Растенија

Хибридни чајни рози

Хибриден чај се зголеми од сортата наречена LaFrance, одгледувана во 1867 година. Одгледано од Гилот од Франција. Оваа необична разновидност е добиена како резултат на поправка на кршење и чајни рози. Последователно, беше можно да се развијат 10,000 различни сорти, од кои секоја има свои карактеристики и разлики. Значи, тие можат да се разликуваат по големината на грмушката и нејзината висина, обликот на убави цвеќиња, како и бојата. Хибридна чајна роза се разликува по тоа што нејзините цвеќиња имаат многу необична арома, свежо сечениот чај, а неговото цветни е многу долго и трае од првите летни денови до доцна есен.

Предмет на сите не многу тешки правила кога се грижат за млади и возрасни грмушки, овој вид роза ќе ги воодушеви своите домаќини со изобилство на цвеќиња. Значи, на една педунала може да има до седум цвеќиња со многу ливчиња, обично од 20 парчиња и до 130 (во зависност од која сорта).

Сепак, овие растенија се многу каприциозни и не се разликуваат во нивната издржливост. Затоа, неопходно е да се грижиме за нив не само многу добро, туку и правилно. Во овој поглед, секој одгледувач е едноставно должен да ги знае сите вредни совети што ги даваат експертите и да се обиде да ги придржува до нив. Резултатот од таквата макотрпна работа ќе биде мирисна грмушка испреплетена со прекрасни цвеќиња.

Карактеристики за слетување

За да добиете убава грмушка од роза, мора да се сади во согласност со сите правила. Размножувањето на ова растение често се случува преку вакцинација, но има и сорти што се размножуваат со сечи.

Розите треба да бидат засадени во првите денови од мај. Малку кисела и прилично лабава почва е најдобро одговара за ова. Изберете место каде има многу сончева светлина и има сигурна заштита од ветрот. Целата почва мора да се отстрани од коренскиот систем на садници. Пред да започнете со директно садење, садници мора да се стават во обична вода. Таму тие мора да останат најмалку неколку часа, за кое време цвеќињата можат да бидат заситени со вода. Willе биде многу добро ако успеете да го спуштите целото растение во вода. Ако ова не може да се стори, тогаш обидете се да се осигурате дека сите корени се потопени во течноста и, се разбира, вакцината, доколку ги има (тоа е помеѓу коренот и стеблото и изгледа како не премногу задебелување).

Подгответе ги јамите за слетување. Треба да се напомене дека нивната големина треба да биде приближно 30 до 50 сантиметри. Растојанието помеѓу грмушките е најмалку 30-50 сантиметри. На едно место, како по правило, засадени не повеќе од 8 грмушки. Пред да садат рози, треба да се навлажни во специјална смеса за ѓубриво. Се подготвува прилично едноставно, имено, ѓубриво, вода и глина се мешаат во сооднос 1: 1: 2. По садењето расад околу него, неопходно е да се направи валјак од земја. Ова е неопходно, така што за време на наводнувањето водата останува во коренот. На крајот, грмушката треба да се распрсне (висината на заземјување не е помала од 15 сантиметри).

Растечки услови

Овој вид рози е дозволено да расте на отворено, како и во затворен простор. Изборот на метод зависи од временските услови во регионот. Речиси сите рози поврзани со овој вид имаат многу долго цветни. На годишните пука се формира доволно голем број цвеќиња. Во овој поглед, во пролетта, грмушката само треба градинарски, и колку ќе биде силна ќе зависи зависи од сортата.

Во 1 година од животот, грмушката се сече на 2-3 пупки, по - на 5-7 пупки. Ако градинарате во текот на летото, тогаш растот на пука е значително подобрен, што на најповолен начин влијае на воспоставување на повторено цветни. Искусните градинари не препорачуваат градинарски повеќе од 2 цвеќиња од 1 грмушка, поради ова, фабриката може да стане многу слаба. За зимскиот период, розата се сече во последните денови од октомври, додека пукаат, лисја, цвеќиња што не созреале, пупките се отстрануваат. Сè што отсекувате, мора да се изгори без да успеете.

По градинарски работи, грмушката треба да биде заштитена од мраз покривајќи ја со ела смрека гранки. И тресет или почва, треба да ги наполните стеблата на растението до висина од 20-25 сантиметри. Ако мразовите се многу тешки, тогаш во овој случај едноставно е потребно да се направи рамка, на врвот на која треба да се постави грејач. Таа мора да биде покриена со филм (синтетички) со цел да се заштити од влажнување. Рабовите на филмот мора да бидат попрскани со земја.

Карактеристики на нега и наводнување

Почнувајќи да растат чај-хибридни рози, мора да се подготви за фактот дека ќе мора внимателно и скоро постојано да се грижат. Со цел оваа прекрасна фабрика да расте добро и да се развива правилно, едноставно треба да се обезбеди редовно хранење во текот на сезоната. Значи, во текот на целата сезона, му требаат минерални преливи, кои вклучуваат елементи во трагови како што се фосфор, магнезиум и калиум.

