Растенија

Придобивките и штетите на црешите за здравјето на луѓето

Нема посакувана и посакувана Бери во средината на летото од зрелите цреши. Здравствените придобивки и штети после јадење овошје зависат од нивниот состав и состојбата на здравјето на луѓето. Светли црвени, бургундски или скоро црни бобинки почнуваат да зреат во средината на јули, а во втората половина на летото уживаат со задоволство од големи и мали гурмани.

На масата, црешите стануваат свежи, во форма на џем, напивки за пити и кнедли, сок или компот. Но, дали миризливи цреши се толку безбедни и здрави? Која е употребата на цреша, и кога може да предизвика штета на здравјето?

Прочитајте ја и статијата на темата: каква е употребата на слатка цреша?

Составот на цреши и неговата содржина на калории

Корисни својства, вкус, арома и можни контраиндикации на цреши се предодредени од содржината во плодовите на шеќери, киселини, витамини, елементи во трагови, како и други биолошки активни супстанции.

Суштински за витамините за здравје, со аскорбинска и фолна киселина, токоферол и каротин, витамин ПП и Б1, влегуваат во човечкото тело со секоја грст свежи бобинки. Покрај тоа, во сочната пулпа не е помалку минерали. Црешата е богата со калиум и бакар, цинк и манган, фосфор, калциум и флуор. Сепак, лекарите сметаат дека железото е најважниот минерален елемент во составот на бобинки, што е рекордно 500 микрограми на 100 грама зрели цреши.

Признат сладок и кисел вкус на овошјето поради содржината на органски киселини и шеќери. Во зависност од растечките услови и разновидност, киселоста и сладоста може да варираат, но секоја Бери, освен сахароза, содржи фруктоза и гликоза, а меѓу киселините има килибар и јаболкова, салицилна и лимонска, аскорбинска и фолна.

Органските киселини можат да бидат не само корисни, туку и штетни за здравјето, црешите не се препорачуваат за луѓе кои страдаат од заболувања на желудникот со висока киселост.

Со толку богат биохемиски состав, црешите се целосно нехранливи, околу 52 kcal на 100 грама бобинки. Поради овој имот, како и неговата висока содржина на растителни влакна, присуството на корисни пектини, антоцијани и други соединенија во пулпата, црешите се високо ценети од нутриционистите и други медицински професионалци.

За што е добра црешата?

Познавањето на биохемискиот состав ви овозможува точно да го утврдите ефектот на овошјето врз човечкото тело. Кои се здравствените придобивки од црешите и штетата од страста за сочните миризливи бобинки?

Црешата, како и свежите овошни производи, е исклучително корисна:

 • со артритис и други васкуларни заболувања;
 • со опасност од едем;
 • ако сакате, брзо и безопасно изгубете тежина;
 • со физички замор и стрес;
 • изложени на ризик од анемија, која често се развива за време на адолесценцијата и за време на бременоста;
 • со уролитијаза;
 • со систематски запек.

Присуството на салицилна киселина и пектин во пулпата сугерира дека црешите се корисни природен антибиотик кој, кога се користи правилно, може да помогне во борбата против патогената цревна микрофлора, стафилококи и стрептококи.

Дејствувајќи како природен сунѓер, влакна:

 • собира и отстранува токсини од цревата;
 • придонесува за дигестивниот тракт;
 • помага во зајакнување на имунитетот;
 • го олеснува процесот на губење на тежината.

Антоцијаните и пектините се грижат за младоста и го спречуваат формирањето на клетките на ракот, делуваат како природни антиоксиданти.

Мора да се запомни дека здравствените придобивки и штети на црешите се зачувани ако плодовите се замрзнати или сушат на нежен начин. Третманот на топлина ја намалува количината на витамини.

Лисја од цреши: корисни својства и контраиндикации

Покрај самите слатки плодови, јадените делови од растението се сметаат и како суровини за лекови.

Во народната медицина, успешно се користат лисја од овошје, стебленца и цреша од камења. Од овие делови на растението направете лушпи и тинктури.

Врз основа на мелени зеленило, се прават компреси кои имаат хемостатички адстрингентно дејство. Таквиот едноставен лек може да биде корисен во селска куќа или прошетка, каде не може да се исклучи ризикот од помали повреди, абразија или исекотини. Лушпа од лисја во млекото се советува за карцином. Меѓутоа, во овој случај, мора да се запомни дека само професионален лекар може правилно да ги процени корисни својства на лисјата од цреша и нивните контраиндикации за одреден пациент.

Коските се вклучени во козметиката. Покрај тоа, народните исцелители кои имаат изразен диуретичен ефект се препорачуваат за употреба кај едем, хипертензија, дијатеза и болести на зглобовите.

Педикелите и младите пука се корисни за мрзливи црева. Лушпа од овој растителен материјал го стимулира варењето и перисталтиката.

