Храна

Краставици во лисја од грозје - солени закуска на вашата маса

Естетски убава и невообичаено вкусна берба за зимата е краставици во лисја од грозје. Кој не се обидел со ваков кулинарски ремек-дело, тогаш не заборавајте да ги проверите сите задоволства на конзервирање. Лисјата од грозје е во состојба да ја задржи заситената боја на краставицата за време на складирањето на одредбите, а вкусот останува скоро природен и свеж зеленчук. Листовите се сечат на три или пет лобуси, за да можат лесно да ја покријат целата површина на краставиците при завиткување.

Краставици во лисја од грозје, рецепт со чија фотографија ќе помогне постепено да ја подготвувате жетвата за зимата, дефинитивно мора да се појават на вашите маси. Покрај тоа, рецептите се разновидни, можете да ги зачувате овие зеленчуци не само со сол, туку и со оцет, водка, лимонска киселина и сок од јаболка. Позитивен факт во ова зачувување е дека лисјата од грозје потоа можат да се користат како состојка во садот Долма.

Листовите од грозје растат во просек 11 см во должина и ширина, соодветно, краставиците треба да бидат избрани не поголема од.

Краставици во лозови лисја со оцет

Можете да ја диверзифицирате вашата колекција на зачувување со нов рецепт, врз основа на кој се подготвуваат краставици во лисја од грозје со оцет. За таква зимска напивка ќе ви требаат две тегли од 1,5 литар и околу 2 кг мали краставици. Исто така, треба да изберете големи лисја од грозје, чиј број треба да се совпадне со бројот на краставици. Рецептот вклучува складирање во оцет, што значи дека треба да подготвите 100 грама од оваа состојка.

Чекори за зачувување со фотографија:

 1. Истурете го измиениот зеленчук со врела вода и веднаш фрлете во слив со ладна вода.
 2. Измијте ги листовите од грозјето и вртете ги во секоја краставица.
 3. Наредете го завитканиот зеленчук во тегла и истурете вода што врие. Оставете да се засити со вода околу 10 минути. Пренесете ја водата од конзервата во тавата и повторно врие. Повторно, пополнете ја теглата со содржина 5 минути.
 4. По трет пат, исцедете ја водата од лименки и варете ја маринадата, во која ќе бидат вклучени 50 грама сол, иста количина шеќер и 100 грама оцет.
 5. Истурете ги идните одредби со маринадата и превртете ги со метални капаци. Превртете го и завиткајте го ќебето додека не се излади. По ладењето, испратете ја во чајната кујна во нормална состојба.

Марини во лисја од грозје

Постапката за зачувување на кисели краставички во лисјата од грозје не е многу различна од другите рецепти. Само пропорциите на состојките варираат. Тука ќе мора да ја зголемите количината на сол (100 грама), така што крајниот производ да испадне солен, а не слатка и кисела. За безбедност на одредбите, потребна е лимонска киселина, во количина од 1 лажичка. Значи, на тегла од 3 литри, се избираат мали, еластични краставици, околу 2-2,5 кг. Бројот на лисја од грозје ќе биде познат само откако ќе пресметате колку парчиња краставици имате од 2 килограми зеленчук. За да дадете нежна арома на жетвата на краставици во лисјата од грозје за зима, треба да подготвите чадор од копар, неколку ловоров лисја, 3 чешниња лук, до 10 парчиња пиперки, можете да додадете црвена лута пиперка за лутост.

Чекори за зачувување со фотографија:

 1. Ставете зачини во стерилизирана тегла.
 2. Измијте ги краставиците со лисја од грозје и испратете ја во теглата за зачини.
 3. Врие вода и истурете компоненти во тегла. Остави во оваа состојба 30 минути.
 4. Исцедете ја водата во тава и направете саламура сол и 1,5 лажици. лажици шеќер. Варете го и истурете во тегла. Додадете лимонска киселина на површината на состојките и затнете. Свртете ги одредбите наопаку и завиткајте ги во топла крпа. По ладењето, испратете до вообичаеното место за складирање.

