Цвеќиња

4 причини зошто begonias суви лисја на рабовите

Бегонија е прекрасен цвет што ги воодушевува loversубителите со немири во бои. Ова растение има многу видови и се одгледува во станот, во затворен простор и во градината. Малкумина знаат дека за неверојатната форма на листовите, бегонијата се нарекува слон или мечка уво. Како и секое растение, бегонијата бара внимание, грижа, loveубов и соодветна грижа. Честопати, одгледувачите на цвеќе не можат да ги решат проблемите што произлегуваат при самиот процес на одгледување цвет. Грмушката е непослушна, пожолтена, не сака да расте, лисјата виткаат, се исушат по должината на работ и паѓаат, цвеќињата се претвораат во црна боја. Ајде да се обидеме да откриеме зошто се случува ова.

Листовите се претвораат жолти и суви и виткаат околу рабовите

Причини за растенија во затворен простор

 1. Засади се впушта во необично опкружување за него. На пример, со почетокот на пролетта, во становите се отвораат прозорски плочи и прозорци, во станот се појавува нацрт, што бегонија не го сака. Или, знаејќи дека бегонијата е фотофилна, тие ја ставаат на балконот, сакајќи да ги задоволат сонцето и топлината. И да постигнеме спротивен резултат. Растение кое добило стрес почнува да се буни, лисјата се исушат и венеат.Решение: Вратете го садот за цвеќе во вообичаени услови - на запалениот топол прозорец праг.
 2. Ако остава суво и се претвори жолто во зима е виновна вината на бегонија за влажна околина. Обично, внатрешните услови се одгледуваат на прозорски прагови, под кои се наоѓаат радијатори за греење на пареа. Воздухот во станот е сув.Решение: Ставете го садот за цвеќе на друго место. Ако тоа не е можно, можете да поставите чаша вода до неа. Редовното прскање со вода ќе помогне.

  Навлажнете со воздух со прскањеобидувајќи се да не се качувате на растението, особено на пупките.

 3. Недостаток на елементи во трагови.Решение: Пампер со редовно ѓубриво со помош на комплексни ѓубрива. Или користете калиум нитрат.
При изборот на комплексно ѓубриво, обрнете внимание на содржината на азот. Треба да биде што е можно помал.

Причини за градинарски растенија

 1. Топло и суво време недоволно наводнување.Што да направите: прилагодете го снабдувањето со вода. Но, постои мала нијанса. Корените не сакаат постојана влага, затоа треба да бидете сигурни дека земјата е влажна, но добро проветрена и не постојано влажна.

Болест

За да спречите каква било болест, треба да се придржувате до неколку правила:

 • Садови со растенија треба застани за разлика од едни со други.
 • Треба да биде место за бегонија светла, сончева, пријатна и без нацрти.
 • Воздухот околу бегонијата треба да биде влажен.
 • Набудувајте режим на наводнување. Земјата секогаш треба да биде малку влажна, но не и влажна.
 • Навремено облекување.
Бактериска бегонија Анѓелковиќ
Прашкаста мувла
Сиво гниење
Анѓелковиќ
 1. Сиво гниење.Симптоми Сиви водени дамки се појавуваат на лисјата. Цветовите и стеблата постепено стануваат лизгави и лигави, лисјата се исушат и почнуваат да паѓаат. Причината е прекумерната влага.

  Третман: Спреј со мешавина од Бордо со еден процент или раствор од бакар - сапун (малку катран сапун, 20 гр бакар на литар вода). Третирајте со бенмил.

 2. Прашкасто мешовит - бела плакетаСимптоми дамки со бел цут се појавуваат на лисјата. Ако не преземете мерки, тие се зголемуваат во големина и постепено го покриваат целиот леток целосно, постепено лисјата се претвораат во кафеава, навивам и суви.

  Третман: Попрскајте го растението со 0,05% састан, или 0,05-0,1% со фунданазол. За превенција, погодно е прскање со течност за бакар со сапуница или раствор од колоиден сулфур.

 3. Анѓелковиќ.Симптоми жолто-зелени дамки или концентрични линии се појавуваат на лисјата, тие растат и се претвораат во бронзени дамки. Причината е таканаречениот вирус на домат, кој се пренесува со цицање инсекти како што се трипс или aphids.

  Превенција: Внимавајте на штетници.

  Третман: подобро е да се уништи цветот, бидејќи третманот не дава резултати.

 4. Бактериско забележување - кафеави дамкиСимптоми мали стаклести, водени точки се формираат на долната страна на листот. Постепено тие стануваат кафеави и фаќаат стебла и пупки.

  Превенција: Спреј на секои две недели со 0,5% раствор на бакар хлорид.

  Третман: Не подлежи на третман, цветот треба да се уништи за да не се шири инфекцијата, тенџерето мора темелно да се дезинфицира, подобро е да се исфрли земјата и да се замени со друга.

