Храна

Одгласи од рајот со задоволство од кокос за појадок

Поради зафатеното темпо на живот, секој сака да се опушти и да ужива во вкусно третирање. Колачињата од кокос се единствена можност да се фрлаат во пријатен свет на егзотично ниво. Не е ни чудо што луѓето го поврзуваат вкусот на кокосот со брегот на океанот, палмите, нежно ветре и небесното уживање.

Да си дадат такви позитивни емоции, дури и неискусните готвачи можат да готват неверојатни колачиња од кокос дома. Таквите колачи имаат неверојатна арома и посебна нежност што не може да се спореди со ништо. Останува да се запознаеме со популарните рецепти кои ќе помогнат да се создаде такво чудо во вашата кујна.

Кокосовата пулпа е богата со многу корисни материи неопходни за организмот. Редовното консумирање на производот доведува до зголемен имунитет и стимулација на варењето на храната.

Снежана кокос топки

Дланката на која растат овие егзотични плодови честопати се нарекува „дрво на животот“. Навистина, колачињата со кокосови снегулки имаат богата арома на тропските предели, потсетувајќи на примитивен земен рај. Главната карактеристика на таквото печење е огромна количина чипови, кои не треба да се заменуваат со брашно.

Список на состојки:

 • кокосови снегулки;
 • јајца
 • гранулиран шеќер;
 • нотка сол.

Опцијата за создавање колачиња со кокос со чипови се состои од овие едноставни чекори:

 1. Победете јајце размахване со нотка сол, постепено додавајќи гранулиран шеќер. Theолчката се меша со вилушка, а потоа се истура во протеинска маса. Добро измешајте и продолжете да тепате додека не се добие густа смеса.
 2. Кокосовите снегулки се ставаат во мали делови во масата додека не се добие трошливо тесто. Треба да биде лесно да се украси и да се одржува во форма.
 3. Кокосовата маса е поделена на минијатурни грутки кои наликуваат на костени. Секој од нив лесно се притиска за да се направи тркалезна или овална торта. Потоа, тие се поставени на сад за печење, покриен со хартија за печење.
 4. Загрејте ја рерната на 180 ° C. Печете ги колачињата од кокос 15 минути. Веднаш штом е лесно кафеава, веднаш го вадат.

Постојаното набудување на колачи ќе му помогне да не се претера со цел да се задржи неговиот вкус.

Колачињата се добиваат со крцкава школка и деликатна пулпа внатре. Подобро е да го јадете во ист ден, бидејќи брзо го губи неверојатниот вкус.

Запознајте ја зората со колачињата на искушението

Долгата традиција на исполнување на утринската зора е поврзана со исполнување на желбите. И ако го направите ова со шолја кафе и омилен третман, животот ќе ви изгледа многу поинтересен. Разгледајте го рецептот со фотографија од искушението кокосово колаче, кое веќе долго време ги освои срцата на нашите драги пријатели. За да создадете пријатно задоволство, ќе ви требаат само неколку компоненти:

 • јајца
 • брашно;
 • шеќер
 • кокосови снегулки;
 • нотка сол за да се спротивстави на вкусот.
 • банани
 • путер.

Според овој рецепт, колачињата од кокос се подготвуваат со извршување на следниве активности:

 1. Првиот чекор е да се исчистат бананите. Се сече на кругови, а потоа се меша со гранулиран шеќер и путер.
 2. Победете ги јајцата и шеќерот со миксер додека не се изедначи. Кокосовите снегулки се додаваат и продолжуваат да лупат. 
 3. Следно, мешавината од банана се комбинира со претепани јајца, измешани. Истурете малку брашно за да направите густо тесто. 
 4. Влажните раце формираат мали пирамиди, кои веднаш се поставени на сад за печење (тоа е претходно премачкано со пергамент хартија).
 5. Рерната се загрева на 200 ° C. Потоа на горниот дел се става форма на колаче. Печете околу 20 минути, постојано гледајќи го.

За да се загреете рамномерно распоредени низ целата печка, можете да ставите дополнителна форма, но без колачиња.

Таквиот третман е успешно печен во микробранова печка. За да го направите ова, изберете ја опцијата "Скара", ставете ги работните парчиња на скара и поставете го времето - 6 минути. Додека котелот врие, веќе ќе има утринско „Искушение“ на масата, кое не треба да го напуштат дури и оние што ја следат нивната фигура.

