Растенија

Како цвета тропскиот Замиокулас - цвет на целибат

Во 1996 година, холандската расадник им понуди на познавачите нов гостин од Јужна Африка, кој има необичен цвет - Замиокулас. Набрзина, кинеските „домашни ботаничари“ го нарекоа ова егзотично дрво „златно дрво“, а во словенските земји името „доларско дрво“ се вкорени, а Замиокулча стоеше осми по ред куќни растенија со заедничко име „цвет на целибат“. Во 2007 година за прв пат беше воведена џуџеста верзија (сок) на овој тропски гостин.

Замиокулас - женска среќа

Зошто Замиокулас го доби лошиот прекар на „цветот на целибатот“ и во исто време „женска среќа“? Најверојатно, затоа што неговиот цвет е малку како нацветите на Spathiphyllum, кои, според популарните верувања, од една страна, се однесува на сточарски растенијаи, од друга страна, ја ослободува theубовницата на куќата од осаменост и guarant гарантира верен живот на партнерот. Гледајќи ги фотографиите од овие растенија, навистина има одредена сличност во структурата на цвеќето.

За да може да се станат женските среќа во дами, треба да се исполнат голем број услови:

 • лист за само-култивирање мора да биде "украден" или да добие кондензирана верзија на младо растение (од цвеќарница) како подарок;
 • дури и за донирана фабрика, треба да му дадете на давателот неколку монети;
 • фабриката не треба да се сместува во спалната соба - канцеларија или просторија за гости е идеална;
 • Не продавајте лисја од вашето растение за понатамошно одгледување.

Сепак, главниот услов за женска среќа е, како и секогаш, прозаичен. Замиокулците цветаат многу ретко, а на самото растение му е потребна постојана грижа, грижа и негување и ако не се грижите за тоа, тогаш почнува да умира. Навистина, секој хармоничен однос, вклучително и семејството, е постојано внимание и „работа“. Иако, впрочем, грижата за „цвеќето на целибат“ е во моќта на кој било, дури и неискусен аматерски градинар, сепак, како и да гради силно семејство.

И парично богатство

Оваа украсна домашна фабрика понекогаш е збунета со Дрвото на пари, варијација на Коланхое. Во меѓувреме, споредувајќи го Замиокулкас (слика 1) и Крсула (слика 2), тие тешко можат да се наречат близнаци.

За да може Замиокулас да го започне своето волшебно влијание врз привлекувањето пари во куќата во однос на доларот, потребно е следете ги овие чекори:

 1. Закачете гранчиња од оригами од сметки од долар. Врвовите на пирамидите во фигурите треба да бидат насочени нагоре. Не заборавајте за неколку монети во форма на приврзоци изработени од центи.
 2. Ставете голема сметка за деноминација под садот. Тука е неопходно да се заштити доларското „парче хартија“ со полиетилен од истекување на влага.

Меѓутоа, ако Замиокулас почнува да лавопи, тогаш после знаци, потребно е да се постави помлад и поздрав „роднина“ до него.

Zamiocúlcas - ar bore fructu cognoscitur

„Едно дрво е познато по своите плодови“. Почетокот на оваа крилезна поговорка совршено се вклопува во ова растение. Навистина, токму затоа што Замиокулас цвета и е „ценет“.

Опис на ботаниката

Zamioculcas - единствениот вид на Zamioculcas zamiifolia (Zamioculcas zameyelistny), кој припаѓа на монотопичниот род на семејството Аровников, кој има околу 3 илјади моноциледони растенија. Доаѓа од тропска Африка - Мозамбик. Тоа е тревна зимзелена фабрика со моќен, туберозен ризом и ланзолатен, лиснат комплексен лисја со сјајна површина, која е обоена во длабока заситена темно зелена боја. Во здраво растение, листовите достигнуваат големини до должина од 1 m.

Цветот (inflorescence) е прилично чуден, не се разликува по посебна убавина, но е многу егзотичен. Покрај тоа, во затворени услови Zamioculcas цвета доста ретко - со соодветна грижа, само 1 пат во 5-6 години. Опишувањето на овој „цвет“ во форма на светло-кремаста пајажина со неверојатна текстура, шема и светло зелена „превез“ на краткиот педунш е неблагодарна задача. Подобро е да ја погледнете фотографијата на Замиокулкас.