Затемни (цвеќињата се претвораат во црна боја)

Цветовите бегонија стануваат црни

Причина:

 1. Водата добива на цвеќето за време на наводнување.
  Решение: вода под коренот, спречувајќи капки да паднат на пупки и на рабовите на листовите.
 2. Недостаток на влага за зеленило и цвеќиња, на пример, во топло и суво лето или во зима на топол прозорец.Решение:
  1. Поставете саксија со цвет на влажна проширена глина.
  2. Користејќи пиштол за прскање навлажнете го воздухот околу растениетообидувајќи се да не се добие вода на пупки.

Цветот не го развива кореновиот систем, волја

Постојат два вида бегонија - корења бегонија и туберозна бегонија.

За двата вида, кореновиот систем пресушува поради прекумерно наводнување. Ако водата стагнира во земјата, а корените и клубените почнуваат да изгниет, растението исуше, лисјата паѓаат, во овој случај потребно е да се ограничи количината на испорачана влага.

Втората причина е инфекција на цветот нематоди. Бидејќи ова е вирусна болест, растението умира.

И третата причина е што има видови на бегонија кои цветаат само во лето, а во зима им треба одмор. Нема потреба да се плашите од сушење во овој случај. Само треба отсечени сите лисја, стебла и цвеќињаи поставете ги клубени во затворен сад со сув песок или земја и чувајте ги во подрум или на чардак на температура од плус пет до плус десет степени.

Цветовите пресушуваат поради прекумерно наводнување
Нематоди
Зима градинарски

Пупки паѓаат

Бегонија - многу расположено растение. Пупките можат да паднат од најразлични причини:

 • Несоодветно наводнување.
 • Прекумерно наводнување.
 • Сув воздух околу растението.
 • Вода падна на пупките.
 • Претерано врвно облекување.
 • Недостаток на исхрана.
 • Преместување цвет тенџере од место до место. Дури и вртењето на неколку степени може да предизвика пупки на пупки.

Решение: Набудувајќи го растението, идентификувајте ја причината, прилагодете го наводнувањето и горниот облекување. Во никој случај не ја менувајте локацијата на цветот. Цветовите можеби не постојат воопшто ако не знаевте стекнато растение кое не цвета.

Пупките на бегонија паѓаат

Гниење на стеблото

Повторно причина при погрешно наводнување. Прекумерната влага и излегувањето на излезот предизвикува гниење на стеблото.

Неопходно е да се отсече стеблото, да се отстрани расипаниот дел и да се постави стеблото неколку дена во вода со подготовката Корневин.

Штетници од бегонија

Постојат два начина да се справите со штетници. Големи штетници - гаќички, гасеници - собрани со рака. Мал испрскана со интелекксиди или инфузии и лушпи на лековити билки.

Лист нематода

Овие се црви со големина до 1 мм. Со поразот на бегонија од нематода, се појавуваат на лисјата светло зелени дамки, врвовите се развиваат неправилно, постепено растението умира. За превенција се користи раствор на хетерофос (0,005)%. Ако лезијата е обемна, растението не успева да заштеди, подобро е да се уништи.

Стаклена градина трипс

Тоа е страшно само по себе и како предизвикувачки агенс на болести, долги 1,5 мм, се развива добро со висока влажност и температура од околу 30 степени. Возрасниот инсект е темно кафеав, млад портокал. Засади престанува да расте, обезцветен, лисјата стануваат жолти.

Да се ​​уништи редовно, на секои две недели треба да спреј со инфузија на celandine или тутун.

Ацид на стаклена градина

Мал инсект, со големина 2 мм, кој се сместува на дното на листот, покривајќи го со шеќерни секрети.

Тие умираат на температури под нулата или на високи летни температури и суша. Цица сок од растение, затоа, листовите навиваат и сушат.

Неопходно е постојано да се следи растението. Ако се најдат aphids, испрскајте со инфузија на тутун (100 g на литар вода) или зелен сапун. Од хемикалиите, погодни се бензофосфат (0,1%), актелик (0,1%), селектрон (0,05), крунета (0,05-0,1%)

Трипс
Aphids

Сумирајќи, ние формулираме едноставни правила, набудувајќи кои, можете успешно да одгледувате бегонија и постојано да се восхитувате на прекрасни цвеќиња.

 • Местото за бегонија треба да биде светло и сончево.
 • Садовите не треба да бидат многу блиску едни до други.
 • Бегонија ја сака влажната околина околу неа, но не му се допаѓа кога влагата станува на пупки и лисја.
 • Почвата во тенџере треба да биде малку влажна, но не и влажна.
 • Редовната проверка на листовите, особено однатре, ќе помогне за време да се идентификуваат штетници и да ги уништат.

Успех, драги цвеќари.