Градината

Ерантис (пролет) садење и грижа при репродукција на отворено

Ерантис е мало растение со бели или жолти inflorescences кои цветаат пред повеќето други жители на градината. Поради раното цветни, таа доби второ име - пролет.

Преваленцијата во природата е огромна: полињата се наоѓаат во јужна и северна Европа, во близина на планините на Јапонија, како и во Северна Америка.

Главните карактеристики на ерантис

Пролетната трева е зашеметена фабрика со тревни лисја, висината достигнува 14-26 см. Припаѓа на семејството на пеперутки, таа е дел од групата отровни цвеќиња. Постојат најмалку 7 видови еранти, од кои некои (на пример, лобулата) се малку познати во Русија.

Коренот на растението има туберозна форма, а листовите се насликани со заситено зелена боја. Структурата на нив е палматна, а цвеќињата се состојат од 5-7 сепали. Во дијаметар, пролетта достигнува 3-4 см. Различни сорти имаат свои нијанси: мулти-обоени стамен, бели сепали пресечени со розови, бледо пупки од лимон.

Факт! Ерантис започнува да цвета во рана пролет, кога снегот сè уште лежи на земја. По 14-25 дена, цветнито завршува. Во јужната клима, растенијата постари од 2 години цветаат во јануари.

По цветни, се формираат овошја кои содржат семиња. Тие можат да се користат за одгледување ерантис.

Сорти и видови

Постојат 7 видови на еранти кои се одгледуваат во градините. Една од нив може да се користи како саксија, но поради токсичноста на растението, не е безбедно да се чува дома со животни и мали деца.

Зимски Ерантис или зимска пролет се појави во јужна Европа. Потребно е корен и цвета длабоко на лабава, воздушна почва. Припаѓа на раните сорти, нормално толерира мразови. Цветни започнува на првото затоплување или малку подоцна.

Интересно! Главната карактеристика на зимскиот ерантис се затворачките сепали. Во облачно време, пупките ќе бидат цврсто компресирани, заштитувајќи се од вишок на влага.

До почетокот на летото, копнениот дел од ерантисот умира, но клубени сепак се развиваат под земја. Во групата има 3 сорти:

 • Ноел Ај Рес - различни тери цвеќиња со сложена форма;

 • Полин - Млада сорта одгледувана во Англија за украсување градини;

 • Портокал глое - Хибридна сорта со многу светли цвеќиња. На стеблото на ерантисот, 1-3 см под сепалите, има зелена јака.

Starвездата Ерантис во пролетта, просторите на Далечниот исток ја покриваат светло-обоената starвезда-пролет. Овој вид се користи за букети, расте во висина од 20 см во добри услови. Нема лисја на стеблото. Обично се наоѓаат во бело.

Го доби своето име заради сепалите, кои сочинуваат форма на везда. Расте на добро навлажнета почва во темните области на шумата. Ellвездената ерантис цвета многу кратко - помалку од 2 недели.

Цирусна пролет честа појава на јапонските острови и има снежно-бели цвеќиња со жолти нектари и сини stamens - најнеобичните видови на ерантис.

Ерантис Туберген

Хибридна сорта што ги комбинира својствата на зимската и килијската пролет. При садење, очигледно е дека клубени на Erantis се многу големи, а по цветни семиња не се појавуваат.

Видот припаѓа на долго цветни, се состои од неколку сорти:

 • Гвинеј злато - се карактеризира со ниски стебла до 10 см, темно жолти пупки со зелена „јака“ и бронзени брактиви;

 • Слава - Има светло зелени стебла и лисја, како и зголемена форма на жолти пупки. Погодно е за уредување на летна градина, во комбинација со други видови на ерантис, го продолжува цветањето.

Сибирски ерантис името покажува дека цветот во дивината често се наоѓа во Западен и Источен Сибир. Големи полиња се наоѓаат покрај бреговите на речното корито, на високите долини. Често може да се види на снежните полиња. Стеблата се слаби, но имаат убави бели цвеќиња. Цветовите се отвораат во мај, а во јуни фабриката се повлекува.