Цветни

Како правилно да се грижиме за Замиокулка, така што ќе цвета?

Овој убав вкусен цути само во зрелоста - растението мора да биде моќно и добро расте. Иако некои loversубовници, благодарение на брендираната грижа и многу „сопствени, тајни“ фактори многу млади примероци цветаат. Затоа, за да го видите цветот ќе мора да бидете трпеливи и да стекнете свое искуство.

По цветни и опрашување дома, дури и ако се формираат овошја - мали кафени бобинки, нивните семе никогаш не зреат целосно.

Дома, Замиокулас се пропагира:

 1. Со помош на лисја - парче од лисја изобилно е попрскано со активиран јаглерод, оставено 8 часа, а потоа засадено во земјата.
 2. Сечи - 1 лист (долу) и 1 пупка треба да останат на стеблото. Пред садењето, готовиот дршка треба да се исуши 1 час.
 3. Поделување на клубенот на делови.

Важно! И покрај фактот дека на растението не му е потребна посебна хранлива почва, за само-култивирање подобро е да купите готова мешавина од почва за кактуси и сукуленти, а на дното на волуменскиот тенџере истурете слој од проширена глина и песок. Истото важи и за гостинот донесен во куќата од цвеќарницата - во блиска иднина на цвеќето му треба пресадување и хранење.

Место за добар живот и цветни

Фабриката ќе расте во која било домашна околина, но локацијата во близина на јужниот прозорец (или на прозорецот) со дифузно осветлување се смета за оптимална. Сака зима малку ладење - оптимално +17 ° C. Замиокулас сака свеж воздух и не сака висока влажност, затоа не треба да се испрска, туку редовно отвора прозорец за да ја вентилира просторијата. Како и да е, овој егзоти е чист, а особено е благодарен што периодично ја брише целата површина на своите лисја со влажен сунѓер.

Наводнување и хранење

Јужниот гостин сака кога ретко се напои, но изобилно. Следете ги овие упатства:

 • по наводнување, за да се избегне гниење на коренот, неопходно е да се прелива вода од тавата;
 • вода само со подготвена, поставена (12 часа) вода;
 • сигналот за наводнување ќе биде многу сува земја во тенџере;
 • подобро е да не се заврши отколку повторно да се напие
 • во зима, вода 2 пати помалку отколку во лето.

Замиокулите треба да се хранат точно следејќи ги упатствата за ѓубрива за succulents, кактуси или украсни растенија на зеленило. Во зима, цветот на целибат не се храни воопшто, но во пролет и лето - не повеќе од 1 пат за 2 недели.

Не грижи се дали "женската среќа" почнува да се врти жолти стари лисја - ова е природен процес. Ако младото зеленило почнува да станува жолто, тогаш вреди да се размисли и да се ревидира системот за наводнување - фабриката е или под-полирана или премногу влажна. Во вториот случај, итно е да се пресади растението во тенџере со друга почва, прво оставете ги корените да се исушат 1-2 часа.

Ако на лисјата се појавуваат темни дамки? Значи, „цветот на целибат“ е ладен и тој се плаши од нацрти.

Бог се грижи

Што се однесува до предрасудите и суеверие - ова е чисто лична работа за секого. Но, она што навистина е важно е растението е отровно. Мора да се внимава при пресадување, градинарски сечи и лисја, а особено при делење на клубени за време на размножување. Сокот од Замиокулас не смее да влегува во кожата и мукозните мембрани - тие предизвикуваат многу силно чувство на печење и бараат итно, обилно миење со проточна вода. Работете само со ракавици!

Право место усогласеност со сите правила на фенг шуи, внимателно заминување, почитување на безбедносните мерки - и Loveубовта ќе пристигне во вашата куќа и акумулациите на валутите ќе се зголемат!

Замиокулас е исто така идеален подарок за бизнисмени од кое било ниво. Нема да биде лесно да се биде одличен омно-барометар за канцеларија или прием, но совршено ќе се вклопи во ентериерот на кој било деловен дизајн, особено ако презентирате двојка: Антуриум - „машка среќа“ и Замиокулка - „женска среќа“.

Како цвета Замиокулча