Придобивките и штетите на црешите за здравјето на постарата генерација

Редовното консумирање на цреши е одлична превенција од атеросклероза и проширени вени. Вклучувањето на црвено овошје во менито помага да се намали крвниот притисок, природно да се зајакнат капиларите. Во телото, процентот на лош холестерол е намален. Како резултат, се намалува ризикот од срцев удар и мозочни удари, коронарна болест и други опасни заболувања. Затоа, миризливите летни плодови можат безбедно да се препорачуваат на лица од средна и постара возраст, кои се изложени на ризик од срцеви и васкуларни заболувања.

Црешата има големи придобивки за црниот дроб, но штетата е можна само со прекумерна страст за овошје. Овошјето помага во чистење на црниот дроб, ослободување на телото од токсини, негативните ефекти на надворешното опкружување и акумулирање на токсините.

Високата концентрација на железо, како и присуството на соединенија кои можат да ја регулираат коагулацијата на крвта, ги прават црешите корисни во болести на крвта, како што се хемофилија, анемија или анемија.

Нискиот гликемиски индекс на свежо овошје ја одредува минималната штета на црешите за дијабетес, придобивката зависи од количината на јадени бобинки и состојбата на здравјето на одредена личност.

Придобивките и штетите на црешата за мажи

Во народната медицина, црешата долго време се користи како средство за одржување и обновување на машката сила. Дејството на овошјето се заснова на високата содржина на цинк во нив. Овој елемент не е залуден наречен „машки“.

Цинк промовира синтеза на машки хормони, што резултира во:

 • самодовербата се враќа кај претставникот на посилниот пол;
 • потенцијата се зголемува;
 • квалитетот на спермата се подобрува, ризикот од машка неплодност се намалува.

Цинк, за разлика од многу витамини, не пропаѓа во покачени температури, затоа не само што се отстранува бобинките од гранките, туку и џемот, метежот, соковите и друга вкусна храна се корисни за здравјето на мажите.

Покрај тоа, црешите со корист и без штета на мажите спречуваат развој на аденом на простата, други воспалителни и онколошки заболувања. Овошјето и производите од нив го подобруваат квалитетот на крвта, помагаат во борбата против стресот и хроничниот замор. На пример, сокот од цреша ќе биде одлична превенција од срцеви заболувања и ќе ви помогне да закрепнете побрзо по џогирање, да спортувате моќ и други физички активности.

Придобивките и штетите на црешите за жени

Црешите се одличен извор на елементи во трагови и витамини неопходни за женското тело. Магнезиумот во бобинки има антиспазмодичен ефект, помага во анестезија на менструацијата и ја подобрува циркулацијата на крвта во ткивата. Листовите и овошните гранки на растението се варат и инсистираат, како резултат се добива ефикасен лек за едем и запек.

Црешата е подеднакво корисна за млади девојки и жени кои доживуваат менопауза. Во овој случај, можете да користите овошје и лековити соединенија не само внатре. Овошните киселини и витамини се неопходни при подготовката на домашни маски за кожата на лицето. Црешата има ефект на чистење, анти-стареење.

Ако се познати придобивките од црешата за жените, тогаш штетата од јадење овошје, за жал, не се зема предвид од фер сексот. Но, црвените плодови можат да предизвикаат влошување на гастроентеролошките заболувања и да предизвикаат алергии.

Придобивки и штети на цреши за бремени жени и деца

Метаболизмот на очекување на мајки и деца е со голем интензитет, така што потрошените хранливи материи, витамини и минерални елементи мора брзо да се надополнуваат. Природните извори се најдобриот избор. Црешата го сочинува дефицитот, снабдувајќи го телото со калиум и магнезиум, калциум и железо. Тоа е последниот елемент што е потребен за крв, магнезиумот е одговорен за развој на нервниот систем, калциумот е важен за раст и јачина на коските.

За деца и бремени жени, корисна е безбедна лушпа од цреши, која се користи како антипиретик, седатив. Таквата лушпа може да го олесни отокот и болката со воспаление на мукозната мембрана на устата и грлото.

За деца и за време на бременоста, придобивките и штетите на црешите се одредуваат според составот на овошјето. Бобинки се одличен чистач на тело:

 1. Од една страна, Бери промовира варење и чистење на цревата од токсини, од друга страна, постои ризик од алергиски реакции.
 2. Диуретик ефект на цреши и садови од него е во непосредна близина на веројатноста за егзацербација на гастритис или развој на чир на пептик.

При консумирање цреши, потребна е голема претпазливост и придржување кон стандардите за потрошувачка, кои се утврдуваат во зависност од возраста на лицето и неговите индивидуални предиспозиции.

Во просек, возрасно лице кое нема контраиндикации може да јаде околу чаша зрели бобинки. Но, дури и во овој случај, лекарите советуваат да се погрижат и да ја исплакнат устата, така што киселините содржани во црешата не водат кон уништување на емајлот и таложење на плакета.

Погледнете го видеото: Dragnet: Big Cab Big Slip Big Try Big Little Mother (Април 2020).