Растенија

Како да се користи егзотичен производ наречен кокосово масло?

Населението на Тајланд, Индија, Индонезија веќе долго време користи кокосово масло за готвење. И неговите лековити својства се одамна познати: во индиската медицина или Ајурведа, се користи традиционално. Познат по нејзиниот шармантен изглед и несреќната младост, Клеопатра зеде млечни бањи со масло од кокос. Herителите на земјите од Југоисточна Азија го следеа нејзиниот пример, задржувајќи ја својата убавина и привлечност. Зошто нашите современици не го следат нивниот пример?

Карактеристики и употреба на кокосово масло

Извор на производот е овошјето од кокос палма. Се извлекува од пулпата и се подготвува на два начина: топло и ладно цедење. За време на врелото притискање, маслото ги губи повеќето свои корисни квалитети, но овој метод се користи пошироко. Сите вредни својства се зачувани во методот на ладно производство, но тој е неповолен, бидејќи приносот на маслото е само 10%. Секако, цената на таков производ е многу поголема.

Маслото е полу-цврста растителна маса што потсетува на белузлаво-кремасти шипки од сапун. Кога се загрева над + 26 ° C, станува течен и транспарентен.

Обемот на кокосово масло (Cocoes олеум) е многу широк. Се користи:

 • при готвење, каде што можат да го заменат традиционалното сончогледово масло; со неговата употреба, садовите се стекнуваат со необичен, рафиниран вкус;
 • во медицината за третман на голем број на болести;
 • во козметологијата за подобрување на состојбата на косата, ноктите, кожата.

Бидејќи кокосовото масло станува достапно за секој од нас, зошто да не користиме производ во странство за да го подобриме изгледот, да подготвиме вкусно јадење или да ги нормализираме некои функции на телото?

Неговата улога во третманот на разни заболувања е значајна:

 • влијаат на мозокот, ја стабилизира состојбата на луѓето со епилепсија и Алцхајмерова болест;
 • Има антиоксидантно дејство: го инхибира процесот на стареење и ризикот од развој на канцерогени тумори;
 • го намалува нивото на "лош" холестерол, зголемувајќи ја количината на "добар";
 • ја подобрува васкуларната еластичност и игра улога во спречувањето на кардиоваскуларните заболувања;
 • ја зголемува заштитната имунолошка бариера;
 • Помага при обновување на нормалната функција на тироидната жлезда
 • се бори со разни заразни заболувања на кожата: дерматитис, егзема, лишаи и други;
 • е лек за херпес;
 • лекува рани, модринки, мало оштетување на кожата;
 • позитивен ефект врз дигестивниот тракт: заздравува мукозната мембрана, помага при металоиди.

За надворешна употреба, компресија се применува самостојно, за внатрешна употреба е потребна специјалистичка консултација.

Кокосово масло: придобивки и штети

Кокосовото масло е вреден извор на незаситени масни киселини кои му се потребни на човечкото тело. Покрај тоа, таа вклучува калциум и фосфор, како и витамини за убавина: А, Ц, Е. Лоуринска киселина е исто така важна, што игра важна улога во метаболичките процеси.

Производот го подобрува метаболизмот на мастите, го нормализира варењето на храната како резултат на подобра апсорпција на хранливи материи, отстранување на вишок вода и токсини. Бидејќи маслото добро се апсорбира и го намалува чувството на глад, се користи во разни диети за слабеење.

Тоа е градежен материјал за мозочните клетки и нервниот систем, обновува и негува нервни клетки. Неговата употреба во храна ја зголемува енергијата, перформансите, издржливоста во стресни ситуации.

Му помага на телото во производството на интерферони - протеини кои ја штитат внатрешната средина од странски клетки. Успешно се бори со разни видови на инфекции и на површината на кожата и во внатрешноста на телото.

Кокосот олеум се однесува на природни производи што се приготвуваат без бои, вкусови, мириси и други хемиски компоненти кои станаа составен дел од повеќето наши производи.

