Растенија

Како изгледа тревата и каде расте наркотицата?

Луѓето веќе одамна знаат за такво растение како Datura vulgaris, кое исто така се нарекува "цевка од ангелите", "луда трева", "пијан краставица", "месечина" или "трева трева". Овој цвет е прилично отровен и во неподготвена форма претставува огромна опасност за здравјето, но и покрај ова многу често се користи за подготовка на разни лекови кои помагаат при многу сериозни болести.

Опис на растенијата

Да започнеме со опис на тоа како изгледа оваа мистериозна трева. Ова е тревни растенија, чија висина може да достигне 50 сантиметри. Големите лисја со серијации на рабовите се наоѓаат на густи, исправени и разгранети стебла. Коренот на таквото растение е јадро, карактеристична карактеристика ќе биде нејзината бела боја.

Цветањето на Datura може да се забележи од јуни до септември. Цветовите се многу големи и миризливи, тубуларни, по изглед личат на крин со пет цветни ливчиња, обоена бела. Таквите цвеќиња растат во преградите на стеблото и затоа се карактеризираат со единствен аранжман. Пупките се отвораат само во вечерните часови.

Во почетокот на октомври, плодовите почнуваат да созреваат. Тие се кутија составена од 4 акции, покриени со мали трње. Во една таква кутија е околу 800 зрна.

Описот на тревата не е комплетен, ако не се спомене и неговиот хемиски состав, кој вклучува: алкалоиди, каротин, танини, масти, есенцијални масла и други корисни елементи во трагови.

Биолозите разликуваат 13 видови на ова растение, додека сите се отровни. Во Европа, следниве видови се популарни:

 • Datura обична;
 • Датура е силна;
 • Datura Indian;
 • Мајчин американски датура.

Количината на токсични материи содржани во растението зависи не само од неговиот вид, туку и од времето на собирање и од местото на раст.

Изгледа како тревна трева што порасна во расчистување

Историска позадина

Каде расте оваа трева? Точното место на потекло на Datura vulgaris, за жал, не е утврдено. Двете најпопуларни верзии се следниве:

 1. Според американската историја, семето на ова растение било донесено во Европа од Америка од морнарите на Колумбо;
 2. Втората верзија, азиската верзија, тврди дека ровчаните цигани откриле чудно, глупаво семе во степите лоцирани во близина на Каспиското Море. И после тоа беа транспортирани во сите азиски земји.

Тревата го добила своето име поради интоксирачкиот ефект на наркотичните отрови кои предизвикуваат халуцинации. Во античко време, ова растение било многу популарно меѓу исцелителите и волшебниците. Во различни земји се користеше за постигнување различни цели:

 1. Ацтеките ја сметаа тревата за свето растение, затоа што со нејзина помош беше можно да се предизвикаат халуцинации, овозможувајќи ви да комуницирате со повисоки сили. Плодовите на ова растение биле жртвувани на боговите;
 2. Домородните американски племиња користеле залутана трева за церемонии на вештерки;
  Во Кина, допот беше активно користен од исцелители и исцелители со цел да се излечат дури и најсериозните заболувања;
 3. Во Индија, на танчерите од храмот Шива им било дадено вино и наркотик да влезат во екстаза;
  Европската легенда рече дека волшебниците подготвувале маст врз основа на тоа, дозволувајќи им да летаат по метла.
Ова растение е обраснато со голем број на различни легенди и гласини. Сите тие се поврзани со неговата способност да го замагли умот.

Корисни својства на билката Datura

Корисни својства на Datura vulgaris е тоа што ова растение има одличен аналгетски и смирувачки ефект, корисно за целото тело. Покрај тоа, фабриката се користи за постигнување на следниве цели:

 • нормализирање на фреквенцијата на контракции на срцевиот мускул;
 • зачувување на тонот на мазните мускули;
 • намалена секреторна функција;
 • користете како седативно и апче за спиење;
 • намалена моторна активност;
 • олеснување на грчеви и тумори во респираторните органи;
 • го подобрува ефектот на многу лекови кои содржат наркотични материи.
Големи цвеќиња од тревки од Datura

Врз основа на горенаведеното, можеме да заклучиме дека билката Datura е совршена за лекување на следниве болести:

 • бронхијална астма;
 • бронхитис;
 • чир на желудникот или дуоденален улкус;
 • лепчиња;
 • холециститис;
 • тахикардија;
 • ревматизам;
 • ментални нарушувања;
 • морска и воздушна болест.
Пред да користите лекови или народни лекови со употреба на Datura, мора да се консултирате со специјалист. Ова се должи на фактот дека неправилна доза на активни супстанции може да доведе до тешко труење или смрт.

