Растенија

Расте гузманија во стан, што носи во куќата?

Тропските епифити се многу интересни растенија, што јасно го демонстрира гузманија. Неговите вообичаени живеалишта се шумите на Америка. Најчесто, може да се најде на кората на мртвите дрвја. Затоа, нејзините корени се користат во малку поинакво значење од онаа на традиционалните растенија. Фабриката ја задоволува потребата за влага од воздухот.

Гузманија е класично трево растение кое има долги лисја, светли bracts и минијатурни цвеќиња. Примероците одгледувани во собни услови се компактни во големина, растат не повеќе од 0,5 m во висина. Причината за ова се должи на фактот дека во природни услови им недостасува влага и осветлување. Сепак, дури и во вакви услови, гузманија може да се развие доста добро.

Декоративната природа на гузманија е дадена од bracts, кои можат да имаат различни бои: светло-црвена, портокалова, кафеава, бургундска и портокалова. Тие изгледаат многу убави против позадината на светли лисја на зеленикава нијанса, украсени со шари, што ја прави гузманија уште попривлечна. Кога белите цвеќиња венеат, кутиите со овошје, во кои има многу мали семиња, почнуваат да зреат. Последователно, тие можат да послужат како материјал за садење за размножување на гузманија.

Гледајќи го ова растение за прв пат, многу одгледувачи на цвеќиња можеби мислат дека нема да биде лесно да го одгледуваат дома. Сепак, тоа воопшто не е така, затоа што ако ги следите правилата за одгледување гузманија дома, тогаш дури и почетник одгледувач може да го надополни својот зелен агол со гузманија.

Домашна нега за Гузманија

Без оглед на култивираната сорта кога се грижите за гузманија дома се придржуваат до општите правила, што ни овозможува да обезбедиме услови за ова растение, што практично не се разликуваат од природните.

Осветлување и температура на воздухот

Како и секоја куќа, гузаманија е многу зависна од осветлувањето. Затоа, најдобро е да го одгледувате на прозорец со поглед на запад и исток. Не се препорачува поставување на растенија од јужната страна, каде што ќе бидат изложени на директна сончева светлина. Ова нема да им користи на растението. Не е најдобрата одлука за одгледување гузманија од северната страна, бидејќи недостаток на светлина нема да дозволи да цвета. Гузманија се чувствува најудобно на температура од најмалку 25 степени во текот на летото и 18 степени во зима.

Исто така потребно одржување на оптимална влажност, што треба да биде најмалку 85%. Правилната грижа за гузманија вклучува редовно вентилација на просториите. Сепак, тука е неопходно да се осигураме дека не се појавуваат нацрти, бидејќи тие можат да предизвикаат одложување на цветни, како и да создадат поволни услови за развој на одредени болести.

Наводнување

За цветна гузманија, наводнување, кое мора да се спроведе со употреба на топла, одбранета вода, е многу важна. Мора да се испрати директно до излезот, каде ќе остане во текот на летото. Зимското наводнување е различно во овој поглед, бидејќи е неопходно да се контролира вишокот вода што не се апсорбира од растението и да се исцеди по секое наводнување. За да се обезбеди потребната количина на влага на гузманија во текот на летото, треба да се напои секој ден, а во зима, наводнување се намалува на 2 пати неделно.

Пред да инсталирате саксија со цвеќиња во палета, магацинот со чакал или мовшто мора да се одржува влажно. Во топли денови, може да биде потребно наводнување на почвата. За да се одржи оптимално ниво на влажност, растение треба да се прска секој ден.

Хранење Гузманија

Негата во домот не дава како задолжителна мерка врвно облекување. Сепак, тие не треба да бидат целосно исклучени. Експертите препорачуваат додавање на ѓубриво за орхидеи во почвата секој месец во текот на летото, додавајќи го подготвениот раствор на излезот. Ова ќе помогне да се формираат стебленца на цвеќе порано, а исто така да се зголеми цветниот период на гузманија.

Болести, штетници и начини за борба против нив

Правилната грижа за gusmania бара строго придржување кон растечките услови. Инаку може предизвикуваат појава на одредени болести:

 • Габични заболувања (прашкаста мувла, сива гниење, итн.). Причината за нивниот изглед е поврзана со зголемена влажност и температура на воздухот. Ефективен метод за справување со нив е употребата на фунгицид;
 • пајаци грини, инсекти од скала и месни јадења. Поволни услови за појава на штетници опишани погоре се ниската температура на воздухот, прекумерната влажност на почвата и употребата на загадена почва. На првите знаци на присуство на штетници, растението се третира со инсектицид.

Гузманија одгледува дома

Можете да добиете нови грмушки на гузманија користејќи странични процеси и деца, формирање на кое се јавува по смртта на растението мајка, како и семе.

Карактеристики на репродукција од страна на деца

За време на цветниот период на главната фабрика, се формираат деца. Кога ќе достигнат висина од 15 см, тие почнуваат да се делат и трансплантираат во индивидуални садови. Во овој момент, главната фабрика се суши целосно, додека децата формираат четири лисја, како и добро развиен коренски систем. Ова обично трае од два до четири месеци од појавата на пука.

Се препорачува да се испланира трансплантација на деца од гузманија во пролет. Прво, треба да ги отстраните растенијата од садот, нежно одделете ги процесите со остар нож, по што можете да се ослободите од растението мајка.

