Градината

Крин од ананами од еукомис Садење и грижа на отворено поле Одгледување од семе Репродукција Фото

Слика за садење еукомис и фотографија за нега на отворено

Еукомис, еукомис, крин од ананас, затрупана крин (лат. Евкомис) е повеќегодишно луковично тревни растенија од семејството Аспарагус. Преведено од грчки, името на растението значи „убава гума“ или убава коса. Луѓето ја нарекуваат екомитис крин од ананас, полумешан крин. Растително потекло од јужна Африка, во умерена клима, се одгледува слично на гладиоли.

Сијалицата е голема, сјајна, во форма на јајца, формира моќна базална розета. Бројни плочи во форма на лисја се во форма на ремен, достигнуваат должина од околу 60 см, имаат брановидни рабови. Листовите се зелени, површината е сјајна, кафеави дамки може да се наоѓаат на дното.

Цветовите се слични на ананасот. Густата еластична стрела се простира на висина од околу 1 m, од кои околу 30 см се густо покриени со многу мали цвеќиња во форма на starвезда што се отвораат од дното нагоре, формирајќи шилеста inflorescence во форма на цилиндар. Цветовите можат да бидат снежно-бели или зеленикави со виолетова, кафеава нијанса. Периант е дарежлив, филиформски стамен споен со него. Плодот е триаголна кутија за семе.

Кога еукомис цвета

Еукомис, ананас крин, пенлива бургундска фотографија Еукомис Пенливи Бургундија

Екомис цвета немилосрдно во текот на летниот период.

Расте еукомис од семе

Размножување на семе од лилјани од ананас најчесто го користат одгледувачи. За да добиете голема количина саден материјал, можете да се прибегнете кон овој метод и градинари, но забележете дека ако земете семе од хибридно растение, добиените садници не ги наследуваат карактеристичните карактеристики на родителското растение.

Како да се соберат семиња

Семиња еукомис слика

Семињата се набавуваат на специјализирани продажни места, но доколку не постои можност за нивна независна колекција. Сите семиња зреат во септември. Можете да го користите следниот начин на собирање. Не чекајте додека семето целосно зрело за да не го ослабнете растението, отсечете ја стрелката и ставете ја во сад со вода, кога кутиите се исушат, можете да ги отстраните семето.

Како да се засади

Почнете веднаш да посеете семе од еукомис. Наполнете ги контејнерите со хранлива почва (погоден е универзален супстрат за одгледување садници), дистрибуирајте ги семето на површината, длабочината на сеење не треба да ја надминува големината на самите семиња, навлажнете од фин спреј. За да го одржите ефектот на стаклена градина, покријте го со филм или стаклен врв, обезбедете топлина (околу 23-25 ​​° C) и светло дифузно осветлување.

Еукомис од фотосесии од семе

Вентилирајте ги земјоделските култури дневно, одржувајте умерена влага на почвата со прскање. Засолништето се отстранува по појавата. Во пролетта, светилките се пресадуваат на отворено. Во такви услови, цветни ќе се случи околу 3-та година на раст. Во региони со топла клима, семето може да се сее веднаш на отворено земја во пролет - тогаш цветни може да се забележат веќе во следната сезона.

Пропагирање од светилки ќерки

Репродукција на еукомис од ќеркички светилки фотографија на деца

Овој метод на репродукција ви овозможува целосно да ги зачувате сортите сорти.

Сијалиците имаат заедничко дно со главниот кромид, така што тие мора внимателно да се одвојат, а местата на парчињата третирани со кршен јаглен или фунгициден препарат. Daерките светилки се садат за одгледување во контејнери со хранлив супстрат, се продлабочуваат во почвата целосно, врвот на врвот треба само малку да ekирка над површината на почвата. За нормален развој помеѓу индивидуалните светилки, чувајте растојание од околу 40 см.

Размножување на еукомис со лиснато сечи

Репродукција на лиснато сечење на еукомис фотографија

На крајот на летото, исечете ги листовите на еукомис и исечете ги на кратки сечи долги 6-8 см, направете го долниот дел од парчето во облик на облик, во облик на облик, отсекувајќи ја косо од центарот до рабовите на листот. Засадете сечи на половина нагоре во хранлива лабава почва, дури и во сад со храна, без да заборавите да направите дренажни дупки на дното.

Репродукција на еукомис со лиснато сечење фотографија

Ставете го садот во затворен аквариум или покријте го со про transparentирен капак за да создадете ефект на стаклена градина. Вода повремено од атомизаторот без прекумерно навлажнување или премногу сушење на почвата.

Репродукција на еукомис со лиснато сечи на фотографија од кромид на деца

По 1,5-2 месеци, се формираат мали светилки и се појавуваат првите зелени пука. Расте растенија до пролет, кога станува преполн, трансплантиран во одделни садови. На крајот на мај, садници можат да бидат засадени во градината со претовар.

Место за садење екумис во градината

Еукомис пенливо бургундско слетување нега на отворено

Забранетата крин е термофилна. За садење, одберете дел добро заштитен од сончева светлина со нацрт заштита. Не засадувајте во низини, подземните води треба да поминуваат на длабочина од повеќе од 1 m.

Почвата бара лесна, лабава, доволно заситена со хранливи материи, со добра дренажа (можете да додадете речен песок или камчиња).