Медицинска употреба

Билката Datura активно се користи и во традиционалната и во традиционалната медицина. Во аптеките, можете да ги најдете следниве форми на дозирање користејќи го ова растение:

 1. Маслото тинктура се користи за надворешна употреба, но со хроничен запек може да се конзумира навнатре;
 2. Обично, маслото направено од овошјето и семето се користи како средство за отстранување на влакна;
 3. Фабриката може да се најде во разни растителни препарати фокусирани на третман на астма, бронхитис и други слични заболувања;
 4. Исто така, ова растение се користи за производство на антиинфламаторни лекови за ревматизам, артритис и плеврит.
Сите лекови, кои вклучуваат луда трева, се достапни само на рецепт.
Отровни плодови на датура

Народна медицина

Во народната медицина, постојат огромен број на рецепти, кои вклучуваат билка од datura:

 1. Скратен здив или тешка кашлица - исушените лисја се мелени и се мешаат 0,1 грама од производот со чаша вода. Таквиот лек се зема три пати на ден;
 2. Пароксизмална кашлица - Се препорачува вдишување на чадот од изгорените лисја на растението;
 3. Хронична кашлица - 10 грама луди семиња од трева се внимателно мелени и се истураат со 50 милилитри 70 проценти алкохол. Тогаш добиената мешавина се инсистира на темно место 14 дена. По подготвеноста, инфузијата се зема 4 пати на ден, 2 капки со голема количина течност;
 4. Епилепсија, конвулзии, прекумерна нервозна и сексуална раздразливост - Една лажичка цели семиња од датура се истура со 200 милилитри врела вода и се инсистира 30-40 минути. Оваа тинктура се користи три пати на ден за 1 лажичка;
 5. Депресија - 1 капка свежо исцеден сок од лисјата на растението се меша со две лажици вода и земете ја оваа смеса 3 пати на ден;
 6. Модринки, sprains, модринки, маститис, итн.. - Една лажичка семе се истура во чаша врела вода и се вари 1 минута. Супа може да се користи како средство за триење на погодените области;
 7. Еризипела - 20 грама мелени семиња се мешаат со 250 милилитри врела вода и инсистираат 1-2 часа. По подготвеноста за тинктура, додадете уште 250 милилитри чиста вода и користете како лосиони на воспалени места на кожата;
 8. Пролапс на матката и ректумот - 20 грама сецкани лисја се истураат со 2 литри вода и се потопат во парна бања еден час. Добиената супа се истура во топла бања. Се препорачува да се земе таква бања 20-30 минути;
 9. Грчеви и други болки во стомакот - 4 грама семе се мешаат со 4 грама семиња на адонис и 200 милилитри вода, по што се внесуваат 40-50 минути во водена бања. Како резултат на инфузија се зема 4 пати на ден, една лажичка пред оброк.

Harетва растителни материјали

За да го подготвите наркотикот за употреба, треба да следите неколку едноставни правила:

 1. Суровините се собираат на крајот на пролетта или летото на топло и чисто време не порано од 10 часот наутро;
 2. Исушете ја растението неколку дена на улица. Во никој случај не треба да користите печка или уреди за греење во куќата за вакви цели;
 3. За време на работата, треба да се следат безбедносни мерки на претпазливост, имено, користете нараквици, маска или респиратор, измијте ги рацете темелно со сапун и вода по сите операции;
 4. Завршените суровини се поделени на лисја, цвеќиња и семиња и се пакуваат во посебни, запечатени лименки.
Datura може да се чува не подолго од 2 години.
Употребата на Datura за одгледување на лична парцела

Штетни и контраиндикации

Бидејќи билката datura е отровно растение, неговата употреба е контраиндицирана кај лица со следниве заболувања:

 • глауком
 • артериска хипертензија;
 • хронични заболувања на срцето, црниот дроб и бубрезите;
 • улцеративен колитис;
 • цревна атонија;
 • аденом на простата.

При употреба на лекови кои вклучуваат отровно растение, треба да се набудува дозата, во спротивно може да се појави труење, придружено со следниве симптоми:

 • кожата станува сува;
 • сушење од устата и жед;
 • гадење и повраќање
 • наизменичен пулс.

Во некои случаи, појава на халуцинации, напади и губење на реакција на окото на светлина.

Билката Datura е исто така корисна и опасна фабрика, чија главна предност е можноста да се ослободат од силна болка.

Погледнете го видеото: Jessica Yaniv Is EXTREMELY Problematic (Април 2020).