат со долг цветни период.

Кинески каранфил скоро без мирис. Цвеќиња, таа има осамена или собрано во букети од 2-4 парчиња. На фотографијата јасно се гледа дека миризбата со чешне има пупки што се состојат од група ливчиња. Големината на цветот може да биде од 1 до 4 см во дијаметар. Лансколисните тесни лисја се спротивни. Видовите џуџиња растат ниски, грмушките достигнуваат само 15 см.Другите видови можат да пораснат до 0,5 метри. Кинеските каранфилчиња се добри затоа што можат да се одгледуваат не само во градината, туку и на балконот во тенџере.

Кинескиот каранфил цвета од јуни до август. Како што може да се види на фотографијата, inflorescences може да биде со неколку бои:

 • бело
 • виолетова
 • розова;
 • канелени;
 • јоргованот

А карактеристична црта на кинески каранфилче е парчиња и ленти на ливчиња. Стеблото на растението е исправено, на неа има тесни ланцесни лисја со досадна зелена боја.

Одгледување семе

Кинеските каранфилчиња можат да се одгледуваат на неколку начини:

 • купи подготвени садници:
 • поделба на грмушка;
 • сее семе на отворено;
 • сами растат садници од семе.

Последниот метод за одгледување кинески каранфилче треба подетално да се разгледа. Засадувањето семе на повеќегодишни кинески каранфилче е потребно започнете во месец март. Семето се сее во кутии со исцеден и хранлив супстрат. Тие треба да бидат попрскани со лесен слој на земјата. Почвата е добро навлажнета и резервоарот мора да биде покриен одозгора.

Оптималната температура за ртење е 16-20заВ По 7-10 дена, капакот може да се отстрани и пожелно е да се спушти температурата на 14-15заВ садници се подготвени за нуркање кога има 2-3 вистински летоци. Засадена е во садови со тресет со хранлива мешавина од тресет. За да се засадат садници на отворено, тој мора добро да се зајакне. Најдобро е да го садите во саксии на постојано место.

Вие исто така може да сее семе на отворено земјата во почетокот на мај, таа не се плаши од лесни мразови. Семето се сее во отворена расадник и потоа, кога тие ртат, тие се пресадуваат на постојано место во цветната градина.

Слетување и грижа

Најповолно време за садење на отворено тло се смета крајот на мај. Пред садењето, потребно е да се подготви кревет и да се садат садници со интервал од 20-30 см. Растојанието помеѓу садници ќе зависи од видот на каранфилче.

Наводнување треба да се направи само додека почвата се суши. Честото и обилно наводнување негативно влијае на развојот на растението. Во екстремна топлина, наводнување треба да се зголеми и почвата да не се исуши.

Грижата за цвет е некомплицирана, одгледување кинеска каранфил е на дофат на кој и да е младиот градинар. Многу е важно внимателно да се третираат растението и навремената вода, да се олабави почвата, да се отстранат плевелите. Убав и свеж изглед на цвеќе е потврда за соодветна грижа. Ако ги стиснете врвовите на стеблата на каранфилче, тогаш ќе биде подобро да се грмушка. Фабриката сака делумна сенка и сонце.

Цветовите се многу реагирајте добро на облекувањетоако не депонирате премногу од нив. Количината и пропорциите ќе зависат од плодноста на почвата. Се препорачува да се хранат цвеќиња 2-3 пати месечно. Ѓубрива засновани на калциум не можат да се применат во првата година од животот.

За да го продолжите цветниот период на каранфилче, неопходно е да се исечат стеблата со пупки кои веќе избледени. За размножување со семе, треба да ги оставите омилените inflorescences и потоа да ги соберете.

Кинескиот каранфил ја толерира зимата многу добро во нашите региони. Неговите стебла пред зимувањето се сечат на 10 см над земјата кон крајот на есента. Не можете да ги изолирате грмушките, но користете пилевина или тресет, паднати лисја за да ги заштитите од замрзнување во тешки мразови. Со доаѓањето на пролетта, капакот треба да се отстрани.

Како и сите растенија на каранфилче подложни на одредени заболувања:

 • Фусариум
 • 'рѓа;
 • Анѓелковиќ;
 • корен гниење;
 • Септорија

Ако се најдат такви болести, тогаш оштетените стебла мора да се исечат и отстранат. Мите пајаци и aphids најдобро се контролираат со течноста од Бордо.

Тајната на популарноста

Фабриката е многу популарна меѓу градинарите, што е разбирливо. За разлика од луковичните и другите растителни видови, цветната фаза на каранфилче трае многу долго. Цветот е идеален за многу намени. Често се користи во дизајнот на дизајн на пејзаж. Кинеската каранфил е секогаш соодветна во градските паркови, плоштади, таа е засадена во форма на граници. Фотографијата јасно покажува дека совршено се вклопува во алпскиот рид. Поради својата светла боја, изгледа спектакуларно со остров и букети засадување на тревници.

Кинески каранфил