Цвеќиња

Видови затворени сорти на орхидеи со имиња

Оваа или онаа личност која забележа својата орхидеја единствена по својата убавина, несомнено ќе престане да се восхитува на тоа, заслепена од убавината на овој цвет. Постојат околу 750 варијации на видови и околу 30 000 хибридни модели, освен тоа, сите без исклучок имаат свои карактеристики. Растенијата се познати по нивната елеганција ширум светот. Тие се привлечени од жешката атмосфера со неговата значителна влажност и температурните промени.

Карактеристика

Фаланопсис припаѓа на родот Орхидеја. Орхидејата, како независен вид, за прв пат ја проучувала ботаничарот Карл Ритер фон Блумен во далечниот 19 век. Овие растенија живеат во влажни рамнини и високи шуми на Северна Австралија, Филипини и Јужна Азија. Различни карактеристики на овие цвеќиња можат да се откријат со нивното долго стебло со четири големи лисја наредени во два реда.

Фабриката го стекна своето име од два антички збора phalania opsis, што значи ноќни пеперутки, бидејќи цвеќињата од свој вид се како кадифени пеперутки. Постојат два главни вида на Фаланопсис:

 1. едноставен (со должина до еден метар).
 2. минијатурна - не надминување на бариерата од 30 сантиметри.

Растително стебло нормално, често скратени, лисја - обемни, пенливи и кожени. Кај растенијата што имаат тенденција да се разгрануваат често, педангулите се големи, со огромен број лисја.

Во добри услови, животниот век на цвеќето е обично до 4 месеци, во зависност од видот на Фаланопса, а присуството на соодветни услови му овозможува да цвета 2-3 пати годишно.

Сорти на орхидеи

Најмногу уникатни и шик:

 1. Клипсо кромид;
 2. Ванда е сина;
 3. Cymbidium Eburnum
 4. Одонтоголусум во форма на срце;
 5. Хабенарија радија;
 6. Онцидиумот е убав;

Видови цвеќиња

Постои следниве видови орхидеи:

 • Епифитско - цвета високо над земјата во гранки. Исхраната се добива во форма на ситни честички од минерални и органски материи кои се присутни во воздухот или се акумулираат во пукнатините на кората.
 • Литофитска - расте на планините на камења. Надворешните корени не толерираат прекумерна влага.
 • Земјиште - слично на поголем број домашни растенија, тие се фиксираат со корени во почвата и ги земаат потребните елементи и вода од него.

Фаланопсис

Чалер Phalaenopsis (Чалеријана Phalaenopsis). Единствената од најпознатите Фалаенопсис, која во свој вид едноставно ги обединува сите „fansубители на loveубовта“ за орхидеи. Phalaenopsis на Schiller содржи многу фасцинантни разнобојни лисја, кои се разликуваат со прскање одозгора. Многу неочекувана разлика во ова семејство е голем број на бои во еден педунч. Имаше дури и случај кога оваа бројка достигна 174. Цветнито трае само неколку месеци, но неколку пати годишно.

Phalaenopsis amabilis (Phalaenopsis amabilis) , друго име - Phalaenopsis Атрактивна. Се разликува од неговите колеги по тоа што има големи inflorescences, со гранчиња од четкање на кои, како по правило, растат 15-20 цвеќиња, нивниот дијаметар достигнува 11 см. Тонот во повеќето случаи е снежно-бел, со жолта или розово-виолетова боја на цветни ливчиња . Понекогаш може да се фати неспоредливо привлечен мирис што доаѓа од овој цвет.

Фаланопсис Стујартиана. Во единечни карактеристики содржи многу голем број на сличности со Фалеонопсис Шилер. Цветот е роден во земјата на седум илјади острови. Цветното стебло се разликува по тоа што има посебна слика на цвеќињата и гранките свиткани во различни насоки. Снежана боја со црвеникави дамки на изворот на сепалите. Килибарна златна виолетова боја на усните. Големините на цвеќето не се импресивни. Ова растение цвета во есен и пролет.

Phalaenopsis luddemann (Phalaenopsis lueddemanniana). Овој прекрасен тип, цвета во секое време од годината, но имајќи го својот врв во својот цут во зима од декември до март. Peduncles се сметаат за мали, бидејќи тие се наоѓаат заедно до 7 мали цвеќиња што цветаат за возврат. Поблиску до центарот, толку се посветли нијанси. Снежано цвеќе со розово-виолетова и жолта нијанса е тешко да се збуни. Има само една разлика - многу шик мирис.

Пинк Фаленопсис (Phalaenopsis rosea). Еден од најмалите типови. Во тропските предели, таквата елеганција како целина започнува да се зголемува од бреговите на реките. Мал педунш, како по правило, е украсен со 15-20 мали цвеќиња, откривајќи наизменично снежно-бело-розова боја. Сепалите се издолжени и лизгави, со снежно-бели чисти ленти, со три лобуси, чиј тон нежно треперува од црвена до темно розова-виолетова.

Фаланопсис Сандерјана. Тоа е најретката и најскапиот од Фалеонопсисот. Името на овој вид ќе помогне да се запамети името на славниот градинар и голем lубител на орхидеи - Сандер. Листовите се темно зелени со шарена шема. Peduncles, како по правило, се големи, гледајќи надолу кон земјата, во спротивни системи, кои обично се наоѓаат на 50 цвеќиња, со дијаметар од 5-7 см.