Мек третман за вентилаторите за печење

Само малкумина успеваат да се разгалат со егзотично овошје, но скоро секој специјалист за кулинарство може да готви меки белгиски колачиња од кокос за рецепт. За да го направите ова, преземете ги следниве производи:

 • кокосови снегулки;
 • путер;
 • јајца
 • гранулиран шеќер;
 • брашно;
 • сода;
 • ванилин;
 • сол;
 • растително масло.

Препорачливо е да го изберете самиот број на производи, земајќи го предвид основниот принцип: за чаша чипови - ви треба 1 јајце.

Фази на готвење:

 1. Лесно загрејте го путерот во водена бања. Измешајте со гранулиран шеќер и победи со размахване или со помош на миксер.
 2. Победете ги пилешките јајца со ванила за да формирате бујна, хомогена маса. Потоа се додава во мешавината на маслото.
 3. Брашно, сода и сол се истураат во посебни садови. Мешани. Додадете го јајцето, кокосот и направете меко тесто.
 4. Покријте ја хартијата за печење на садот за печење, подмачкајте ја со растително масло. Користејќи лажица, раширете мали топчиња тесто.
 5. Загрејте ја рерната (180 степени). Наполнетата тава се става во рерната околу 15 минути. Кога ќе се олади, послужете се на масата.

Опција за диетички производи

Луѓето кои следат строга диета, исто така, сакаат да уживаат во небесна деликатес. За нив, искусните готвачи нудат да размислат за рецепт со фотографија од колачиња од кокос од такви производи:

 • кокосови снегулки;
 • банана
 • гранулиран шеќер;
 • растително масло;
 • брашно;
 • сол на врвот на нож;
 • вода.

Подгответе посно колачиња од кокос вака:

 1. Бананата се лупи. Омекнете со вилушка додека не се добие хомогена кашеста маса. 
 2. Во посебен сад се мешаат шеќерот, брашното, растителното масло, бананата и водата. Потоа се додаваат кокосовите снегулки и сè е темелно месете.
 3. Сад за печење се подмачка со масло. Поставени со хартија и раширете го тестото во форма на топки.
 4. Испратено во загреана рерна 15 минути. Во тоа време, можете да направите природно кафе и да го поканите вашиот дом на масата. Тие, се разбира, нема да одбијат да вкусат таква посно деликатес.

Тестото распоредете го на сад за печење со лажица. Тогаш колачињата ќе бидат со иста големина. Ова ќе помогне убаво да се претстави десерт за семеен појадок.

Брашно од кокос третираат

Една од најлесните опции за готвење за деликатни колачи се состои од само две состојки: кондензирано млеко и брашно од кокос.

Во пространа чинија главните компоненти се мешаат за да се направи тесто без грутки.

Потоа рацете формираат иста форма на koloboks. Нежно ставете ги на сад за печење и ставете во рерна 15 минути. Максималната температура за печење не треба да надминува - 170 ° C.

Варените колачиња од брашно од кокос се истураат со претходно загреано чоколадо и се служат без шеќер во утринскиот чај.

Крцкави топки без јајца

Некои домаќинки не можат да замислат печење без додавање пилешки јајца. Всушност, искусните готвачи веќе долго време практикуваат различни варијации на такви производи. Ајде да земеме чекор-по-чекор рецепт со фотографија од колачиња од кокос без јајца и да се обидеме да го готвиме во вашата кујна. За почеток, состојките се собираат според даден список:

 • путер;
 • кокосови снегулки;
 • премиум брашно;
 • свежо млеко.

Ако е можно да се користи свеж кокос за десерт, десертот ќе биде многу по вкусен.

Метод за подготвување на крцкав десерт без јајца ги вклучува следниве операции:

 1. Топениот путер се меша со кокос. Во смесата се додава свежо млеко, кое може малку да се загрее и гранулира шеќер.
 2. Намачкајте густо тесто, истурете брашно во смесата во мали делови.
 3. Потоа го делат на парчиња, по што извиткаат слоеви со дебелина од околу 4 мм. Со помош на специјални калапи, се сечат разни фигури или се прават минијатурни koloboks. Пренесете ги на сад за печење и печете додека не се појави златна кора.
 4. Се сервира со чај или топло чоколадо. Никој не може да одолее на ваквиот рајски третман.

Искусните готвачи забележуваат дека има огромен број рецепти за колачиња со кокос. Некои од нив дури не бараат термичка обработка. Како резултат, за секој гурмански има единствена верзија на оваа рајска сладост.

Погледнете го видеото: Slacker, Dazed and Confused, Before Sunrise: Richard Linklater Interview, Filmmaking Education (Април 2020).