Цвеќиња

Платикодон: сорти и карактеристики на одгледување од семе, садење и грижа

Во цветните леи и цветните леи на многу градинарски парцели можете да видите тендер bellвона. Ова растение со inflorescences во форма на starвезди се нарекува платикодон и е познато на многу градинари. Однадвор наликувајќи на мали фенери, цвеќињата стануваат предмет на внимание не само во градината, туку и на прозорецот. Тие не оставаат никого рамнодушен, затоа се многу популарни. Фабриката одгледувано од семе е прилично скромен, но кога се грижите за тоа, мора да се почитуваат некои правила.

Опис на цвет, популарни сорти

Платикодон се однесува на повеќегодишни тревни растенија. Секоја од нејзините многу високи стебла може да достигне од 15 до 80 см. По должината на стеблото растат светло зелени тесни лисја, издолжени или овални. Имаат синкава нијанса и фино забини рабови.

Осамени или собрани 3-5 парчиња на паника, големите цвеќиња од платикодон во дијаметар достигнуваат 8 см. На сините ливчиња се изговара мрежа на тенки вени. Фабриката цвета од средината на јули два месеци. Неговите пупки личат на светла. Рамни, сјајни семиња се формираат во капсули со јајници.

Популарни сорти и нивни фотографии

За украсување на цветните леи, можете да изберете една сорта на растенија или да направите пејзажен состав од неколку видови, меѓу кои најпознат:

 1. Разновидноста „снегулки“ е растение до 50 см височина.Се разликува во полу-двојни бели цвеќиња кои изгледаат одлично на тревникот во тревата или во комбинација со светло цветни растенија.
 2. Сортата Апојама наликува на fieldвонче. Growе порасне на само 20 см и има големи лисја. Неговите широко отворени виолетово-цвеќиња изгледаат како во различни насоки. Погоден за одгледување во карпести и карпести градини.
 3. Разновидната „Самовила снег“ има многу нежни цвеќиња од бела или малку јоргована нијанса. Сините вени течат низ секое ливче. Грмушката расте до 80 см и цвета од јуни до август.
 4. Сината Мариси е многу популарна сорта. Спектакуларното растение се истакнува со големи сини цвеќиња. Со него, можете да направите најоригинални пејзажни композиции.
 5. Сортата Шел Пинк е грмушка висока до 80 см, на пука од која цветаат големи розови цвеќиња со дијаметар од 8 см. Патеките по кои растат платикодонот со розови цвеќиња се многу оригинални.
 6. Разновидниот „албум“ се одликува со исправени стебла кои растат до 60-80 см. Неговите големи бели цвеќиња во дијаметар достигнуваат 8 см. На ливчињата на некои од нив се гледаат сини вени. Фабриката цвета од јуни до август и широко се користи за украсување разни цветни леи, додавајќи им допир на свежина за нив.

Одгледување семе

Најчесто, растението се размножува со семе, што може да биде веднаш сее на отворено под зима или пролет. Сепак, искусните лозари препорачуваат одгледување садници на платикодон од семе. Сеење на платикодон се спроведува кон крајот на февруари или почетокот на март.

Семињата бараат пред-третман. За да го направите ова, тие се ставаат во газа торба и натопени два дена во мал сад со вода. За ова време, семето треба да отече.

Кутии за садници или други контејнери исполнет со мешавина од земја. Подготвени се од еднакви делови:

 • хумус;
 • тресет земја;
 • песок.

Семињата се сее во внимателно олабавена почва. Тие можат да бидат санирани до плитка длабочина од само 3-5 мм, или практично да се остават на површината. Почвата се навлажнува од распрскувачот со собна температура вода. Резервоарите се покриени со филм и се ставаат на топло место со температура на воздухот во рамките на 20-22 степени. Почвата се вентилира секој ден и се проверува за влага.

Садници се појавуваат за една до две недели. Кутии за садници веднаш се изложени на добро осветлено место, а филмот е отстранет. Грижата за садници се состои во наводнување по потреба, по што почвата треба нужно да се олабави. Кога ќе се појават три или четири лисја, садници се нурне во саксии со дијаметар од 10 см, и тие ќе бидат подготвени за садење на отворено во јуни.

