Растенија

Чудесно масло од каранфилче: уникатни својства и рецепти за употреба

Едноставен ориентален зачин се користи не само во подготовката на гурманските јадења, туку и во козметологијата, како и во фармакологијата. Мирисна и богата со активни супстанции, масло од каранфилче, чии својства и примена се дадени подолу, ги освои срцата на луѓето многу векови. Се користи за да се спречат сериозни заболувања и да се одржи женската убавина, како и здравјето. Рецептите, заедно со редовните рутини, создаваат зачудувачки резултат.

Технологија на производство

Од дрвото на каранфилче на југот на Источна Азија се прави есенцијално масло од каранфилче. Има забен зачинет мирис со навестувања на овошна сладост. По контакт со пупките за вкус, мрсната напивка остава светло свеж вкус. Речиси сите делови од ова егзотично дрво се вклучени во неговото производство:

 • цвеќиња (пупки);
 • бубрези
 • гранки
 • лисја;
 • плодовите;
 • пука.

За алергиите, како и оние кои страдаат од преосетливост, козметолозите советуваат да користат масло добиено само од бубрезите. Тоа е ценето за неговите лековити својства, бидејќи не предизвикува иритација на епидермисот.

Цветовите се берат пред да зреат и целосно цветаат. Овој принцип важи за овошјето. Прво, добиената култура се суши природно или во специјални растенија. Користејќи дестилација со пареа вода, производителите од течноста добиваат вредни фракции на растението. Користејќи ја оваа технологија, масло од каранфилче се произведува ширум светот, што вклучува околу 85% од еугенол. Ова е главната компонента на етерот. Широко се користи во козметологијата и парфимеријата.

Вреди да се напомене дека со 8 кг необјавено цвеќе излегува само 1 кг масло. За жал, за да добиете иста количина на производ, треба да преработите до 15 кг овошје.

Неквалитетни својства на маслото

Во трговското поле, сурогатите на есенцијалното масло од каранфилче добиваат на интензитет, чија употреба и својства се различни од оригиналот. Затоа, водителката мора, барем во однос на надворешните карактеристики, да може да прави разлика помеѓу нив. Маслото од арома извлечено од пупките на едно дрво има светло жолтеникава нијанса. Со текот на времето, смесата се затемни и станува заситена. За жал, производителите го насликаат екстрактот од лисја и гранки во иста кафеава боја. Во исто време, растителната маст од пука не ја менува својата темна сенка.

Контраиндициран е за бремени жени, бидејќи влијае на хормоналната позадина на жената. Покрај тоа, некои компоненти на производот се одговорни за одржување на тонот на матката.

Бидејќи каранфилчето содржи многу витамини, антиоксиданти, масти, минерали и танини, есенцијалното масло добиено од него е корисно за:

 • нервен систем;
 • женски органи (го обновува менструалниот циклус);
 • имунитет;
 • варење;
 • мозок (меморија и умност);
 • респираторен тракт;
 • усната шуплина;
 • коски и зглобови;
 • мускулно ткиво.

Ова дрво припаѓа на семејството Миртл, зимзелени растенија. Во овој поглед, треба да се посвети посебно внимание на антибактериското својство на маслото од каранфилче. Нестабилните супстанции на етерот можат да ги елиминираат вирусите, бактериите и микробите, што е неопходно за време на цветањето на грип или САРС.

Лекарите советуваат да внесете неколку капки внатре (два пати на ден) во текот на целиот период на заболување. За да го направите ова, испуштете 2 ml во лажичка со мед и разредете го подлогата во ½ чаша топла течност.

Многу домаќинки се обидуваат редовно да ја заситуваат куќата со овој курва арома, со што се дезинфицираат просторијата. Овој миризлив мирис исто така ги оддава инсектите:

 • муви;
 • крт;
 • мравки;
 • aphids.

Единственоста на лекот е што ги обновува клетките. Се користи како средство против стареење и лекување. Маслото од каранфилче е исто така широко користено во стоматологијата, бидејќи има регенерирачки и дезинфекциски имот. Импрегниран памучен брис се препорачува за лекување на рани. Главните компоненти на производот ги лекуваат ткивата и исто така третираат:

 • пулпитис;
 • пародонтот болест;
 • стоматитис.