Краставици во лисја од грозје со вотка

За да готвите краставици во лисја од грозје со вотка, потребни ви се 30 парчиња минијатурни, густи краставици и колку лисја од грозје. Овие главни состојки се ставаат во еден контејнер со 3 литри, така што тегла со оваа големина треба да се стерилизира. Ароматични зачини и билки ќе бидат дополнителни состојки: копар - 2 парчиња, лист од рибизла - 5 парчиња., Лесна храна - 5 парчиња. грашок, колку црн пипер. Не заборавајте за лук, 3 чешниња треба да бидат доволни.

Чекори за зачувување со фотографија:

 1. Измијте ги краставиците од нечистотија и истурете вода што врие над неа, веднаш ставете во ладна вода.
 2. Исечете ги опавчињата од двете страни со мал дел од месо од краставици.
 3. Истурете врела вода над лисјата на грозје и држете ја во оваа вода околу 5 минути, исцедете ја.
 4. Ставете дополнителни состојки во тегла, и поделете ги чешнињата лук на две.
 5. Завиткајте краставици во лисја од грозје и наредете вертикално во тегла.
 6. Врие вода и се прелива во тегла со содржина. Aboutе бидат потребни околу половина литар вода.
 7. По 15 минути заситеност на краставиците со вода и распределбата на нивниот сок во вода, мора да се исцеди. Во добиената ароматична течност, додадете голема лажица сол и 2 лажици шеќер. Варете ги и истурете ги краставиците повторно, така што саламура да ги достигне само рамената на конзервата, а не на вратот.
 8. Пополнете празен простор во банката 5 суп.л-патки. лажици оцет и 50 грама вотка. Веднаш затегнете ги резервите на капакот на калајот и свртете наопаку. Завиткајте во топло ќебе и почекајте да се олади околу еден ден.
 9. Вратете ја изладената банка во својата вообичаена позиција и преместете се во оставата, чајната кујна.

Малку свиткани краставици треба да се потопат во вода најмалку 2 часа.

Краставици во лисја од грозје со сок од јаболко

Краставици во лисја од грозје со пријатен кисело-сладок вкус сок од јаболко. За таква одредба, потребни ви се 2,5 килограми мали краставици и големи лисја од грозје, чија количина ќе одговара на бројот на краставици. За маринадата, треба да подготвите 50 грама сол и иста количина шеќер, сето тоа ќе се разреди со 1 литар вода и 300 грама сок од јаболко. Состојките што се дадени се вклопуваат во една стаклена тегла од 3 литри, која треба да се измие со сода и да се стерилизира со пареа 7 минути.

Чекори за зачувување со фотографија:

 1. Темелно измиени краставици за да се даде постапката за бланширање, така што тие задржуваат јасен имот за време на складирањето.
 2. Измијте и исушете лисја од грозје. Завиткајте краставици со лисја.
 3. Завитканиот зеленчук цврсто наредете го во тегла. Можете да додадете какви било зачини по вкус.
 4. Кисели краставици со лисја од грозје сугерираат маринада. Варете ја маринадата од дадените состојки. Истурете ја теглата со врела мешавина, покријте ја со капак и почекајте 5 минути. Исцедете ја течноста во тавата и повторно врие. Повторете ја оваа постапка три пати.
 5. По трет пат, затегнете ја теглата со капак и превртете се. Завиткајте во топла крпа, почекајте да се олади. По околу 24 часа, испратете до вентилирана оставата, чајната кујна.

Наместо јаболко, можете да користите сок од грозје. Постапката во овој случај ќе биде непроменета.

Можете исто така да зачувате краставици во лисја од грозје со домат. Во овој рецепт, сок од домати ќе се појави наместо саламура или маринада. Чекорите за готвење ќе бидат исти како во горенаведените рецепти, ќе се смени чекорот за готвење маринада, во кој ќе треба да го зовриете доматот, а не мешавина од сол, шеќер и оцет. Имате прекрасни подготовки и вкусна зима!