Градината

Грижа за кливија дома: зошто не цвета?

Кливија е позната во Европа уште од 19 век, кога за прв пат била донесена на континентот. И, од тоа време, активно се одгледува како куќичка. При првото запознавање со овој цвет, цвеќарниците го привлекоа вниманието на неговите необични светли цвеќиња, украсувајќи во голем број цветни стебла, растејќи на висина од 33 см. Доволно е да имате само една кливична грмушка во куќата, така што ќе импресионира со својата убавина, затоа што може да се врзе во исто време до 26 светли големи цвеќиња.

Со текот на времето, врз основа на овој цвет, се развија многу нови сорти кои се разликуваат од мајката во различни нијанси на бои и форми.

Цветава кливија: видови

Се чини доста интересно потеклото на името на ова растение. Според една хипотеза, вакво необично име добило една благородна дама, Војвотката од Нортамберленд, Шарлот Клив („Клив“). Оваа Англичанка стана позната низ целиот свет со тоа што за прв пат цветаше овој цвет. Вреди да се одбележи дека претходно донесените видови на ова растение сè уште не се врзани. Денес, кливуата е позната како една од најпопуларните тревни едногодишни растенија, која обично се припишува на семејството амарилис.

Во официјални извори, растението се нарекува Кејп кливиа, кое е поврзано со неговото живеалиште. Навистина, многу експерти знаат дека потекнува од флористичкото кралство Кејп од кое потекнувале многу листопадни растенија. Ова место се наоѓа на југоистокот на африканскиот континент, каде има најголема застапеност на овој цвет. Кога кливија беше во нашата земја, нејзиното име беше малку променето. Почна да се нарекува meerkatsvetnaya, која е поврзана со светла боја на цвеќиња. Ин виво го има боја од црвена до морков. И затоа, нема ништо невообичаено, бидејќи кротката има главна боја на портокалово-црвена нијанса.

Една од карактеристиките на кливиата е тоа што во дивината расте во групи. Ова е доволна причина да се вклучи во групата бесценети растенија, која вклучува такви добро познати цвеќарници како Замиокулча и Саншевиер. Листовите на кливија имаат месести и густа структура, во пролетта тие се светло зелени, но со текот на времето тие се здобиваат со потемна сенка, на крајот станувајќи темно зелена. Растенијата на возраст од 14 години обично имаат околу 30 лисја, што може да варираат во должина и ширина во зависност од сортата.

 • Кливија Гардена. Токму со оваа сорта започна запознавањето на Англија со кливија. Ова го олеснија европската војска, која го одвела во магливиот Албион. Главната заслуга му се припишува на мајорот Роберт Гарден, чија услуга се одвиваше во Натал, регион на африканскиот континент.
 • Clivia cinnabar, или минијатурна. Меѓу сорти на затворен растенија, овој вид е најпознат. Cinnabar clivia е прилично висока фабрика и може да достигне висина од 60 см. Цветното стебло е издолжено, на него растат 10-20 цвеќиња во форма на инка. Корисно е да се знае дека цинабарот се нарекува сенка на црвено. Clivia cinnabar е уникатна по тоа што често се наоѓа на високо ниво на планините, со што се вкорени во области лоцирани на надморска височина од 600-800 метри надморска височина.
 • Кливија цитрин. Вообичаено е да се изолираат овие цвеќиња како дел од сортата на минијатури, и тие беа откриени на крајот на 18 век. Имајќи ја истата големина и форма, растението изгледа привлечно благодарение на чадорните inflorescences кои формираат цвеќиња од необична нијанса на лимон. Во оваа сорта на кливија зреат жолти плодови.
 • Кливија е убава. Оваа сорта го привлече вниманието на лозарите поради неговиот необичен изглед. Фабриката расте во форма на грмушка, достигнувајќи висина од околу 30 см. На едната педанџа, може да се врзуваат околу 60 тубуларни цвеќиња од портокалово-црвена нијанса.
 • Кливија е моќна. Овој вид кливија е многу забележлив кај нејзините роднини. Примероците за возрасни, како по правило, имаат висина до 180 см, кои надополнуваат широки лисја и големи цвеќиња.
 • Матични Кливија. Не е помалку интересно во однос на димензиите. Во зрелоста, има висина од околу 2 метри, Јужна Африка е нејзино природно живеалиште.