Пролет со долги нозе дистрибуирани во Централна Азија. Висината на индивидуалните растенија достигнува 25 см. Цветањето започнува доцна - во мај. Пупките се големи, светли. До крајот на јуни, целосно избледува и формира сферични кеси со семе.

Пролет започна да се шири од југот на Европа и Мала Азија. Почнува да цвета 12-16 дена подоцна од зимската сорта. Се јавува повеќе во дивината отколку во градините, заради слабото цветање. Не е погоден за одгледување во области со постојан мраз. Се разликува во периодот на првите пупки со светли виолетови ливчиња со црвен подвлак. Расте ниско - до 10-12 см.

Erantis садење и нега на отворено

Фабриката не е премногу чудесна за да се грижи, но има точки што треба да се земат предвид при садење:

 • erantises сака сончеви места, се чувствуваат добро под ретките круни на дрвјата, сметаат дека ова при изборот на зона за садење (даде предност на западната или јужната страна на градината);
 • растенија како голема влажност, но водата треба лесно да помине низ почвата - ви треба добра дренажа, инаку корените ќе почнат да изгние;
 • склопот на почвата за ерантис е глинест (мешавина од песок и глина, што овозможува влагата и воздухот добро да поминат);
 • Erantis може да се храни со минерални ѓубрива, од кои цвета пообилно. Но, цветот не е особено баран на хранлива вредност на почвата;
 • Важен услов за добар развој на клубени и семиња е неутралноста на почвата. Ако земјата е кисела, тие додаваат вар.

Пред да слетате, не заборавајте да го олабавите земјата. Размислете при изборот на место за садење ерантис дека вишокот на влага ќе се акумулира во низините во пролетта, од кои корените ќе почнат да изгние.

Совети! Користете тест на киселина во почвата пред да садите цвеќиња. Се продава во форма на ленти од лагмус и помага да се одреди типот на почва - неутрална, кисела или алкална.

По изборот на погодно место, продолжете со слетувањето на ерантис:

 • Потопете ги излупените клубени 12 часа пред садењето во земја. Постапката ќе ја забрза ртење.
 • Засади клубени до длабочина од 5-6 см, веднаш наводнете ја поставената вода.
 • Ако садите семе, направете го тоа во август-септември. Методот на сеење се шири, проследено со покривање на земјата со слој до 2 см. По попрскување, наводнете го креветот.
 • Семето на Ерантис може да се сади во кутии дома, а по формирањето на клубени, тие можат да бидат засадени на постојани места.

Ерантис се грижи по слетувањето

Пролетното дрво е цвет кој лесно се грижи, идеален за градинари почетници. Следете ги едноставните препораки, и тој ќе воодушеви долго време со убави пупки и отсуство на проблеми:

 • не дозволувајте сериозно сушење, но внимавајте на недостаток на зголемена влага во почвата, особено кај младите клубени. Преоптоварувањето може да се избегне ако се користи дренажа;
 • дури и ако пролетта цветаше, извадете плевел близу неа, бидејќи клубени продолжуваат да се развиваат;
 • за хранење, користете слаб раствор на минерални ѓубрива пред цветни, по него и во есен;
 • Не засадувајте други цвеќиња нагоре на избледена пролет;
 • во лето, зимскиот ерантис почива, не е неопходно обилно да се напои (мала суша нема да направи многу штета, а во присуство на редовни дождови, напојувањето е целосно запрено).

Формираните растенија не треба да изберат одреден вид вода. Свежо засадените семиња и клубени треба да се напојат со ладна вода што се смири некое време. Предмет на едноставни препораки, ерантис ќе воодушеви со изобилство цветни на едно место за 5 години.

Кавкаскиот хелебор е исто така член на семејството Ranunculaceae. Расте за време на садење и нега на отворено, без да им создава проблеми на градинарите, но сепак треба да ги следи земјоделските практики. Сите потребни препораки за одгледување и нега на hellebore можат да се најдат во овој напис.