Како да се засади еукомис на отворено

  • Садење светилки со еукомис на отворено се изведува со воспоставување на вистинска топлина, кога заканата од враќање на мразови е целосно помината.
  • Во зависност од големината, сијалицата е закопана во почвата за 2,5-3,5 см.
  • Чувајте помеѓу 40-50 см помеѓу одделни растенија.
  • Пред садењето, светилките треба да се деконтаминираат: држете половина час во слабо розов раствор на калиум перманганат и исплакнете, или третирајте со Максим.

Како да се грижиме за еукомис на отворено

Главната грижа на растението е правилно наводнување и ѓубрење.

Наводнување

Веднаш по садењето, минимално вода, така што светилките успешно се вкорени и не почнуваат да изгние. Со зголемен раст, наводнување е зголемено, избегнувајте да испуштате вода на лисјата, бидејќи тие можат да остават дамки и дамки. Во многу топло време, вода дневно наутро или навечер. По цветни, намалете го наводнувањето и кога лисјата почнуваат да се жолтат, застанете целосно (фабриката веќе се подготвува за заспан период).

Врвно облекување

На растението му треба честа врвна облекување. За време на цветниот период, тие мора да се применуваат на секои 14 дена. Користете сложени минерални ѓубрива, но минимизирајте го пропорцијата на азот (може да се примени по 1 пат).

Зимување на еукомис

Во јужните региони, светилки може да се остават за зима на отворено, но покријте ја површината на почвата со суви лисја, пилевина или тресет.

Складирање на сијалиците

Сијалиците се ископани во есента (приближно на крајот на септември), кога цветањето ќе заврши и воздушниот дел се суши.

Сортирајте ги сијалиците, испратете сосема здрави примероци за чување. Ставете ги во кеси од хартија или завиткајте ги со салфетки, чувајте ги на ладно, вентилирано подрачје (подрум, дел од зеленчук на фрижидер).

Болести и штетници

Неправилното складирање на светилките или прекумерната влага на почвата може да предизвика гниење. Важно е да се обезбедат соодветни услови (температура, вентилација) и редовно да се прегледуваат светилки. Расипување на сијалицата во почвата се препознава со присуството на кафени дамки на листовите. Неопходно е да се исече погодената област на сијалицата, а местата на парчињата да се третираат со фунгицид.

Ако има облачно студено време, стапката на раст е инхибирана и цветни може да не се појават.

Штетници: бела славина, инсекти од скала, aphids, пајаци грини. Treatmentе биде потребен третман со инсектициди.

Еукомис во дизајн на пејзаж

Еукомис во слика за дизајн на пејзаж со различни бои

Градинарите сакаат еукоми за нивниот долг цветни и егзотични изглед.

Дефинитивно ќе привлече внимание. Изгледа одлично при самостојно слетување. Често се сади на позадината на тревникот, на ридовите, што се користи во карпестите градини.

Еукомис во дизајнот на градинарската фотографија

Кога садите во сад, евомисот ќе стане мобилен, што ќе овозможи да се постави на различни места за декорација.

Еукомис во различни садови за садење Еукомис „Род Ајленд Црвена“ фотографија

Еукомис ќе го постави тонот за целокупниот состав. Добро оди со хејкера, канс, алисум, лобелија, изгледа одлично наспроти позадината на четинарите и во градината на рози. Другите луковични растенија ќе бидат соодветни партнери: зумбули, лалиња, народи, лилјани, гладиоли.

Видови и сорти на еукомис

Родот има околу 14 видови.

Еукомис есен Еукомис есенталис

Еукомис есен Еукомис есенталис сорта Варкоцизни фотографија

Фабриката е висока околу 30 см. Цветни се јавуваат во втората половина на летото-рана есен, цвеќиња во боја на крем. Тој е стабилен против првите мразови.

Екомис дво-тон Еукомис биколор

Фотографија за садење и грижа на крин на ананас Еукомис

Висината на растението е 40-60 см. Цветовите се светло зелена боја со виолетова рамка.

Евкомис биколор алба Еукомис двобоен Алба фотографија

Разновидноста Алба има цвеќиња од бело-зелена нијанса.

Еукомис точка Евкомис пункта

Најпознатиот претставник. Просторот со цвеќиња може да достигне висина до 1,5 м. Цветовите се зеленикави во боја. Долниот дел од лисните плочи е покриен со шари.

Еукомис со црвен потег Eucomis purpureicaulis

Формирани лисја плочи. Стеблото има пурпурна нијанса, цвеќињата се зелено-виолетови.

Еукомис ги раздвојува еукомисот

Еукомис ја поткопа Eucomis undulata фотографијата

По изглед, слично е што е можно повеќе ананасот. Цветовите се зеленикави.

Еукомис ја полуде Евкомис комозата

Еукомис ја тресеше фотографијата со комоза на еукомис

Многу популарна во нашите ширини. Метар стебло, цвеќиња, има цвеќиња долга околу 30 см; цвеќињата можат да бидат зеленикави, розови, виолетови.

Eukomis Pole-Evans Eucomis pallidiflora ssp. пол еванси

Eukomis Pole-Evans Eucomis pallidiflora ssp. пол-еванси фотографија

Поглед со светло зелена нијанса на цвеќиња.

Stricta - листовите плочи на задниот дел се украсени со надолжни ленти од црвено-кафеава нијанса.