Растенија

Правилна грижа за бунгавила дома

Бугавинва е зимзелена фабрика од Јужна Африка. Однадвор, тоа претставува дрво, грмушка или притаен. Листовите се мазни или мат, во зависност од сортата, се наредени наизменично на стеблото. Бугавинва цвета со крем, розови или виолетови цвеќиња. Перијант наликува на стуткана хартија, за ова растение го доби прекарот „Хартија дрво“. Одржувањето на грмушката со соодветна грижа дома е едноставно и моќно дури и за неискусен одгледувач. Покрај тоа, во јужните региони, може да се сади на отворено и со тоа да се украсат градини и плоштади.

Нега

Влажност и наводнување

Во пролет и лето, Бугаинвила се напои барем двапати неделно. Главното правило е дека тенџерето не стагнира. Почвата секогаш треба да биде малку влажна.

Со почетокот на есента и зимата, дрвото се напои помалку. Доста е неколку пати месечно.

Ако фабриката почна да паѓа лисја, тогаш наводнување целосно запре. Колку е постудена просторијата, толку помалку вода ви е потребна.

Со почетокот на есента, бугавинва се напои сите 2 пати месечно

Температура и осветлување

Најдоброто растение се развива на температура на воздухот 22-29 степени за време на активниот раст и до 5 степени за време на застој, односно од доцна есен до пролет.

Ако температурата на воздухот падне под 4 степени, тогаш фабриката веднаш умира.

Засади сака светла и дифузна светлина, времетраењето на кое треба да биде најмалку 12 часа на ден. Бугавинва не се плаши од директна сончева светлина, така што можете безбедно да ја решите на прозорецот на западната или источната страна.

Почва и ѓубрива

Треба да засадите дрво само во плодна и лабава почвашто добро минува вода и воздух. Подлогата може да се купи во продавница или да се подготви независно.

Подготвена мешавина погодна за бунгавила

Ова ќе бара:

  1. Лист земја.
  2. Сода земјиште.
  3. Хумус
  4. Песок.

Од пролет до есен, фабриката треба да се храни со органски и минерали. Тие наизменично со интервал од 2-3 недели.

Азотните ѓубрива не треба да се користат, во спротивно Бугавинва дава многу странични пука, а фабриката нема сили да развие inflorescences. Во зима, ѓубриво не е потребно.

Градинарски

На крајот на есента, бугавинва мора да се намали
Подготвување е исто така неопходно при формирање грмушка

Доцна есенско растение треба градинарски. Долгите пукања се сечат на половина. Со почетокот на пролетта, се изведува уште едно формативно градинарство. За да го направите ова, внимателно проверете ја секоја гранка, отстранете ги сите оштетени, држејќи се надвор и премногу долго пукасо што giving се дава на круната посакуваната форма.

Во средината на летото, по цветни, можете да ја извршите третата фаза на градинарски. Овој пат се сечат млади странични гранки. Благодарение на она што доаѓа забрзаниот раст на нови цвеќиња.

Ако сакате, можете да му дадете на Бугавинва каква било форма, на пример, срце, топка или пирамида.

Болести и штетници

Дрво страда малку од болести и штетници а сепак со неправилна грижа може да се појават некои потешкотии.

Најчесто, Бугаинвил е нападнат. пајаци грини и aphids. За да се ослободите од нив, можете да нанесете прскање со хемиски состав против паразити. Истиот состав може да се користи како профилакса, покрај тоа, редовно триење на листовите со чиста, собна вода нема да биде на место.

Лисјата на Бугаинива може да изгние заради вишокот на влага

Габични заболувања може да се појави на растението од вишок на влага. Можете да ја спречите оваа состојба со помош на компетентно умерено наводнување и добар дренажен слој.

Одгледување

Репродукција на Bougainvillea се јавува со семе, сечи или воздушни слоеви.

Семиња

Семе начин се сметаше за најтежок и долг. Обично се користи во специјализирани оранжерии.

За да добиете такво растение дома од семе, треба да готвите редовна тресетска почва. Семињата претходно натопени во раствор за стимулирање на растот се сеат во него.

За да може пукањата да дадат добри резултати, неопходно е да се одржи константна температура на ниво од 25-30 степени. Во зима, семето се осветлува со светилка.

Кутии за семе од Бугивавила

Лежење на воздухот

Размножувањето преку воздухот е многу полесно и побрзо отколку во претходниот случај.

За да го направите ова, однесете долго бегство, исечете го со остар нож и навалете го засекот на земја. Може да ја заклучите гранката со држач. Откако слојот ќе го даде коренот, може да се одвои од растението за возрасни и да се стави во посебен сад.