Ако го користите маслото во умерени количини, не повеќе од 3 лажици на ден, тогаш тоа нема да предизвика никаква штета. Единствената контраиндикација е индивидуална нетолеранција. Се користи за деца од детство: да се отстрани осип на пелена и кора од главата, да се елиминира чешање по залак од инсекти.

Употреба на кокосово масло во козметологијата

Егзотичниот производ ја зачувува младоста и убавината поради содржината на масни киселини и витамини. Се воведува во најразновидните козметички производи, а исто така се користат во чиста форма.

Кокосовото масло го има следниот ефект врз кожата:

 • го забавува стареењето и формирањето на брчки;
 • Има навлажнувачки, омекнувачки и хранлив ефект;
 • го олеснува воспалението и иритацијата на епидермисот;
 • штити од деструктивни фактори на животната средина;
 • ја олеснува состојбата по отстранувањето на влакна;
 • кога се нанесува на сонцето, тен лежи рамно.

Козметички производ се користи за да се подготват маски дома или се воведува во други производи како дополнителна компонента. Во индустријата за убавина, поретко се користи нерафинирано кокосово масло со богат спектар на корисни материи.

Кокосово масло за лице

Ако кожата е груба или претерано сува, со знаци на пилинг, тогаш ќе ви дојде корисен лек во странство. Со wilting и доделување, тоа ќе помогне во одржувањето на еластичноста. Составот ја покрива кожата со невидлив филм, одржувајќи оптимална влага внатре и ги елиминира негативните ефекти на надворешните фактори однадвор.

Употребата на кокосово масло за лицето како маска е погодна за сопствениците на сува, возрасна и проблематична кожа.

Подготвуваме маска за сува кожа. Земаме 20 гр квасец и ја додаваме главната состојка стопена во водена бања за да направиме залепена маса. Во составот, додадете капсула со витамин Е. Нанесете ја смесата на лицето и вратот 20 минути. Измијте се со памучна подлога натопена во топло млеко. Постапката се спроведува двапати неделно до 15 пати. "Паргамент" кожата ќе стане мека и еластична.

Ние ја подмладуваме кожата користејќи го следниот состав. Победете го пилешкото јајце во силна пена, воведете 1 лажица во масата. л течен мед и ½ чаша стопен кокосово масло. Продолжете да чукате додека не се добие кремастиот состав. Смесата се пренесува во тегла и се става во фрижидер. Нанесете наутро крем маска наутро 10 минути. да ја тонираат кожата. Подготвената мешавина е доволна за 7 дена.

Ако кожата е проблематична, честопати воспалена и покриена со акни, тогаш следниот рецепт ќе помогне да се реши проблемот. Измешајте 1 суп.л-патки. л Кокос олеум со ½ лажичка сок од лимон, 1 лажиче мед и додадете 3 капки масло од чајно дрво. Застанете 10 минути и исплакнете со топла вода. За 14 дена, кога се применува двапати неделно, кожата ќе се здобие со здрав изглед, бидејќи маската има антибактериско дејство.

Нерафинираниот производ има необичен мирис за нас. Поради кремаста состојба, мирисот е доста заситен. Но, вкусот не е груб, само малку необичен. Брзо се навикнувате на таков мирис.

Како да користите кокосово масло за коса

Производ во странство е погоден за секаков вид коса. Тој е ценет за неговата способност да ги навлажнува и негува кадрици, да ги врати по разни хемиски или термички манипулации и да ги изедначи бунтовните нишки. Неговиот ефект врз скалпот е исто така корисен: го олеснува воспалението, чешањето, го запира развојот на габични инфекции и помага во борбата против првут.

Пред да користите кокос олеум, не заборавајте да го загреете во водена бања или да тријте помеѓу прстите. Значи, алатот се троши поекономично, подобро се апсорбира, продира во епидермисот на скалпот.

