Категорија Растенија

Азарина
Растенија

Азарина

Цветната фабрика на азарин (Асарина), или Маурандија (Маурандија), е ликвидација повеќегодишна припадност на семејството на хлебните. Сепак, постојат и извори во кои се вели дека ова растение е претставник на семејството Норица. Овој род обединува приближно 15 видови.

Прочитај Повеќе
Растенија

Благородна ловоров - расте ловоров лист

Нобл Лорел - култно дрво кое е поврзано со Античка Грција, со митолошка слика на античкиот бог Аполо, што е симбол на машката убавина. И ловоролот е еден од најпопуларните зачини, универзално користен во готвењето и зачувувањето. Во народната медицина со употреба на благородна ловоров се подготвуваат тинктури, триење и лушпа ефективни против разни болести.
Прочитај Повеќе
Растенија

Корално дрво

Под името корално дрво, најчесто се среќава Jatropha multifeda од семејството Euphorbia. Ова е прилично редок вид на 150 видови јатрофа. Сепак, во специјализирани продавници можете да ги видите семето на ова растение. Јатрофа е зимзелено грациозно дрво кое може да порасне и до 2 метри за неколку години.
Прочитај Повеќе
Растенија

Ледебурија - украсено сребро

Меѓу theвездите на затворено decorativeвездите, сиво-сребрени бои не се толку ретки. Но, пријатните сребрени обрасци на листовите на уникатното растение Ледебурија тешко се мешаат со другите култури. Појавата и шемата на раст на предводниците изненадувачки се комбинираат со нејзината непретенциозност: овој повеќегодишен честопати се споредува со плевелите во смисла на издржливост и виталност.
Прочитај Повеќе
Растенија

Азалеа - кралица на Цветното кралство

А пријатна куќа е невозможно да се замисли без затворен растенија. Тие ја исполнуваат атмосферата на куќата со пријатно чувство на удобност и грижа. Убави садови и саксии за цвеќе го надополнуваат ентериерот, а цвеќињата ги воодушевуваат очите на сопствениците на куќата. За возврат, на растенијата им е потребна грижа: тие, како и луѓето, не толерираат остра промена на температурата, како свежа почва и изгние од прекумерна влага.
Прочитај Повеќе
Растенија

Иресина

Таквото повеќегодишно растение како ирезин е директно поврзано со семејството амарант. Во природата, се наоѓа во Северна, Јужна и Централна Америка, на Галапагос и Антили, како и во Австралија. Овој род обединува околу 80 видови. Во домашната цвеќарење, популарни се само 2 вида, имено: малина од тревник и малина Линден.
Прочитај Повеќе
Растенија

Калинка

Внатрешната калинка е многу лесна и скромен за да се грижи. Тој не бара посебно внимание. Затоа, ова овошје растение е одлична опција за зафатените луѓе. Забележете дека со соодветна грижа, калинките почнуваат да цветаат во првата година, а не во втората, како што се верува вообичаено.
Прочитај Повеќе
Растенија

Јасмин градина

Веројатно, скоро сите знаат како изгледа градинарскиот јасмин и што е тоа. Ова растение како куќа расте многу голем број градинари. Сепак, може да се одгледува на отворено. Многу градинари се среќни што растат таков спектакуларен цвет на нивната страница.
Прочитај Повеќе
Растенија

Егзакум

Exacum (Exacum) е директно поврзан со семејството на гентиан (Gentianaceae). Овој род обединува 30 видови на не многу високи растенија. Дома се одгледува само афека Егзакум, што е ендемија на островот Сокотра, лоциран во Индискиот Океан. Поврзан егзакум е тревни растенија што гранки доста силно.
Прочитај Повеќе
Растенија

Poinsetia домашна нега Цветна Божиќна везда Како да се намали Poinsettia

Poinsettia или убава еуфорија (Poinsettia) е новогодишен и божиќен цвет за жителите на европските земји. Розетите на црвените лисја личат на прекрасни starsвезди. Фабриката се удира со убавина, необичност, оригиналност. Цветовите се појавуваат во зима на денот на Божиќ. Цветнито се чини дека додава на чудото на раѓање, ги поттикнува луѓето да ги красат куќите, стекнувајќи неверојатна показател.
Прочитај Повеќе
Растенија

Перивинкл

Цвет на перивинк (Винча) е претставник на семејството Кутрови. Овој род е претставен со листопадни и зимзелени притаени грмушки или тревни растенија, кои се повеќегодишни. Во природата, перивинките се наоѓаат во Северна Африка, Азија и Европа. Преведено од латински, винча значи „завиткан“, ова растение може да се шири по површината на почвата, а може да преживее и во прилично тешки услови.
Прочитај Повеќе
Растенија

