Храна

За една млада домаќинка, важно е да знаете како да готвите карфиол

Карфиол е одличен зеленчук кој комбинира не само многу корисни микроелементи и витамини, туку е достапен и по категорија категорија, што го прави привлечен за многу домаќинки. И порано или подоцна, сите се соочуваат со прашањето, колку карфиол треба да се вари за да се зачуваат сите свои својства? Имено, вистинското време за готвење ќе се дискутира во нашата статија.

Свеж карфиол

Од правилното време на готвење карфиол зависи не само од нејзината корисност и, туку и вкусот. Добро подготвените inflorescences имаат карактеристична деликатна структура и пријатен вкус.

Благодарение на селекцијата, научниците развија нови сорти карфиол - портокалова, виолетова и зелена боја.

Колку да се готви свеж карфиол зависи од начинот на подготовка:

  1. Готвење во тава. Ако планирате да готвите цел зеленчук, без да се делите на inflorescences (вилушки), тогаш ќе трае 10-17 минути, и ако зелката претходно е поделена, времето ќе се намали на 8-12 минути.
  2. Готвењето во двоен котел е можно само со inflorescences и трае околу 30 минути. Овој метод на готвење ви овозможува да заштедите максимална количина на корисни својства на зеленчукот.
  3. Времето за готвење во бавен шпорет зависи од избраниот режим. Карфиол може да се готви и во режимот "Готвење" и во режимот "Пареа" или "труп". Во првиот случај, времето е 8-15 минути, за двојка - 16-20 минути, а при гаснење од 10-17 минути.
  4. Карфиол се готви во микробранова печка 9 минути. Самиот процес се состои од две фази. На прво, зелката се става во плех, се полни со вода и се става во микробранова печка 5 минути. Во втората фаза, полу-готовиот зеленчук се посолува по вкус и се става назад во рерната 4 минути.
  5. Во шпорет под притисок, и покрај името, времето за готвење ќе трае дури 15 минути.

Колку да се готви свеж карфиол по вриење зависи од тоа дали во иднина ќе претрпи понатамошен термички третман - пржење или печење. Ако ова се очекува, тогаш времето за готвење најдобро се намалува за 2-3 минути.

Замрзнат карфиол

Овој зеленчук добро ги задржува своите корисни својства дури и кога е замрзнат. За да се подготви зелка за замрзнување, неопходно е да се оддели зелката од лисјата, да се исечат темните дамки, да се измијат темелно и да се одделат на посебни вилушки. За да избегнете големо лепење на мраз, по миењето на зеленчукот, препорачливо е да го ставите на пешкир и оставете малку да се исуши.

Како да се готви замрзнат карфиол? Да, многу едноставно. За готвење, зеленчукот не мора претходно да се топи. Одмрзнувањето се врши само ако има голема количина мраз на зелката. Друго прашање е колку да се готви замрзнат карфиол. Сè што е тука е на сличен начин свежо, а времето зависи од методот на готвење и неговата понатамошна употреба. За погодност за готвење, подобро е да се обидете да ги направите истите вилушки (inflorescences). Во овој случај, нема да има можност некој „цвет“ од зелка да не се вари, а вториот, напротив, да се стекне со мочуришна состојба.

Готвење карфиол

Пред да зоврие, карфиол, препорачливо е да се стави во солен раствор, што се прави со брзина од 2 суп.л-патки. л сол на 1 литар вода. Ова е направено за да се ослободиме од гасеници и ларви. Понатаму од главата треба да ги отсечете сите темни дамки и да ги поделите на inflorescences.

Готвењето карфиол, свеж и замрзнат, е најлесно во тенџере. Ова првенствено се должи на можноста да се испроба подготвеноста на зеленчукот.

Готвење карфиол може да се подели во неколку фази:

  1. Подгответе го зеленчукот - отстранете ги вишокот делови, отсечете ги затемнетите делови, измијте темелно.
  2. Ставете тенџере со вода на шпоретот, додадете сол и почекајте да зоврие.
  3. Спуштете ја зелката во врела вода без да го намалите огнот.
  4. Кога водата повторно ќе зоврие, намалете ја топлината и варете ја додека не се готви 8-12 минути. Ваквите манипулации со оган ви овозможуваат да ја зачувате бојата на зелката, додека не дозволувате да се затемни.
  5. Отфрлете го готвениот зеленчук во шлаг, така што вишокот вода остава.

Степенот на подготвеност на зелка треба да се провери 2 минути пред крајот на времето за готвење. Во зависност од одредена сорта, времето да биде малку зголемено или намалено.

Карфиол се однесува на нискокалорична храна, за која нутриционистите многу се сакаат.

И покрај очигледната едноставност, карфиол може да се готви во многу варијации. Може да биде или посебен производ или компонента на садот. Експериментирате, и обичниот борш, но веќе со карфиол, ќе ве воодушеви не само со неговиот изглед, туку и со неговиот необичен вкус.

Погледнете го видеото: The PHENOMENON BRUNO GROENING documentary film PART 1 (Март 2020).