Кокосовото масло за коса се користи на посебен начин:

 1. Нанесете домашна маска на валкана коса пред миење. Некои маски или природно масло остануваат преку ноќ за оптимални резултати.
 2. За да може композицијата да дејствува интензивно, ставаме капаче за затоплување (капа, шал, пешкир) над полиетилен.
 3. Бришење внимателно во советите, бидејќи тие обично се посува и кршлива. Со мрсен тип на коса, се повлекуваме 10 см од корените и ги подмачкуваме жиците.
 4. Измијте ја маската темелно со шампон. Употребата на мелем не е неопходна, бидејќи маслото ја извршува оваа функција, со што косата е послушна и ја прави полесна за чешлање.
 5. Ние го нанесуваме составот со рацете, триејќи го во нишки и масирање на скалпот.

Ако производот се загрева често, тогаш повеќето хранливи материи ќе бидат уништени, така што треба да ја измерите количината, да се стопите и да влезете во составот на козметичкиот производ. Неискористените делови треба да се чуваат на ладно место.

Создадени се различни рецепти за маски за коса со кокосово масло: на пример, маска за масло за раст на косата, витамин маска против опаѓање на косата, маска за третман и спречување на првут.

Ние нудиме варијанта на егзотичната маска "Неверојатен ефект", што создава ефект на салонска постапка. Откако ќе ја користите, косата изгледа убава, негувана и сјајна. Составот вклучува:

 • 2 лажици л Кокосово масло
 • 1 банана
 • 2 лажиче сок од лимон;
 • половина авокадо.

Извадиме половина пулпа од зрелиот авокадо и ја ставаме во чашата. Додадете ја бананата и месете ја содржината. Додадете го маслото и сокот од лимон и доведете го составот во хомогена состојба. Ние нанесуваме на скалпот и косата и темелно ги триеме. Ставаме капаче за затоплување и ја оставаме хранливата смеса 2 часа, а потоа исплакнете.

Погодна опција е експресна маска. Се нанесува на косата за 30-40 минути. пред шампонирање и се состои од чист кокос олеум или со додавање на мед. Се применува пред тушот, ја штити косата што не е оштетена со сушење и чешлање. Маслото се додава директно во шампонот: приближно 2 лажици по шише или неколку капки за еднократна употреба.

Кокосово масло за тело

Кокосот олеум е одличен навлажнувач за организмот. Препорачливо е да го нанесете по туш: истурете неколку лажици топло масло во дланката на раката и нанесете по целата површина со движења на масажа, а потоа нежно лепете со крпа. Да се ​​бања, само додадете 1-2 лажици вода. л "магична алатка" (со многу сува кожа количината може да се зголеми). Кога се користи за време на пасивно релаксирање на сонцето, тој дава рамномерен тен.

Кокосовото масло помага со стрии за време на бременоста, но ова не е професионална алатка, туку превентивно. Навлажнувачките квалитети на производот и присуството на витамин Е помагаат во регенерацијата на кожата и ја враќаат нејзината еластичност. Како да се користи кокосово масло за стрии? Се нанесуваат во проблематични области по туш со нежни движења на масажа.

Кокосовото масло се користи за масажа за релаксирање на мускулните мускули. Покрај тоа, се подобрува целокупната состојба на кожата: станува помека и помека. Забележан е и антицелулитен ефект на универзален производ.

Ако подготвите мешавина од масло со парична казна сол или кафеав шеќер, добивате прекрасен чистач. Се користи на груби области на кожата: на лактите, стапалата или се нанесува на целото тело.

Колку е корисно кокосовото масло за храна?

Етоа е вкусен прехранбен производ кој се користи во исхраната на исхраната, за болести на гастроинтестиналниот тракт или за борба против прекумерната тежина, за превенција на голем број патологии. Таа е погодна за секојдневна исхрана. Во термичка обработка на производи, се користи рафинирано кокосово масло, кое има послаб состав.

Јадешкото масло од кокос се користи за печење, пржење или задушување. Ако маслиновото масло е термички нестабилно и почнува да „гори“ во тава, тогаш кокосот олеум може да издржи на високи температури.

