Цвеќиња

Мирта дома не бара комплицирана грижа

Миртл, која се смета за симбол на мирот, младоста, loveубовта и бракот, долго време се поклонуваше и се одгледува во различни земји. И денес, одгледувачите на цвеќиња не се спротивставуваат на гледање мирта во нивната колекција, почетник исто така може да се грижи дома.

Во културата на тенџере, често може да се најдат две сорти на ова зимзелено растение. Ова е вообичаена мирта, или Myrtus communis, како и мирта од мирта, Myrtus microphylla. Во природата, разновидноста на видовите е многу поширока. Денес, ботаничарите имаат околу стотина сорти на оваа култура кои се наоѓаат во суптропските и тропските региони од двете страни на екваторот.

Зимзелена мирта во културата за тенџере

Миртл уживал посебна почит уште од античко време во земјите на Медитеранот и Блискиот исток. Почитувањето е зачувано до денес. Но, ако во региони со топла клима мирта е една од омилените градини и паркови растенија, во земји со умерена клима грмушки или мали дрвја до 2 метри високи се засадени во оранжерии или садови во затворен простор.

Грижата за мирта од дрво дома нема да биде тешко, а растението со благодарност реагира на грижата со цветни, па дури и плодни. Мирлите цвеќиња потсетуваат на цвеќињата на кинеската камелија. Благодарение на големите, испакнати stamens, тие изгледаат меки и совршено ја красат куќата во првата половина на летото.

Ако се изврши вештачко опрашување во процесот на грижа за мирта, до есен грмушката ќе биде покриена со сино-црни бобинки. Семињата во зрелите плодови, 'ртат и можат успешно да се користат за размножување на куќната култура.

Културата е ценета како извор на есенцијално масло, аромата на која лесно може да се почувствува со истегнување на прстите неколку мали кожени лисја, густо покривајќи ги пукањата.

Растењето на зимзелена мирта ќе му донесе на лозарот многу интересни набудувања и пријатни моменти. Но, како да се грижиме за мирта дома? Какви барања за содржина има овој медитерански вид?

Како да се грижиме за мирта?

Во услови на затворен простор, мирта се покажа како прилично незамисливо, благодарно одговарајќи на грижата за растенијата. Со соодветна грижа за мирта, редовно формирање на круната и правилен избор на местото, културата на тенџере се радува со густо зеленило, компактна форма и отсуство на болести.

Фабриката е фотофилна, одлична за наводнување и прскање, но не е препорачливо да ставите тенџере со мирта во врели простории. Во студената сезона, на зелено милениче му е потребно ладно зимување.

Најдоброто место за мирта е местото каде што фабриката ќе биде под светло, но не врежливо сонце долго време. Ако тенџерето е изложено на јужниот прозорец, корисно е да се засенува грмушката на пладне. Но, од северната страна, растението се чувствува непријатно, зеленилото ја губи својата осветленост, растот е забавен, а цветни во услови на недостаток на светлина тешко дека може да се очекува.

Како да се грижиме за мирта во различни периоди од годината? Од пролет до средината на есента, додека нема мразови, тенџерето може да се чува на балконот, чардак или во градината, само малку покриено од ветрот и сонцето. Тука фабриката се напои, храни и заштитува од штетници, затоа што ризикот од нивниот напад на отворено е значително зголемен. Во зима, грижата за мирта во домот се менува, што е предизвикано од природниот циклус на развој на растенијата и промената на сезоната.

Сезонски промени во грижата за мирта

Како да се грижиме за мирта од цвет со почетокот на есента и зимата? Во ова време, растенијата го забавуваат растот, се одмараат од активната вегетација и ја поставуваат основата за идно цветни. Оптималната температура на содржината на мирта во зима е 6-10 ° C. Ладењето не придонесува за брзо испарување на влагата и нејзината потрошувачка од самата мирта, затоа, наводнувањето се намалува, осигурувајќи се дека грутката и корените на почвата не се исушат целосно.

Заливот на почвата во зима е исклучително опасен заради ризикот да се изгуби целата грмушка, која неизбежно се распаѓа во ладно, влажно подножје.

Ако растението останува да хибернира на нормална собна температура, потребно е редовно наводнување и задолжително наводнување на круната. Таквата мерка ќе му помогне на мирта да се справи со тоа што е во сува просторија во атмосферата. Знак за недостаток на влага и непријатност во овој случај се бледнее и паѓаат лисја. Ако не преземете итни мерки и не воспоставите грижа за мирта, миленичето ќе остане без зеленило до пролет, а во лето ќе одбие да цвета.

Облекување, исекување и трансплантација на мирта од мирта

Оплодувањето на затворената грмушка од мирта се врши по две недели и се комбинира со обилно наводнување. Фабриката треба да се одржува со минерални адитиви и органски организми во пролет и лето. Во зима, таквата мерка за нега повеќе не е потребна.

Да се ​​добие компактен, па дури и круна, како на фотографијата, во грижата за мирта дома вклучуваат градинарски и стискање пука.

Зимзелениот долго време ја заработува loveубовта на градинарите кои сакаат да растат бонсаи. Малиот лиснат облик на растението е идеално погоден за овие цели, овозможувајќи ви да ги добиете најбизарните контури во неколку години макотрпна нега.

Myrtle толерира градинарски лесно. Но, најдобро е да го спроведете во пролет, кога сè уште не започна активниот раст. Во лето не се спроведува радикална промена во обликот на грмушката, но за време на овој период, стискањето на млади пука е многу ефикасно, принудувајќи ги стеблата да се соберат.

Раната пролет не е само најдобро време за градинарски работи, туку и за пресадување дрво од затворено мирта.

Коренскиот систем на оваа култура не расте брзо, но на секои 3-4 години возрасно растение сè уште се пренесува во поголем тенџере, и корисно е да се трансплантираат млади садници на годишно ниво. Миртл се чувствува добро во лесна, лабава почва на умерена исхрана. Универзална мешавина за украсни култури и домашна подлога од трева земја, тресет, песок и хумус се погодни за него. Со соодветна грижа, мирта дома расте и го радува сопственикот многу години, станувајќи жив симбол на благосостојба, loveубов и мир.