Храна

Рецепти за конзервирање на домати од цреша во сопствениот сок

Црешите домати служат како прекрасна декорација на празничната маса, и свежи и конзервирани. На оние кои сакаат да ја сочуваат црешата во сопствениот сок за зима, им се дадени неколку неверојатни рецепти. Поради нивниот минијатурен изглед, овие свежи зеленчуци совршено се вклопуваат во салати, а солените домати од цреша совршено ги надополнуваат страничните јадења или служат како компоненти на борш. Без оглед на нивната големина, тие не се помалку корисни од обичните домати.

Изобилството присуство на калиум кај овој вид домат предизвикува брзо елиминација на течностите од телото. Theелезото во црешата спречува анемија, ја чисти и обновува крвта. Препорачливо е да се користат домати од цреша во сопствениот сок во зима. Тие содржат многу магнезиум, што помага да се прилагодат на температурните крајности. Серотонинот во доматите оживува, бодри, го подобрува тен, ги подобрува перформансите. Јасно е дека употребата на овој зеленчук нема да излечи сериозни болести, но има профилактички ефект.

За да ја зачувате црешата за зимата во свој сок, треба да ги добиете сите можни механизми за кујна кои можат да го олеснат процесот на добивање домат. Може да биде мелница за месо, соковник, па дури и, метално сито. Следно, треба да подготвите емајлирана тава за вриење на мешавината од домати.

Пред да започнете со работа, не заборавајте да стерилизирате тегли за одредби. Стерилизацијата може да се направи во рерна, микробранова печка или стариот, докажан начин на котел. Капаците треба исто така да бидат топли на пареа, без оглед на тоа дали капакот е затегнат или затегнат поради работата на машината за тркала.

Цреша - домати во свој сок без стерилизација

Процес на конзервирање:

 1. Изматете 1 кг обичен домат со врела вода, кора, мелете во мелница за месо.
 2. Варете ја добиената 0,8 - 1 литар домат. Истурете во него 2 суп.л-патки. лажици сол, 3 лажици. лажици шеќер, варете додека не се раствори целосно.
 3. Измијте 0,8 - 1 кг цреша, излупете ја и пополнете ги со претходно стерилизирани стаклени садови од 1,5 литри. Врие вода и се прелива во тегли 7 - 10 минути, покривајќи со капаци. Исцедете ја ароматичната вода.
 4. Истурете го зовриениот домат на врвот во празни тегли со сушена цреша. Зашрафете ги со капаци од калај, завртете и завиткајте во топло ќебе.
 5. По целосно ладење, свртете кон правилната позиција и чувајте ја на собна температура до зима. Обезбедување цреша е подготвено!

Со 1 кг домати, можете да добиете 900 грама сок со пулпа.

Цреша - домати во свој сок со стерилизација и оцет

Процес на конзервирање:

 1. Измијте ги средните цреши домати и ставете ги цврсто во тегли од 0,5 литри. Истурете вода што врие и почекајте 10 минути додека доматите не апсорбираат што е можно повеќе течност.
 2. Натопете големи и сочни домати во соковник и добијте сок од домати. Според втората опција, можете да мелете во мелница за месо. Од избор на опција, вкусот и квалитетот на резултатот нема да се променат. Во добиениот домат, измешајте 1 лажичка сол, 3 лажички шеќер, неколку лисја на мелиса на една тегла. Се вари, по 5 минути готвење истурете 2 лажички оцет.
 3. Исцедете ја ароматичната, зовриена вода од теглите и истурете ја во мешавина од домати. Ставете стаклени садови со содржина во тава за стерилизација. Стерилизирајте 10 минути.
 4. Извадете одредби, плута, флип, завиткајте за еден ден. За неколку месеци, црешата во сопствениот сок ќе биде подготвена за зимата.

Важно е да се ослободите од кора од домати или не. Присуството на школка нема да влијае на вкусот. Само ќе влијае на идната употреба.

Зачинета цреша во сопствениот сок

Процес на конзервирање:

 1. Зрела, тврда миење на цреша, кора не треба да се отстрани.
 2. На дното на стаклениот сад ставете 1 чешне лук, ловоров лист, копар, парчиња корен од целер, гранка од босилек, пиперки и црн пипер. По желба, додадете парчиња слатка пиперка и чили пипер.
 3. Ставете големи домати во соковник или преработете во мелница за месо. Варете ја мелената мешавина со додавање шеќер и сол, 1 лажица масло. лажица на литар сок.
 4. Можете да го започнете последниот главен чекор на конзервирање, како да готвите домати од цреша во вашиот сок. Ставете мини домати во тегли и истурете врела вода 5 минути. Исцедете ја водата.
 5. За дополнително осигурување, можете да додадете 1 таблета аспирин во теглата и истурете ја зовриената мешавина од домати. Веднаш затнете и завиткајте во топла крпа.

Како зачини, се користат сите адитиви по вкус. Нивниот број се регулира чисто според вашите желби.

Цреша во сок од домати за зима, рецептите се скромен и едноставен, но резултатот е ненадминат вкусен. Вие дури и не можете да разберете што е повкусно: кисела домати или самата цреша.

Вкусни подготовки и пријатна зима!

Погледнете го видеото: Paradajz u tegli- Paradajz pelat - Video recept (Март 2020).