Употреба на кокосово масло:

 1. Готвачи подготвуваат топли јадења од него: супи, странични јадења, зеленчук, јадења од месо и риба, топли сосови и закуски, и се користат за длабоко пржење. Кокосовото масло е идеално за пржење, бидејќи при високи температури не се распаѓа и не содржи канцерогени, што е важно за здрава исхрана. Не лута и се повторува дури и длабоко пржено.
 2. Наместо крем, додадете во житни, пире од компири, тестенини. Дава едноставен вкус на едноставни јадења или странични садови.
 3. Бидејќи производот станува течен на собна температура (+ 24- + 26 ° C), тие се зачинети со салати.
 4. Варен кифла ја задржува свежината и раскошот подолго. Во исто време, совршено се апсорбира и не се чува во форма на масни наслаги.
 5. Погоден е за чување разни зеленчуци или правење чорба од зеленчук, што му дава на садот дополнителна арома.
 6. Производителите на храна користат маргарин и колачи за полнење како додаток на храна.

Во странство растителна маст е најкорисна при додавање на 1-2 лажици. нерафинирани зелени или овошни салати.

Како да складирате масло од кокос?

Туристите купуваат кокос олеум во Тајланд или Шри Ланка. Тука е ефтино и нема да биде тешко да се најде квалитетен производ. Маслото обично е нерафинирано и ги содржи сите корисни состојки.

Подобро е ако производот е спакуван во контејнер со темно стакло со цврсто заштрафен капак. Се верува дека составот не оксидира во воздухот, но подобро е да се игра безбедно. Ако садот е транспарентен, ставете го во картонска кутија или темно место.

Нерафинираното масло се чува не повеќе од една година на t + 7 ° C во фрижидер. Ако се користи како прехранбен производ, тогаш не повеќе од шест месеци. Исто така е дозволено складирање на + 20 ° С, но рокот на употреба е значително намален. Пред употреба, вистинската количина се загрева во водена бања до течна, транспарентна состојба.

Ако маслото е расипано, тогаш тоа се определува со следниве знаци:

 • чуден мирис, сличен на мирисот на пушена колбас (малку остра);
 • жолта кога природната боја на свежата супстанција е бела;
 • горчлив вкус, што укажува на оксидација.

Со вакви знаци, ќе мора да се отстрани егзотичен производ.

Каде да купите масло од кокос?

За патниците во Југоисточна Азија, стекнувањето вредно масло не е тешко. Неговиот избор е одличен, а цената е ниска. Се продава насекаде: во супермаркети, маркети, аптеки и портали. Јасно е дека е подобро да го купите во аптека.

Иако се произведува на занаетчиски начин, ги содржи сите корисни материи, но составот содржи и помалку корисни состојки. Затоа, експертите се сомневаат во овие производи и ја препорачуваат нивната употреба само како козметички производ, но не и за орална администрација. Таквото масло чини 50 бахти на 150 мл и има не многу пријатен мирис.

Сега постои можност да купите вредна супстанција во специјализирани онлајн продавници. Цената не каснува премногу и зависи од производителот и степенот на чистење. Просечно од 180 g чини од 400 рубли. Со поголем волумен, цената природно ќе се зголеми. Упатството за употреба се приложува кон купениот производ, каде што е наведен производителот, степенот на прочистување и за која цел е наменет.

Како заклучок, би сакал да им дадам на читателите неколку корисни совети:

 • ако температурата во вашиот стан е пониска од + 24 ° C, тогаш маслото ќе биде цврсто и ќе личи на парчиња сапун во конзистентност;
 • Рок на траење нема да биде подолг ако се чува во замрзнувач;
 • по употреба, затворете го капакот внимателно, така што маслото да не истече под влијание на воздухот;
 • Донесете егзотичен производ од вашето патување како подарок за вашето семејство или пријатели.

Козметичкиот и прехранбениот пазар е полн со разни масла, од кои секое има свои уникатни својства и предности.И, сосема е можно дека кокосовото масло ќе биде „не по ваш вкус“: не ви се допаѓа мирисот, изгледот или нема да биде погоден како извор на убавина. Но, обидете се кокосот олеум се уште вреди. Можеби ова е истиот „магичен еликсир“ што го баравте толку долго?