Растенија

Расте авокадо дома

Повеќето луѓе се сигурни дека растењето авокадо од камен е многу тешка задача што не секој може да се справи. Сепак, ова е далеку од случајот. Апсолутно секој одгледувач, дури и искусен, па дури и почетник, ќе може лесно да одгледува такво дрво дома, и по некое време пробајте ги вкусните плодови од него.

Листовите на ова растение се многу широки, а пукањата се прилично флексибилни, поради што лесно можете да формирате најразлични спектакуларни композиции од авокадо. Најчесто 3 растенија се садат во еден сад одеднаш, а потоа од нив се формира многу убава и необична пигтаил. Постои верба дека таквото растение како авокадо носи романса и хармонија во куќата.

Процес на растење

За да започнете во продавницата, треба да изберете и да купите овошје од авокадо. Тој мора да биде зрел. За да се разбере дали овошјето созрело или не, потребно е да се исцеди меѓу дланките и малку да се исцеди, а потоа да се процени резултатот. Целосно зрело овошје брзо ќе ја добие претходната форма. Но, незрелото овошје од авокадо е исто така доста погодно, бидејќи по некое време ќе зрее. За да се забрза процесот на созревање, авокадото треба да се стави веднаш до овошјето како што се бананите или јаболката. Тие испуштаат уникатен гас наречен етилен, поради што овошјето и овошјето зреат побрзо.

Неопходно е да се отстрани кора од фетусот и да се отстрани коската. Бидете сигурни да ја садите истиот ден. Како по правило, зеле се појавува во сто проценти од случаите. Измислени се три различни методи за да се засади семе од авокадо:

  1. Нечистено семе е засадено во почвата. Зашилениот врв треба да биде нагоре. И коската секогаш мора да се издигне над површината на земјата за 1/3. Наводнување ретко, доволно е 1 пат за 7 дена.
  2. Коската не е исчистена, но чепкалките за заби се вметнуваат во неа од три страни на плитка длабочина (околу 3 милиметри). Тогаш семето мора да биде поставено така што тапиот врв е целосно во водата, а во исто време, местата каде што е прободена коската не треба да доаѓаат во контакт со течноста.
  3. Каменот треба да се исчисти и да се потопи во вода, додека 1/3 од делот треба да се издигне над површината на течноста. Во овој случај, зеле ќе се појави многу побрзо, а исто така ќе имате единствена можност да наб obsудувате формирање на пука и корени.

По можност, семето наменето за садење има доволно голема големина, бидејќи во овој случај има релативно поголема количина на енергија наменета за раст. Потопете ја коската во добро заштитена вода на обична собна температура (23-25 ​​степени). Некои градинари препорачуваат да истурете доста рендан активиран или јаглен во водата. Но, ова не може да се стори, бидејќи никнеста и обична вода ќе се појави многу наскоро.

Може да се појави никне, после една недела или половина, но понекогаш може да се случи само по неколку месеци. Времето на ртење е директно поврзано со сезоната. Значи, се препорачува да се засади во пролет, бидејќи во овој период, зеле ќе се појави најбрзо.

Кога зелените расте малку (висина од околу 3 сантиметри), треба да бидат засадени во специјална почва. Треба да биде лабава и лесно да помине вода и воздух. Не заборавајте за добра дренажа, бидејќи стагнацијата на вода во земјата може негативно да влијае на растението. Значи, висината на дренажниот слој треба да биде околу 2 сантиметри. За да го засадите зеле, можете да изберете мал тенџере, а по една година ќе треба да се пресади, земајќи поголем сад. Направете мала депресија во подлогата и внимателно ставете ја коската во неа, така што 1/3 се крева над нејзината површина. Потоа треба да го наводнете авокадото. За да го направите ова, користете населена вода. Подобро е ако содржи многу малку соли, па затоа се препорачува да се филтрира водата.

За фабриката изберете добро осветлено место. Може да нахрани авокадо 1 или 2 пати месечно. Минералното ѓубриво е одлично за ова. Со добра грижа, вашето дрво ќе расте многу брзо. Во случај кога на растението му недостасува светлина, може значително да се истегне, тогаш неговите пука ќе треба да бидат зашиени. Разбирањето дали треба да наводнете авокадо или не е многу едноставно. Подлабочете го прстот во подлогата на 2-та фаланга, ако е влажно таму, тогаш наводнување не се врши.

За да создадете спектакуларна грмушка, никнувајте 3 семиња во исто време и засадете ги во еден сад. Како што растат, ќе треба да ткаат пигтаил од нивните стебла. Треба да се напомене дека пигтајлот во никој случај не треба да биде тесен, потребни се празнини помеѓу сегментите. Факт е дека стеблото постепено расте, а во случај на густо ткаење, растенијата можат да го загубат својот декоративен ефект. Во присуство на празнина, ткаењето е фиксирано поради добрата флексибилност на трупот.

Како по правило, на возраст од три години, авокадо почнува да цвета. Зелено-жолтеникави цвеќиња цветаат на дрвото. За опрашување на цвеќето, ќе бидат потребни најмалку 2 растенија, бидејќи мора да биде вкрстено поврзано.

Во топлата сезона, се препорачува да го извадите авокадото надвор, и подобро е да го ставите во градината во сенка на високи дрвја. Во овој случај, тоа дефинитивно треба да носи плод веќе во 3-та година од животот.

Погледнете го видеото: .:: Как вырастить дерево Авокадо из косточки в домашних условиях - часть 4 (Март 2020).