Правила за нега

Во согласност со правилата на земјоделската технологија, клинија потребно е да се обезбеди умерено наводнување, добро осветлување и усогласеност со периодот на одмор. Затоа, одгледувачот ќе мора да работи напорно за да ги исполни сите овие услови.

Температура и осветлување

Во природата, не постои ниту едно цветно растение што би можело да се развие нормално без светлина. Кливија не е исклучок. Препорачливо е да го одгледувате на западната или источната страна на куќата. Но, неопходно е да се заштити од директна сончева светлина, во спротивно ќе доведе до изгореници на лисјата. Затоа, ако одлучите да поставите саксија со цвеќиња на јужната страна, тогаш обезбедете му сенка на пладне.

Кливиата може да се одгледува ако сакате. под делумно засенчувањесепак, ова ќе доведе до одредени ограничувања: ќе порасне многу побавно за разлика од растенијата одгледувани на сончевата страна. Покрај тоа, цветни под слични услови на растење е сомнително.

Во лето, кливија се чувствува добро на температура не повисока од 25 степени. Сериозни промени во биоритмот се случуваат во есен: во октомври, дневните часови почнуваат да се намалуваат, така што растението станува помалку активно и гради сила да замине во заспиена состојба. Од овој момент, се препорачува одржување на температурата не повисока од 12-15 степени. На првите знаци на врзување на стебленца на цвеќе, потребно е да се зголеми режимот на температурата. Исполнувањето на овие услови ќе овозможи подолго и поизразено цветање. Агрономијата на растечка кливија ви овозможува да задржите цветно тенџере во текот на летото на балконот.

Наводнување и влажност

Кливија, која се одгледува во затворено, може да се чувствува пријатно дури и при сув воздух. Сепак, не биди грешка периодично прскајте го. Точно, тука треба да бидете многу внимателни и да бидете сигурни дека влагата не влегува во излезот на лисјата.

Ова се должи на физиолошките карактеристики: кливија припаѓа на групата растенија во кои се формираат вагинални лисја, затоа, кога влагата ќе влезе во нив, таа почнува да се акумулира и во одреден момент предизвикува распаѓање. За да се избегнат ваквите непријатни последици, се препорачува од време на време да ги избришете широките лисја со влажна крпа.

Кливија е растение толерантно кон суша, но влезот на вода негативно влијае на неговиот развој. Затоа е потребно изберете го вистинското време помеѓу наводнувањататака што почвата има време да се исуши. Во ладни периоди, неопходно е да се прилагоди режимот за наводнување, со што се намалува количината на потрошена вода. Меѓутоа, ако фабриката е во мирување во просторија каде се одржува висока температура, тогаш наводнување се врши според претходната шема.

Fубрива и ѓубриво

Оплодувањето е од корист за кој било дом, вклучително и кливија. На неа особено требаат хранливи материи за време на периодот на активен раст, и најдобро е да се користат сложени минерални ѓубрива во оваа фаза. Во некои случаи, тие може да се заменат со органски, на пример, пепел, лопен, итн. За да се добие посакуваниот ефект, потребно е врвно облекување на секои 10 дена. Последниот пат кога ѓубрива се применуваат на крајот на септември, така што, почнувајќи од октомври, кога фабриката оди во заспана состојба, не го вознемирувајте сè додека не се појави педанџата.

Репродукција и трансплантација

За да се избегнат стресни ситуации, пожелно е често да се менува местото на култивирање на кливија. Затоа, неопходно е внимателно да се пристапи кон изборот на место за неа. Одлуката за спроведување трансплантација на кливија треба да биде намерна, бидејќи оваа операција сериозно го повредува растението. За да се постигне обилно цветање на кливија, препорачливо е да го одгледувате во тенџере со соодветни големини. Ако цветот првично беше засаден во премногу големи садови, ќе мора да бидете трпеливи до формирањето на првите цвеќиња.

Најсоодветен за одгледување кливија дома е цилиндричен тенџере. Овој избор не е случаен, бидејќи коренскиот систем е формиран во фабриката во длабочина. Откако решивте да го одгледувате во тенџере што се спушта надолу, нема да го постигнете посакуваниот резултат, бидејќи кливијата ќе се чувствува непријатно во него.