Подготовка на почва за гузманија

Земјоделската технологија на садење гузманија вклучува употреба на почва со соодветен состав. Многу е важно тоа да има лабава структура. За да го направите ова, може да се подготви од следниве компоненти:

 • Земја на трева;
 • Тресет;
 • Спагнум мов;
 • Груб песок.

За брзо искоренување на процесите, може да се користи следната подлога на почвата:

 • Лист земја - 3 дела;
 • Кора од бор - 1 дел;
 • Груб песок - 1 дел.

Во оние случаи кога е тешко да се подготви своја почва за садење, може да се замени подготвена почва за орхидеи и бромели. Самата трансплантација на деца се препорачува да се изврши во ниски контејнери со мал дијаметар. Пред поставување на почвата, резервоарите се полни со дренажа. Во процесот на трансплантација, треба да бидете многу внимателни со млади пука поради нивните кревки корени. Секоја најмала повреда може да доведе до смрт на растението.

Кога децата се во тенџере, тие се покриени со пластична обвивка. Потоа тие се префрлаат во просторија каде што е неопходно да се одржи температурата не пониска од 28 степени. Предмет на оваа состојба, децата брзо влегуваат во раст, а нивната грижа ќе биде слична на онаа на растенијата за возрасни. Првите цвеќиња се појавуваат само по 3 години. Во исто време, овој момент може да се забрза ако не ги одделите децата од мајчиното растение, но оставете ги да растат понатаму во стариот резервоар. Потоа цветната фаза тие ќе започнат за една година. Во овој случај, ќе треба внимателно да го исечете мајчиното растение.

Како да растеме гузманија од семе?

Дури и пред сеидба семето треба да се преработи. За да го направите ова, тие се поставени за дезинфекција во слаб раствор на калиум перманганат. Следно, тој е директно засаден во почвата, подготвен врз основа на тресет и песок, земен во еднакви количини. Посипување семе со слој земја одозгора не е потребно. Капацитетите со слетувања се покриени со стакло или пластична обвивка. После тоа, тие се префрлаат во осветлена просторија, каде што е неопходно да се одржи температурата на воздухот на 25 степени. По околу три недели, се јавува ртење на семе. По еден месец, садници ќе достигнат состојба доволна за да бидат нурнати во индивидуални садови со дијаметар од 7 см.

Трансплантација на цвеќиња во затворен простор Гузманија

Ова растение може да се одгледува во еден капацитет за садење. неколку години. Потребата за трансплантација на цвеќе може да се појави само по купувањето. На крајот на краиштата, како по правило, во продавниците, гузманија се нуди во транспортното тло, во кое ова егзотично растение нема да може да расте нормално. Затоа, веднаш, веднаш штом се наоѓа во станот, ќе му треба нова хранлива почва, која има повеќе лабава композиција.

Со оглед на тоа што гузманија е тропско растение, почетниците може да растат наидете на одредени потешкотии при неговото одгледување:

 • недостаток на цветни. Една од причините за ова може да биде недостаток или вишок на осветлување, како и недостаток на моќ и мала влажност. Затоа, првиот чекор е да се утврди што точно ја предизвикало оваа состојба. По ова, се преземаат мерки за стимулирање на цветни. Јаболка или банани можат да помогнат во тоа, кои се поставени веднаш до растението и го покриваат цветот со полиетилен. За неколку дена ќе започне процесот на производство на етилен. Овој гас делува многу ефикасно на растенијата бромелади, кои почнуваат да цветаат доста брзо. Сепак, неопходно е постојано да се следи состојбата на овошјето, бидејќи е важно да се спречи нивното гниење и мувла;
 • венеат лисја. Најчесто, ова е предизвикано од стагнација на вода во излезот, што е полн со распаѓање на кореновиот систем. Оваа состојба може да се корегира со намалување на бројот на наводнувања. Во некои случаи, активноста на одредени штетници може да доведе до ова;
 • бавен раст или недостаток од нив. Најверојатни причини се ниската плодност на почвата, недостаток на хранливи материи и осветлување.

Единственоста на растението гузманија лежи во фактот дека нејзиниот позитивен ефект се протега и на луѓето и на целата атмосфера во куќата. Затоа, луѓето што живеат во просторија со овој цвет, брзо излезете од депресијадобие поттик на витална енергија. Во такви куќи често владее атмосфера на мир, хармонија и спокојство. Растечката гузманија ви овозможува да концентрирате моќни текови на енергија во околниот простор, а исто така помага да се зголеми благосостојбата и носи среќа во куќата.

Во дивината, овој цвет обично се поврзува со машка моќ. Затоа, често се користи во спалната соба, каде ги демонстрира својствата на природниот афродизијак.

Заклучок

Не се многу меѓу домашните градинари кои се добро запознаени со Гусманија. Ова тропско растение е многу интересно да се одгледува во нашата клима. Може да привлече не само цвеќиња кои се разликуваат во разновидна палета на бои.

Гузманија е од интерес поради својата единствена способност позитивно да влијае на благосостојбата на луѓето кои брзо го подобруваат расположението и исто така минуваат депресивна состојба. И, дури и фактот дека тропските природни живеалишта на растението не можат да ги попречат цвеќарниците во нашата земја да уживаат во ова растение. Таа обезбедува едноставни правила за одгледување дома, затоа, со нивно точно почитување, дури и ова егзотично растение може да се чувствува нормално во нашите ширини и да има позитивен ефект врз луѓето.

Гузманија цвет