Категорија Растенија

Кои се придобивките и штетите на лукот за човечкото тело?
Растенија

Кои се придобивките и штетите на лукот за човечкото тело?

Придобивките и штетите на лукот на човечкото тело се познати долго време. Ова е најпопуларен зеленчук, кој има многу корисни својства. Најчесто лукот се користи во готвењето за да додадете вкус и пикантност во одредени јадења. Исто така се користи за зајакнување на имунитетот, спречување на вирусни заболувања.

Прочитај Повеќе
Растенија

13 најдобри хибриди на сончоглед сорти пионер и сингета

Благодарение на научните достигнувања и плодната селекција, на пазарот се присутни огромен број хибридни сорти на сончоглед. Тие имаат висок квалитет и одлични карактеристики што им овозможуваат да растат во домаќинството. Следното е опис на најчестите хибриди од сончоглед.
Прочитај Повеќе
Растенија

Повеќегодишна phlox: садење и грижа, репродукција

Phlox - елегантни и светли цвеќиња припаѓаат на цијанотичкото семејство. Покрај високите украсни квалитети, тие имаат непретенциозност и можност да растат на сите видови почви со различни услови на осветлување. Покрај тоа, phloxes можат да се држат надвор долго време во скратена форма, станувајќи декорација на собата. Овие се повеќегодишни зимници во градината.
Прочитај Повеќе
Растенија

Лунарен календар за март 2018 година

Календарскиот почеток на пролетта во региони со сериозни зими само нагласува дека ќе биде потребно долго време да се очекува активна сезонска градина. Но, благодарение на почетокот на главната фаза на одгледување садници, дефинитивно нема да ви биде здодевно овој месец. Да, и време е да се зафатите со организациски работи, особено ако се планираат поправки или работа за реновирање на страницата.
Прочитај Повеќе
Растенија

Ликуала

Ликуала е зимзелена повеќегодишна палма која расте во Индија и на островските територии во близина на оваа земја. Фабрика со мал раст, со кратка една или повеќе стебла и големи заоблени брановидни лисја. Листовите имаат сјајна светла зелена боја и остри шила по должината на рабовите на листот.
Прочитај Повеќе
Растенија

Дома за нега на домашна нега на Јука, градинарски работи и одгледување

Родот Јука припаѓа на семејството Агаве и е зимзелен цвет. Се случува да се нарече палма, но ова не е во ред, бидејќи овие растенија се целосно неповрзани. Меѓу лозарите, оваа група обично се нарекува лажни палми. По потекло, Јука е мексиканска, а поточно, таа е честа појава низ цела централна Америка.
Прочитај Повеќе
Растенија

Нертер

Нертер, познат како „корален мов“, е многу деликатно трево растение. Формира континуиран тепих, чија површина е испрскана со мали црвени бобинки. Родот Нертера (Нертера) обединува приближно 13 растителни видови кои припаѓаат на семејството лудо (Rubiaceae). Во дивината, ова растение може да се најде во Централна и Јужна Америка, како и во Нов Зеланд и Мексико.
Прочитај Повеќе
Растенија

Гентиан

Гентианската фабрика (Гентиана), која е дел од семејството Гентиан, е претставена со тревни годишници или повеќегодишни, а исто така и грмушки. Овој род обединува околу 400 видови. Во природни услови, такво растение може да се најде на кој било континент на Земјата, но најчесто се наоѓа во умерената зона на Северната хемисфера, на пример, во субалпин и алпски ливади.
Прочитај Повеќе
Растенија

Правилна грижа за диплоданија дома

Dipladendia или Mandeville, како што се нарекува, е растение украсено со вкусен зеленило и големи цвеќиња. Изгледа совршено во внатрешноста на станот. Користено при уредување на уредување, исто така е можно да се одгледува дома со соодветна грижа. Опис на видот на дипломатијата е повеќегодишно зимзелено растение, чија татковина е Јужна и Централна Америка.
Прочитај Повеќе
Растенија

Фаланопсис - припитомување на „пеперугата“

Орхидеите се едно од најубавите цвеќиња на целото растително кралство. И ако до неодамна секој одгледувач можеше само да сонува за одгледување орхидеи дома, сега тие станаа многу поприфатливи. Почетниците подобро се берат орхидеи, кои се лесни за одгледување: cattleya, miltonia, dendrobium, cymbidium, colegin и phalaenopsis.
Прочитај Повеќе
Растенија

Камелија

Камелија (Камелија) - зимзелени, украсни-цветни грмушки или дрвја од семејството чај (Theaceae). Повеќето видови на род растат во региони со тропска и суптропска клима, во Југоисточна и Централна Азија, Индокина, Јапонија, Јава, Филипините Острови.
Прочитај Повеќе
Растенија