Расте јаглика од семе од дома

Primrose не е само убава, но исто така доста скромен растение, бидејќи може да се одгледува на отворено и дома. Primrose ги радува градинарите со рано цветни, бидејќи нејзините цвеќиња се отвораат дури и во моментот кога паѓа последниот снег. Поради оваа карактеристика, примаровите се сметаат за приходи за пролет.
Прочитај Повеќе
Растенија

Јапонска грижа за еуноним

Еунонимусот се одликува со светла боја на лисја и овошје. Затоа е популарна кај дизајнерите. И многу градинари би сакале да засадат таков убав човек на нивната страница. Но, со целата разновидност на сорти, само еден се позајмува на одгледување не само во градината, туку и дома. Ова е вретено дрво јапонски.
Прочитај Повеќе
Растенија

Гарденнија

Gardenia (Gardenia) не е многу голема фабрика, која му припаѓа на семејството Marenovye (Rubiaceae). Дивата градинарија може да се најде во јапонски, индиски и кинески шуми. Постојат повеќе од 250 видови на растенија кои припаѓаат на овој род. Повеќето од нив се зимзелени грмушки, како и не многу големи дрвја.
Прочитај Повеќе
Растенија

Правилно слетување и грижа за среќата еунонимус

Фортуновиот еуноним е достоен претставник од ваков вид. Оваа зимзелена грмушка е ценета за нејзините декоративни својства и атрактивниот изглед. Исто така, градинарите го сакаат за неговата непретенциозност во грижата и не ги сфаќаат климатските услови. Опис и карактеристики на еунонимусот Fortune, еунонимус Fortune, како и јапонскиот вид, е ткаење зимзелена грмушка.
Прочитај Повеќе
Растенија

Давалија - зајак нога

Давалија привлекува внимание со своите бушави, кафеаво-црвени ризоми кои го надминуваат работ на тенџерето, а заради што дури го доби и името „зајак нога“. Татковината на ова интересно растение е тропските предели, што ги објаснува неговите барања за нега. Во Јапонија, Давалија се наоѓа во дивината и долги години се извезува од таму во големи количини во различни земји, во форма на сувенири во форма на мајмун.
Прочитај Повеќе
Растенија

Калинка

Пред многу години во Индија видов ѓубре од калинка. Впечатокот беше толку силен што од тогаш на мојата маса живее минијатурно дрво калинка во тенџере со кревки гранки, цветајќи со виолетови цвеќиња, а потоа мали, испукани овошја, пенливи рубини зрна.
Прочитај Повеќе
Растенија

Корисни својства и обемот на ротквица

Сите омилени ротквица и, незаслужено избледуваат во позадина, ротквицата се најблиските роднини. Може да кажете близнаци. На пример, даикон се нарекува или јапонска ротквица или ротквица, и ова е бела ротквица. Исто така, има црна, зелена и црвена ротквица. Тие имаат многу заедничко во составот и развојот на растенијата, сепак, секој вид има карактеристики.
Прочитај Повеќе
Растенија

Мирта

Myrtle (Myrtus) припаѓа на родот на зимзелени грмушки и дрвја на семејството мирта. Расте во Северна Африка, Западна Азија, на островите на Карибите, на Флорида, на Азорите, во Европа. Миртл преведен од грчки значи „мелем“. Мирта е зимзелена грмушка од дрво со права, обилно разгранувачка стебла.
Прочитај Повеќе
Растенија

Дизиготка

А dizygote (Dizygotheca) од родот Araliaceae е ценета од loversубителите на цвеќе во затворен простор за нејзините украсни лисја. Фабрика од грмушка со зимзелена зеленило, дојде до нашите ширини од далечна Австралија и островите Океанија. Малите цвеќиња на dizygote ткаени во чадор не претставуваат посебна естетска вредност, но нејзиното зеленило е прилично убаво.
Прочитај Повеќе
Растенија

Репродукција на грицка за соба во бамбус дома

Бамбус во затворен простор нема никаква врска со она што расте во дивината. Нивните разлики се видливи со голо око. Дивиот бамбус се смета за трева, но и покрај ова, може да достигне висина до 40 метри. Дома, се одгледува минијатурна фабрика, која му припаѓа на родот Дракаена и се нарекува Драчаена сандер или змеј дрво.
Прочитај Повеќе