Градината

Persimmon од каменот

Многу луѓе се среќни што се обидоа да растат некој вид овошје од камен. Таа само сака да ја стави во тенџере со земја и со нетрпение го очекува резултатот. Ова е многу интересно. Но, обидите не се секогаш успешни. Но, почитувајќи ги елементарните правила, шансите се зголемуваат.

Технологија на одгледување persimmons од коска

За да одгледувате persimmons од семе за садење, потребно е да се подготват неколку семиња, подобро од различни овошја. Ова ја зголемува веројатноста дека некои од нив ќе пораснат нужно. На крајот на краиштата, замрзнато овошје со безживотно семе може да падне. На пример, ако оставите десетина семиња за ртење, можете да добиете до 8 добри садници, од кои можете да изберете посилни растенија кои се претвораат во плодни дрвја.

Резултатот зависи од материјалот на вклопувањето. Треба да се купат зрели плодови. Не земајте замрзнати или презреа овошја, кои често се наоѓаат на улични полици. Фетусот мора да има недопрена кора. Подобро е да се земе не доста зрело овошје, кое успешно зрее дома во топлина.

Коската треба да се земе само од зрело и меко овошје. Тие внимателно се одделени од овошјето, се мијат и сушат. Подготвените коски се мијат со проточна вода. Подобро е да се дезинфицираат семето пред садењето. Ова ќе ги заштити од болести и штетници. Коските два до три дена се ставаат во малку обоен раствор на калиум перманганат. Ако семето е несоодветно за ртење, тоа ќе лебди на површината. Вие само може да ги потопите коските во топла вода неколку часа.

Во првата фаза Стратификацијата треба да го стимулира растот на идните садници. За да го направите ова, неопходно е да се третираат коските со раствор на епин или специјален биорегулатор, кој може да се купи во специјализирана продавница. Ако не е, тогаш можете да користите сок од алое. Тие го стиснуваат на салфетка и во него завиткаат семе од persimmon. Потоа, влажната крпа се става на горната полица на фрижидерот 1,5 месеци. Во текот на овој период, неопходно е да се навлажни салфетката со вода, одржувајќи постојана влажност. Ова ќе ги зацврсти идните семиња.

Во втората фаза скарификацијата треба да биде исклучително внимателна и внимателна. Главната задача во оваа фаза е да се уништи покривниот слој на семето. Ова мора да се направи внимателно за да не се оштети јадрото. Постапката може да се направи со малку шкурка. Тие внимателно ја третираат коската на страните и на врвот. Скарификацијата може да се дистрибуира, но помага да се забрза процесот на ртење.

Трета фаза вклучува подготовка на пошта. Тука, придржувајте се кон правило погодно за сите семиња. Почвата треба да биде лесна, добар воздух и влага. Вообичаената универзална плодна почва е сосема соодветна. Можете да додадете вермикулит на неа. На дното на садот, потребно е да се прелива малку проширена глина како дренажа. Не заборавајте за дупката на дното на садот.

Главната задача од четвртиот период - засади коска. Ова е направено едноставно. Коските се поставени на површината, попрскани со слој почва висока 1 см. Земјата е малку напоена, навлажнувајќи ја. После тоа, садот каде што беа засадени коските се става на темно и топло место, создавајќи услови за стаклена градина. За ова, садот треба да биде покриен со нешто. Како материјал, капаче, парче стакло или пластика е соодветно. Најлесна и најприфатлива опција е да го ставите тенџерето во пластична кеса.

Горенаведените манипулации најдобро се прават во рана пролет, бидејќи persimmon е зимско овошје. За успешна ртење на семето, растението треба да создаде поволни услови со обезбедување соодветна температура. Не заборавајте за соодветна грижа. Дното на садот мора да се загрее, проверете дали растението е засенчено. Во сезоната на греење, зеле може да се стави на батеријата. Исто така, неопходно е да се одржи постојана влага во почвата. Систематски отстранете го кондензатот од стакло и пластика. Периодично, треба да го проветрувате растението, проверете дали мувлата не се појавува. Нацртите треба да се избегнуваат, бидејќи persimmon сака топлина.

Целиот процес на ртење на семе трае околу еден месец. Многу е важно да не го пропуштите моментот кога коските се отвораат. Тие не треба да почиваат против филмот. Тие веднаш се ослободуваат од лушпата на коската, која се наоѓа на самиот никне. Не можат сите коски да 'ртат. Зафаќајте ги најверодостојните зеле. Ова се случува по околу 10-15 дена. Ако зелјето не се изведе овие денови, тогаш не треба да чекате повеќе, нема да има резултат. Подобро е да започнете одново одново.

По ртење на семето, растението е лесно да се грижи. Контејнер со никне е поставен во светлината. Треба да биде светло, но директните зраци на сонцето не треба да паѓаат. Се случува коската да остане на крајот од никнувањето. Мора внимателно да се отстрани со нож, пинцета, игли или ножици. Ако тоа не се стори, фабриката ќе исчезне. Кога коската седи многу цврсто, се прска со топла вода, се завитка во вреќа и се става на топло место цела ноќ. Becomeе стане парно, а отстранувањето нема да биде тешко.

Никнува треба да се напои периодично. Добро хранете ги со азотно ѓубриво. Ако растението не е оплодено, тогаш младото дрво може да умре, а листовите стануваат жолти.
Перница од нијанси брзо никне. Ако се изведат неколку зеле, треба да бидат засадени во посебни пространи контејнери кога се појавуваат постојани лисја. Кога расад станува посилен, кореновиот систем и лисјата се развиваат, таа се пресадува на постојано место. За овие цели, погоден е мал тенџере, висина од околу 10 сантиметри. Ако садот е преголем, почвата ќе оксидира и корените ќе изгниет. За растението да биде здраво и силно, треба да расте добро, земјата и садот мора да бидат со висок квалитет.

Ако постои страв дека растението ќе умре од хипотермија, тогаш на почетокот зеле може да бидат покриени со стаклени тегли. Од време на време тие треба да бидат отворени, вентилирани и испрскани. Фабриката ќе се стврдне и ќе се навикне на условите на животната средина.

Со оглед на сите фази на одгледување persimmons дома, можеме да кажеме дека нема ништо комплицирано за ова. Aboutе поминат околу 4 месеци и ќе се појави млада полноправна фабрика, која ќе привлече гости. И може да се пофалиш дека одгледуваш расип од камен. Во секој случај, можете да пробате. Тоа е едноставно и достапно ако ги следите правилата. Но, за да растението расте целосно, треба да се грижите за тоа. Но, како правилно да се грижите за persimmons можете да прочитате во нашата посебна статија.

Погледнете го видеото: Как вырастить хурму из косточки часть-1 "Правильно сажаем косточку" (Февруари 2020).