Не помалку важно правилно садење кливија.

 • не го продлабочувајте премногу длабоко во почвата: оптимално е кога целиот лист дел се наоѓа над земјата;
 • Исто така, неопходно е да се обрне внимание на составот на почвата, која треба да има лабава и лесна структура. Како почва, можете да користите мешавина што е подготвена врз основа на градинарска почва, тресет и песок, кои се земени во сооднос 2: 1: 1. Во отсуство на соодветна почва за садење, можете да користите секаква готова малку кисела земјена мешавина подготвена од среден тресет;
 • компоненти како што се кора од дрво, јаглен, вермикулит или перлит може да се додадат во мешавината за садење.

Главните методи на одгледување кливија дома се следниве :.

 • Поделба на грмушка. Во возрасните примероци на возраст од 4-5 години до овој момент веќе има процеси на ќерки. Откако го чекаат моментот кога бројот на лисјата на гранките достигнува 4-5, тие почнуваат да ги делат процесите од растението на матката и да ги пресадат во индивидуални садови. Во првите денови по трансплантацијата, младите растенија треба да обезбедат внимателна грижа, пред сè тоа се однесува на наводнување. Ако направите грешка со нормата на вода, тогаш постои опасност да ги истурите. Најдобро е да се трансплантираат растенија по цветни.
 • Семето. Многу градинари дома практикуваат метод на размножување на кливија со сеење семе. Сепак, можеби не е погодна за градинари почетници поради тешкотии во спроведувањето. Сериозен проблем може да биде и фактот што на растението му треба многу енергија за да созрее семе, затоа е сериозно осиромашен.

Растечки проблеми

Како по правило, грижата за клинија дома не им прави многу проблеми на лозарите, сепак, во некои случаи, тие исто така може да имаат тешкотии.

Зошто не цвета клинија?

Оваа ситуација најчесто предизвикува загриженост кај многу loversубители на цвеќе. Сепак, потребно е пред сè да се разбере дека засадените растенија можат да бидат засадени само 2-3 години. Ако пред ова растение, со соодветна грижа, никогаш не врзале цвеќиња, тогаш создадете услови за присилен одмор за тоа од октомври до март-април. Но, прво, фустан со фусфор-калиум ѓубрива во согласност со упатствата. Тие ќе му обезбедат на растението потребните елементи за садење пупки. Ако премногу често ја хранат Кливиа со азотни ѓубрива, таа ќе порасне многу лисја, но ниту еден цвет нема да порасне некогаш.

Зошто кливиа има краток педункш?

Понекогаш има ситуации кога педанџата со пупки нема време целосно да се формира. Тоа е како тој да е заглавен меѓу лисјата. Обично ова се забележува кога на растението му недостасуваат елементи во трагови. И, најверојатно, зборуваме за недостаток на калиум и фосфор, од што зависи цветнито. Затоа, при подготовката на растението за застој, потребно е да се воведат ѓубрива со фосфат во почвата.

Може да се објасни и со премногу кул услови за време на формирањето на педункле. Причината за ова може да биде нацрт или краткорочен пад на температурата под 12 степени, поради што цветната стрела забави во неговиот развој. Гледајќи го почетокот на формирањето на стрелата, потребен ви е истиот ден преуредите го растението на топло местоПотоа внимателно вода и оплоди.

Заклучок

Кливија е една од интересните украсни растенија која активно се одгледува повеќе од еден век. Цвеќарниците честопати избираат клинија за одгледување дома, со оглед на нејзината непретенциозност. Сепак, дури и овој факт не е доволна причина да се грижи за кливија без да се земат предвид неговите карактеристики. Внимавајте на правилата за земјоделско одгледување и неопходна е грижа, во спротивно може да наидете на одредени потешкотии. На пример, на кливија, цвеќињата престануваат да бидат врзани. Во овој случај, ќе мора да ја идентификувате причината и да направите некои прилагодувања во грижата.

Кливиа нега дома

Погледнете го видеото: KostadinGugov-Cvetamomaubava. . (Март 2020).