Градината

Садење Цинеррија и грижа на репродукција на наводнување на отворено поле

Родот Cineraria припаѓа на семејството Астров и вклучува околу педесет видови. Широко се користи во градинарството, каде што е поделено во две групи - листопадни, одгледувани, како по правило, во градината и цветни, најчесто одгледувани во затворен простор. Иако овие растенија се повеќегодишни, во нашата клима тие се одгледуваат како годишни.

Видови и сорти на цинеррија

Крајбрежниот град Цинеррија пронајдоа и имиња морски, сребро или сребро. Декоративни листопадни растенија кои формираат грмушка од зелено зеленило со изразена сребрена нијанса.

Постојат неколку варијанти кои се разликуваат по големината на грмушката или обликот на зеленилото:

  • Сребрен чамец,

  • Цирус,

  • Сребрен прашина,

  • Кандинци.

Хибридна кинерија или крвав. Вулгарен изглед, ценет првенствено за цвеќиња. Има долго зеленило, добро нагласувајќи цвеќиња. Почесто отколку другите видови одгледувани во затворено.

Популарни сорти:

  • Ellвездени,

  • Симпатија,

  • Ремек-дело,

  • Jesестер,

Добра кинерија пукањата од овој вид имаат висок степен на разгранување и достигнуваат висина од 50-60 см. Цветовите собрани во inflorescences, scutes, можат да бидат едноставни или двојни. Цути во есента до студот. Исто така, има џуџе разновидност од 30 см во висина.

Одгледување семе од цинеррија

Честопати, одгледувачите на цвеќиња, кои сакаат да растат кинерија, се здобиваат токму со семенскиот материјал. И ова е сосема оправдан чекор, бидејќи семето на ова растение има голема ртење. Сеидбата се изведува во средината на пролетта во метод на расад.

Семето се расфрлаат на површината на песок измешано со тресет во однос од еден до еден, и малку се исцеди во подлогата. После тоа, почвата се прска со пиштол за прскање и покријте го садот со стакло или филм.

Резервоарот за сеидба се одржува под дифузно осветлување, од време на време аерирање и прскање на почвата.

Пукањата се појавуваат 7-10 дена по сеидбата. Кога тоа се случи, стаклото се отстранува. Со формирање на пар вистински лисја, зелените се нуркаат во садови со тресет, трансплантацијата треба да се изврши заедно со земјена грутка.

Cineraria садење и нега на отворено

На отворено, младите растенија се засадени кон крајот на пролетта, кога заканата од ноќен мраз ќе замине. За садење, треба да изберете добро осветлени места, но пожелно е растенијата да бидат заштитени од пладневното сонце. Почвата мора да има дренажа, да има неутрална или малку алкална реакција, а исто така да биде и хранлива.

Садењето на отворено земјиште не се разликува од она на другите растенија. Бунарите се поставени на околу 20 см еден од еден, трансплантацијата се спроведува заедно со земјена грутка, поради што се советуваше нуркање во садови за тресет. По садењето, страницата е смачкана малку и се наводнува.

Дахлијас се исто така претставници на астровското семејство, кога садат и се грижат на отворено, треба да почитуваат неколку правила за одржување. Расте препораки и грижа што можете да ги најдете во овој напис.

Наводнување кинерија

Грижата за cineraria не бара скоро никаков напор. Како по правило, страда од природни врнежи од дожд, згора на тоа, ова растение нормално толерира суши.

Ако има голема топлина на улица и долго време нема дожд, тогаш во вечерните часови по зајдисонце или во утринските часови, сè уште треба да се изврши неправилно наводнување, а после тоа (или по дожд), олабавете ја почвата и ослободете се од трева од плевел.

Fубриво за кинерија

Еднаш на секои 15 дена, горниот облекување треба да се примени во форма на комплетно минерално ѓубриво. Декоративно-цветните видови за време на развојот на пупки се оплодуваат еднаш на секои 7 дена, наизменично со органска материја и минерално ѓубрење.

Градинарски градинарски

Цвеќињата што почнуваат да се валкаат веднаш се отсекуваат, така што вкупниот период на цветни е подолг. Кај видови одгледувани за украсно зеленило, пупките се градат веднаш штом ќе се појават.

Бидејќи во нашата климатска зона ова растение се одгледува како годишно, тогаш со крајот на цветни грмушки се уништуваат, а локацијата е ископана.

Цинеррија во зима

Декоративни и листопадни видови може да се обидат да бидат зачувани со тоа што ќе ги покриваат со суво зеленило за зимата. Но, ова не гарантира дека цветот ќе преживее - сето тоа зависи од сериозноста на зимата.

Во пролетта, засолништето се отстранува и се отсекуваат деловите погодени од мраз. Исто така во есента, растенијата можат да се ископаат и да се садат во саксии, оставајќи за зима со светло место со студена температура, а во пролетта повторно да се пресадат грмушки во градината. Во принцип, сите овие се желби за нега на кинерија.

Размножување на Cineraria со сечи

Размножувањето на семето е единствениот начин да се добијат нови растенија за декоративни цветни форми. Декоративни листопадни видови можат да се размножуваат вегетативно со сечи.

Сечи 10 см должина се сечат во текот на летото. За да ги засадите, треба да земете сад со дренажни дупки, да го наполните со 10 см градинарска почва измешана со песок, а потоа уште 5 см груб речен песок. По ова, почвата се пролева со раствор од калиум перманганат.

Сечињата се третираат со средство за подобрување на формирањето на коренот и лепење на подлогата, а потоа се покриваат со пластично шише за да се создаде ефект на стаклена градина. Наводнување се врши еднаш на секои неколку дена ако почвата се исуши.

Кога материјалот ќе се вкорени, ќе биде неопходно да започнете со отстранување на шишето секој ден за неколку часа, така што младите растенија се прилагодуваат на нови услови. Willе биде можно целосно да се отстранат шишињата кога сметате дека се вклопуваат, да ги набудуваат вашите растенија, но тоа по можност се прави во мрачен ден.

Theе биде можно да се засади cineraria во градината само следната година во пролет, а во зима треба да се чува во добра светлина и ладна температура.

Болести и штетници

Меѓу болести, кинеријарија најчесто се зафатени од габи - 'рѓа и прашкаста мувла. Најчесто тоа се јавува при голема топлина и голема влажност.

'Рѓа се манифестира црвени дамки на зеленило и пукаи форми на прашкаста мувла бела плакета на листовите.

Тешко е да се борите против болести поради вилиите на зеленилото, затоа е подобро да не се дозволи висока влажност и стагнација на вода на локацијата, отколку тогаш да се обидете да се ослободите од болестите. Ако габата сè уште се појави, тогаш заболените делови треба да се исечат и третираат со фунгициди, на пример, течност од Бордо.

Штетници за кои постои голема веројатност да ја нападнат cineraria се пајакот Мите и aphids. Тие се појавуваат најчесто во топло време и се хранат со растителни сокови.

Незгодно е да се мијат грмушките од киносарија со топла вода, па честопати тие едноставно прибегнуваат кон инсектициди - актелика или фитоерм. Обрнете внимание на фактот дека ателетикот е многу токсичен и треба да бидете претпазливи кога третирате растенија со него.

Покрај хемикалиите против штетници, можете да користите инфузии од тутун, лушпа од лук или лук.