Растенија

Цвет пеперутка - Оксалис, или кисело

Големиот род Оксалис (Оксалис), или Килилица обединува околу 800 видови на растенија од семејството Оксалис (Oxalidaceae). Природна дистрибуција - Јужна Африка, Јужна и Централна Америка и само некои видови се наоѓаат во Централна Европа. Фабриката го добила своето име заради киселиот вкус на лисјата, што може да се користи во храната со додавање на нив во салати. Калиум оксалат му дава кисел вкус на лисјата на киселината. Најчестиот поглед што го имаме е Заеднички Оксалис (Оксалис ацетосела) е позната како зелена зелка.

Оксалис, или кисело со црвени и зелени лисја. © Јанине

Опис на Оксалис

Кислородот е грмушка или тревни растенија. Меѓу огромната разновидност на видови oxalis, има годишни или повеќегодишни претставници. Најчесто, тревни видови можат да се најдат, тие се одгледуваат како ампелозни или декоративни примероци со лисја од земја. Кај повеќето видови, листовите се три-четири лобусни, поретки со пет до шест и девет лобуси, на долги ливчиња, имаат необичен кисел вкус. Подземниот дел од oxalis, во зависност од видот, е ризом, клубенот или сијалицата. Скромни, но многу привлечни цвеќиња се бели, жолти, розови, виолетови и собрани во inflorescence во форма на чадор. Многу таги магацински лисја ноќе, во светло сонце или пред дожд.

Од античко време, консумирани се одредени видови оксали. Индијанците биле специјално ангажирани во одгледување кисела и јаделе варени клубени кои содржат голема количина скроб.

Како внатрешна култура, киселата киселина се појави во 17 век и ги освои срцата на лозарите во многу земји со својот неверојатен изглед и непретенциозност. Во секојдневниот живот, за оксалистите одгледувани во собна култура се користи името „Цветна пеперутка“.

Заеднички оксали (Oxalis acetosella). © Јорг Хемпел

Корисни својства на киселина

Во народната медицина, почесто се користат делови. Carob Sorrel, или роговиден кисел (Oxalis corniculata) - цвеќиња, педангови, лисја. Фабриката содржи органски киселини (оксални, јаболкова, лимонска). Суровините се собираат во пролет или почетокот на летото (мај - јуни) и се сушат на температура од 40-50 ° C.

Фабриката го подобрува метаболизмот, го зајакнува апетитот, има антихелмитски, хемостатски, зараснувања на раните, уринарни и холеретски ефекти. Оксалис е добар антисептик. Покрај тоа, киселата киселина ја елиминира горушицата, повраќањето, ја нормализира киселоста на желудечниот сок и го намалува крвниот притисок. Инфузии, лушпа и тинктура се користат за заболувања на црниот дроб, бубрезите, жолчниот меур, гастритис, дијатеза, кардиоваскуларни заболувања, крварење, стоматитис, пунфективни процеси во усната шуплина (за плакнење). Киселината сок третираат шуга.

Само-лекувањето е строго забрането!

Јаглерод оксид или роговиден оксид (Oxalis corniculata). © Стефан Лаарман

Некои видови оксали

Заеднички Оксалис (Оксалис ацетосела) е ризомско растение, висока 8-10 см. Листовите на долга дршка личат на лисја на детелина, имаат тенденција да се свиткаат преку ноќ, во облачно време и во светло сонце. Цветовите се бели, единечни, на долги педаншки. Цвета во мај и јуни.

Сукулентна киселина (Oxalis succulenta) се разликува од другите видови во четирикомплексни бронзено-зелени лисја и розови цвеќиња. Фабриката е висока 30-35 см, цвета до доцна есен. Оваа киселина се одгледува и во простории како растение на ампел.

Модерната номенклатура се однесува на мегалоризата на Клилица (Oxalis megalorrhiza)

Четири лисја кисело (Оксалис тетрафила) - популарна градинарска фабрика и мистерија. Во градинарството, тој е познат како Кислица Деп (Oxalis deppei).

Киселица од четири лисја (Oxalis tetraphylla). © Wildfeuer

Грижа за декоративни кисели киселини дома

Локација: Киселината се става во просторија со светла, но дифузна светлина. Фабриката толерира делумна сенка, но долг престој во густа сенка доведува до губење на украсни лисја. Директната изложеност на сончева светлина може да предизвика изгореници.

Температура: кисело - доста скромен растение во услови на растење. Нема потреба да се создаде посебна микроклима за тоа; расте добро на собна температура. Во текот на летото, киселината може да се изнесе на свеж воздух, заштитувајќи ја од нацрти. Во зима, проверете дали температурата не падне под + 16 ... + 18 ° C. Видовите во кои воздушниот дел умира во текот на зимскиот период содржат на + 12 ... + 14 ° C.

Наводнување: во текот на летото, киселата киселина треба обилно наводнување, но мора да се внимава влагата да не стагнира во садот. Фабриката е многу чувствителна на вишок на влага; подобро е да не додавате вода во садот отколку да ја истурите. Во есента, наводнувањето постепено се намалува, во зима тие се ограничени на одржување на почвата во малку влажна состојба.

Oxalis megaloriza (Oxalis megalorrhiza), порано Сукулентен Оксалис (Oxalis succulenta). © Мануел М. Рамос Феругинозен оксид (Oxalis Adenophylla). © Orkel2012 Триаголна киселина (Oxalis triangularis). © Маја Думат

Репродукција на киселина

Кислородот добро се размножува со нодули што се формираат околу стеблото, на старите растенија. Нодулите се засадени во саксии од 5-10 парчиња, покривајќи ги одозгора со 1 см почва. Садењето се врши во различни периоди, во зависност од посакуваното време на цветање. Од денот на садење до целосен развој, во зависност од времето од годината, минуваат 30-40 дена. Истиот принцип на репродукција и светилки.

Некои видови оксали, на пример Килилица Ортгиса (Oxalis ortgiesii), може да се пропагира со летоци, кои, отсечени со мала рачка, корен во вода или во влажен песок. Со доаѓањето на корените, сечињата можат да бидат засадени неколку во еден тенџере.

Кислород Ортгиса (Oxalis ortgiesii). © Лав Бремен

Ако сакате да размножите семиња oxalis, тогаш обрнете внимание на фактот дека тие се многу мали и кога се засадени се сеат на земја без да заспијат. Наводнување не е дозволено; почвата треба да се навлажни со прскање.