Слетување на отворено

Цветот припаѓа на фотофолни растенија, така што за тоа се избираат добро осветлени или полусјајни области. Во исто време, кореновиот систем на платикодон е многу деликатен и кршлив и не толерира трансплантација. Затоа, за него, веднаш е избрано постојано место на кое растението ќе порасне во текот на 7-10 години.

Почвата треба да биде исцедена, плодна и лабава. Акумулациите на влага во почвата не сакаат платикоди. Грмушките ќе растат добро и ќе цветаат на необична реакција. При копање, дополнително се додава песок, а при садење половина чаша дрво пепел и лажица сложени ѓубрива.

За да не се оштетат корените, трансплантацијата се спроведува многу внимателно. Од тенџере до земја, растението, заедно со грутка земја, се транспортира со градина лопата. Бунарите треба да бидат лоцирани на растојание од 25-30 см едни од други. Нивниот волумен треба да биде малку поголем од волуменот на садот во кој се одгледуваа садници.

Пред садењето, младите растенија се напои, а дури потоа излезете од тенџерето. Инаку, сува грутка земја во рацете може да се распаѓа и да ги оштети корените. Некои градинари, за да го ублажат стресот при пресадување, спуштете го расад целосно во вода и дури потоа извадете го заедно со земјена грутка од тенџерето. Засадената грмушка се напои, а почвата околу неа се прекрива. Во овој случај, почвата нема да се исуши и да пукне во топло време и што е најважно, скоро нема плевел.

Карактеристики за нега

Во првите денови од неделата по садењето, платикодонот бара посебна грижа. Растенијата се напои во ова време секој ден. Последователно, наводнување се врши еднаш на секои два дена. По секое навлажнување, почвата мора да се олабави и, ако областа не е покриена со прекривка, отстранете ги плевелите. При наводнување, неопходно е да се осигурате дека нема стагнација на вода околу грмушките, инаку корените на растението може да почнат да изгние. Сепак, платикодон не толерира сушење.

Кога се грижите за платикодон еднаш месечно, потребна е исхрана на растенијата комплексни ѓубрива за цветни растенија. Во третата година на раст, а понекогаш и порано, грмушките почнуваат да се водат. За да можат повторно да станат компактни и убави, може да се испрскаат од спрејот со специјални средства кои инхибираат на растот, или од време на време ќе стискаат. Издолжените кодонови на платото се врзани за поддршка или едни на други, така што цветната градина не го губи својот декоративен ефект.

За да се зголеми времетраењето на цветнито на платиодонот, цветните и избледени цвеќиња мора редовно да се отсекуваат.

Штетници и болести на платикодон

Фабриката е различна по тоа што практично не е подложна на болести. Веќе кревкиот коренски систем на платикодон може да биде оштетен само од молови или глувци. Постојат неколку начини да се ослободите од нив:

 1. Наредете на местото на мамката со отровни жлебови. Сепак, овој метод е добар само за да се ослободиме од глувци.
 2. За да ги избркате глодарите од дупката, можете да пуштите чад во неа. За да го направите ова, едниот крај на гуменото црево е поврзан со издувната цевка на моторна пила, а вториот се спушта во подземниот премин. Работната моторна пила ќе започне да пуши во дупката и да ги пуши своите жители.

Во ретки случаи, платикодони се погодени од сиво гниење. Болеста се јавува како резултат на водење на почвата. Растенија засадени на слабо исцедена почва, исто така, страдаат од тоа. За борба против сивата гниење, доволно е само да започнете редовно да ја олабавувате почвата околу грмушката. Ако овој метод не помогне, густо погодените грмушки се третираат со еден процентен раствор на Топсин-М или два проценти раствор на Финандазол. По десет дена, третманот ќе треба да се повтори.

Ако ги земете предвид сите карактеристики на грижа за платикодон однапред, тогаш зголемувањето на него на градинарска парцела ќе изгледа едноставно. Цвет за кој не се потребни трансплантации ќе расте, цвета и нема да го изгуби својот декоративен ефект во една област за неколку години.

Цвет на платикодон
Погледнете го видеото: СНОГСШИБАТЕЛЬНЫЙ МНОГОЛЕТНИК ПЛАТИКОДОН! (Април 2020).