Одгледување семе на Ерантис

Пролетта можете да ја размножувате со семиња и клубени. Лесно се репродуцира без човечко учество - само-расејување. За да се заштити градинарската парцела од обилното цветање на Ерантис во следните сезони, треба да се контролираат сорти што формираат семе.

Само-расејување на семето

На сличен начин, пролетта расте ин виво. Слично се случува и на отворено.

Ветерот може да шири семиња далеку од родителските растенија. Ерантис засаден со само-расејување не бара посебна грижа.

Есенско сеидба на Ерантис

Семето на Ерантис се сее во есен по бербата, местото е избрано во сенка. Растенијата ќе цветаат за 3 години, а првите пука ќе се појават во пролетта (многу висока густина и ртење на растенијата).

Пролетно сеење на Ерантис

Во пролетта, засадени се стратифицирани семиња од ерантис. За да ја спроведете постапката, треба да ги ставите во послужавник направен од полистирен, во кој почвата е сукцесивно попрскана: дренажа, тресет или песок. По формирањето на почвата, треба добро да ја навлажнете (користете пиштол за прскање). На врвот на смесата се шири семето и посипете со тенок слој тресет, покријте со слична лента.

Под природни услови, семето на ерантис може да биде закопано во снегот. Изберете место каде што силниот ветер не навлегува така што горната лента не лета. За сигурност, можете да го завиткате со лента или електрична лента. За секоја пролетна сорта, постои различен период за формирање на стебла подготвени за садење. На пакувањето, производителите обично го забележуваат овој фактор.

Во првата година, се формираат само котледони лисја, по неколку недели тие умираат, а во почвата се развива мал клубенот. Неговото целосно формирање се јавува во пролетта од 2 години по садењето. Зајакнатите клубени на Ерантис треба да се трансплантираат на место каде што постојано ќе растат.

Размножување на клубени на Erantis

Во првата година по садењето, клубени од erantis нема да можат да се репродуцираат, за ова мора да поминат најмалку 2 години. Некои сорти почнуваат да произведуваат клубени ќерки само 3 години. Процесот на добивање на нова сијалица се состои од неколку фази:

 • Неопходно е да се почека до пролетта целосно избледена, но сепак ќе ги задржи живите лисја. Во овој период на време, тие копаат клубени.
 • Сијалиците на ќерките се разделени внимателно, внимавајте да не се оштети структурата на двата дела.
 • Младите клубени веднаш се садат на место каде што постојано ќе растат.
 • Можете да ги исечете клубени во делители, да ги посипете местата на одвојување со кршен јаглен и да ги засадите растенијата.
 • Треба да засадите нодули оддалечени 10 см едни од други со максимум 6 парчиња во една дупка. Погребете го ризомот на длабочина од 6 см, но не помалку од 4 см.

Пред садење на пролетта, дупките треба да се напојат и зачинат со мешавина од хумус, не-зимзелено дрво и компост. Може да се постигне неутрална pH вредност на почвата со пепел. Свежи кревети прекриваат за да ја задржат влагата во горните слоеви на земјата.

Болести и штетници

Фабриката во корените, стеблата и inflorescences содржи отрови што се опасни за повеќето штетни микроорганизми. Болести и штетници пролетта не влијаат. Единствено што е опасно за него е сивата мувла. Тоа произлегува од застојана вода во кореновиот систем. Важно е да се следи влажноста на земјата, да се отстрани вишокот на течности на време, така што фабриката не почне да изгние.

Раното цветање на ерантисот е многу „допаднато“ од пчелите. Тие се среќни што собираат нектар од него, а потоа произведуваат здрав мед. Во мултикомпонентен состав на сорти на "ливади-форбари" или "питомонски forbs" секогаш постои честичка од придобивките на ова растение. За разлика од сите други делови, неговиот полен не е отровен.