Коњска фаланопса (Phalaenopsis equestris). Најоптималниот вид на Фаланопсис со цел популаризација на овој вид е за оние кои се сметаат за обожаватели на темно-јоргован и розово-виолетова тон, бидејќи директно зголемувањето на контрастот на еден тон е од интерес за разни познавачи на ова растение. Педункулот се зголемува со текот на времето и се издолжува со период.

Gиновска фаланопса (Phalaenopsis gigantea). Многу уникатен тип. Очигледно по име, тој се смета за најголем од неговите придружници од семејството Фалеонопсис. Периодично, тоа се нарекува најубаво. Името на гигантот го стекна поради неговите огромни лисја, чиј обем достигна 90 см во должина. Видот во повеќето случаи се користи за целите на вкрстување. Тонот е млечен крем, жолт и зеленкасто-жолт, со истакнати темно кафеави и точки, или удари. Со оглед на гигантската големина на цветот, можеме да кажеме дека не е прилагодена на домашните услови, но совршено ќе ја украси секоја стаклена градина со своја посебност.

Затворен

Следниве орхидеи можат да се одгледуваат дома.

Брасија ( Брасилија )

Нејзините филаментни ливчиња и сепали give даваат најкреативни од боите на отворено. Се нарекува и орхидеја на пајак. Цветовите се досадни зелени, во големина од 10 см, со исклучителни inflorescences. Ова растение има сладок мирис, или во врска со индивидуален вкус, може да изгледа непријатно. Главното време на цветни е пролетта.

Кумбриа (Камбрија)

Расте само во затворен простор, па затоа е невозможно да се сретнеме во природа. Цветот го поврзува генеричното мешање на орхидеи на трите семејства, наречено Вујлстекеар. Нејзините цврсти цвеќиња имаат различна форма и волумен, а на големите педуни им е потребна помош. Просторот на прозорецот се смета за оптимално место за одгледување со цел да се цвета ова растение.

Катtleа ( Катtleа )

Катлеја има прекрасни цвеќиња со транспарентен восок со брановидна насликана усна. Овие гигантски растенија се од апсолутно сите видови домашни орхидеи, но меѓу нив има и мали. Постојат многу варијанти, како и нивната разновидна палета на бои. За да ги одгледувате во просторија, хибридни типови се најпогодни, бидејќи полесно се одгледуваат од другите. Цветни трае приближно три месеци од пролет до есен.

Цимбидиум (Цимбидиум)

Цимбидиумите се доста големи растенија, но со текот на времето тие беа заменети со мали сорти со широка палета на дамки кои се одгледуваат дома. Малите цвеќиња се потолерантни на условите на животната средина од другите видови.

Дендробиум ( Дендробиум )

Во моментов, се изучува голем број на видови на ова цветно семејство, со различни волумени, бои и цветни форми. Тие цветаат во секое време од годината. Одредени подтипови можат да цветаат на 10 ° C, додека други бараат 16 ° C. Дендробиумите обично се зимзелени, но можат да ги загубат лисјата по цветни.

Ликаст (Ликаст)

Цветањето на овој цвет се зголемува во летната сезона, во ова време им треба постојан температурен режим, потребно е обилно наводнување. Може да се чува во зима, и кога цветот цвета, потребно е да го преуредите на поладно место. Педанкулите имаат жолтеникави цвеќиња, лоцирани еден по еден, со дијаметар од 20 см.

Милтонија ( Милтонија )

Грижата за ова растение е прилично тешка задача, и подобро е да го одгледувате во оранжериите од специјалисти. Тие не толерираат температурни промени и цветаат подобро во студена атмосфера. Во моментов се одгледува хибридна милтонија, кои се помалку каприциозни.

Одонтоглусум

За да го одгледувате овој цвет, треба да вложите многу напор. Бидејќи тие растат главно во планините, нивната нормална егзистенција бара кул услови. Најдобро е да ги одгледувате во простории за живеење. Ниските температури ќе бидат плус само за хибридни видови со шарени ливчиња.

Онцидиум ( Онцидиум )

Овие растенија изгледаат многу импресивно, а на некој начин тие личат на пеперутки. Со цел фабриката да започне да цвета, неопходно е да се набудува влажноста на просторијата и да се ослободи од изобилство на сончева светлина. Цветовите личат на пет-лисја, од канелени до зеленикави цвеќиња.

Фаланопса (Фаланопсис)

Нивните големини достигнуваат еден метар, но има и видови толку мали што не можат да достигнат десет сантиметри. Но, најважно е, се разбира, цвет. Неговата форма е во исто време и необична и привлечна. Некои луѓе дури го споредуваат со чудесната шема, која во овој случај изгледа како трепет молец, мала количка или човек што танцува. Inflorescences се состои од два до три педангови во повеќето од овие цвеќиња.

Грижа за домашна орхидеја за време на цветни

За долго и изобилство цветни, цвет во соба треба да создаде одредени услови:

 1. На растението му е потребна интензивна влажна клима. Наводнување мора да се изврши со топла вода 35 степени.
 2. За цветни растенија, температурата во текот на ноќта треба да биде повисока од 5 степени.
 3. Вие не можете да трансплантирате затворена орхидеја, кога веќе започна со цветни.
 4. Со цел фабриката да ја задржи својата единствена боја, неопходно е да се зголеми ѓубривото за време на цветни.

Изборот на уникатен изглед трае доста време. Различни модели на лисја, имиња, набори ќе им помогнат на сите да изберат цвет по ваш вкус. Не е ни чудо што ова растение е симбол на аристократија и мудрост. Орхидеите отелотворуваат мир на умот, loveубов, убавина и пристојност.