Нега на панданус дома: сорти, фотографија

Најконкретно карактеризираниот пандан е неговото име спирална дланка. Прво беше откриено во тропските предели, така што ова растение се чувствува добро ако е обезбедено доволно светлина, вода и влажен воздух. Панданус, исто така, може да се одгледува во нашите ширини, само треба да ги купите семето на растението и строго да ги следите правилата на земјоделските техники на одгледување и нега дома.
Прочитај Повеќе
Растенија

Репродукција на трансплантација наводнување за наводнување дома за нега дома

Разновидноста на видовите на растенијата oxalis е многу голема - околу 800 видови растат во јужна Африка, во Јужна, Централна Америка и Централна Европа. На постсоветските територии се пронајдени само 5 од нив. Растенијата се единечни и повеќегодишни, од кои некои формираат клубени. Остава малку наликува на оние на детелина.
Прочитај Повеќе
Растенија

Одгледување наводнување за наводнување дома за нега од дома

Родот Переска припаѓа на семејството Кактус. Зеленилото од Перес, за разлика од онаа на нејзините роднини, не се претворило во трње. Во суштина, претставници на овој род се големи грмушки или ниски дрвја со пука покриени со трње. Видови и сорти на Пересија Pereskia повеќе цветаат или grandiflora во дивината расте до пет метри височина, а дебелината на стеблото може да достигне 25 см.
Прочитај Повеќе
Растенија

Зошто не можете да ја чувате Диефенбахија дома

Тропското растение Dieffenbachia припаѓа на групата зимзелени повеќегодишни грмушки. Цветот мигрираше во нашите домови од живиот свет на Северна и Јужна Америка. Размислете зошто не можете да ја чувате дома. Која е опасноста од цвет за луѓето? Млечниот сок од Диефенбахија содржи отровни материи: по контакт со течноста, на кожата се појавува дерматитис, започнуваат изгореници, започнуваат алергии.
Прочитај Повеќе
Растенија

Детален опис на дивата ротквица

Дивата ротквица е годишно растение кое припаѓа на семејството на расип (зелка). Ова поле на растение содржи истовремено многу хранливи материи и силен отров. Што треба да знаете за дивата ротквица за да го користите со корист? Опис Фабриката има многу сличности со култивирана ротквица и поле со сенф.
Прочитај Повеќе
Растенија

Рафидофора - затворена лијана за wallидно градинарство

Големите и импресивни лисја на рафидофор седат на густи ливчиња и се појавуваат многу масивни. Но, самата лијана воопшто не изгледа гломазна. Оваа неверојатна фабрика со лисја од цирус е одлична и како шнола и во уредувањето на theидовите, фабриката стана вистински хит во последните години.
Прочитај Повеќе
Растенија

Зошто еухарис не цвета: домашна нега

Евхарис е атрактивен цвет од сијалица. Не е позначајно да се грижи, но ако не следите некои правила, нејзината декоративност ќе се намали, а цветни нема да се случи. Најчесто, на сличен проблем се среќаваат градинари во фаза на развој на амазонската крин. Што е цвет од еухарис?
Прочитај Повеќе
Растенија

Spathiphyllum flowerубов цвет и дрво на среќа антуриум

Resителите на тропските предели: Spathiphyllum и Anthurium добија заслужена loveубов за убавината и едноставноста на содржината. Цветот на Spathiphyllum е широко познат како "женска среќа", антуриумот се нарекува "машка среќа". За двете растенија се смета дека влијаат врз животите на оние близу до кои се наоѓаат. Разгледајте ги фактите и барањата за нега на овие затворени „дрвја на среќа“ заедно.
Прочитај Повеќе
Растенија

Лекот „Престиж“ од бубачка од компири во Колорадо

Доаѓа пролетта, а летните жители одат во своите лични парцели и летни колиби за да ги посеат за понатамошна жетва. Но, има многу пречки на патот. На пример, кога се садат компири, борбата против цвекло од компир во Колорадо започнува во исто време. Идеална опција за таква борба е лекот "Престиж".
Прочитај Повеќе
Растенија

Познат скандапсус

Scindapsus (Scindapsus) - род на растенија од семејството Aroidae (Araceae), кој вклучува 35 видови винова лоза од тропските предели на Југоисточна Азија. Најпопуларен вид за внатрешно одгледување е обоен синдапсус, или забележан скандапсус (Scindapsus pictus) од Малезија. Шарена скиндапсус е растение за искачување, чие темно зелени лисја е покриено со бели или сребрени дамки со различна големина.
Прочитај Повеќе