Некои научници потврдија дека мрсна подлога ја отстранува акутната или болната забоболка. Зачинетата еликсир, исто така, има смирувачки ефект врз нервниот систем. Со тоа милиони полетуваат:

 • напон
 • замор
 • Вртоглавица
 • стрес

Не користете концентриран производ во чиста форма. Секогаш треба да го разредувате со основа (сончоглед или маслиново).

Неверојатните својства на есенцијалното масло од каранфилче вклучуваат подобрена циркулација на крвта, како и отстранување на воспаленија на кожата. Акните, акните, модринки и лупење ќе бидат нешто од минатото. Оние кои страдаат од астма, трахеит и бронхитис треба да користат или концентриран етер, или лекови кои ја вклучуваат оваа растителна маст.

Рецепти за панталони

Прекрасната арома и курва вкус на каранфилче ќе направат добра серија за секој мариноване и гурмански сос. Се зачинува со пржено или задушено месо, особено, дивеч, како и јадења со риби. Уште неколку капки се одгледуваат во алкохолни и едноставни пијалоци. Ако при готвењето мрсен зачин се додава на окото или во зависност од преференциите, тогаш во козметологијата сè е различно. Секоја индивидуална апликација на есенцијални масла заситени со испарливи органски каранфилче ја има следната доза:

 1. Бања. Претходно, 4 капки треба да се капат на морска сол, во млеко или мед, а потоа да се разредат во целосна бања со топла вода.
 2. Стоматолошки третман На 15 ml база 6 капки мрсна течност.
 3. Лекови за болка. Две милилитри на лажичка мед.
 4. Аромалампа. Четири капки во сад.
 5. Масажа 3-5 ml за целото тело, а за грбот, доволно е еден или два.
 6. Исцелување насекотини и рани. Разредете 30 ml масло во чаша вода. Ова ги подмачкува оштетените области три пати на ден.
 7. Дебелото црево (стомакот) вознемирено. Измешајте 1 дел од лекот со 2 дела маслиново масло.
 8. Аромакулон. За еден ден, доволно е да испуштите две капки во резервоарот за глина.

Забрането е употреба на такви зачинети ароми кај луѓето за време на период на силна побудување на нервниот систем. Исто така, тие се контраиндицирани во хипертензивна криза.

Може безбедно да се меша (1-2 капки) со крем за раце или лице за да се отстранат капините и акните. Биолошки активните компоненти вклучени во маслото од каранфилче ја подобруваат циркулацијата на крвта на главата и затоа се ефикасни за раст на косата. Ако земете курс од десет дена терапија (интервалот помеѓу процедурите е 3 дена), тогаш можете да ја подобрите состојбата на фоликулите на косата за 100 пати. За да подготвите маска од овој чудесен еликсир, треба да земете масло:

 • каранфилче;
 • смрека;
 • рузмарин;
 • јојоба (ова е основата, што значи дека ви требаат 30 капки).

Сите други компоненти се еднакви по количина - 5 капки. Како основа, можете да земете есенцијални масла од бадеми, праски, маслинки или никнува семе од житни култури. Смесата мора да се нанесуваат или во текот на ноќта или 2 часа пред да се бањаат. Добро е да ја завиткате главата во пластична кеса, а одозгора со териска пешкир (плетена капа). Резултатот од таков експеримент ќе биде силен, сјаен, свилен и густ нишки.

Маслото од каранфилче се користи за стеснување на спорите. Неопходно е да се земе етер на гераниум, каранфилче и мудрец (секоја капка по секоја), а потоа да се меле со жолчка. Аплицирајте 20-40 минути. Исплакнете го со топла вода. По омекне кожата со крем.

Ваквата сложена употреба на масло од каранфилче има корисен ефект врз системите на телото, и уникатните својства на компонентите и минералите на брзината на основните витални процеси. Резултатот - здравје и убавина!