Кога ќе започне активниот раст на грмушката, мора да се храни двапати по ред со раствор од азотно ѓубриво. Направете го тоа доволно лесно. За да го направите ова, измешајте уреа (10 грама), вода (10 литри) и нитрат (15-20 грама). Грмушка од рози ќе одговори совршено ако наизменично ѓубриво со органски и минерални ѓубрива. За време на пукањето, му треба врвно облекување со минерално ѓубриво, имено, уреа (40-50 грама), солери (20-25 грама) и калиум (15 грама) треба да се растворат во вода (10 литри).

Кога растението ќе избледи за прв пат, повторно треба да се храни со минерални ѓубрива. Сепак, количината на азотно ѓубриво треба да се намали на 10-15 грама, а поташ - напротив, да се зголеми.

При наводнување, треба да земете предвид и неколку важни нијанси. Ако нема доволно влага во почвата, може да се случи делумно слегнување на зеленило, како и забавување на растот на пука.

Силното предозирање на земјена кома може значително да влијае на главните карактеристики на сортата, менувајќи ги. Значи, бојата на ливчиња ќе биде помалку интензивна, самите цвеќиња се многу помали, а аромата станува помалку заситена. Но, премногу често, наводнување, исто така, не вреди. Во времето кога розата почнува да расте активно, како и за време на периодот на пуштање и цветни, треба да се напои доста изобилно. Како по правило, ова треба да се направи еднаш на 7 дена. И во пролет и есен, ќе биде можно да се напојува еднаш на секои 1,5-2 недели. Откако ќе се напои грмушката, почвата околу неа мора да биде прекриена со хумус. Ова ќе спречи сушење или прегревање, а исто така ќе придонесе за изобилство цветни и брз раст.

Главните карактеристики на сортите

Овој вид рози вклучува огромен број сорти. Никој не знае точно колку од нив, бидејќи скоро секој ден колекцијата се надополнува со нови и нови сорти. Подолу ќе бидат презентирани само познатите и најчестите сорти.

Пер Гант - Оваа сорта е рана и нејзиниот главен недостаток е предиспозиција за болест како што е прашкаста мувла. Грмушката во висина може да достигне скоро еден метар, поточно 90 сантиметри. Тој е многу компактен и има бујна зеленило, како и доста остри и тенки трње на стеблата. Самите осамени цвеќиња се прилично големи и имаат многу убава златно жолта боја. Ливчиња од овие цвеќиња, кои имаат најдобра арома, се претвораат розови на крајот на цветни на рабовите. Оваа сорта е многу ценета за долго и прилично обилно цветање. Тоа е стандардна култура и е одлична за создавање букети.

Дам де Кер Оваа сорта е отпорна на мраз и е многу отпорна на разни болести. Во висина, грмушката може да достигне 0,9 метри. Неговите двојни цвеќиња со црвена малина во дијаметар обично се еднакви на 12 сантиметри. Нивниот мирис е прилично слаб, а самите цвеќиња се во облик на чаша и издолжени. Одлично за составување букети композиции за одгледување во групи. Тоа е стандардна култура.

Среќен мир - Оваа сорта е доста популарна кај градинарите. Обликот на неговите цвеќиња е совршен. И, исто така, тие имаат многу невообичаена билатерална боја, имено, на дното е портокалово-црвена, а на врвот е розово-кајсија. Оваа сорта има прилично компактен грмушка, достигнувајќи висина од 0,8 метри и има многу густи лисја. Дијаметарот на цвеќето е најмалку 10-12 сантиметри и тие се густо двојни (до 50 ливчиња).

Александар - оваа разновидност на чај-хибридни рози има исправено стебло, кое може да достигне висина од еден до еден и пол метри. Полу-заситените црвени цвеќиња се прилично големи во дијаметар, кои во просек се со дијаметар од 12 сантиметри. Тие имаат благ мирис. Цвеќињата изгледаат одлично во букет композиции, а исто така се користат за создавање жива ограда.

Прима Балерина - Оваа разновидност на рози е цветник, и се здоби со огромна популарност кај градинарите. Грмушката достигнува еден метар во висина и таа е исправена. Нејзините полу-двојни розови цветови на цреша имаат изразена и многу пријатна арома. Класичните цвеќиња во форма на конус се многу големи. Оваа сорта не е отпорна на болести и честопати е зафатена од прашкаста мувла.

Ла Франс - оваа зимско-тврда сорта се разликува од целата не толку вообичаена боја на ливчиња. Горниот дел од кој е насликан во розово-сребрена нијанса, а долниот дел е светло розов. Во дијаметар, цвеќињата со густо цвета (60 ливчиња) достигнуваат 10 сантиметри. Тие имаат силен мирис. И двете единечни цвеќиња и цели цвеќиња можат да цветаат. Оваа сорта е подложна на габични заболувања. Погодно за групно слетување.

Овие описи на сорти, се разбира, не ги одразуваат сите карактеристики на цвеќињата кои припаѓаат на редот на хибридни чајни рози, но тие се едноставно неопходни за градинари, како и за професионални одгледувачи. Во моментот, се развиваат сè повеќе варијанти на овие прекрасни цвеќиња, кои лесно можат да ја трансформираат секоја градина. Исто така, прекрасните цвеќиња изгледаат одлично во букет композиции.

Хибридни чајни рози - Видео

Погледнете го видеото: The Great Gildersleeve: French Visitor Dinner with Katherine Dinner with the Thompsons (Март 2020).