Воздушни слоеви на Бугенвила
По појавата на корени, слојот е засаден во земјата

Сечи

Методот на сечињата е традиционален и најефикасен меѓу останатите.

Во пролетта, апикалниот стебленце е отсечен од растението, се третира со стимуланс за раст и се става во земјата. Температурата на засадување треба да биде не пониско од 25 степени. Исто така, во ова време ви треба светла дифузна светлина и чести наводнување со прскање.

Корењето и ртењето ќе се случи побрзо ако организирате мини стаклена градина со постројка за пониско греење.
Сечињата од бугенвила се исечени од грмушка
И по искоренувањето засадено во земјата

Слетување

Дрвото во природни услови расте во карпести области, затоа има моќен и голем коренски систем. Поради овие карактеристики, почвата мора да биде густа, но со добар воздушен сообраќај. За дренажа, можете да користите камења со средна големина, на пример, скршена тула или проширена глина.

Садови може да се направат од кој било материјал, главната работа е тоа да биде длабоко и широко. Во спротивно, корените ќе имаат малку простор, и ќе престане да расте и ќе престане да цвета.

Самиот процес на садење не е многу различен од другите растенија во затворен простор. На самиот почеток, неопходно е да се подготви дренажен слој за 1/3 од тенџерето и почвата. Во центарот имаат бугавинава и уредно посеан со земја. После тоа, почвата се набива со раце и изобилно се напои.

Се препорачува да се трансплантираат млади растенија секоја година во пролетта, заедно со стара грутка земја цветот се става во поголем тенџере. Возрасните имаат потреба од трансплантација многу поретко.

Популарни сорти

Меѓу Бугаините, се разликуваат повеќе од десетина сорти, но следниве се сметаат за најпопуларни.

Градина

Разновидната Садоваја има кафеаво-црвени цвеќиња, толерира ладноВо овој поглед, тоа често се одгледува во градините на јужните региони на земјата. Најчесто се користи за украсување летниковци и тераси.

Градина

Соба

Ова е генеричко име за сите сорти што се одгледуваат дома. Тие вклучуваат Биколор - гранки со златна боја, а самите inflorescences имаат црвени нијанси.

Домашни или домашни сорти се карактеризираат со бавен раст и чуден грижа.
Соба

Голи или мазна

Расте висок до 5 метри. Листовите се голи, сјајни. Цветни бели, лимонски или кајситни нијанси. Цветањето е обилно и долго.

Голи

Перуанец

Оваа сорта е откриена во 1810 година. Посебна карактеристика - зелена кора. Цветовите се жолти, bracts се розови, големи.

Перуанец

Прекрасно

Во природата, расте на карпести падини. Шилести пука, овални лисја, кадифена текстура. Јорговани цвеќиња.

Прекрасно

Интересни факти за растението

Колку години живее?

Дома, бугавинва има животен век од 5 до 10 години.

По овој пат, тој не умира, но го запира својот раст, расте помал и престанува да цвета. Некои сорти можат да постојат во оранжериите до 30 години.

Дали Бугавил е отровен?

Бугавинва не се смета за отровно растение, така што не му штети на здравјето на луѓето и животните.

Зошто лисјата не цветаат и не паѓаат?

Со неправилна грижа, растението може да не цвета. Главните причини за овој феномен вклучуваат ниска температура на воздухот, недоволно светло и вишок на азотни ѓубрива.

Листовите на Бугаинвила стануваат жолти кога е загадена почвата

Заминува може да падне во неколку случаи:

  • Природен лист кој паѓа пред зимата.
  • Честа промена на место.
  • Нацрт.

Покрај тоа, лисјата може да се претворат во жолта боја - ова се должи на загадување на почвата за време на одгледувањето. На првите симптоми, растението треба да се пресади во нова почва.

Како да цвета

Изобилство и светло цветање на бугавинва
Изобилство и светло цветање на бугавинва
Изобилство и светло цветање на бугавинва

Фабриката се за inуби во лозарите за обилно и светло цветни. Формирањето на inflorescences започнува во зима, а самите цвеќиња цветаат поблизу до средината на пролетта - почетокот на летото. Цветовите може да бидат крем или жолти, а светли браќа имаат розова, портокалова и виолетова нијанса.

Времето на цветање е околу 6 месеци.

Дали има некои карактеристики на одгледување во предградијата?

И покрај фактот дека фабриката доаѓа од топли земји, многу е лесно да се одгледува во стан, дури и во предградијата. Добро се прилагодува на нашите климатски услови. Главниот услов е дека температурата не падна под 5 степени. Во текот на летото, дрвото може да се извади на улица или тераса.

Ако обезбедите соодветна грижа, тогаш Бугаинвила ќе воодушеви со својот изглед многу години.